Spotkalem się wiele razy w internecie z informacjami, ze psycholowie często mowia o „samospelniajacych sie przepowiedniach” („tak jak myślisz tak będzie” .. Zainteresowal mnie ten temat i „zaprzyjaznilem się z nim” docierając do roznych informacji w tym zakresie. Sa one nastepujace. 1 Samospelniajace się przepowiednie dotycza raczej negatywnych myśli niż pozytywnych. 2 W aspekcie pozytywnych samospelniajacych się przepowiedni funkcjonuje takie oto powiedzenie. Możesz jeśli myślisz, ze możesz. Powiedzenie to znam stad, ze zacytowal je jeden z uzytkownikow na utworzonym przeze mnie watku Quasipsychologia. "Nie wracac" i "pozytywna przyszloscOsobiscie uważam ze w zakresie działania tychże samospelniajacych się przepowiedni wystepuja istotne „ograniczenia”. A mianowicie. 1. Wymiar negatywny. Gdyby dzialala zasada „tak jak myślisz tak będzie” to ktoś kto przeszedł traume i popadl w czarnowidztwo nie mialby zadnych szans na wyjście z tej traumy. Na szczęście ludzie czasem wychodza z traum (być może nawet dość często z nich wychodzą)_. 2. Możesz jeśli myślisz, ze możesz – osobiście doswiadczylem w zyciu po dwakroć sytuacji, ze wydawalo mi się, ze „chwyciłem Pana Boga za nogi” i moje zycie będzie już pasmem samych sukcesow i nie konczacej się radości. Wydarzenia, które nastapily później (w dość krótkim czasie) niestety ale mocno brutalnie ☹ wyparly euforie w jaka w obu tych sytuacjach popadlem Zapraszam do wymiany refleksji w tym obszarze 😊 .
S pozdravem Wojownik Stokrotka |