Racjonalista - Strona głównaDo treści
Manifest Demokratyczny - 10 Tez (6-10)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
15-04-2026 18:11niewidzialny latarnik (204 punktów)Manifest Demokratyczny - 10 Tez (6-10)


Tezy 1 - 5
www.racjonalista.pl/forum.php/s,956864

Art.6
O ile w większości współczesnych demokracji kadencja prezydentów krajów jest ograniczona do dwóch, o tyle już posłowie czy senatorowie, czy inni wysocy urzędnicy państwowi, mogą je pełnić po wielokroć, a w teorii dożywotnio, o ile nadal będą wybierani.

Taki stan rzeczy rodzi mnóstwo patologii, walką z którymi społeczeństwo i kolejne rządy są coraz bardziej absorbowane. Klasa polityczna, która większość swojej uwagi, o ile nie całą, skupia na walce z generowanymi przez siebie samą patologiami - powinna zostać jak najszybciej wymieniona, gdyż to Naród i jego dobro jest nadrzędne, a nie dobro tego czy innego ugrupowania politycznego czy poszczególnych polityków. Do głównych negatywnych konsekwencji możliwości nieograniczonego w czasie sprawowania państwowych funkcji przez polityków i wysokich urzędników można zaliczyć:

- tworzenie długoterminowych struktur, grup interesów, sieci zależności w celu zabetonowania i zawłaszczenia instytucji państwowych;

- skupianie się na dobru i interesie już tylko owych struktur etc. kosztem interesu spolecznego;

- stopniowe zawłaszczanie państwa przez wąskie środowiska skutkujące dryfem systemu demokratycznego w stronę autorytaryzmu.

Art.7
Z tych zatem powodów jest wskazane ograniczenie liczby kadencji dla posłów, senatorów i pełniących najwyższe stanowiska państwowe ministerialne i samorządowe, tak jak dla prezydenta kraju - do dwóch maksimum pięcioletnich kadencji.

Art.8
Przywileje demokratyczne takie jak wolność słowa i działalności politycznej nie mogą być przyzwoleniem na działalność sprzeczną z zasadami i wartościami demokratycznymi.

Art. 9
Każdy kto usiłuje podważać zasadność wartości demokratycznych, neguje prawa i przywileje gwarantowane przez system demokratyczny każdemu bez wyjątku - podważa tym samym swoje prawo do korzystania z tych przywilejów i praw gwarantowanych w systemie demokratycznym, w tym prawa do wypowiedzi i działalności publicznej. Demokracja nie jest i nie może być przyzwoleniem na działalność zmierzającą do jej usunięcia lub ograniczenia.

Art.10
Demokracja nie podlega głosowaniu.




AP - Awangarda Polityczna - projekt mający na celu promocję racjonalnego i zdroworozsądkowego stosunku do polityki i polityków oraz poprawnego rozumienia ich roli w demokratycznym społeczeństwie oraz samej demokracji i demokratycznego państwa.
...
Tylko ten, kto zostawił świat lepszym, niż go zastał - zasłużył na to, żeby pisano o nim pieśni.
...
Całość do pobrania w formacie pdf tutaj:
drive.goog(*)CFmtwEp_wh/view?usp=drive_link
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

okragly (21676 punktów)

>O ile w większości współczesnych demokracji kadencja prezydentów krajów jest ograniczona do dwóch, o tyle już posłowie czy senatorowie, czy inni wysocy urzędnicy państwowi, mogą je pełnić po wielokroć,
wybory to legitymizacja mafi, zawsze wygrywa POPiS, dlatego powinny być przez losowanie, by w sejmie była salowa, bezdomny, bezrobotny, betoniarz, urzędnik, szeregowy z armi, ...

>Przywileje demokratyczne takie jak wolność słowa i działalności politycznej nie mogą być
>przyzwoleniem na działalność sprzeczną z zasadami i wartościami demokratycznymi.
czy to jest demokratyczne? co zrobicie ze mną komunistą, ruską onuca, nie lubiącego boga demokratów czyli usazyda?

> Demokracja nie jest i nie może być przyzwoleniem na działalność zmierzającą do jej usunięcia lub ograniczenia.
dyktatura POPiSu

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
19-04-2026 01:41 
 Ocena 1 na 1
niewidzialny latarnik (204 punktów)
>>O ile w większości współczesnych demokracji kadencja prezydentów krajów jest ograniczona do dwóch, o tyle już posłowie czy senatorowie, czy inni wysocy urzędnicy państwowi, mogą je pełnić po wielokroć,
>wybory to legitymizacja mafi, zawsze wygrywa POPiS, dlatego powinny być przez losowanie, by w sejmie była salowa, bezdomny, bezrobotny, betoniarz, urzędnik, szeregowy z armi, ...

Zapomniałeś o kelnerach i kasjerkach z Biedronki.

>>Przywileje demokratyczne takie jak wolność słowa i działalności politycznej nie mogą być
>>przyzwoleniem na działalność sprzeczną z zasadami i wartościami demokratycznymi.
>czy to jest demokratyczne? co zrobicie ze mną komunistą, ruską onuca, nie lubiącego boga demokratów czyli usazyda?

Wyślemy na Kubę.

>> Demokracja nie jest i nie może być przyzwoleniem na działalność zmierzającą do jej usunięcia lub ograniczenia.
>dyktatura POPiSu

Raczej błazenady, której dałeś tutaj niezły POPiS.

>
potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo


I ludożerstwo.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365