Racjonalista - Strona głównaDo treści
Sonda i Pegaz wracają do TVP

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
31-01-2016 12:06Mariusz Agnosiewicz (moderator)Sonda i Pegaz wracają do TVP
Ocena 6 na 10
Do TVP powraca od wiosennej ramówki program popularnonaukowy Sonda oraz program kulturalny Pegaz.

Program Pegaz, który przez ponad 4 dekady emitowany był w Telewizji Publicznej wróci na antenę po 7 latach nieobecności.
Pegaz emitowany był w Telewizji Publicznej od 1959 roku nieprzerwanie przez 45 lat i skoncentrowany był na szeroko pojętej kulturze i sztuce. Przez lata program prowadzili m.in. Grzegorz Lasota, Krzysztof Teodor Toeplitz, Andrzej Urbański i Marcin Świetlicki. Obecnie będzie go prowadził Filip Łobodziński. Wskrzeszenie programu zapowiedział Minister Kultury i Środków Przekazu Piotr Gliński, który niedawno spotkał się z Szefami Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Minister stwierdził, że zależy mu na wprowadzeniu elementów tzw. kultury wysokiej do masowych środków przekazu.
- Będziemy dalej naciskać szefów mediów publicznych, ludzi tam decydujących, żeby kultura wysoka była obecna nie tylko w niszowych kanałach - powiedział.
naekranie.(*)po-latach-na-antene-tvp-771677


Jedną z nowości w wiosennej ramówce TVP2 ma być "Sonda 2", nawiązująca do kultowego programu popularnonaukowego nadawanego w latach 1977-1989, prowadzonego przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka. Emisja będzie prowadzona w czwartki o godz. 20:40, czyli w tak zwanym prime time.
- W każdym odcinku nowego programu pokażemy fragment "Sondy" sprzed lat prezentujący przewidywania autorów programu - powiedział Maciej Chmiel, dyrektor TVP2 (za press.pl). Te przewidywania zostaną porównane ze stanem współczesnej nauki. Prowadzący "Sondy 2" również odpowiedzą pod koniec każdego odcinka na pytanie, jak wyobrażają sobie świat za kilkadziesiąt lat.
satkurier.(*)222sonda8221-wraca-do-tvp.html

Przedwczoraj przez cały dzień grzmiano jako o fakcie dokonanym, że PiS zabrał z teatrów i dał 20 mln zł na szkołę Tadeusza Rydzyka, co traktowano jako podziękę za udział Radia Maryja w zwycięstwie. Nie byłoby to czymś nadzwyczajnym wobec dotychczasowych standardów, kiedy rząd finansował tzw. zaprzyjaźnione prywatne media, np. Agora - 17 mln zł, TVN - 22 mln zł. Tym niemniej okazało się to jedynie propozycją, która nie przeszła.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

pompa (524 punktów)
Nie przeszła ale przejdzie najpewniej. Terlecki oraz Szydło zapowiedzieli że te pieniądze i tak zostaną przekazane. Jeszcze ustawa będzie głosowana w senacie.
Racuch Raketa (-2 punktów)
(zablokowany)
>rząd finansował tzw. zaprzyjaźnione prywatne media, np. Agora - 17 mln zł, TVN - 22 mln zł.
Proszę o przedstawienie dowodów na powyższe.

>Tym niemniej okazało się to jedynie propozycją, która nie przeszła.
Póki co nie przeszła, ale nie załamuj rąk, na pewno przejdzie.
31-01-2016 14:10 
 Ocena 4 na 4
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>>rząd finansował tzw. zaprzyjaźnione prywatne media, np. Agora - 17 mln zł, TVN - 22 mln zł.



Udostępniony niedawno w ministerstwie cyfryzacji rejestr umów pokazał, że za teksty w Wyborczej władza płaciła z naszej kasy 120 tys. zł.



Poza tym masowe prenumeraty Wyborczej przez wszelkie możliwe instytucje państwowe.

Z Wyborczą główny myk polegał na tym, że władza ratowała ją kasą publiczną przed upadkiem, np. kiedy PZU wyłożyło na akcje Agory:
www.money.(*)rednio-role,168,0,2003624.html

Albo za banalny, prościutki klip z dialogiem o segregowaniu śmieci zapłacono z publicznej kasy 4 mln zł!! (media przekierowały tutaj uwagę na gender, podczas gdy chodzi o skandaliczną kasę za tego rodzaju materialik).

Poprzedni rząd za wielką publicznie rozdawaną wśród elitki kasę kupował sobie w całym mainstreamie dobry PR.
Dziś ma być problemem, że inna ekipa dałaby na bliskie sobie media?
Póki co nie dali.
31-01-2016 14:12 
 Ocena 10 na 10
romaro (25211 punktów)
>>rząd finansował tzw. zaprzyjaźnione prywatne media, np. Agora - 17 mln zł, TVN - 22 mln zł.

"Jak ustalił Nasz Dziennik reklamy trafiały przede wszystkim do mediów prorządowych. I tak TVP otrzymała ponad 35 mln zł, a TVN prawie 22 mln. Z kolei Agora otrzymała z medialnego tortu ponad 17 mln zł."
Za rok zobaczymy na którym miejscu będzie Nasz Dziennik, czy Rzeczpospolita. Tylko, że to nie jest takie finansowanie jak Pan sugerował.
A co do klipów - Dobrze, że rząd nie zrobił klipu jak ściąga bańki z choinki bożonarodzeniowej.
A tak poza tym, PO właśnie za swoje rządzenie dostało kopa. Pan robi PISowi niedźwiedzią przysługę. Steruje Pan tak kurkiem, żebyśmy tu ciepłą wodę z kranu poczuli.
Gdybym ja miał bronić PISu, to bym napisał, że zachował się uczciwie, bo ogłosił, że ma zamiar dać pieniądze Rydzykowi. Tutaj rządzący zachowali się uczciwiej niż Peowcy, którzy wielokrotnie cichcem przekazywali klerowi hajs. Niemniej jednak, jak by nie patrzeć, nie pochwalam tego zamiaru.

Sonda - SUPER.
Pegaz - Bez aplauzu.
makoshika (1454 punktów)

>Jedną z nowości w wiosennej ramówce TVP2 ma być "Sonda 2", nawiązująca do kultowego programu
>popularnonaukowego nadawanego w latach 1977-1989, prowadzonego przez Zdzisława Kamińskiego i
>Andrzeja Kurka. Emisja będzie prowadzona w czwartki o godz. 20:40, czyli w tak zwanym prime time.
>- W każdym odcinku nowego programu pokażemy fragment "Sondy" sprzed lat prezentujący przewidywania
>autorów programu - powiedział Maciej Chmiel, dyrektor TVP2 (za press.pl). Te przewidywania zostaną
>porównane ze stanem współczesnej nauki. Prowadzący "Sondy 2" również odpowiedzą pod koniec każdego
>odcinka na pytanie, jak wyobrażają sobie świat za kilkadziesiąt lat.
>satkurier.(*)222sonda8221-wraca-do-tvp.html

A przesłanie tego wszystkiego będzie takie, żeby wyrobić u oglądaczy pogląd, iż np. teoria ewolucji jest równoważna bajdurzeniom o Wielkim Projektancie.
Nie miejcie złudzeń.


31-01-2016 13:52 
 Ocena 1 na 1
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>A przesłanie tego wszystkiego będzie takie, żeby wyrobić u oglądaczy pogląd, iż np. teoria ewolucji jest równoważna bajdurzeniom o Wielkim Projektancie.
>Nie miejcie złudzeń.

Wśród polskich katolików teoria ewolucja nie ma statusu żadnej kontrowersji, więc byłoby dziwne, gdyby zaczęto taki pogląd forsować, choć jest on utożsamiany ze środowiskami protestanckimi.
Mówiąc inaczej: masz jakieś dowody na swą kuriozalną tezę czy po prostu gorąco w nią wierzysz?

31-01-2016 14:09 
 Ocena 6 na 6
ZaKotem (8733 punktów)

>Wśród polskich katolików teoria ewolucja nie ma statusu żadnej kontrowersji, więc byłoby dziwne, gdyby zaczęto taki pogląd forsować, choć jest on utożsamiany ze środowiskami protestanckimi.
>Mówiąc inaczej: masz jakieś dowody na swą kuriozalną tezę czy po prostu gorąco w nią wierzysz?
>

O. Michał Chaberek OP - to OP to zapewne znaczy "Oczywisty Protestant".

gosc.pl/doc/1756779.Koniec-ewolucji

Wzruszają mnie nutrie.
31-01-2016 14:15 
 Ocena 2 na 2
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>>O. Michał Chaberek OP - to OP to zapewne znaczy "Oczywisty Protestant".
>gosc.pl/doc/1756779.Koniec-ewolucji

Chodzi o kościelno-katolicki mainstream w Polsce, nie o pojedyncze głosy.
31-01-2016 16:01 
 Ocena 7 na 7
ZaKotem (8733 punktów)żadnej kontrowersji
>>O. Michał Chaberek OP - to OP to zapewne znaczy "Oczywisty Protestant".
>>gosc.pl/doc/1756779.Koniec-ewolucji
>Chodzi o kościelno-katolicki mainstream w Polsce, nie o pojedyncze głosy.

"Gość Niedzielny" to nie jest organ egzotycznej grupy charyzmatyków nawiedzonych Duchem Świętym, tylko właśnie mainstream. To się przy kościołach i kancelariach parafialnych sprzedaje, w odróżnieniu od niszowego "Tygodnika Powszechnego". Prezentowane są tam poglądy raczej typowe.

gdansk.gosc.pl/doc/1931949.Od-malpy
gdansk.gosc.pl/doc/1931212.Ewolucja-czy-stworzenie - to akurat o protestantach, ale ekumenicznie
wroclaw.gosc.pl/doc/2428636.Darwin-byl-klamcan

Ile trzeba przykładów, żeby nie uznać ich za pojedyncze? A teraz proszę o cztery przykłady z prasy katolickiej o poparciu dla teorii ewolucji.

Wzruszają mnie nutrie.
31-01-2016 16:13 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)Odp: żadnej kontrowersji
>Ile trzeba przykładów, żeby nie uznać ich za pojedyncze? A teraz proszę o cztery przykłady z prasy katolickiej o poparciu dla teorii ewolucji.

Wedle życzenia

www.tygodnikpowszechny.pl/neurony-ostateczne-29642
31-01-2016 16:25 
 Ocena 6 na 6
ZaKotem (8733 punktów)
>>Ile trzeba przykładów, żeby nie uznać ich za pojedyncze? A teraz proszę o cztery przykłady z prasy katolickiej o poparciu dla teorii ewolucji.
>Wedle życzenia
>www.tygodnikpowszechny.pl/neurony-ostateczne-29642
>
Też bym w tym celu sięgnął do "Tygodnika" Ale to właśnie głos mniejszości kościelnych wykształciuchów i lemingów, w ogóle to prawie żydów i masonów. Nie wiem, jaka część księży popiera i próbuje propagować kreacjonizm, ale nawet jeśli to nie większość (chyba nie jest tak źle, głównie dzięki jednej wypowiedzi JP2, strach pomyśleć, co by było, gdyby miał inne zdanie albo po prostu się nie wypowiedział), ale jest to ZNACZĄCA mniejszość, należąca do "mainstreamu". Nie można poważnie twierdzić, że wśród kleru katolickiego, a co za tym idzie wśród wiernych, teoria ewolucji nie wzbudza kontrowersji. Chyba, że przyjmiemy, iż wpływ kleru na opinię publiczną jest żaden, co byłoby nadmiernym optymizmem.

Wzruszają mnie nutrie.
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>Też bym w tym celu sięgnął do "Tygodnika" Ale to właśnie głos mniejszości kościelnych wykształciuchów i lemingów

Nieprawda. Po pierwsze w Gościu szefem działu "Nauka i gospodarka" jest Tomasz Rożek, współzałożyciel Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl
pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Rożek
na ichniejszym forum zarzucają mu, że nie popiera kreacjonizmu:
gosc.pl/komentarze/pokaz/228232
popularyzuje ewolucję: madreksiaz(*)ek-spotkanie-tomaszem-rozkiem/
To, że w Gościu pojawiają się teksty kreacjonistów można po prostu traktować jako przejaw wolności opinii na tego rodzaju tematy. To instytucja wyznaniowa, mogą wierzyć w różne rzeczy. Czy tym bardziej krytykować Darwina.
Owe opinie prezentowane w Gościu są kontrowane przez polemiki ludzi kościoła, którzy zarzucają kreacjonistom, że ośmieszają chrześcijaństwo: www.swieto(*)scijanskiej-nauki-o-stworzeniu

Dalej, nawet jeśli redaktorzy Gościa są wyrozumiali dla tzw. kreacjonizmu naukowego, to przecież jest to pismo jednej z metropolii. Tygodnik wydawany przez inną metropolię - Niedziela (150 tys. nakładu) publikuje teksty broniące ewolucji, które prezentują stanowisko, że "Bóg mógł stworzyć świat w dowolny sposób, mógł więc posłużyć się ewolucją." mlodzi.niedziela.pl/artykul/389/Ewolucja-i-kreacja

Po trzecie, głównym głosem kościoła w sprawach naukowych jest Michał Heller, który krytykuje kreacjonizm naukowy i broni teorii ewolucji.

I po czwarte i najważniejsze wreszcie - co to do cholery ma wspólnego z tematem?? Makoshika postawił idiotyczną tezę bez jakichkolwiek dowodów, że w Sondzie, którą przywrócił Maciej Chmiel, który mówi, że TVP2 ma być bardziej inteligencka, będzie promowany kreacjonizm. Sonda z założenia ma prezentować aktualny obraz nauki. Zwiększy popularyzację nauki w społeczeństwie, co każdy racjonalista powinien chwalić.
31-01-2016 18:34 
 Ocena 6 na 6
ZaKotem (8733 punktów)

>To, że w Gościu pojawiają się teksty kreacjonistów można po prostu traktować jako przejaw wolności opinii na tego rodzaju tematy. To instytucja wyznaniowa, mogą wierzyć w różne rzeczy. Czy tym bardziej krytykować Darwina.

Mogą też przedstawiać teorię wklęsłej Ziemi, geocentryzmu i pozaziemskiej interwencji w budowie piramid. Nie robią tego jednak, dlaczego? Bo to by było dla nich kompromitujące. A kreacjonizm - NIE JEST.

>Owe opinie prezentowane w Gościu są kontrowane przez polemiki ludzi kościoła, którzy zarzucają kreacjonistom, że ośmieszają chrześcijaństwo: www.swieto(*)scijanskiej-nauki-o-stworzeniu

No właśnie, są polemiki. Czyli jest kontrowersja. Ja nie stawiam tezy "KRK jako całość głosi kreacjonizm". Ja stawiam tezę "W KRK teoria ewolucji nie jest ogólnie przyjęta i budzi kontrowersje".

>Po trzecie, głównym głosem kościoła w sprawach naukowych jest Michał Heller, który krytykuje kreacjonizm naukowy i broni teorii ewolucji.

Ma jakieś imprimatur na przedstawianie głosu Kościoła w sprawach nauki, czy też to, co pisze i mówi Michał Heller, pisze i mówi w imieniu Michała Hellera?

>I po czwarte i najważniejsze wreszcie - co to do cholery ma wspólnego z tematem?? Makoshika postawił idiotyczną tezę bez jakichkolwiek dowodów, że w Sondzie, którą przywrócił Maciej Chmiel, który mówi, że TVP2 ma być bardziej inteligencka, będzie promowany kreacjonizm.

To było dwuznaczne, czy to ta teza miała być kuriozalna (także moim zdaniem jest) czy ta, że [wg KRK] "teoria ewolucji jest równoważna bajdurzeniom o Wielkim Projektancie" (a ta nie jest).


Wzruszają mnie nutrie.
31-01-2016 19:07 
 Ocena 5 na 5
oregani (375 punktów)
(zablokowany)
Nawet szkoła nie prezentuje aktualnego stanu nauki, dzieci i młodzież praktycznie nic nie wiedzą o Teorii Ewolucji, więc można mieć wątpliwości, iż w Sondzie pojawią się tematy związane z ewolucją, komórkami macierzystymi, osiągnięciami nauki na polu leczenia bezpłodności, GMO itd. Tak jak być może przesadą jest twierdzenie, że będzie promowany kreacjonizm, choć ręki bym sobie za to uciąć nie dał, tak samo przesadą jest twierdzenie, że Sonda z założenia będzie prezentować współczesny obraz nauki - jeśli już, to bliżej prawdy będzie, że będą to wybrane obszary nauki. Należy wątpić, że wybór tematów będzie wsparty o hierarchię odkryć ważnych, przełomowych, doniosłych, kryterium doboru tematów na program raczej będzie zupełnie inne. Mógłbym się nawet założyć, że nawet jeśli autorzy zdecydują się wrzucić na przykład wątek ewolucji, wtedy w programie pojawią się kreacjonistyczne motywy. Opieram przekonanie na tym, co się dzieje w szkołach, nie sądzę, aby pro pisowska telewizja nagle miała wyjść przed szereg i stać się światłem dla nauki.
31-01-2016 20:12 
 Ocena 2 na 2
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>nie sądzę, aby pro pisowska telewizja nagle miała wyjść przed szereg i stać się światłem dla nauki

Tak samo jak zwolennicy legalizacji marihuany nigdy by nie uwierzyli, że to akurat PiS dokona przełomu w sprawie medycznej marihuany. Tymczasem:

Cytat:
Andrzej Dolecki w rozmowie z "Super Expressem" chwali Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza w sprawie legalnego dostępu do medycznej marihuany.
Jak powiedział "Super Expressowi" prezes Wolnych Konopi w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają pracę nad projektem legalizującym medyczną marihuanę. Jak podkreśla Dolecki, rząd PiS to rząd, który chce się wywiązać z obietnic. Dolecki mówi też, że nie jest to dla niego zaskoczeniem, że akurat PiS a nie PO zajął się tak kontrowersyjnym tematem, bo Jarosław Kaczyński był jednym z 5 posłów, którzy "odpowiedzieli merytorycznie i z zainteresowaniem" na pytania w sprawie medycznej marihuany. Stowarzyszenie nie dostało odpowiedzi w tej sprawie nawet od Palikota i Millera.

www.medexp(*)awie-medycznej-marihuany/62946

Nie ma żadnych powodów, by uważać, że PiS nie wyrwie się przed szereg, jak to ujmujesz w sprawach naukowych. Przecież to ich poprzedni rząd stworzył chyba najlepszą instytucję finansującą najbardziej obiecujące badania naukowe - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które m.in. finansowało rozwój technologii takich rodzynków jak Pesa.

Reaktywowanie Sondy nie jest gestem symbolicznym, bo dają ten program do prime time, gdzie wcześniej umieszczano kabaret Paranienormalni.
01-02-2016 18:39 
 Ocena 2 na 2
oregani (375 punktów)
(zablokowany)
Nad marihuaną się nie zastanawiałem, kościół jakoś specjalnie jej nie potępia, więc wszystko możliwe. Ale przykład dobry, bo można zażartować, że prędzej marihuana będzie legalna, niż w Sondzie obejrzymy rzeczowy program o ewolucji i Darwinie.
31-01-2016 18:17 
 Ocena 7 na 7
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)
.
Ile trzeba przykładów, żeby nie uznać ich za pojedyncze? A teraz proszę o cztery przykłady z prasy katolickiej o poparciu dla teorii ewolucji.
>Wedle życzenia
www.tygodnikpowszechny.pl/neurony-ostateczne-29642
To tylko jeden przykład i tylko niesprzeczny z katolickim ewolucjonizmem, który niewiele ma wspólnego z neodarwinizmem, a nawet są ze sobą alternatywne. Są lub/i byli wśród katolików ludzie próbujący pogodzić współczesny darwinowski neoewolucjonizm z wiarą oraz są tacy, którzy poprzez manipulacje w odczytywaniu Pisma Świętego próbują wykazać, iż zapisy biblijne są niesprzeczne z teorią ewolucji. Polecam tu np książeczkę Radosława Tyrały, Dwa bieguny ewolucjonizmu.
_________________

Oficjalnie Kościół Rzymsko-katolicki nigdy i nigdzie nie uznał darwinowskiej ewolucji, gdyż jest to jest z punktu widzenia jego doktryny całkowicie niemożliwym. Ewolucja tak jak np rozumie ją Kościół Katolicki w żadnej mierze nie przeszkadza wierze w teleologiczną moc sprawczą - czyli Boga, natomiast darwinowska teoria ewolucji bardziej zaprzecza wszelkiej nadprzyrodzoności niż wszystkie filozoficzne spekulacje ateistów.

"Teoria Ewolucji" stworzona przez Darwina odrzuca całkowicie możliwość nadprzyrodzonej ingerencji i nie istnieje nawet najmniejsza możliwość pogodzenia jej z jakimkolwiek nadnaturalnym wpływem na rzeczywistość, czyli konsekwencją jej akceptacji może być tylko ateizm. Tu nie ma żadnego wyboru, tu jest alternatywa, albo zgodzenie z darwinowską teorią ewolucji (neodarwinizmem), albo wiara w religijne mity. www.racjonalista.pl/forum.php/s,508046#w508056

@@@
.
03-02-2016 14:00 
 Ocena 4 na 4
diogenes (42753 punktów)Odp: Sonda i Pegaz wracają do TVP
>Nie miejcie złudzeń.

Dokładnie.
Tu nie chodzi bowiem o strukturę i treść programu TV, ale o strukturę i treść osobowości katolika, a jej rdzeniem ma być wiara (bóg, Jezus, Maryja, życie wieczne...) bez względu na naukowe stopnie delikwenta i - w aspekcie ekonomicznym i politycznym - taca oraz podporządkowanie pielgrzymującej do nieba piechoty. Sonda i Pegaz niczego nie zmieniają w globalnej strategii a ich wartości sekularyzacyjne trudno oszacować (moim zdaniem - są minimalne).

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
Lilly Amina (4723 punktów)
>Do TVP powraca od wiosennej ramówki program popularnonaukowy Sonda oraz program kulturalny Pegaz.
Jeśli to prawda, to wreszcie jakaś dobra wiadomość.
>Minister Kultury i Środków Przekazu Piotr Gliński,
dajmonion (3663 punktów)
Francusko - niemiecka telewizja Arte zerwała współpracę z TVP za brak przestrzegania standardów dziennikarskich.


dajmonion
31-01-2016 13:41 
 Ocena 4 na 4
Jacholek (5699 punktów)
>Francusko - niemiecka telewizja Arte zerwała współpracę z TVP za brak przestrzegania standardów dziennikarskich.
A o jakie standardy chodziło w tym przypadku ? Może tylko o ilość wtykanych, natrętnych reklam przerywających prowadzony program ? Z tego TVP jest niestety znana.
31-01-2016 13:58 
 0 na 2
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>Francusko - niemiecka telewizja Arte zerwała współpracę z TVP

To dobra wiadomość. TVP powinna znacznie więcej realizować produkcji własnych. Za dużo w naszej mediosferze kalek z zagranicy. Za mało z samej Polski, a zwłaszcza z jej regionów.
03-02-2016 14:49 
 Ocena 3 na 3
piotr35 (1843 punktów)"Wolna Europa" po polsku wraca
>>Francusko - niemiecka telewizja Arte zerwała współpracę z TVP
>To dobra wiadomość. TVP powinna znacznie więcej realizować produkcji własnych. Za dużo w naszej mediosferze kalek z zagranicy. Za mało z samej Polski, a zwłaszcza z jej regionów.

To katastrofalna informacja.
Fakt, ze teraz TVP nie będzie produkowała swoich własnych programów dla ARTE, już ci nie przeszkadza? Współpraca oznacza korzyści dla obu stron, nie tylko dla jednej, zwłaszcza gdy ta polska strona korzystała finansowo z bogactwa niemiecko-francuskiego krezusa.

Dobra wiadomość jest taka, ze ARTE postanowiło samodzielnie uruchomić jesienią 2016 roku własny kanał "ARTE po polsku" (z polskimi napisami), wzorowany na "ARTE in English" i "ARTE en español".

"Wolna Europa" po 22 latach milczenia po polsku wraca!
W.R. (3003 punktów)
(zablokowany)
Odp: Sonda i Pegaz wracają do TVP
Całkiem pozytywna wiadomość. Skoro wiadomości nie mogą być apolityczne (i nigdy nie były), niech chociaż będzie jakaś misja i ciekawe programy naukowe. Być może ktoś tam w końcu zrozumie, że TVP nie jest telewizją komercyjną i dostaje pieniądze nie na kręcenie programów w stylu gwiazdy tańczą na lodzie ale na Pegaza i Sondę. W gruncie rzeczy to będzie bardzo pozytywna zmiana.

Inna sprawa to pieniądze dla Rydzyka te się znajdą jak nie tak to inaczej i nie mam co do tego złudzeń. Trzeba opłacić medialnego sojusznika by ten nie zechciał przypadkiem zacząć nadawania innej wizji świata.
31-01-2016 14:00Nie na temat
 Ocena 12 na 12
Celecrin (6386 punktów)
>Przedwczoraj przez cały dzień grzmiano jako o fakcie dokonanym, że PiS zabrał z teatrów i dał 20 mln zł na szkołę Tadeusza Rydzyka, co traktowano jako podziękę za udział Radia Maryja w zwycięstwie. Nie byłoby to czymś nadzwyczajnym wobec dotychczasowych standardów, kiedy rząd finansował tzw. zaprzyjaźnione prywatne media, np. Agora - 17 mln zł, TVN - 22 mln zł. Tym niemniej okazało się to jedynie propozycją, która nie przeszła.

Nie wiem czy wiesz Mariuszu, ze obecnie w Sejmie znajduje sie projekt obywatelski o wycofaniu religii ze szkol. Wartosc oszczednosci 1,3 miliarda zlotych. Pod projektem podpisalo sie 180 tysiecy Polakow. PiS zamierzalo uwalic projekt w komisji ale zreflektowali sie i laskawie pozwola procedowac 3 czytania w Sejmie a potem uwala.
Nalezy jeszcze dodac set milionowe dotacje do szkol katolickich (KUL dotowany w 65%) w tym na tak naukowe jak wydzialy teologiczne.
Lacznie KK zasysa rocznie blisko 2mld zlotych.

Religia w szkolach jest uprzywilejowana bo 2 godziny tygodniowo, kosztem fizyki czy chemii. Moze tym sie zajmij?
waldeck77 (4307 punktów)
Mydlenie oczu. W morzu propagandy, łgarstwa, szczucia i promocji najgorszej katolickiej ciemnoty wstawi się dwa programy z misją i mamy być cicho? Zresztą znając pisią umysłowość to w nowej Sondzie będą królowały parówkowe eksperymenty lotnicze.

PS. Wiem, to też wina Tuska.
finerbijk (17282 punktów)
>Do TVP powraca od wiosennej ramówki program popularnonaukowy Sonda oraz program kulturalny Pegaz.
Nie wypada tu pisać, że PiS mógł wymyślić coś dobrego - to może zagrażać zdrowiu. Zdrowiu przeciętnego lewaczka, których sporo tu pisuje (chciałoby się powiedzieć: anty-pisuje). Osobnik ten dostaje takiego dysonansu poznawczego, że ciśnienie mu skacze do niebezpiecznych poziomów i o nieszczęście nietrudno.* Jego konstrukcja psychiczna nie pozwala mu ogarnąć takiej sytuacji.
Na szczęście większość może się zawsze salwować stwierdzeniem typu: "Sonda, Pegaz? Kogo to obchodzi, kiedy księża gwałcą dzieci?" I już samopuczucie idzie w górę.
To jest nawet w pewnym sensie rozczulające, jak się to czyta Człowiek czuje, że to Polska jest, co dla piszących z zagranicy ma pewnie jakieś znaczenie sentymentalne - tak mi się tylko wydaje, sam do nich nie należę.

-----------
*Zakładam, że deklarowana nienawiść jest szczera i płynie z głębi serca i rozumu. Płatnych komentatorów to nie dotyczy - praca to praca - jeść trzeba.
dzentelmen (2000 punktów)
>To jest nawet w pewnym sensie rozczulające, jak się to czyta Człowiek czuje, że to Polska jest, co dla piszących z zagranicy ma pewnie jakieś znaczenie sentymentalne - tak mi się tylko wydaje...

I dobrze Ci się wydaje.

Pozdrawiam.

"Temu, kto spogląda na świat racjonalnie, świat ukazuje swoje racjonalne aspekty". - Hegel.
04-02-2016 18:54 
 Ocena 2 na 2
Marian Forewa (906 punktów)
>>Do TVP powraca od wiosennej ramówki program popularnonaukowy Sonda oraz program kulturalny Pegaz.
>Nie wypada tu pisać, że PiS mógł wymyślić coś dobrego - to może zagrażać zdrowiu. Zdrowiu przeciętnego lewaczka

Coś dobrego.
Programy wzorowane na programach popularnych w okresie PRL. To wymagało geniuszu.
Lewactwo z pewnością truchleje z wrażenia.

Ciekaw jestem, co Kurek i Kamiński mieliby do powiedzenia na temat nauki smoleńskiej.
Duch Prawdy (14790 punktów)
>żeby kultura wysoka była obecna
www.youtube.com/watch?v=SqYG3f4PaWc

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365