Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nurkowanie w szambie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
16-06-2017 17:54Malgorzata Koraszewska (2836 punktów)Nurkowanie w szambie
Ocena 3 na 5
Olbrzymie jest szambo wrogości do Izraela. Chcącemu nietrudno wyłowić z niego smakowite kąski, a dzielnie wspomagają go w tym niektórzy Izraelczycy i Żydzi spoza Izraela, głównie ze względów ideologicznych (choć nie tylko) nie szczędzący Izraelowi nieuczciwej krytyki. Pozwolę sobie wkleić tu urywek artykułu o organizacji ukochanej przez nurkujących w szambie:
„Świat gotów jest zapłacić każdą sumę za podtrzymanie prastarej opowieści o strasznych Żydach zabijających (chrześcijańskie lub inne) niemowlęta na macę. Do najsprawniejszych dostawców tego towaru należy izraelska organizacja pozarządowa Breaking the Silence. Ma znakomitą i budzącą zaufanie nazwę, publikuje raporty o zbrodniach izraelskiej armii w izraelskich koloniach, w oparciu o zeznania byłych izraelskich żołnierzy mówiących o nadużyciach wobec palestyńskiej ludności. Wygląda wspaniale, obywatelska troska o praworządność we własnym kraju. Co może być piękniejszego?

Jest tu jednak kilka poważnych problemów. Raporty oparte są w większości na anonimowych zeznaniach i informują o naruszeniach etyki żołnierskiej, które karane są przez prawo izraelskie. Jeśli podane w tych informacjach zdarzenia miały faktycznie miejsce, winny być przedmiotem dochodzenia. Jeśli jednak są to anonimowe zeznania, bez podania czasu, miejsca, numeru jednostki i nazwisk dowódców, są to tylko opowieści bez możliwości ich potwierdzenia. Cisza została złamana, ale zdaniem innych żołnierzy izraelskiej armii to, co świat usłyszał, to stek kłamstw.

Nie jest łatwo ocenić, kto ma racje. Z jednej strony trudno o wątpliwości, że informacje, których nie daje się potwierdzić, są bezwartościowe, a zapał, z jakim są one powielane przez szacowne instytucje w rodzaju Amnesty International, budzi pewien niepokój. Co więcej, 65 procent finansowania tej organizacji płynie z zagranicy i na przestrzeni ostatnich czterech lat otrzymała ponad 11 milionów szekli, głównie z Niemiec i krajów skandynawskich. Jeśli rządy, organizacje religijne i organizacje broniące praw człowieka gotowe są płacić duże pieniądze za wiadomości, które brzmią strasznie, ale nie daje się ich potwierdzić, to też jest w tym coś niepokojącego.

Z drugiej strony, wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w warunkach zbrojnego konfliktu i zagrożenia życia we wszystkich armiach świata zdarzają się przypadki nadużycia władzy.

Izraelscy żołnierze i byli żołnierze IDF twierdzą, że raporty Breaking the Silence to stek kłamstw, ich podstawowa reakcja to pytanie, dlaczego nie zgłosiłeś sprawy natychmiast do władz wojskowych, dlaczego mówisz o tym dopiero po latach, dlaczego anonimowo, dlaczego bez podania daty, miejsca i numeru jednostki? Te pretensje są ignorowane, a zainteresowanie raportami tej organizacji poza granicami Izraela nieustannie rośnie.

W ostatnich dniach wybuchła w Izraelu burza ponieważ ujawniono nagranie działacza Breaking the Silence, Deana Issacharoffa, który publicznie twierdził, że z polecenia swojego dowódcy związał palestyńskiego więźnia, złapał go za kark, waląc go kolanem w twarz i w klatkę piersiową, póki ten zakrwawiony nie stracił przytomności. Ponieważ w tym przypadku był człowiek z konkretnym imieniem i nazwiskiem natychmiast zareagowali jego dowódcy i koledzy z jednostki oskarżając skruszonego sadystę o kłamstwo.

Na tym się jednak sprawa nie skończyła, ponieważ w tym przypadku sprawę można zbadać, więc do akcji wkroczyła pani minister sprawiedliwości, która uważa, że jeśli to zrobił, co twierdzi, że zrobił, to popełnił zbrodnię wojenną, a jeśli niczego takiego nie było, to państwo powinno mieć podstawy do wyraźnego zaprzeczenia.”

A oto film, na którym koledzy reagują na twierdzenia członka tej opłacanej z zagranicy organizacji:
www.youtube.com/watch?v=V-syYv60Vf4
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Arminius (25555 punktów)Jak z molestowaniem przez księży?????
>Izraelscy żołnierze i byli żołnierze IDF twierdzą, że raporty Breaking the Silence to stek kłamstw, ich podstawowa >reakcja to pytanie, dlaczego nie zgłosiłeś sprawy natychmiast do władz wojskowych, dlaczego mówisz o tym >dopiero po latach, dlaczego anonimowo, dlaczego bez podania daty, miejsca i numeru jednostki? Te pretensje są >ignorowane, a zainteresowanie raportami tej organizacji poza granicami Izraela nieustannie rośnie.

Zarzuty identyczne jak w przypadku ofiar molestowania seksualnego przez księży. Dlaczego dopiero teraz zgłaszasz, dlaczego tak późno, dlaczego anonimowo, itp., itd. Czy to oznacza, iż przypadków - i to wielu - molestowania nie było????
19-06-2017 21:55 
 0 na 2
Arminius (25555 punktów)podnieść przyłbicę!
>Czytelnik 'baszarteg' oddał na Ciebie głos negatywny
>głosując na Forum na wypowiedź 'Jak z molestowaniem przez księży?????'
>Adres wypowiedzi: www.racjonalista.pl/forum.php/s,744436#w744532

Komentatorze baszarteg! Proszę nie kryć się tchórzliwie za tarczą anonimowego minusa - tylko z podniesioną przyłbicą stanąć do polemicznego pojedynku - jeżeli jesteś Pan człowiekiem honoru.
19-06-2017 23:45 
 Ocena 2 na 2
Rafał Poniecki (7132 punktów)Ważne, gdzie ucho przykładamy
>>... raporty Breaking the Silence to stek kłamstw, ...<<
>>Zarzuty identyczne jak w przypadku ofiar molestowania seksualnego przez księży.<<
Może problem w tym, że opieramy się na złych źródłach?
A można zajrzeć np. tu: www.timeso(*)tively-than-jews-survey-finds/
I od razu dowiadujemy się, jak to dobrze się Arabom żyje w Izraelu. Są o wiele bardziej z tego życia zadowoleni niż Żydzi. Pęknie, k.., pięknie. Prawie jak za Ziutka Stalowego u Sowietów.

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365