Racjonalista - Strona głównaDo treści
XI Zjazd Krajowy TKŚ

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
15-06-2010 16:42Mariusz Agnosiewicz (moderator)XI Zjazd Krajowy TKŚ
Ocena 2 na 2
Z udziałem kilkudziesięciu delegatów z różnych regionów kraju oraz zaproszonych gości obradował 12 czerwca 2010 r. w Warszawie XI Zjazd Krajowy Towarzystwa Kultury Świeckiej im. Tadeusza Kotarbińskiego. Zjazd dokonał oceny działalności ruchu w minionej kadencji, odniósł się też do obecnej sytuacji w kraju i na świecie. Uczestnicy przedsięwzięcia przyjęli sprawozdanie z działalności TKŚ za ostatnie cztery lata jak również wysłuchali opinii Komisji Rewizyjnej w tejże sprawie. Zjazd określił zadania Ruchu na najbliższe lata, co prezentujemy w zamieszczonej poniżej uchwale. Delegaci wybrali władze Towarzystwa, prezesem Rady Krajowej został ponownie prof. dr hab. Jerzy J.Wiatr.

Skład wybranego prezydium TKŚ:
dr hab. Adam Kotarbiński - Prezes Honorowy
prof. dr hab. Jerzy J. Wiatr - Prezes Rady Krajowej
dr Zdzisław Słowik - I Wiceprezes Rady Krajowej
mgr Daniel Zbytek - II Wiceprezes Rady Krajowej
dr Ryszard Brożyniak - Sekretarz Rady Krajowej
mgr Jolanta Marcinkowska - Skarbnik Rady Krajowej

Dokonano również wyboru 33 osobowej Rada Krajowej Towarzystwa, w której skład weszły osoby rekomendowane przez oddziały terenowe stowarzyszenia oraz przedstawiciele centrali naszej organizacji. Ukonstytuował się Zespół Doradczy TKŚ składający się z cenionych przedstawicieli świata nauki, publicystów i społeczników.

Obecny na zjeździe wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej profesor Longin Pastusiak zaapelował o poparcie najbliższego nam ideowo kandydata na prezydenta RP – Grzegorza Napieralskiego. Zadeklarował także pomoc w budowie ogniw towarzystwa na Pomorzu.

Przedstawiciele bratnich organizacji z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów oraz Stowarzyszenia na Rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo NEUTRUM mówili m.in. o potrzebie jeszcze większego wspólnego zaangażowania krajowego ruchu laickiego w obronę idei tolerancji, wolności przekonań światopoglądowych czy wyborów moralnych opartych na ogólnoludzkich wartościach humanistycznych.

Najwyższe wyróżnienie stowarzyszenia - Medal T. Boya-Żeleńskiego otrzymał obecny na zjeździe wybitny filozof i historyk idei, prof. dr hab. Andrzej Walicki.

Zjazd zwrócił się również do nowych władz krajowych Stowarzyszenia o podjęcie działań na rzecz uzyskania przez TKŚ statusu organizacji pożytku publicznego.

Szerszą informację o obradach Zjazdu oraz omówienie owocnej dyskusji z tego przedsięwzięcia opublikujemy w najbliższym czasie.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Mariusz Agnosiewicz (moderator)
UCHWAŁA
XI Zjazdu Krajowego Towarzystwa Kultury Świeckiej im. Tadeusza Kotarbińskiego

Zebraliśmy się na XI Zjeździe Krajowym naszego Towarzystwa w szczególnych okolicznościach: w czasie wciąż niewygasłej pamięci o tragicznej katastrofie smoleńskiej i w tygodniu dzielącym nas od wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec dramatu pod Smoleńskiem, w obliczu śmierci tak wielu naszych wybitnych rodaków chylimy czoło nad ich grobami, a zarazem wyrażamy przekonanie, że lekcje tej katastrofy wpłyną zasadniczo na klimat polityczny i moralny w naszym kraju, w którym walkę i głębokie podziały zastąpi szczera wola porozumienia w sprawach najważniejszych dla społeczeństwa i państwa. Ufamy, że wybór nowego prezydenta RP, czemu poświęcamy oddzielny dokument zjazdu, stanie się doniosłym czynnikiem tego oczekiwanego zwrotu w polskim życiu.

I

Zjazd z uznaniem i satysfakcją przyjmuje sprawozdanie ustępującej Rady Krajowej za okres kadencji 2006-2010. Stwierdza, że w okresie tym istotnie wzrosła rola i pozycja Towarzystwa w życiu intelektualnym i społecznym kraju, że wiele podjętych inicjatyw programowych dobrze służyło postępującym przemianom cywilizacyjno-kulturowym oraz przeobrażeniom społecznej świadomości. Zjazd wyraża podziękowanie ustępującej Radzie Krajowej, jej Prezydium, zespołowi redakcji "Res Humana" oraz wszystkim działaczom, członkom i sympatykom naszego ruchu za ten budzący szacunek trud.

II

Zjazd wyraża przekonanie, że nasze naczelne cele i główne zadania, sformułowane w przyjętych wcześniej dokumentach programowych, w których idee humanizmu, racjonalizmu, świeckości i tolerancji określały nieprzerwanie horyzont naszego działania, zdały pomyślnie egzamin i że najważniejszym zadaniem Towarzystwa w nadchodzącej kadencji jest konkretyzacja tych idei w jego praktycznej działalności. Biorąc za punkt wyjścia to przekonanie cztery zadania określające płaszczyzny naszej aktywności uznajemy za najważniejsze w nowej kadencji.

PO PIERWSZE. Udział w tych wszystkich inicjatywach społecznych i obywatelskich, które służą obronie i rozwojowi praw człowieka: prawa do wyboru swych przekonań, w tym przekonań światopoglądowych, do życia w warunkach wolności i sprawiedliwości, klimacie zaufania i szacunku dla ludzkiej godności, w warunkach, które usuwają wszelkie przejawy dyskryminacji i wykluczenia, a które pod postacią dzielenia Polaków na lepszych i gorszych, prawych i nieprawych, tych, którym mniej wolno, a innym wolno więcej zatruwają nasze życie zbiorowe wnosząc w nie ducha nieufności i strachu, wrogości i nienawiści. W ostatnim czasie praktyki te przybrały groźne rozmiary, wobec których nie możemy milczeć, więcej - musimy wraz z wszystkimi siłami demokratycznymi praktykom tym powiedzieć zdecydowane - nie!

PO DRUGIE. Udział w obronie naszego państwa jako demokratycznego państwa prawa, państwa, które skutecznie powstrzyma narastające nierówności społeczne i państwa, które przestrzega konstytucyjnej zasady neutralności światopoglądowej wykluczającej wszelkie przejawy uległości wobec Kościoła i jego różnych instytucji a zarazem otwarte na dialog i aktywne współdziałanie z Kościołem w rozwiązywaniu spraw ważnych dla społeczeństwa i państwa, choćby spraw zakresu bioetyki. Nie będziemy milczeć, kiedy zasady te będą naruszane i nie uchylimy się od krytyki tych praktyk, bo prawo do krytyki nie może być przywilejem jednych a milczeniem drugich.

PO TRZECIE. Chcemy, aby w nadchodzącej kadencji dokonał się wyraźny postęp w upowszechnieniu nauczania etyki jako przedmiotu równoprawnego z innymi przedmiotami nauczanymi w systemie szkolnym Tak jak religia, tak etyka powinna stać się przedmiotem obowiązującym co najmniej uczniów wszystkich polskich liceów. Czujemy się powołani do tego, aby w ten sposób wypełniać przesłanie patrona naszego ruchu - Tadeusza Kotarbińskiego, upowszechniać jego ideały etyki niezależnej i spolegliwego opiekuństwa. Uważamy za celowe zainteresowanie tą kwestią środowisk polskiej lewicy, zwłaszcza Klub Lewicy w polskim parlamencie.

PO CZWARTE. Obchodzona trzy lata temu setna rocznica powstania zorganizowanego ruchu świeckiego na ziemiach polskich uświadamia nam wyraziście potrzebę dalszego upowszechniania naszego dziedzictwa w życiu publicznym, krzewienia humanistycznych wartości tego dziedzictwa i wspaniałych postaci, trwale zapisanych na kartach dziejów polskiej nauki i kultury.

III

Głębokie przemiany w sferze komunikacji społecznej, będące następstwem rewolucji informatycznej, są także dla naszego ruchu wielkim wyzwaniem. Odchodzi w przeszłość wiele dotychczasowych metod działania czy nawet przekonanie o kryterium liczebności ruchu jako warunku naszego znaczenia czy siły. Zastępują je obecnie nowe formy aktywności odpowiadające czasom współczesnym. W związku z tym, Zjazd uznaje za wskazane i konieczne:

PO PIERWSZE. Podjęcie nowych inicjatyw w sferze działalności wydawniczej, m.in. poprzez rozważenie możliwości przekształcenia dwumiesięcznika "RES HUMANA" w miesięcznik, rozwój Biblioteki tego czasopisma i innych wydawnictw, zwłaszcza adresowanych do szerszego odbiorcy, w tym młodzieży.

PO DRUGIE. Wspieranie cennych inicjatyw naszego ruchu w Katowicach i Łodzi prowadzących witryny naszego Towarzystwa w Internecie oraz podjęcie współpracy z innymi, bliskimi nam uczestnikami komunikacji internetowej.

PO TRZECIE. Sformułowanie konkretnych propozycji programowych do mediów publicznych i komercyjnych, które odzwierciedlać będą bliskie nam treści i które zdolne będą przyjąć je do stosownej realizacji. W tym celu konieczne jest powołanie na szczeblu Rady Krajowej zespołu osób, które podejmą tę ważną i odpowiedzialną pracę.

PO CZWARTE. Zainicjować działania na rzecz odnowienia współpracy wszystkich zainteresowanych świeckich stowarzyszeń i ruchów świeckich oraz umacniać istniejące już więzi z tymi, które programowo są nam bliskie. W szczególności cenimy wysoko współpracę z Fundacjami im. K. Kelles-Krauza i im. Róży Luksemburg oraz z Ekumeniczną Fundacją TOLERANCJA oraz Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów, i współpracę tę pragniemy umacniać i rozwijać.

PO PIĄTE. Ruch nasz był od samego początku i pozostaje bliskim sojusznikiem politycznych sił polskiej lewicy. Chcemy nadal podtrzymywać i rozwijać różne formy więzi naszego ruchu z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, z Polską Partią Socjalistyczną czy z Unią Pracy oraz wpływać na konsolidację polskiej lewicy w głębokim przekonaniu, że ideały i wartości naszego ruchu są jej niemniej bliskie.

* * *

XI Zjazd Krajowy wyraża przekonanie, że nasz dotychczasowy dorobek i nasze dziedzictwo będą w nadchodzących latach trwałym i wciąż żywo obecnym składnikiem polskiej myśli humanistycznej, społecznej i polskiej kultury. Z ufnością pomnażajmy ten dorobek, idźmy dalej tą drogą.

Warszawa, 12 czerwca 2010 roku
Joanna Rutkowska (2844 punktów)
Dodam, że w XI Zjeździe TKŚ-u uczestniczyłam jako przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Nasza organizacja została zaproszona na obrady.
Notkę o wydarzeniu można przeczytać na stronie warszawskiego oddziału PSR:

warszawa.psr.org.pl/index.html

Zapraszamy!


Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365