Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czekając na barbarzyńców

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
10-03-2016 23:15diogenes (42753 punktów)Czekając na barbarzyńców
Ocena 1 na 1
Wiersz powstał na początku XX wieku: Zygmunt Kubiak, tłumacz Kawafisa, umieścił go w zbiorze wierszy sprzed 1911 roku. Nic nie stracił na aktualności, a współczesne wydarzenia nadają mu dodatkowej głębi. Jeden z moich ulubionych...


Konstandinos Kawafis - Czekając na barbarzyńców


Na cóż czekamy, zebrani na rynku?

Dziś mają tu przyjść barbarzyńcy.

Dlaczego taka bezczynność w senacie?
Senatorowie siedzą - czemuż praw nie uchwalą?

Dlatego że dziś mają przyjść barbarzyńcy.
Na cóż by się zdały prawa senatorów?
Barbarzyńcy, gdy przyjdą, ustanowią prawa.

Dlaczego nasz cesarz zbudził się tak wcześnie
i zasiadł - w największej z bram naszego miasta -
na tronie, w majestacie, z koroną na głowie?

Dlatego że dziś mają przyjść barbarzyńcy.
Cesarz czeka u bramy, aby tam powitać
ich naczelnika. Nawet przygotował
obszerne pismo, które chce mu wręczyć -
a wypisał w nim wiele godności i tytułów.

Czemu dwaj konsulowie nasi i pretorzy
przyszli dzisiaj w szkarłatnych, haftowanych togach?
Po co te bransolety, z tyloma ametystami,
i te pierścienie z blaskiem przepysznych szmaragdów?
Czemu trzymają w rękach drogocenne laski,
tak pięknie srebrem inkrustowane i złotem?

Dlatego że dziś mają przyjść barbarzyńcy,
a takie rzeczy barbarzyńców olśniewają.

Czemu retorzy świetni nie przychodzą, jak zwykle,
by wygłaszać oracje, które ułożyli?

Dlatego że dziś mają przyjść barbarzyńcy,
a ich nudzą deklamacje i przemowy.

Dlaczego wszystkich nagle ogarnął niepokój?
Skąd zamieszanie? (Twarze jakże spoważniały.)
Dlaczego tak szybko pustoszeją ulice
i place? Wszyscy do domu wracają zamyśleni.

Dlatego że noc zapadła, a barbarzyńcy nie przyszli.
Jacyś nasi, co właśnie od granicy przybyli,
mówią, że już nie ma żadnych barbarzyńców.

Bez barbarzyńców - cóż poczniemy teraz?
Ci ludzie byli jakimś rozwiązaniem.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Ordynariusz Pisiewicz (545 punktów)
(zablokowany)
A to jest a propos imigrantów czy PiS-owców?
11-03-2016 23:00 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>A to jest a propos imigrantów czy PiS-owców?
> ...tłumacz Kawafisa, umieścił go w zbiorze wierszy sprzed 1911...

Zacznijmy od bolszewików...


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
11-03-2016 23:08 
 Ocena 2 na 2
Ordynariusz Pisiewicz (545 punktów)
(zablokowany)
>Zacznijmy od bolszewików...
Czyli jednak chodzi o PiS-owców.
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Wstrzeliłeś się idealnie z wątkiem. Wczoraj grecki generał (Elefterios Sinadinos) nazwał Turków w PE barbarzyńcami i został przez Obergruppenfuhrer'a Martina Schulza wydalony z sali. Przewodniczący PE powiedział, że niesforny generał zostanie przesłuchany. Wspominał też coś o środkach uspokajających xD

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365