www.youtube.com/watch?v=YBmmoC0t3CE - Thérémin : Debussy : Clair de Lune Co sądzicie o tym wykonaniu ? To jest tak dobre, że aż niewiarygodne. Taka gra wymaga pewnie ogromnego wyczucia (no przecież nokturn, o ile się nie mylę... xD). Atu mamy konstruktora tego dziwacznego instrumentu - Lwa Termena - www.youtube.com/watch?v=w5qf9O6c20oW latach 1928-1938 jeździł po USA promując swój wynalazek-instrument. Wrócił do ZSRR. W 1939 roku został skazany na 8 lat więzienia i wysłano go do tzw. szaraszek (tajnego instytutu badawczego). Wynalazł między innymi tzw. "pluskwę". Pluskwę umieszczono w Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych i podarowano ją ambasadorowi USA w Moskwie. Pieczęć z urządzeniem zawisła na ścianie w rezydencji ambasadora. Amerykanie zorientowali się o podstępie dopiero po 7 latach. Co ciekawe, Termen zapisał się do Partii w 1991 roku (tuż przed rozwiązaniem) - w wieku 95 lat (pomimo krzywd jakie mu wyrządziła), bo "obiecał kiedyś Leninowi". |