Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kleromonarchia...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
10-03-2008 00:48darlove (2804 punktów)Kleromonarchia...
Ocena 3 na 3
Przed pięciu laty Kościół katolicki w USA nawiedziło tsunami, którego konsekwencje odczuwane są do dziś, i to w katolicyzmie na całym świecie.

13 grudnia zmuszono do rezygnacji i praktycznie ucieczki do Watykanu, pod skrzydła Jana Pawła II, kardynała z Bostonu, Bernarda Lawa. Naczelny prokurator stanowy oskarżył go, że "użył każdego dostępnego fortelu i manewru, by utrudnić kryminalne dochodzenia" przeciw jego podwładnym - pedofilom.

Wkrótce potem, pod gradem krytyki mediów i naciskiem opinii publicznej, biskupi USA na konferencji w Dallas zmuszeni zostali do podjęcia kroków zaradczych w celu ratowania resztek reputacji. Jednym z nich było powołanie Krajowej Rady Rewizyjnej, złożonej ze świeckich luminarzy związanych z Kościołem, która miała kontrolować, jak wciela się w życie postanowienia z Dallas. Rada nie miała łatwego zadania. Jeden z jej przewodniczących protestacyjnie ustąpił, nazywając Kościół "watykańską mafią". Również inni uskarżali się na brak kooperacji i obstrukcje biskupów.

Obecnie rada wydała raport podsumowujący swe pięcioletnie działania. Stwierdzono, że w tym czasie wysunięto ponad 13 tys. oskarżeń przeciw księżom, a tytułem odszkodowań jak dotąd wypłacono ofiarom przestępstw seksualnych 2,2 mld dolarów. Z kas kościelnych pieniądze wypływały nie tylko w ten sposób. W 85 proc. diecezji USA wykryto defraudację funduszy przez duchownych. W 11 proc. spraw łupem złodziei padły kwoty powyżej pół mln dolarów. Jednocześnie po wyjściu na jaw skandalu drastycznie spadły ofiary i dotacje wiernych.
W czasie tych 5 lat diecezje przeprowadziły 1,6 mln kontroli dotyczących przeszłości personelu, a 6 milionów dzieci przeszkolono, jak strzec się przed pedofilami w sutannach. Dużo jeszcze pozostało do zrobienia - rzecze raport. Kościół musi wciąż nadzorować efektywność podjętych kroków zabezpieczających (często zostawały one na papierze), powinien także starać się głębiej zrozumieć cierpienia poszkodowanych.

"Główna przyczyna trwającego wciąż kryzysu pozostaje nietknięta: jest nią praktycznie nieograniczona władza biskupów - stwierdza Survivors Network. - Kościół zawsze był i wciąż jest monarchią. Biskupi nie są odpowiedzialni prawie przed nikim i nie doświadczają żadnych konsekwencji, gdy ignorują ofiary, odmawiają wyjaśnień prokuratorom, oszukują parafian".

Ktos jeszcze ma jakies watpliwosci co do tego, czy Krk pochodzi od czlowieka, czy od Boga???
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Pabloss (4221 punktów)
Problem pedofilii księzy w USA okazał się powazniejszy niż się pierwotnie wydawało. Wiele diecezji zaczyna popadać w ruinę finansową poprzez pozwy i zasądzane odszkodowania na rzecz wykorzystanych małoletnich. Niestety ale papiestwo a zwłaszcza JP II (bedący już świętym praktycznie) wiedząc o całej sytuacji w ogóle nie reagował, a jeśli reagował to w taki sposób w jaki reagują polscy katoliccy włodarze - przeniesienie do innej parafi, diecezji. Ten który tak kochał dzieci i który sie nimi otaczał był głuchy na ich cierpienie jakie zadawali im jego współpracownicy. Pewien znajomy (nawiasem mówiąc zagorzały katolik) po naszych polskich aferach pedofilskich księży powiedział mi tak cyt." Juz boga się nie boję....a księży tym bardziej. Jakim prawem ksiądz, który zna tajniki boga nie boi sie jego i tak postępuje? Mnie straszyłby wiecznym potępieniem a sam dopuszcza się tej podłej czynności".
I ma chłop rację i coraz więcej osób przestaje się bać boga, którym straszy kler. No bo niby kogo się tu bać skoro np; wysoki rangą kardynał (a więc osoba mająca dostęp do sekretów watykańskich) dopuszcza się pedofilii???? Czyżby wiedział, że nic mu nie grozi ze strony boga?, a gdzie te wszystkie prawdy wiary i dogmaty stawiające miłość do bliźniego na piedestale. Czyżby ta miłość rozumiana była zbyt dosłownie? Jest to przykre, zwłaszcza gdy zna się osoby, często całe rodziny tak okaleczone przez księży-pedofilów, które straciły sens życia. Dostały nóżem w plecy od osób, które były dla nich ostoją wartości i gwarancją stabilizacji światopoglądowej. A najgorsze jest to, że wychodzą coraz to nowe afery i nie można mówić że to incydenty. Maszynka zwana kościołem zaczęła się psuć i sama siebie nie naprawi. Potrzebuje pomocy z zewnątrz.
Kelly (2051 punktów)
>(...) a 6 milionów dzieci przeszkolono, jak strzec się przed pedofilami w sutannach.
Słucham?! Przecież to absurdalne. Skrajności są złe - WSZYSTKIE.

>Ktos jeszcze ma jakies watpliwosci co do tego, czy Krk pochodzi od czlowieka, czy od Boga???
W to chyba nie wierzą nawet katolicy, a co dopiero my, SZAtaniści* z (nie)bożej łaski.
webmaster (moderator)
Tak przy okazji: ruchofiarksiezy.org/
Polak (119 punktów)
Może niezupełnie na temat ale dotyczy kościoła w USA. Poszukuje filmu z polskimi napisami lub samych napisów - tytuł OBÓZ JEZUSA
proszę o odpowiedź na moc.liamg@droomedlaW

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365