Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pomóżcie!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
04-04-2008 18:40Nowak (136 punktów)Pomóżcie!
Startuję w olimpiadzie biologicznej i muszę przeprowadzić "jakieś" doświadczenie naukowe. Chcę przeprowadzić krzyżówkę genetyczną, ale nie bardzo wiem, jaki kwiat okrytonasienny najbardziej by się do tego nadał... Pomóżcie, proszę...
Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Pabloss (4221 punktów)
Jak zapewne wiesz metodą domową wiele nie zdziałasz, stąd też musisz wziąść do badań te gatunki roślin, które posiadają roczny cykl wegetacyjny, tak abyś nie musiał czekać długo na efekt. W warunkach domowych jesteś w stanie krzyżować tylko rośliny blisko ze sobą spokrewnione, stąd też masz szeroki wybór materiału badawczego. Najłatwiej bawić się chyba warzywami, bowiem mogą powstać ciekawe twory, chociaż i kwiaty są wdzięcznym obiektem badań. Mendel wykorzystał fasolę, bowiem jest stosunkowo łatwa w uprawie. Ty również możesz ją wykorzystać, zwłaszcza, że na rynku jest dostępnych wiele ciekawych form z których może uda Ci się coś ciekawego osiągnąć. Masz także do wyboru dynie, patisony, cukinie, kukurydzę (ozdobną, cukrową i pastewną), petunie itd. - rośliny bardzo łatwe w uprawie. Radzę Ci jednak skonsultować się z opiekunką od biologii, gdyż ona będzie najlepiej wiedziała na co możesz sobie aktualnie pozwolić i jaka roślina pozwoli Ci nie tyle na przeprowadzenie doświadczenia, co zwłaszcza na opracowanie mocnej metodyki (ona jest najczęściej podważana przez oceniających). Życzę powodzenia w badaniach. Pozdrawiam
makson (164 punktów)
>Mendel wykorzystał fasolę, bowiem jest stosunkowo łatwa w uprawie...

Groszek, nie fasolę .
barycki (7788 punktów)
(zablokowany)
>Startuję w olimpiadzie biologicznej i muszę przeprowadzić "jakieś" doświadczenie naukowe.
>
Odradzam stosowania metod nienaturalnych, ingerowania w ustalony porządek. Najpiękniejszym doświadczeniem naukowym będzie wysianie nasionka i oczekiwanie na plon, a wyrośnie to, o co poprosimy w modlitwie. Ładne opisanie tego w zeszycie, można pokolorować kredkami, wklejenie obrazka świętego przyniesie dobrą ocenę i radość nauczyciela.
Adam Barycki
Maurys (86 punktów)
>Startuję w olimpiadzie biologicznej i muszę przeprowadzić "jakieś" doświadczenie naukowe. Chcę
>przeprowadzić krzyżówkę genetyczną, ale nie bardzo wiem, jaki kwiat okrytonasienny najbardziej by
>się do tego nadał... Pomóżcie, proszę...
>Pozdrawiam

A nie lepiej będzie jak zrobisz doświadczenie związane z jakimiś obserwacjami behawiorystycznymi lub jakościowymi badaniami. Doświadczenia genetyczne wymagają czasu co najmniej kilku pokoleń. Zależy też co chcesz zbadać ale na tym polu raczej ameryki nie odkryjesz. Sam startowałem swego czasu w olimpiadzie i wiem że przychylnym okiem patrzyli na wszelkie obserwacyjne doświadczenia. Fakt że było to już dobrych kilka lat temu ale tematy tego typu raczej się nie starzeją a wyniki mogą być czasem bardzo ciekawe.

Pozdrawiam i życzę powodzenia
05-04-2008 08:48 
 Ocena 1 na 1
barycki (7788 punktów)
(zablokowany)
>Doświadczenia genetyczne wymagają czasu co najmniej kilku pokoleń.
>
Doświadczenia na bakteriach gwarantują szybką realizację. Proponowałbym bakterię powszechnej choroby potraktować antybiotykiem i poczekać na odporną na niego mutację. Nie gwarantuje to najwyższej oceny, taką można osiągnąć przez uodpornienie bakterii na wszystkie dostępne na rynku antybiotyki i wypuszczenie mutanta w dużym skupisku ludzi, najlepiej w hipermarkecie. Behawiorystyczny opis skutków jego działania przyniesie sukces olimpijski.
Adam Barycki

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365