 |
100 milionów euro dla jaśnie pana. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kultura
| Napisano | Autor | Tytuł | | 29-01-2017 20:01 | Arminius (25555 punktów) | 100 milionów euro dla jaśnie pana.
6 na 6 | Niedawno rząd polski zawarł umowę z Księciem Adamem Karolem Czartoryskim oraz Fundacją Książąt Czartoryskich mocą której za pół miliarda złotych Kolekcja Czartoryskich przeszła na właśność państwa polskiego. Zawarcie umowy przez rządowe media zostało ogłoszone jako wielki sukces - gdyż za ułamek rzeczywistej ceny kolekcja jak wyżej stała się "własnością narodu". Nie podzielam entuzjazmu rządu. Pół miliarda złotych to fura pieniędzy za coś, co było już własnością narodu i temu narodowi należało się jak prowerbialana buda psu. Bo primo księżna Izabela Czartoryska tworzyła swoją kolekcję z myślą o narodzie, secundo, kolekcja została w 1947 rolu upaństwowiona dekretami Bieruta, tertio, zważywszy na aktulany stan przepisów prawnych - nie było możliwym wywiezienie owej kolekcji za granicę, czy też zrobienie z nią cokolwiek istotnego bez zgody Ministra Kultury. Więc - de facto i de jure - była ona zakotwiczona w Polsce na dobre. I trzeba było - wykorzystując ową sytuację blokować pomysły księcia Pana i brać go na przetrzymanie. Wszystko jest relatywne. Z jednego punktu widzenia pół miliarda to mało, z innego ogromnie dużo. Jeżeli jednak rząd zdecydował się na takie...pokerowe rozwiązanie - to w myśl tej logiki powinien w najbliższym czasie przedstawić do uchwalenia projekty ustaw przewidujących wypłatę rekompensat za pańszczyznę potomkom polskich ( ukraińskich, białoruskich?) chłopów. Bo przecież kolekcja jak wyżej nie wzięła się out of the blue. Na jej zakup i zgromadzenia wydano określoną sumę pieniędzy - pochodzących z eksploatacji chłopów przy użyciu mechanizmu pańszczyzny. Więc jeżeli teraz płacimy księciu panu za obrazy z kolekcji - to zaraz potem należy zapłacić potomkom chłopów za trud ich antenatów do tej pory niewynagrodzony. Pereat mundus fiat justitia! "Kolekcja nie mogła być sprzedana nawet na wolnym rynku w Polsce" Eksperci nie mają wątpliwości. Żeby to zrobić, Fundacja lub książę musieliby złamać polskie prawo. Na przykład ustawę, która pozwala ministrowi kultury zablokować wyjazd każdego dzieła sztuki, nawet w ramach wypożyczenia do zagranicznego muzeum. W związku z tym nigdy nie mogły (dzieła kolekcji Czartoryskich - red.) trafić na wolny rynek sztuki - zauważa Andrzej Starmach. Dodaje, że "mity o książętach katarskich, którzy chcieli dawać za kolekcję miliard, dwa, pięć czy dziesięć są kompletną bzdurą". - Ta kolekcja nie mogła być sprzedana nawet na wolnym rynku w Polsce - stwierdza. Pisarz Jacek Dehnel zaznacza, że "nikt nie ma takich pieniędzy, a nikt nie będzie sobie kupował 'Damy z łasiczką' tutaj na miejscu i trzymał jej później w sejfie na terenie Polski, bo nie może tego wywieźć". www.tvn24.(*)kcji-czartoryskich,706579.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | romaro (25211 punktów) | >Jeżeli jednak rząd zdecydował się na takie...pokerowe rozwiązanie - to w myśl tej logiki powinien w najbliższym czasie przedstawić do uchwalenia projekty ustaw przewidujących wypłatę rekompensat za pańszczyznę potomkom polskich ( ukraińskich, białoruskich?) chłopów. No to jeżeli już, to rekompensaty wypłacać powinien i Kościół. A tak zupełnie poważnie, to ten JaśniePan zrobił dobry interes sprzedając dzieła sztuki. Do pakietu, JaśniePan Wielki Patriota, dołożył nawet dzieła które mu ukradli. Dlatego teraz my zwykli obywatele pamiętajmy, że gdybyśmy jakimś cudem znaleźli jakieś dzieło, to miejmy na uwadze, ze to są już nasze dzieła, nie JaśniePana i w żadnym wypadku nie możemy ich sobie przywłaszczać, bo zostaniemy wtrąceni do więzienia. Znaleźć w Polsce mogli i nadal mogą jedynie JaśniePany. Ja się tylko pytam gdzie ów JaśniePan był gdy Polska w ciężkich chwilach była? Wziął dupe w troki i zniknął, a teraz się odnalazł antyk jeden.
|
|
3 na 3 | Jacholek (5699 punktów) | Wszystko wraca do tej prawdziwej, rdzennej Polski,w której znikną najmniejsze ślady lewactwa i zapanuje na nowo święty porządek. Do jaśnie pana wraca fortuna której został niesłusznie pozbawiony a potomkowie chłopstwa zadowolą się okruchami z pańskiego stołu w postaci 500+ . Pobłogosławi to oczywiście biskup i Polska stanie się krajem ogólnej szczęśliwości bijąc pod tym względem np. Danię www.polity(*)zczesliwsze-narody-swiata.read
|
|
1 na 1 | Wenancjusz (16441 punktów) | Jest to jeszcze jeden skandal. Jakkolwiek by nie komentować, to graniczy już draństwem nie mówiąc o oczywistej, dyletanckiej głupocie. Wcale ten gest min. kultury nie raduje. Kupować coś co jest mocą prawną nasze (?). Nonszalancja w szafowaniu pieniędzmi podatników wtedy, gdy właśnie cały rząd drapie się po głowie skąd wziąć na program 500+ a min. zdrowia rozkłada ręce z niemocy, bo brak środków na wszystko. Sprawę z urzędu winien wziąć w swoje ręce prokurator (Ale kto? Ziobro?). Dlatego pomysł zekonomizowania służby zdrowia (NFZ) jest raczej kroczkiem w kierunku masowej eutanazji społeczeństwa. Tragedia pisana przez dyletantów, których przecież naród wybrał i takich chciał, co wskazują słupki popularności w różnorakich ankietach. Naród więc będzie miał to na co zasłużył. "Jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy, jeszcze przyjdzie na to czas...." brzmi mi znajomo jak słowa tej piosenki.
Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
|
|
1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> Niedawno rząd polski zawarł umowę z KsięciemA nie zmartwił Cię ten arystokratyczny tytuł kontrahenta polskich władz? I co to właściwie we współczesnym świecie znaczy, że ktoś jest księciem, chodzi o to, że honorowane są papiery dowodzące jego szlachetnego urodzenia, jakby był jakimś rasowym jamnikiem względnie pudlem?  > w myśl tej logiki powinien w najbliższym czasie przedstawić do uchwalenia projekty ustaw przewidujących wypłatę rekompensat za pańszczyznę potomkomAle znów nazywanie pana Czartoryskiego księciem, o, pardą - Księciem (  ), dowodzi uznania porządku społecznego, który te tytuły wprowadził i honorował, więc te Twoje "logiczne" postulaty w najlepszym razie na rozpałkę w kominku mogą posłużyć.
Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy.
|
|
1 na 1 | DyktaFon (9281 punktów) | >Niedawno rząd polski zawarł umowę z Księciem Adamem Karolem Czartoryskim oraz Fundacją Książąt >Czartoryskich mocą której za pół miliarda złotych Kolekcja Czartoryskich przeszła na właśność >państwa polskiego. Zawarcie umowy przez rządowe media zostało ogłoszone jako wielki sukces - gdyż za >ułamek rzeczywistej ceny kolekcja jak wyżej stała się "własnością narodu". >Nie podzielam entuzjazmu rządu.
Ja tam podzielam entuzjazm rządu. Gdybym ja mógł wydać czyjeś pieniądze, a przy okazji coś na tym zarobić, to zaraz bym wydał. Nawet więcej bym wydał, niż te głupie pół miliarda... Wydałbym nawet miliard i sto miliardów. A co, stać by mnie było!
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|