 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 21-05-2011 03:02 | Proxy (90 punktów) | Pogrzeb bez księdza
1 na 1 | Hej Zastanawia mnie, czy jest możliwość pochówku osoby na cmentarzu komunalnym bez udziału księdza i ile taka przyjemność kosztuje... Czy więcej niz normalny pogrzeb? Oraz czy udzielana jest wtedy kaplica cmentarna. Prosze o jakies, jeżeli to mozliwe historie a z autopsji  I oczywiscie czystą informację  Pozdrawiam serdecznie Ja | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | Alicja Duda (25557 punktów) |
> Zastanawia mnie, czy jest możliwość pochówku osoby na cmentarzu komunalnym bez udziału księdza i> ile taka przyjemność kosztuje... Czy więcej niz normalny pogrzeb? Oraz czy udzielana jest wtedy> kaplica cmentarna.W każdym USC powinien być "mistrz ceremonii" do świeckich pogrzebów ale bywa dość " sztywny" możesz skorzystać też: www.ceremoniehumanistyczne.pl/
Zmień politykę, głosuj na kobiety.
|
|
| sinapis (1725 punktów) | > Hej> Zastanawia mnie, czy jest możliwość pochówku osoby na cmentarzu komunalnym bez udziału księdza i> ile taka przyjemność kosztuje... Czy więcej niz normalny pogrzeb? Oraz czy udzielana jest wtedy> kaplica cmentarna.> Prosze o jakies, jeżeli to mozliwe historie a z autopsji  > I oczywiscie czystą informację  > Pozdrawiam serdecznie> JaPrzecież wystarczy zadzwonić do dyrekcji Zarządu Cmentarzy Komunalnych w danym mieście.
|
|
10 na 10 | Ania... (14138 punktów) | > Hej> Zastanawia mnie, czy jest możliwość pochówku osoby na cmentarzu komunalnym bez udziału księdza i> ile taka przyjemność kosztuje... Czy więcej niz normalny pogrzeb? Oraz czy udzielana jest wtedy> kaplica cmentarna.> Prosze o jakies, jeżeli to mozliwe historie a z autopsji  > I oczywiscie czystą informację  Byłam niedawno na takim pogrzebie inie byłwcale na cmentarzu komunalnym. Gość zwyczajnie wykupił wcześniej działkę na cmentarzu przykościelnym, tyle, że nie było mszy i księdza. Był sędzia pokoju z USC, taki sam jak na ślubie cywilnym. Nie wiem ile to kosztuje, ale na pewno kwota jest do przyjęcia i nie umywa się do normalnej, zdzieranej "standardowym" trybem. Facet przejął się swoją rolą, a w dodatku zmarły był aktywistą, bo i wysokim MO i policjantem, i zaangażowany w trudną młodzież, ZHP i inne akcje, więc przygotował świetną mowę. Podobało mi się, że sprawa koncentrowała się na zmarłym, jego bliskich, a nawet pamiętał o podziękowaniu za przybycie, wymienił harcerzy, którzy przyszli z pocztem, podziękował policjantom, którzy nieśli urnę i zagrał jeden na trąbce (no,nie dosłownie, po prostu im podziękował za przybycie i pomoc), itd. Większość osób skomentowała, że pogrzeb był bardzo ładny, ładniejszy niż normalnie. Jeden z krewnych stwierdził, że nie ma nic przeciwko takiemu i w nosie ma księdza, ja oficjalnie zażyczyłam sobie świeckiego pogrzebu.
|
|
 | 1 na 1 | PanBuk (6257 punktów) | > że pogrzeb był bardzo ładny, ładniejszy niż normalnie.niby strachliwy nie jestem, ale ten "ładny pogrzeb" to jednak dreszczem po plecach leci 
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował. Marek T.
|
|
|  | 1 na 1 | Ania... (14138 punktów) | > >że pogrzeb był bardzo ładny, ładniejszy niż normalnie.> niby strachliwy nie jestem, ale ten "ładny pogrzeb" to jednak dreszczem po plecach leci  Nie lubimy świadomości przemijania? No cóż, to naturalne. Ale co zrobić, życie...
|
|
| |  | | PanBuk (6257 punktów) | > Nie lubimy świadomości przemijania?> No cóż, to naturalne. Ale co zrobić, życie...Kochamy świadomość i kochamy przemijanie. Jednego roku zaliczyliśmy 13 pogrzebów... Naszych kolegów. Rzekł bym: lekka alergia na pogrzeby. Co nie zmienia faktu, ze wiem o co Ci chodzi  tylko to taka wewnętrzna sprzeczność, "ładny pogrzeb". Jakoś tak "ciary" na plecach przechodzą...
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował. Marek T.
|
|
| | |  | 1 na 1 | Ania... (14138 punktów) | > >Nie lubimy świadomości przemijania?> >No cóż, to naturalne. Ale co zrobić, życie...> Kochamy świadomość i kochamy przemijanie. Jednego roku zaliczyliśmy 13 pogrzebów... Naszych kolegów. Rzekł bym: lekka alergia na pogrzeby.Przykro... > Co nie zmienia faktu, ze wiem o co Ci chodzi tylko to taka wewnętrzna sprzeczność, "ładny pogrzeb". Jakoś tak "ciary" na plecach przechodzą...No wiem...
|
|
6 na 6 | Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów) | >Hej >Zastanawia mnie, czy jest możliwość pochówku osoby na cmentarzu komunalnym bez udziału księdza i >ile taka przyjemność kosztuje... Każdy szanujący się zakład pogrzebowy współpracuje z mistrzem ceremonii pogrzebowych. Istnieją nawet kursy przygotowujące do tego zawodu. Można wybrać nawet, czy wolisz mężczyznę czy kobietę. Ceremonie te są dużo bardziej indywidualne, niż msze, bo prowadzący przygotowuje mowę konsultując się z bliskimi zmarłego, poznaje jego życie, osiągnięcia itd., a nie klepie gotowych formułek jak to zwykle czynią księża. Potem rodzina dostaje tekst do akceptacji. Można zamówić do tego muzykę, ustalić jak pogrzeb ma wyglądać, czy ktoś jeszcze ma zabrać głos itp. Koszt uczestnictwa mistrza ceremonii to od 500zł w zwyż w zależności od ilości "atrakcji". >Czy więcej niz normalny pogrzeb? Oraz czy udzielana jest wtedy kaplica cmentarna. Na cmentarzu komunalnym muszą udostępnić ci salę do ostatniego pożegnania, która często wygląda jak kaplica, ale tak naprawdę nią nie jest, bo musi być to miejsce dostępne dla wszystkich. Można zażyczyć sobie usunięcia lub ukrycia symboli religijnych i tym także zajmuje się zakład pogrzebowy. Byłam na kilku takich pogrzebach i uważam, że są one doskonałą alternatywą dla tych kościelnych.
|
|
 | | orchidea78 (385 punktów) | Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana .Co zrobić jednak w sytuacji, gdy czasie pogrzebu, chcą zmarłego pożegnać osoby wierzące i ateiści. Trzeba postępować zgodnie z wolą zmarłego,nawet przeciwnie do poglądów innych żałobników.
|
|
|  | | Scarabaeus (2198 punktów) | > Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana .Co zrobić jednak w sytuacji, gdy czasie pogrzebu, chcą zmarłego pożegnać osoby wierzące i ateiści. >Trzeba postępować zgodnie z wolą zmarłego,nawet przeciwnie do poglądów innych żałobników.
Nie ma w tym nic skomplikowanego. Świadkowie Jehowy robią pogrzeby bez symboli religijnych mimo że bardzo często większość rodziny to katolicy. Dlaczego ateista miałby mieć z tym problem?
|
|
|  | 2 na 2 | Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów) | > Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana .Co zrobić jednak w sytuacji, gdy czasie pogrzebu, chcą zmarłego pożegnać osoby wierzące i ateiści. >Trzeba postępować zgodnie z wolą zmarłego,nawet przeciwnie do poglądów innych żałobników. Na pogrzebach świeckich, na których byłam nie było ani jednego momentu, gdzie wierzący czy niewierzący mogliby poczuć się niekomfortowo. Nie było ani słowa ideologii, przewidywań przyszłości w niebie czy piekle tudzież nieuchronnego rozkładu w ziemi. Prowadzący skupił się na wspomnieniu zmarłego, przypomnieniu jego wkładu w życie rodziny, sukcesów zawodowych, zapewnieniu o tym, że zmarły zawsze pozostanie w pamięci tych, co pozostali. Na koniec zakończył prosbą o chwilę zadumy i o to, żeby każdy w ciszy pożegnał zmarłego tak, jak uważa za stosowne. Wierzący z pewnością się modlili, a niewierzący po prostu życzliwie pomyśleli o zmarłym. Gdzie tu miejsce na jakieś komplikacje? No, chyba, że któraś ze stron (wierząca lub niewierząca) usiłowałaby na siłę forsować swoją wizje pogrzebu idealnego, ale co to ma wspólnego z szacunkiem do tego, kto właśnie odszedł?
|
|
| Scarabaeus (2198 punktów) | > Hej> Zastanawia mnie, czy jest możliwość pochówku osoby na cmentarzu komunalnym bez udziału księdza i> ile taka przyjemność kosztuje... Czy więcej niz normalny pogrzeb? Oraz czy udzielana jest wtedy> kaplica cmentarna.> Prosze o jakies, jeżeli to mozliwe historie a z autopsji  > I oczywiscie czystą informację  > Pozdrawiam serdecznie> JaChyba masz złe wyobrażenie o pogrzebie nawet tym katolickim. Nie spotkałem się z tym by ksiądz grzebał zmarłego, chyba że chodzi ci o pochówki w klasztorach(o tym nie mam pojęcia) Pogrzebu nie przeprowadza ksiądz i ma niewiele z nim wspólnego. Kapłan co najwyżej może odprawić mszę lub modlitwę nad grobem. pogrzeb przeprowadza zakład pogrzebowy i generalnie z nim załatwiasz przebieg pochówku. To czy weźmiesz dodatkowo kapłana, pastora, orkiestrę czy kogokolwiek innego lub też nikogo jest tylko sprawą "finansującego" pochówek. Co do ceny, pogrzeb kosztuje tyle na ile wyceni go zakład pogrzebowy. Ksiądz, orkiestra czy kompania honorowa to już dodatkowe koszty. Jeżeli na pogrzebie mowę pożegnalną powie ktoś znajomy i zrezygnujesz z usług kapłana to będzie to tańsze.
|
|
| Proxy (90 punktów) | Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi
|
|
1 na 1 | Rafaela (2059 punktów) |
>Zastanawia mnie, czy jest możliwość pochówku osoby na cmentarzu komunalnym bez udziału księdza i Bez wątpienia jest. Nawet jest możliwość pochowania bez udziału księdza na cmentarzu rzymsko -katolickim.
>ile taka przyjemność kosztuje... Zadzwoń do firmy pogrzebowej i wszystkiego się dowiesz.
*życie to moja pasja - nie boję się żyć*
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|