Racjonalista - Strona głównaDo treści
Gdzie się podziali nieustraszeni peszmergowie???

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
20-10-2017 08:41Arminius (25555 punktów)Gdzie się podziali nieustraszeni peszmergowie???
Ocena -1 na 1
Po przeprowadzeniu przez Kurdów - na kontrolowanych przez nich terenach - referendum w sprawie niepodległości - Irak (rządzony przez szyitów) błyskawicznie zaripostował. Jego armia szybkim manewrem, bez większych problemów zajełą Kirkuk i okolice ( pola naftowe). Szacuje się, iż około 100 tysięcy Kurdów uciekło z Kirkuku i okolic - w obawie przed irackimi represjami. Należy nadmienić, iż Kirkuk i okolice nie są obszarami objętymi autonomią kurdyjską w Iraku. Sytuacja jak wyżej to spory sukces Iranu i w jakiejś mierze Turcji, z drugiej zaś strony porażka USA oraz Izraela, który kartą kurdyjską zamairze destabilizować sytuację w regionie i grać nią przeciwko Iranowi i Syrii. Porażka USA jest także natury prestiżowej. Bowiem już po raz kolejny - zgodnie poniekąd z tradycją - USA, tak jak onegdaj za wielkiego Barzaniego, zdradziły peszmergów. W Kirkuku doszło też do wielce znamiennej sytuacji - mianowicie armia iracka, uzbrojona przez USA stanęła naprzeciwko Kurdów, uzbrojonyvch także przez USA. Czy jest to dowód na chaotyczny charakter polityki USA w regionie - czy też wręcz przeciwnie, to się dopiero w przyszłości okaże. Irak natychmiast po zajęciu kirkuckich pól naftowych, wszczął rozmowy z koncernem BP w celu ich jak najszybszego przywrócenia do ekspoloatacji.
Dla mnie szczególnie zadziwiający jest brak oporu ze strny Kurdów - mających opinię wyśmienitych bojowników. Widocznie etos peszmergów z czasów Barzaniego - to już zamknięty rozdział przeszłości.

"In a "major, multi-pronged" attack, Iraqi federal troops seized several parts of the disputed Kurdish-controlled province of Kirkuk after Iraqi Kurds voted for independence in a referendum late last month.
Tensions have soared since the Kurds held a non-binding referendum last month in which they voted for independence from Iraq. The central government, along with neighboring Turkey and Iran, rejected the vote.
The Iraqi government and the autonomous Kurdish region in the north have long been divided over oil revenues and the fate of disputed territories like Kirkuk that are controlled by Kurdish forces but are outside their self-ruled region."


www.haaretz.com/middle-east-news/iraq/1.818094
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Irracja (4721 punktów)
>Irak (rządzony przez szyitów) błyskawicznie zaripostował. Jego armia szybkim manewrem, bez >większych problemów zajełą Kirkuk i okolice ( pola naftowe).
>Irak natychmiast po zajęciu kirkuckich pól naftowych, wszczął rozmowy z koncernem BP w celu ich >jak najszybszego przywrócenia do ekspoloatacji.

... pola naftowe zawsze powodują "błyskawiczne reakcje"...

>Dla mnie szczególnie zadziwiający jest brak oporu ze strny Kurdów - mających opinię wyśmienitych
>bojowników. Widocznie etos peszmergów z czasów Barzaniego - to już zamknięty rozdział przeszłości.

... opinia i etos? W zamian, za nie zniszczone w walkach szyby naftowe, dostaną "duuużooo" broni i amunicji. To nie tylko wyśmienici bojownicy...

... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
Arminius (25555 punktów)deal?
... opinia i etos? W zamian, za nie zniszczone w walkach szyby naftowe, dostaną "duuużooo" broni i amunicji. To nie tylko wyśmienici bojownicy...

Mówi pan, iż oni zostali swoiście przekupieni przez Irakijczyków szyickich?

Mam co do tego wątpliwości. Ale jeżeli Ma Pan rację, to powinni dostać za Kirkuk i pola naftowe naprawdę potężny arsenał.
22-10-2017 07:59 
 Ocena 1 na 1
Irracja (4721 punktów)Odp: deal?
>... opinia i etos? W zamian, za nie zniszczone w walkach szyby naftowe, dostaną "duuużooo" broni i amunicji. To nie tylko wyśmienici bojownicy...
>Mówi pan, iż oni zostali swoiście przekupieni przez Irakijczyków szyickich?
>Mam co do tego wątpliwości. Ale jeżeli Ma Pan rację, to powinni dostać za Kirkuk i pola naftowe naprawdę potężny arsenał.

... niech pan nie myli "wykonawców" (Irakijczyków) z "zleceniodawcami" (firmy "nafciarskie"). Irakijczykom tak bardzo na tych szybach nie zależy. Najwyżej ropa by poszła w górę. Broni na "własne zatracenie" też by nie dali. Tam maczał paluszki ktoś trzeci. Ktoś komu na rękę jest wzajemne wyrzynanie się Arabów...


... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
Wera (1540 punktów)Odp: Gdzie się podziali nieustraszeni peszmergowie???
USA dobrze wie, co robi. Kurdowie to tak samo muzułmanie, jak Irak. Są tylko pionkiem w grze.

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365