Racjonalista - Strona głównaDo treści
Narodowy Spis Powszechny 2011 - wyznanie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
12-02-2011 20:48Krzysztof Jóźwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
Narodowy Spis Powszechny 2011 - wyznanie
Ocena 3 na 3
Jaką religię Państwo wyznacie ?

Postawić 'kreskę' ? Wpisać 'ateizm' ? A może zorganizować akcję jak w innych krajach i zostać światową potęgą wyznawców mocy Jedi ?

Nie wiem jakie przełożenie na decyzje sejmu mogłoby mieć <50% deklaracji jako katolicy ale w debacie publicznej byłaby to fantastyczna statystyka pokazująca prawdziwy stosunek ludzi do KK - czy jest to realne ?

Jeżeli przeprowadzić 'fajną' akcję propagandową na rzecz mistrza Yody, to wiele zdystansowanych osób, mimo, że bezrefleksyjnie chodzą do kościoła, mogłaby dla fanu coś takiego wpisać - zostało 48 dni do rozpoczęcia spisu - co Wy na to ? Kto profesjonalnie rozkręci akcję na fejsie ?

link: www.stat.gov.pl/gus/nsp_PLK_HTML.htm
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

farmer (22440 punktów)
>Jaką religię Państwo wyznacie ?

Nic. Nie posiadam też Bentleya ale czy mam to wpisać?
Kowalski (2244 punktów)
W przypadku tego pytania można odmówić odpowiedzi i uważam, że jest to najwłaściwsza postawa, poza robieniem sobie jaj - oczywiście. Walczymy o to, by światopogląd był prywatną sprawą każdego z nas, więc nikt nie powinien mieć prawa o to pytać. Nie łudzę się, że pytanie wprowadzono po to, by wykazać Watykańczkom, że Polacy wcale nie są tak katoliccy, jak się to powszechnie uważa.
12-02-2011 22:27 
 Ocena 9 na 9
Rafał Poniecki (7132 punktów)
>Walczymy o to, by światopogląd był prywatną sprawą każdego z nas, więc nikt nie powinien mieć prawa o to pytać.<

Światopogląd może pozostać naszą prywatną sprawą, chociaż nie znaczy to, że ma być tajemnicą.
Jeśli nie będziemy jasno deklarować światopoglądu racjonalnego, lub naukowego, to aparatczycy Klechostanu wszystkich ochrzczonych zaliczą do katoli.
Stąd pewnie owa magiczna liczba 95%, mimo że przy corocznym zliczaniu wszystkich owiec i baranów udających się w określoną (wcześniej zapowiedzianą) niedzielę do kościółka w wielu miastach jest to <50%.
Należałoby raczej doprowadzić do "class action lawsuit" czyli zbiorowego pozwu przeciwko KrK w Polsce wymuszającego na nim automatyczne wykreślenie z rejestru każdej ochrzczonej osoby, jeśli ta osoba, po ukończeniu pełnoletności, nie złożyła by pisemnej deklaracji chęci pozostania w Kościele. Wcześniejszą przynależność można by traktować podobnie jak kiedyś przynależność do TPPR (Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej), do której to organizacji zapisywano całe klasy, jak leciało.
romaro (25211 punktów)
>Jaką religię Państwo wyznacie ?

Po tym co napisał Kowalski nie wiem czy wypada odpowiadać. Poza tym, nie po to na odwyku byłem, by się wikłać w jakąś nową, nieznaną chorobę. W moim wieku powoli czas myśleć o zdrowiu.
13-02-2011 08:14 
 Ocena 9 na 9
Alicja Duda (25557 punktów)

>Po tym co napisał Kowalski nie wiem czy wypada odpowiadać.
Spis jest anonimowy. Nie mają prawa pytać o PESEL i inne dane. Dlatego ważne jest co poda się ankieterowi. Obawiam się tylko że będą to pytania z wyborem: Katolicy,prawosławni, protestanci i inni.
I do tych innych zaliczą buddystów, ateistów, mariawitów, mormonów jak leci.
Wszystko zależy od konstrukcji pytania i od celu jaki pytającemu przyświeca.

Zmień politykę, głosuj na kobiety.
romaro (25211 punktów)
>W przypadku tego pytania można odmówić odpowiedzi i uważam, że jest to najwłaściwsza postawa, poza robieniem sobie jaj - oczywiście.

Zrobiłem sobie jaja oczywiście. Nie do końca się zgadzam z wypowiedzią Kowalskiego

>Spis jest anonimowy.

Nie wstydzę się przyznać że jestem ateistą. Nawet gdy nim nie byłem nie uważałem KK za św.
13-02-2011 14:23 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)
>>Po tym co napisał Kowalski nie wiem czy wypada odpowiadać.
>Spis jest anonimowy. Nie mają prawa pytać o PESEL i inne dane.

Anonimowy by był jak by ankietowali na ulicy. Kiedy zapukają do mojego mieszkania to cała anonimowość idzie się ...
Romański (2650 punktów)
(zablokowany)
>Anonimowy by był jak by ankietowali na ulicy. Kiedy zapukają do mojego mieszkania to cała anonimowość idzie się ...

Dane są kodowane. Rachmistrz spisowy nie jest w stanie zapamiętać wszystkich odpowiedzi wszystkich osób. Jednocześnie możesz spisać się przez internet na bezpiecznych serwerach GUS. Jeszcze jedna sprawa - dane są objęte tajemnicą statystyczną i dostępu do surowych danych (bo nie do wyników) nie ma nikt poza zobowiązanymi tą tajemnicą badaczami (czyli żadne sądy, urzędy skarbowe, policje, kościoły, ministerstwa itp.). Pozdrawiam.

Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński
Matix (5786 punktów)
Skoro jest anonimowy to jaki jest jego sens z uwagi na niezwykłą łatwość fałszerstwa?
Romański (2650 punktów)
(zablokowany)
>Skoro jest anonimowy to jaki jest jego sens z uwagi na niezwykłą łatwość fałszerstwa?

Wszystkie możliwe fałszerstwa znikną w strumieniu danych i staną się siłą rzeczy elementem nieuniknionego błędu pomiaru.

Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński
pawel9308 (104 punktów)
W spisie powinniśmy podać prawdziwe dane niezależnie od tego czy jesteśmy ateistami czy katolikami.
Przez złe prawo w naszym kraju mamy właśnie taki kosmiczny odsetek katolików. Państwo powinno wywrzeć presje na kościele na kilku kwestiach głównie na składaniu aktu apostazji złożenie go nie jest trudne lecz dalszy kolej jest bardzo zagmatwany i trwa czasem nawet do 2-3 lat, a pozatym trzeba mieć 18 lat, a w innych krajach 16.Jeśli w spisie będziemy mieli 60-70% osób którzy przyznają sie do bycia katolikami będzie widać właśnie ta dziwną polityke kościola.
Andrzej Wendrychowicz (6624 punktów)
Pytania o wyznanie nie powinno być w arkuszu spisowym, bo to jest "dana wrażliwa" podlegająca ustawowej ochronie. Skoro wbrew prawu pytanie takie się znalazło, to nie warto robić sobie jaj tylko zażądać wpisania NIEWIERZĄCY. W innym przypadku zaliczą nas do jakichś tam "innych", albo do rzymskich katolików.
14-02-2011 08:29 
 Ocena 5 na 5
Alicja Duda (25557 punktów)
>Pytania o wyznanie nie powinno być w arkuszu spisowym, bo to jest "dana wrażliwa" podlegająca ustawowej ochronie.
Mogą pytać. Arkusz spisowy nie zawiera danych identyfikacyjnych. Pytają też o zarobki, mieszkanie, itd.

Zmień politykę, głosuj na kobiety.
Rafaela (2059 punktów)
>Mogą pytać. Arkusz spisowy nie zawiera danych identyfikacyjnych. Pytają też o zarobki, mieszkanie, itd.
Z chwilą, gdy zapukają do mojego domu i otworzę im drzwi nie jestem już anonimowa. Mój wizerunek upubliczniam rachmistrzowi, a poza tym pozna on jedną z danych identyfikacyjnych - mój adres. Nic z tego, że nie ma tej rubryki w arkuszu. Także nie podam mu zarobków.


*życie to moja pasja - nie boję się żyć*
Anarok (161 punktów)
>Pytania o wyznanie nie powinno być w arkuszu spisowym, bo to jest "dana wrażliwa" podlegająca ustawowej ochronie.

Ja jakoś buntuję się przeciw takiej postawie. Jeśli jestem wierzący, to z dumą o tym mówię i jest dla mnie punktem honoru mówić o mojej wierze (nie rozważam w tym miejscu, czy jakakolwiek wiara jest słuszna). Jeśli jednak jestem ateistą, to mam do tego prawo i podobnie jak wierzący chodzę z głową uniesioną do góry i wszystkim mówię, że boga nie ma, bo taką mam ochotę. A jak mi się zachce, to mogę postawić do góry dnem butelkę ketchupu z Tesco i oddawać mu cześć, a każdego spotkanego człowieka przekonywać, że jedynie w ketchupie zbawienie. Wiara albo niewiara niejako nas określa, jeśli ktoś ją ukrywa, to widocznie ma z nią problem.


Nie należy mylić prawdy z opinią większości - Jean Cocteau
18-02-2011 14:07 
 Ocena 1 na 1
Rafaela (2059 punktów)
>Ja jakoś buntuję się przeciw takiej postawie. Jeśli jestem wierzący, to z dumą o tym mówię i jest dla mnie punktem honoru mówić o mojej wierze (nie rozważam w tym miejscu, czy jakakolwiek wiara jest słuszna).

Dokładnie, lecz Konstytucja RP mówi:
Cytat:
zakaz nakładania na kogokolwiek przez organy władzy publicznej obowiązku ujawnienia swego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania (tzw. prawo do milczenia) (art. 53 ust. 7)

Mogę oznajmiać gdzie chce, że jestem ateistą, ale nikt nie może na mnie nałożyć obowiązku dzielenia się z kimkolwiek tą informacją. Tylko w imię prawa można prawnie działać.

*życie to moja pasja - nie boję się żyć*
14-02-2011 09:01 
 Ocena 2 na 2
webmaster (moderator)
Zdaje się, że nie będą pytać o to wszystkich, a tylko losową próbkę. Czyli pewnie osobny anonimowy formularz.
Swoją drogą.. psr.org.pl(*)wszechnego-ludnosci-i-mieszkan
14-02-2011 09:11 
 Ocena 3 na 3
Meretseger (61860 punktów)
Ręce opadają. Kogo oni tam w tym GUSie trzymają? Przecież ten facet w ogóle nie rozumie, co czyta. Małgorzata o gruszce, pan radca o pietruszce. Ja nie wiem, czy prezes GUS zdaje sobie sprawę, że trzyma na posadzie analfabetę...

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
Arita (459 punktów)
>Ręce opadają. Kogo oni tam w tym GUSie trzymają?
www.tvn24.(*)es-gus-odwolany,wiadomosc.html


Polską rządzi stara baba, kołtun i kler /Maciej Maleńczuk
14-02-2011 09:25 
 Ocena 5 na 5
Alicja Duda (25557 punktów)
>Swoją drogą.. psr.org.pl(*)wszechnego-ludnosci-i-mieszkan
Odpowiedzi GUS świadczą najlepiej, że mają zamiar zafałszować te dane. Objęte tajemnicą nie mogą być konsultacje na temat sposobu zadawania i treści pytań.
Dane wrażliwe to: Kowalski jest katolikiem. Nie są danymi wrażliwymi wyniki spisu: mówiące o ilości osób przyznających się do katolicyzmu.
Ciekawa wypowiedź w tym temacie.
www.ithink(*)narodowy-spis-powszechny-2011/

Zmień politykę, głosuj na kobiety.
14-02-2011 19:29 
 Ocena 2 na 2
webmaster (moderator)
To nawet nie o to chodzi że coś konsultują. Ani nie o to, że nie rozumieją co czytają. Ani nawet nie o to, że nie odpowiadają na temat. Wolno im, dostaną naganę lub zwolnienie jak są niekompetentni.
Ale ten urzędnik żyje z moich podatków i ma psi obowiązek ujawnić to, co nie jest objęte klauzulami tajności. Ma obowiązek dbać o transparentność działań urzędu, a nie robić jakieś tajemnice i podchody. A przecież jest tajemnicą Poliszynela, że im zależy na ukryciu wszystkiego co się da, bo wtedy łatwiej robić przekręty na kasę, łatwiej ukryć korupcję i ustawione przetargi. Bo kruk krukowi oka nie wykole.
Rafaela (2059 punktów)
>Jaką religię Państwo wyznacie ?
Samo pytanie wskazuje do kogo jest skierowane - do ludzi religijnych.
Ludzi niewierzących to pytanie nie dotyczy. Chyba, że pytać będą o stosunek do wiary - wierzący/niewierzący.


*życie to moja pasja - nie boję się żyć*
14-02-2011 12:40 
 Ocena 4 na 4
Andrzej Wendrychowicz (6624 punktów)
Może, Alicja, masz rację, że skoro spis jest anonimowy, to i o dane wrażliwe mają prawo pytać. Dla mnie odbycie konsultacji GUS-u z Episkopatem na temat spisu jest sygnałem, że coś niedobrego kombinują. Niestety jeśli się tego dowiemy, lub domyślimy, to po czasie. Jedyne co możemy zrobić, to nawoływać, żeby ludzie dopilnowali wpisu "niewierzący". Ale i to nie będzie takie proste, jeśli komisarzem spisowym na wsi będzie osoba "zaufania publicznego", która w cuglach pogna z taką informacją do księdza jegomości i do wójta, noszącego baldachim nad plebanem na procesjach Bożego Ciała. Ja też mieszkam na wsi i już się ciesze na minę komisarza, kiedy zażądam napisania NIEWIERZĄCY, żadne tam "nie dotyczy" albo "inny", tylko NIEWIERZĄCY.
A może nawet ATEISTA, jeśli komisarz nie będzie musiał wybierać przymiotnika z narzuconej przez GUS listy
Rafaela (2059 punktów)
Raczej to nie odpowiedź na moje słowa Pozdrawiam


*życie to moja pasja - nie boję się żyć*
14-02-2011 13:06 
 Ocena 1 na 1
Andrzej Wendrychowicz (6624 punktów)
>Raczej to nie odpowiedź na moje słowa Pozdrawiam
>
*życie to moja pasja - nie boję się żyć*

Tak, to nie była odpowiedź bezpośrednio do Ciebie. Po prostu kliknąłem "odpowiedź" pod Twoim postem. Tak było mi leniwiej Wybaczysz?
Rafaela (2059 punktów)
> Wybaczysz?

No nie wiem Muszę to przemyśleć.
A serio - oczywiście, wybaczam


*życie to moja pasja - nie boję się żyć*
14-02-2011 16:33 
 Ocena 3 na 3
Arita (459 punktów)
> Dla mnie odbycie konsultacji GUS-u z Episkopatem na temat spisu jest sygnałem, że coś niedobrego kombinują. Niestety jeśli się tego dowiemy, lub domyślimy, to po czasie.

Mnie też niepokoi tajemnicza współpraca GUS z Episkopatem. Te 20% Polaków, którzy w spisie "wylosują" pytanie o wyznanie, może być z list proboszczów i mit 95%- podskoczy jeszcze w górę

Polską rządzi stara baba, kołtun i kler /Maciej Maleńczuk
18-02-2011 13:37 
 Ocena 2 na 2
kognitywista (3391 punktów)
>... skoro spis jest anonimowy, to i o dane wrażliwe mają prawo pytać...
jak również mają prawo je upubliczniać ...
Sznajper (511 punktów)
Wyznanie? Brak! - Narodowy Spis Powszechny 2011
www.facebook.com/event.php?eid=180772098607957
5.074 osoby wezmą udział

Moc - Religia Jedi jako wyznanie!!!
www.facebook.com/event.php?eid=179317655435097
3.001 osób weźmie udział
Kuba Śruba (3184 punktów)
>Jeżeli przeprowadzić 'fajną' akcję propagandową na rzecz mistrza Yody, to wiele zdystansowanych
>osób, mimo, że bezrefleksyjnie chodzą do kościoła, mogłaby dla fanu coś takiego wpisać - zostało 48
>dni do rozpoczęcia spisu - co Wy na to ?
No pomysł ciekawy, ale jestem wyznawcą Latającego Potwora Spaghetti i sumienie nie pozwoli wpisać nic innego, zwłaszcza fałszywego wyznania jak Jedi czy Katolicyzm, nawet dla zgrywu
Ramen

Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru. - R. A. Wilson

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365