Racjonalista - Strona głównaDo treści
Tragikomiczne wieści z Nowego Wspaniałego Świata

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
22-11-2017 19:09Mariusz Agnosiewicz (moderator)Tragikomiczne wieści z Nowego Wspaniałego Świata
Ocena 4 na 4
Pierwsze duże, chociaż wciąż tylko taktyczne zwycięstwo wolności uniwersyteckiej nad regresywną lewicą w Kanadzie: nationalpo(*)down-over-jordan-peterson-clip

Asystentka naukowa na jednym z kanadyjskich uniwersytetach po prostu odtworzyła studentom podczas zajęć z językoznawstwa fragment dyskusji wyemitowanej w popularnym paśmie telewizyjnym poświęconej tzw. wolnym od konotacji płciowej zaimkom, których obowiązkowego użycia domagały się kanadyjskie środowiska LGBTQ i uzyskały na to wsparcie ustawowe. Tłumacząc na polski - pojawiły się nowe słowa w rodzaju "onek" i "onka", których - zgodnie z życzeniem zainteresowanego / zainteresowanej - powinno się używać w miejsce "tradycyjnych" zaimków "on" / "ona" / "jego" / "jej" itd.

Posłużenie się podczas zajęć nagraniem audycji z udziałem profesora Jordana Petersona - znanego w Kanadzie przeciwnika przymusowego narzucania nowomowy na drodze ustawy - zaskutkowało doniesieniem o popełnieniu tego "transfobicznego" czynu do władz uczelni oraz reprymendą, którą szczęśliwie rzeczona asystentka nagrała na ukryty przed przesłuchującymi jej członkami rady uczelni dyktafon.

W rozmowie wychowawczej, jaką przeprowadzają z nią przedstawiciele władz uczelni padają bardzo ciężkie zarzuty: poglądy prof. Petersona zostają zrównane z hitleryzmem a zachowanie zastraszonej do łez asystentki - do wytwarzania toksycznego środowiska wrogiego osobom nieheteroormatywnym, postępowanie niezgodne z polityką Kanady oraz statutem Uniwersytetu.

Ujawnienie nagrania i jego jednoznacznie kabotyński charakter pozwoliło na zmianę stanowiska. Rektor - z najwyższym trudem wyraziła ubolewanie i przeprosiła asystentkę. Przesłuchujący ją profesorowie, członkowie rady uczelni - również wyrażają skruchę... Co prawda postępowanie dyscyplinarne wobec asystentki nie zostało wstrzymane, ale można mieć nadzieję, że jednak nie zostanie usunięta z wydziału jako "nazistka".

Cała sytuacja stwarza cień nadziei, że radykalna, regresywna lewica postmodernistyczna zawłaszczająca od pewnego czasu amerykańskie i kanadyjskie uniwersytety napotka silniejszy i lepiej zorganizowany opór.

===

Powyższy wpis jest autorstwa Zbigniewa Szczęsnego. Mam w związku z nim kilka refleksji.

Mam często wrażenie, że celowo orze się dziś liberalizm i lewicę, poprzez ekspansję w tych środowiskach tak kuriozalnego kabotyństwa, fanatyzmu i dziwactwa, że siłą rzeczy dokonywana jest autokompromitacja tych poglądów.

Podobnie uważam zaorano ruch wolnomyślicielski, poprzez ekspansję w wolnomyślnym światku kilku popularnych naukowców, którzy krzewili mocno fundamentalistyczne poglądy na naukę i religię. Wśród wolnomyślicieli dużo dziś fundamentalizmu wyznawców, mniej otwartości badawczej i myślowej.

W efekcie racjonaliści coraz mocniej dystansują się od tej zideologizowanej lewicowo-liberalnej strony. Serwis Ateista od dawna był raczej konserwatywny. Profil Racjonalisty ewoluował w ostatnich latach. Zbigniew Szczęsny, który jest liderem Koalicji Ateistycznej, także bezlitośnie smaga dziś ten lewicowo-liberalny nurt.

To nie znaczy wcale, że w Polsce lewica nie jest potrzebna. Problemem lewicy jest dziś coraz bardziej skrajny irracjonalizm. Prawica, która również w wielu sprawach jest irracjonalna, zachowuje znacznie więcej trzeźwego racjonalizmu w sprawach konfliktów gospodarczych. Życzę naszej lewicy (liberałom) więcej racjonalizmu, bo życzę Polsce więcej racjonalizmu.

Polska lewica musi wypracować własną, polską drogę rozwoju. Bez oglądania się na trendy w lewicy światowej, wówczas bowiem prędzej czy później dojdzie do zajmowania się tak żałosnymi problemami społecznymi, jakimi żyje lewica uniwersytecka w USA i Kanadzie.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

finerbijk (17282 punktów)
Po pierwsze nie wiem czemu się często stawia liberalizm w jednym szeregu z lewicą. To są skrajności. Po drugie, polskiej lewicy wytrącono z ręki podstawowe postulaty, dla których lewica powstała - dbanie o ubogich. Jest już 500+, to co lewicy zostaje? 600+? Jakoś nie wypada więc się koncentruje na różnych marginaliach.
Po trzecie brak na lewicy propagatorów dorównujących inteligencją i dowcipem tym prawicowym, szczególnie pośród ludzi nauki i dziennikarzy na świeczniku. Kogo tu mamy Środę, Olejnik?.. śmiech na sali. Porównując do takiego choćby Andrzeja Nowaka, Michalkiewicza czy Żebrowskiego.
romaro (25211 punktów)
>Po trzecie brak na lewicy propagatorów dorównujących inteligencją i dowcipem tym prawicowym, szczególnie pośród ludzi nauki i dziennikarzy na świeczniku.
Olejnik nie jest z mojej bajki. Fakt, dowcipem nie dorównuje dziennikarzom z TV publicznej.

Natomiast do autora tematu mam pytanie - W jakiej TV został wyemitowany ten program? O ile dobrze pamiętam same Toronto ma tylko 5 kanałów nadających również online. O ilości stacji telewizyjnych w pozostałych miastach nie mam pojęcia, ale jest ich najmniej setka. TVO to chyba stacja z Ontario, choć pewności nie mam. I tak się zastanawiam, czy w Polsce ludzie wiedzą co ogląda przeciętny Kanadyjczyk? Ten TVO można porównać zapewne do takiego kanału jak nasza Polonię 1, o której wielu nawet nie wie, że istnieje choć mamy znacznie skromniejszą ofertę. Ontario nadaje też na innym kanale - TFO (naukowo kulturalny ) ale to raczej nie ten (ma inne logo). Poza tym w Kanadzie nie straszą innością, wręcz przeciwnie, co nie znaczy, że wyjątki się nie zdarzają. To naprawdę inny świat, nie taki jak nasz, w którym jeden drugiego w łyżce wody by utopił. Tam w kościołach nie straszą lewactwem, gender czy multi coś tam, a że jakaś niszowa tv się tym zajęła... dlatego jest niszowa. A czy u nas nie ma takich stacji? Są i oglądamy, bo wielu nie stać na Netflixa, Shovmaxa czy inne platformy. Myślę, że robisz z igły widły.
Irracja (4721 punktów)
>Mam często wrażenie, że celowo orze się dziś liberalizm i lewicę, poprzez ekspansję w tych
>środowiskach tak kuriozalnego kabotyństwa, fanatyzmu i dziwactwa, że siłą rzeczy dokonywana jest
>autokompromitacja tych poglądów.
>Podobnie uważam zaorano ruch wolnomyślicielski, poprzez ekspansję w wolnomyślnym światku kilku
>popularnych naukowców, którzy krzewili mocno fundamentalistyczne poglądy na naukę i religię. Wśród
>wolnomyślicieli dużo dziś fundamentalizmu wyznawców, mniej otwartości badawczej i myślowej.
>W efekcie racjonaliści coraz mocniej dystansują się od tej zideologizowanej lewicowo-liberalnej
>strony. Serwis Ateista od dawna był raczej konserwatywny. Profil Racjonalisty ewoluował w ostatnich
>latach. Zbigniew Szczęsny, który jest liderem Koalicji Ateistycznej, także bezlitośnie smaga dziś
>ten lewicowo-liberalny nurt.

... i w dużej mierze ma pan rację, panie Mariuszu. Nie rozumiem jednak dlaczego wszyscy (w tym chyba i pan) "boją się" jednego słowa - libertynizm. Bo wizerunek ruchów lewicowych i liberalnych, wbrew ich "autentycznym założeniom", "dryfuje" w stronę libertynizmu. "Dryfuje" z dwóch powodów. Pierwszy to łatwość z jaką "przewodnią rolę" w tych ruchach przejmują fanatycy i populiści, w tym i pewna liczba dziwaków oraz kabotynów. Ludzie ci chcą w ten sposób zaspokoić własne ambicje i/lub fobie. Przeważnie są starsi lub ze środowisk dość majętnych, mają więcej czasu niż cała, młodsza i gorzej sytuowana, reszta "borykająca się" z codziennymi problemami. Wykorzystują "fobie" społeczne i nie wymagające większego intelektu hasła populistyczne. I nie chodzi tylko o dotarcie do mniej inteligentnej tzw. "szarej masy". Ludzie inteligentni i wykształceni również mają tendencję do poddawania się populizmowi. Zwłaszcza gdy pierwsze miejsce zajmuje "szara rzeczywistość". Podobny mechanizm funkcjonuje także po prawej stronie, która powoli dryfuje w stronę zachowań i poglądów z grupy "absolutystycznych" (nacjonalizm, faszyzm, nazizm, itp.)...
... drugi powód to rodzaj swoistej "kontrreformacji", czyli celowe przedstawianie postaw i zachowań libertyńskich jako integralnych i tożsamych z postawą "lewicową i liberalnych". Dlatego, nie tylko wyolbrzymia się takie wydarzenia, lecz również unika się pojęcia libertynizm (by nikt nie dostrzegł różnicy między liberalizmem a libertynizmem). Dlatego też "tworzy" się "sztuczne pojęcie" nurtu lewicowo-liberalnego (kiedyś nurt centro-lewicowy). Przecież liberalizm to nurt mający przeciwdziałać nadmiernej radykalizacji. I występuje nie tylko po lewej stronie, lecz również po prawej stronie (ugrupowania centro-prawicowe). Uporczywe "wiązanie" liberalizmu tylko z lewą stroną polityki, poprzez pisanie o nurcie lewicowo-liberalnym, jak i nagminne uwypuklanie zdarzeń oraz zachowań libertyńskich ma na celu nie tylko ośmieszenie i dyskredytację lewicy. Neutralizuje również z tzw. "centrum sceny politycznej", jak również "zamyka buzię" liberalnej prawicy. Dwóch nurtów mogących szukać rozwiązań w oparciu o idee tolerancji, laicyzacji, itp. A właśnie te idee "stoją kością w gardle" nie tylko kościołowi, lecz również wszystkim partiom nacjonalistycznym, chadeckim i chrześcijańskim. Dlatego użyłem wcześniej słowa "kontrreformacja"...

>To nie znaczy wcale, że w Polsce lewica nie jest potrzebna.
>Polska lewica musi wypracować własną, polską drogę rozwoju. Bez oglądania się na trendy w >lewicy światowej...

... aby do tego doszło, lewica musiałaby się stanowczo odcinać od wszelkich "libertyńskich pomysłów". Poza tym, brakuje w Polsce ponad światopoglądowych ugrupowań "nurtu centralnego" opartych o ludzi o poglądach liberalnych, tak z lewej jak i prawej strony sceny politycznej. Niestety, do zaniku "nurtu centralnego" przyczyniła się nie tylko prawica. Dążenie lewicy do pozyskania jak największej "liczby głosów" też walnie się przyczyniła do likwidacji "nurtu centralnego"...


... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365