Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jak kot z gadem

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
30-11-2017 11:00Arminius (25555 punktów)Jak kot z gadem
Australia jest kontynentem słynącym z problemów jakie stwarzają gatunki obce, introdukowane przez człowieka. Przykładem są chociażby osławione króliki, które sprowadzone do Australii aby na nie polować - rozmnożyły się tak wielce, iż zaczęły degradować na wielką skale ekologię kontynentu.
Wielkim problemem w Australii są także koty. Szczególnie te zdziczałe, pozostające poza jakąkolwiek kontrolą. Zdziczałe koty wszędzie sprawiają kłopoty - eksterminując całe ptasie populacje. Podobnie jest i w Australii. Szacuje się, iż każdego roku zabijają one 316 milionów ptaków, natomiast te domowe 61 milionów. Jest więc to, nie przykładając, hekatomba. Ale w Australii zdziczałe koty stanowią problem nie tylko dla ptasich populacji. Są także poważnym zagrożeniem dla australijskich gadów - cieszących się ustaloną i zasłużoną reputacją oraz odgrywających istotną rolę w australijskim ekosystemie - albowiem primo potrafią na nie skutecznie polować, oraz, przede wszystkim, polują na zwierzynę, która stanowi także pokarm gadów.
Zainteresowanych zagadnieniem odsyłam do podlinkowanego materiału:


"Feral cats in Australia kill 316 million birds each year. For domestic cats, this figure is 61 million. Collectively, Australian cats are likely responsible for a drastic decline of many bird species.But it is not only birds that should be worried about cats, say scientists.Feral cats, which are considered a pest in Australia, also go after reptiles and pose a significant threat to native snakes, says Arne Redsted Rasmussen, associate professor at The School of Conservation, Denmark. “Cats are direct competitors for snakes. They harm snakes by going after the same prey. So there’s a good reason to go out and eradicate feral cats,” he says."

"Snakes have an important role
One of the goals of the new book, “Australia’s Dangerous Snakes,” is to communicate why snakes have an important place in the natural environment, despite their limited popularity among most people, says Rasmussen.
Nine out of ten of the world’s most venomous snakes are found in Australia, including the most deadly land and sea snakes. But there is no reason to be afraid of them, says Rasmussen.
“Snakes are a really exciting species and they’re really important for nature—partly for vegetation and partly to keep other species in check. They help to create and maintain the unique surroundings of the Australian ecosystem,” he says, and adds that snakes are only dangerous if they feel threatened.
“Snakes only bite when they’re scared. And that only happens if you threaten them. Snakes can definitely get used to humans, and humans can get used to snakes,” he says."


sciencenor(*)eral-cats-should-be-eradicated
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

wwnf (2790 punktów)
(zablokowany)
> sciencenordic

- walking, czy nordyk jak w żarcie Eryka Gettinga? ("Blondyn jak Hitler,
szczupły jak Goering, wysoki jak Goebbels")
Arminius (25555 punktów)wyrafinowanie
>> sciencenordic
>- walking, czy nordyk jak w żarcie Eryka Gettinga? ("Blondyn jak Hitler,
>szczupły jak Goering, wysoki jak Goebbels")

Erudyta z pana i wyrafinowany koneser żartów, co są warte prowerbialnego tynfa.
01-12-2017 08:37 
 Ocena 1 na 1
wwnf (2790 punktów)
(zablokowany)
Odp: wyrafinowanie
Ja nie jestem koneserem żartów. Ja je puszczam w eter, nierzadko kopiując.
Pereł przed pana rzucać nie warto.
Arminius (25555 punktów)rzucanie pereł
>Ja nie jestem koneserem żartów. Ja je puszczam w eter, nierzadko kopiując.

Kopista z Pana - amator?

>Pereł przed pana rzucać nie warto.

To Pan nie rzucaj - bo na razie nieustannie Pan to robi. Każdy Pana wpis w moim wątku - to rzucenie pereł jak wyżej.
Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: Jak kot z gadem
>Australia jest kontynentem słynącym z problemów jakie stwarzają gatunki obce, introdukowane przez człowieka.

   Ciekawym, choć zdecydowanie odrębnym zagadnieniem, wydają się jednak przyczyny utrwalania się gatunków obcych introdukowanych przez człowieka. Wygląda bowiem na to, że muszą płynąć z tego jakieś korzyści, mimo że przy przedstawieniu sprawy w innym kontekście, wspomniane modyfikacje odgrywają - zdaje się - nieco inną rolę. Co o tym sądzisz?

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
Arminius (25555 punktów)bilans korzyści
>Wygląda bowiem na to, że muszą płynąć z tego jakieś korzyści, mimo że przy >przedstawieniu sprawy w innym kontekście, wspomniane modyfikacje odgrywają - zdaje >się - nieco inną rolę. Co o tym sądzisz?

Korzyści dla przyrody są wątpliwe - bo bardzo często nowi przybysze eksterminują lokalną faunę. Przykładem, spustoszenia dokonane przez kozy i szczury a wyspach Atlantyku i Pacyfiku. Dla człowieka korzyści są ewentualne i często krótkotrwałe - bo później może pojawiać się sporo problemów. Przykładem króliki w Australii.

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365