Racjonalista - Strona głównaDo treści
Matura

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
28-09-2008 14:56piątek (1035 punktów)Matura
Witam, troch mnie tu nie było, ale wracam i na wejście mam do was prośbę, mianowicie, pomóżcie mi wybrać temat na maturę ustną, bo mam z tym nie mały problem...


1. Zaprezentuj różne wizerunki Boga w wybranych utworach Literackich różnych epok.
2. Wpływ pieniądza na życie bohaterów Literackich, zanalizuj problem na wybranych przykładach.
3. Portrety Żydów w literaturze. Przedstaw różnorodność kreacji postaci w wybranych utworach.

PS. Proszę o opinie na temat tematu których wam pasuje, i książki z nim związane.
Z góry dzięki Piątek
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

lotrek (14275 punktów)
>Witam, troch mnie tu nie było, ale wracam i na wejście mam do was prośbę, mianowicie, pomóżcie mi
>wybrać temat na maturę ustną, bo mam z tym nie mały problem...
>1. Zaprezentuj różne wizerunki Boga w wybranych utworach Literackich różnych epok.
>2. Wpływ pieniądza na życie bohaterów Literackich, zanalizuj problem na wybranych przykładach.
>3. Portrety Żydów w literaturze. Przedstaw różnorodność kreacji postaci w wybranych utworach.
>PS. Proszę o opinie na temat tematu których wam pasuje, i książki z nim związane.

Masz tematy "samograje", szczególnie drugi i trzeci. A tak w ogóle, to kto ma zdawać tę ustną maturę....my czy Ty? Za moich czasów, musiałem się nabiegać po bibliotekach a teraz masz net. Cudowne czasy....
piątek (1035 punktów)

>Masz tematy "samograje", szczególnie drugi i trzeci. A tak w ogóle, to kto ma zdawać tę ustną maturę....my czy Ty? Za moich czasów, musiałem się nabiegać po bibliotekach a teraz masz net. Cudowne czasy....

Dlatego, że mam lepiej niż ty, to muszę specjalnie biegać po bibliotekach? Do tego właśnie służy internet, i Ja właśnie z tego korzystam. Większość z was zdała już maturę, więc proszę was o pomoc, nie jest to chyba coś nadzwyczajnego.

"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"
28-09-2008 21:12 
 Ocena 1 na 1
lotrek (14275 punktów)
>Do tego właśnie służy internet, i Ja właśnie z tego korzystam. Większość z was zdała już maturę, więc proszę was o pomoc, nie jest to chyba coś nadzwyczajnego.

Dlatego też radziłem Ci byś z niego skorzystał. Róża w pięć minut coś tam znalazła...
Róża (601 punktów)
Chcę ci odrobinę pomóc, za dużo tego chamstwa to znalazłam:
www.polskina5.pl/motyw_boga_w_literaturze

www.bryk.p(*)ze_różnych_epok.html

nauka.kata(*)z_Boga_ukazany_w...-t5132.html

Przyznam, że nie przyłożyłam się do tematu, jednak tyle ile znalazłam w 5 minut zasyłam

A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki.
tomaszewski (-6 punktów)
>Witam, troch mnie tu nie było, ale wracam i na wejście mam do was prośbę, mianowicie, pomóżcie mi
>wybrać temat na maturę ustną, bo mam z tym nie mały problem...
>1. Zaprezentuj różne wizerunki Boga w wybranych utworach Literackich różnych epok.
>2. Wpływ pieniądza na życie bohaterów Literackich, zanalizuj problem na wybranych przykładach.
>3. Portrety Żydów w literaturze. Przedstaw różnorodność kreacji postaci w wybranych utworach.
>PS. Proszę o opinie na temat tematu których wam pasuje, i książki z nim związane.
>Z góry dzięki Piątek
>
stary to nie portal dla przedszkolakow z liceum ktorzy pytaja o rady co do tematu na mature czytales wypowiedzi i tematy artykuloe tu sie mowi na troszeczke wyzszym poziomie o rade popros mamr lub tate
28-09-2008 19:53 
 Ocena 3 na 3
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>stary to nie portal dla przedszkolakow z liceum ktorzy pytaja o rady co do tematu na mature czytales wypowiedzi i tematy artykuloe tu sie mowi na troszeczke wyzszym poziomie o rade popros mamr lub tate
Takim wpisem na pewno zaskarbiłeś sobie szacunek u krytykowanego.
placownik (17853 punktów)

>stary to nie portal dla przedszkolakow z liceum ktorzy pytaja o rady co do tematu na mature czytales wypowiedzi i tematy artykuloe tu sie mowi na troszeczke wyzszym poziomie o rade popros mamr lub tate

   Nie wiem kogo mógłbyś poprosić o radę jak pisać w formie, jaka jest tutaj przyjęta. Może na początek trochę więcej poczytasz?

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
28-09-2008 20:39 
 Ocena 2 na 2
piątek (1035 punktów)

>stary to nie portal dla przedszkolakow z liceum ktorzy pytaja o rady co do tematu na mature czytales wypowiedzi i tematy artykuloe tu sie mowi na troszeczke wyzszym poziomie o rade popros mamr lub tate
>
Po pierwszę tak się na tym portalu do siebie nie zwracamy, mi to osobiście nie przeszkadza, ale jak tak już się starasz trzymać jakiś kanonów "wyższych poziomów" to radzę być konsekwentnym, po pierwszej twojej wypowiedzi na forum już jestem w stanie stwierdzić, że mój poziom poprawnej polszczyzny stoi na o niebo lepszym poziomie niż twój, a o rade można pytać każdego, więc fakt że wymieniłeś tu mamę i tatę mnie nie dziwi, tylko problem mają osoby które wyżej wymienionym podmiotów rodziny nie posiadają.

"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"
tomaszewski (-6 punktów)
>>stary to nie portal dla przedszkolakow z liceum ktorzy pytaja o rady co do tematu na mature czytales wypowiedzi i tematy artykuloe tu sie mowi na troszeczke wyzszym poziomie o rade popros mamr lub tate
>>
>Po pierwszę tak się na tym portalu do siebie nie zwracamy, mi to osobiście nie przeszkadza, ale jak tak już się starasz trzymać jakiś kanonów "wyższych poziomów" to radzę być konsekwentnym, po pierwszej twojej wypowiedzi na forum już jestem w stanie stwierdzić, że mój poziom poprawnej polszczyzny stoi na o niebo lepszym poziomie niż twój, a o rade można pytać każdego, więc fakt że wymieniłeś tu mamę i tatę mnie nie dziwi, tylko problem mają osoby które wyżej wymienionym podmiotów rodziny nie posiadają.
>
"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"

czlowieku na tym portalu ludzie wysuwaja swoje teorie naukowe rozmawiaja na ich temat a ty to poprostu nie wiem skad ci przyszedl pomysl na tak nurtujaca i bardzo ciezka sprawe do glowy ze o porade postanowiles dowiedziec sie mysle ze najwybitniejszych ludzi w swoich kategoriach wiekowych. mysle ze te pytanie bylo kompromitacja tego portalu
29-09-2008 20:20 
 Ocena 2 na 2
matragon (2557 punktów)
> mysle ze te pytanie bylo kompromitacja tego portalu>

Myślę że to portal powinien zabrać głos w tej sprawie - jeśli poczuł się skompromitowany

Nie ma głupich pytań na tym portalu, tylko niektóre odpowiedzi nie są najmądrzejsze ...


Michał 'matragon' Worgacz

WiEM TO CO WiEM i TO WSZYSTKO CO WiEM ... i WiEM O TYM
piątek (1035 punktów)
Oj, oj nie pozostawiasz mi wyboru.
>czlowieku na tym portalu ludzie wysuwaja swoje teorie naukowe
Podaj mi choć jedną swoją teorię naukową, a czcić cię będę pod niebiosa.
>rozmawiaja na ich temat a ty to poprostu nie wiem skad ci przyszedl pomysl na tak >nurtujaca i bardzo ciezka sprawe do glowy ze o porade postanowiles dowiedziec sie >mysle ze najwybitniejszych ludzi w swoich kategoriach wiekowych. mysle ze te pytanie >bylo kompromitacja tego portalu
Reszty wypowiedzi nie jestem w stanie skomentować, z uwagi na fakt, że ilość popełnionych błędów gramatycznych, jak i ortograficznych przekracza wszelkie normy kultury dyskusji.

"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"
tomaszewski (-6 punktów)
>Oj, oj nie pozostawiasz mi wyboru.
>>czlowieku na tym portalu ludzie wysuwaja swoje teorie naukowe
>Podaj mi choć jedną swoją teorię naukową, a czcić cię będę pod niebiosa.
>>rozmawiaja na ich temat a ty to poprostu nie wiem skad ci przyszedl pomysl na tak >nurtujaca i bardzo ciezka sprawe do glowy ze o porade postanowiles dowiedziec sie >mysle ze najwybitniejszych ludzi w swoich kategoriach wiekowych. mysle ze te pytanie >bylo kompromitacja tego portalu
>Reszty wypowiedzi nie jestem w stanie skomentować, z uwagi na fakt, że ilość popełnionych błędów gramatycznych, jak i ortograficznych przekracza wszelkie normy kultury dyskusji.
>
"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"

sluchaj czlowieku z tego co zauwazylem to wiekszosc osob na tym portalu to zwykli idioci ktorzy chca sie pochwalic znajomoscia jezyka naukowego lub nastepne wybitne oksfordowskie postacie pytajace o streszczenia i interpretacje danych zagadnien bo nie potrafia myslec. a co do mnie ja zbieram tu informacje a tak poza tym napisalem dwa watki w forum co do religii bedziesz mial czas to mozesz popodziwiac jak mysla wybitni
tomaszewski (-6 punktów)
>>stary to nie portal dla przedszkolakow z liceum ktorzy pytaja o rady co do tematu na mature czytales wypowiedzi i tematy artykuloe tu sie mowi na troszeczke wyzszym poziomie o rade popros mamr lub tate
>>
>Po pierwszę tak się na tym portalu do siebie nie zwracamy, mi to osobiście nie przeszkadza, ale jak tak już się starasz trzymać jakiś kanonów "wyższych poziomów" to radzę być konsekwentnym, po pierwszej twojej wypowiedzi na forum już jestem w stanie stwierdzić, że mój poziom poprawnej polszczyzny stoi na o niebo lepszym poziomie niż twój, a o rade można pytać każdego, więc fakt że wymieniłeś tu mamę i tatę mnie nie dziwi, tylko problem mają osoby które wyżej wymienionym podmiotów rodziny nie posiadają.
>
"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"

mysle ze ten portal nie jest dla kudzi ktorzy potrzebuja rady jakie pytanie wybrac na maturze z tego co zdazylem sie zorientowac ludzie wysuwaja tutaj wlasne teorie pytaja o rady lub szukaja informacji ktore im brakuja do skoonstruowania wlasnej teorii to portal dla najwybitniejszych ludzi w swoich kategoriach wiekowych a jesli sie pomylilem to prosze oswiec mnie
29-09-2008 20:30 
 Ocena 1 na 1
matragon (2557 punktów)
>mysle ze ten portal nie jest dla kudzi ktorzy potrzebuja rady jakie pytanie wybrac na maturze >

Dlaczego nie ? Jeśli tutaj szuka pomocy - to co nas kosztuje choć spróbować mu pomóc ...

Michał 'matragon' Worgacz

WiEM TO CO WiEM i TO WSZYSTKO CO WiEM ... i WiEM O TYM
29-09-2008 20:40 
 Ocena 4 na 6
placownik (17853 punktów)

>to portal dla najwybitniejszych ludzi w swoich kategoriach wiekowych

   Piszącym na forum nie stawiamy zbyt wygórowanych wymagań. Jednym z nich jest posługiwanie się klawiszem Alt. Dotyczy to wszystkich kategorii wiekowych.

   Pozdrawiam

Niech strój słów podkreśla urodę myśli
29-09-2008 22:01 
 Ocena 1 na 1
piątek (1035 punktów)

>mysle ze ten portal nie jest dla kudzi
Tak ten portal zdecydowanie nie jest dla kudzi , kimkolwiek oni są
>ktorzy potrzebuja rady jakie pytanie wybrac na maturze z tego co zdazylem sie >zorientowac ludzie wysuwaja tutaj wlasne teorie pytaja o rady lub szukaja >informacji ktore im brakuja do skoonstruowania wlasnej teorii
Po pierwsze sam sobie zaprzeczasz, po drugie mało kto snuje tu własne teorie naukowe, po trzecie, to już nie wymagam od ciebie znajomości obsługi klawisza alt, ale błagam walnij czasem kropę!
>to portal dla najwybitniejszych ludzi w swoich kategoriach wiekowych a jesli sie >pomylilem to prosze oswiec mnie
Kolejny raz sam sobie zaprzeczasz.

"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"
30-09-2008 22:37 
 Ocena 2 na 2
awitu (7627 punktów)
wczoraj 29-09-2008 20:22
> to portal dla najwybitniejszych ludzi w swoich kategoriach wiekowych a jesli sie pomylilem to prosze oswiec mnie

dziś 30-09-2008 21:39
>sluchaj czlowieku z tego co zauwazylem to wiekszosc osob na tym portalu to zwykli idioci

wow, schizofrenia? Szybka psychoanaliza? Może oświecenie? a może jeszcze coś innego?
Jeśli wynikiem tego oświecenia, jest genialność owych dwóch wątków i trzeciego będącego ich reklamą to ja błagam niech nikt mnie nie oświeca.




"Colorless green ideas sleep furiously"
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Matura we wrześniu?
28-09-2008 20:36 
 Ocena 2 na 2
NdwZ (265 punktów)
>Matura we wrześniu?
>
Można prezentacje przygotować w dniu jej prezentacji a można się też przyłożyć i zacząć już na początku roku szkolnego. Widać autor tematu jest albo porządnym uczniem który nie chce zostawiać wszystkiego na ostatnią chwile i wie że potem to będzie zajęty podciąganiem ocen na jak najlepsze na koniec szkoły i/lub uczeniem się do matury pisemnej albo wystraszył się wizji prezentacji i stąd takie wczesne przygotowania . Tak wiem że nowa matura nie jest zbyt wymagająca nawet na poziomie rozszerzonym ale nie wszystkich zadowala wynik rzędu 60/80% a jak chce się więcej to jednak przydałoby się trochę pouczyć
piątek (1035 punktów)
Moje wczesne przygotowanie wynika z faktu, że do jutra muszę oddać deklaracje maturalną i nie wiem jaki temat wpisać
28-09-2008 20:57 
 Ocena 1 na 1
NdwZ (265 punktów)
>Moje wczesne przygotowanie wynika z faktu, że do jutra muszę oddać deklaracje maturalną i nie wiem jaki temat wpisać

Z tego co się orientuje to to są deklaracje wstępne (choć i tak za wcześnie moim zdaniem, pewnie wymysł wewnątrzszkolny) potem można zmienić deklaracje (zdawane przedmioty,poziom, temat prezentacji) w moim przypadku termin ostatecznych deklaracji wypadał początkiem lutego. Poszukaj konkretnego info na stronie oke. Tam masz wszelkie kryteria oceniania, wymagania i terminy składania poszczególnych papierów.
Wiem że w niektórych szkołach podają wcześniejsze terminy z uwagi na leniwość uczniów czy chęć zmuszenia zajęcia się tym wcześniej żeby byli lepiej przygotowani (w końcu wyniki maturzystów dają opinie szkole). Może to występować w formie zadania domowego np. nauczyciel polskiego zbiera bibliografie w ustalonym przez siebie terminie sprawdza, ocenia i daje wskazówki co poprawić - można skorzystać bądź nie z owych wskazówek.

Ogólnie jako maturzysta powinieneś często odwiedzać stronę oke i dobrze znać jej zawartość
NdwZ (265 punktów)
Domyślam się że nie jesteś osobą religijną więc stanowczo odradzam temat nr 1.
Jeśli jesteś obojętny bądź krytyczny w kwestiach wiary to komisji łatwo będzie to wyczuć nawet jeśli siliłbyś się na obiektywizm. A jako że ocena matury ustnej daje duże pole do popisu jeśli chodzi o subiektywizm i własne odczucia oceniających i biorąc pod uwagę fakt że masz o wiele większa szanse na osoby wierzące w komisji niż nie wierzące bądź chociaż liberalne to w przypadku tematu 1 masz duże szanse na zaniżenie oceny mimo przygotowania dobrej prezentacji.
Oczywiście teoretycznie komisja powinna oceniać twoje przygotowanie i treść prezentacji niezależnie czy poglądy oraz postawa przedstawiona przez ciebie jest zbieżna z poglądami komisji. Teoretycznie, a jak wiadomo teoria z praktyką nie musi mieć wiele wspólnego.
Z podobnego powodu gdy sam zdawałem maturę zrezygnowałem z tematu ciekawego i do którego i bez przed maturalnych przygotowań bylem przygotowany, zamiast niego wybierając temat "bezpieczny".
Chciałem też zaznaczyć że nie chodzi mi tu o wykreowanie wizerunku nauczyciela jako fanatyka religijnego który będzie celowo zaniżał wyniki osób które mają inny pogląd na dana wiarę. Bo tak nie musi być. Nauczyciel może podświadomie się do ciebie zniechęcić gdybyś nie nazbyt pozytywnie wypowiadał się na temat wiary a to może już prosto prowadzić do mniejszej ilości punktów otrzymanych za prezentację.

Z dwóch pozostałych tematów mnie najbardziej zachęca temat 2. Daje dość duża swobodę działania. W zdecydowanej większości utworów znajdziesz postać która nadaje się do omówienia, więc możesz dopasować bibliografie "pod siebie" dobierając utwory osobiście lubiane bądź już przeczytane (matura ustna naprawdę nie jest taka bardzo ważna więc nie głupim pomysłem jest poświęcić na tak mało czasu na ile to będzie możliwe, lepiej zaoszczędzony czas poświęcić na przygotowania do części pisemnych, które są o wiele trudniejsze i istotniejsze).
Poza tym pieniądze, bogactwo i bieda to jest temat wiecznie żywy. Możesz w tym temacie wprowadzić wtrącenia dotyczące czasów obecnych i swojego subiektywnego zdania na temat dążenia do bogactwa, komercji itp. Myślę że coś takiego świetnie by pasowało gdyby to wkomponować w wstęp lub podsumowanie jako np. porównanie jak było kiedyś a jak teraz czy jak to wygląda w literaturze a jak w rzeczywistości.

Natomiast mówiąc tak bardziej ogólnie o maturze ustnej to poradzę ci tyle żebyś wybrał temat który tobie najbardziej pasuje. Do którego już teraz jesteś najlepiej przygotowany, który chciałbyś poruszyć i do którego znalezienie materiałów nie będzie karkołomnym zadaniem (właśnie matura ustna z polskiego uświadomiła mi jak ciężko jest znaleźć coś ciekawego i wartościowego na dany temat w publicznych bibliotekach). Pamiętaj też że możesz wymyślić temat własny.
Najlepszy temat to taki nad którym będziesz pracował z przyjemnością i jego przygotowanie i prezentacja da ci dużo radości i poczucie spełnienia. I takiego tematu właśnie ci życzę.

Pozdrawiam
Marek
Magda Kuprowska (640 punktów)
>Witam, troch mnie tu nie było, ale wracam i na wejście mam do was prośbę, mianowicie, pomóżcie mi
>wybrać temat na maturę ustną, bo mam z tym nie mały problem...
>1.

A ja bym poszydziła.
Bączuś (7 punktów)

>A ja bym poszydziła.


Zgadzam się!
28-09-2008 21:04 
 Ocena 2 na 2
NdwZ (265 punktów)
>>Witam, troch mnie tu nie było, ale wracam i na wejście mam do was prośbę, mianowicie, pomóżcie mi
>>wybrać temat na maturę ustną, bo mam z tym nie mały problem...
>>1.
>A ja bym poszydziła.
>
Poszydzić czy nie poszydzić?
To już kwestia indywidualna. Decydując się na szydzenie trzeba liczyć się z faktem że będziemy musieli się lepiej przygotować niż statystyczny maturzysta.
A wyniki matury jednak są dość ważne i trzeba się zdecydować co jest ważniejsze.
Wygłoszenie swoich poglądów akurat teraz, satysfakcja z szydzenia i zabawa wiążąca się z tym czy więcej wolnego czasu (zaoszczędzonego na przygotowaniu prezentacji) bądz lepsze wyniki na maturze (wykorzystanie zaoszczędzonego czasu na naukę do egzaminów pisemnych.

Osobiście odradzam wkraczanie w "trudne" tematy na maturze, na pewno znajdzie się nie jedna, lepsza okazja ku temu. No ale ja tylko wygłaszam moją w pełni subiektywna opinię. Każdy zrobi jak sobie zdecyduje. W życiu piekne jest to że można zrobić wszystko, trzeba "jedynie" liczyć się potem z konsekwencjami swoich czynów (których niestety nie zawsze jesteśmy wstanie poprawnie przewidzieć).

Ja mam takie podejście do pewnych spraw że oczywiście nie będe się podporządkowywał innym, będę wygłaszał swoje poglądy i starał się postawić na swoim ale jednak czasem lepiej jest odpuścić.
"Solidne drzewo przeciwstawi się nawet bardzo silnemu wiatrowi jednak gdy nadciągnie wichura złamie się jak patyk, natomiast źdźbło trawy ugnie się kiedy trzeba i tym samym pozostanie nietknięte"
Nie jestem też za ciągłym uginaniem się jak ta trawa ale też nie jestem za ciągłym upieraniem się i stawieniem na swoim. Gdzieś po środku, w sferze kompromisu znajduje się złoty środek. I ten właśnie środek staram się uchwycić.

p.s. Mówię jeszcze z sensem czy już zaczynam bredzić? Bo sam nie wiem. Chorym i możliwe że gorączka się nasila, ale staram się pisać zrozumiale.
28-09-2008 21:13 
 Ocena 1 na 1
Magda Kuprowska (640 punktów)

>Poszydzić czy nie poszydzić?
>To już kwestia indywidualna. Decydując się na szydzenie trzeba liczyć się z faktem że będziemy musieli się lepiej przygotować niż statystyczny maturzysta.

To fakt logiczne. Ale czy nie warto dla delektowania się miną katolickiego nauczyciela egzaminującego, któremu neguje się każde zdanie z którym się nie zgadzasz. W sposób oczywiście spójny,logiczny dobrymi argumentami?

>Osobiście odradzam wkraczanie w "trudne" tematy na maturze, na pewno znajdzie się nie jedna, lepsza okazja ku temu.

Hm. Dla mnie czystą przyjemnością jest udowadnianie komuś tego jak bardzo się myli. Jeśli chodzi o religię szczególnie. Nie wiem jak Ty ale ja przy każdej możliwej okazji kiedy ktoś afiszuje religię, nakazuje mnie wykonywać coś z nią związanego nie wspominając o tym, że próbuje mnie narzucić uwielbiam cieszyć się z tego jak zaczyna brakować mu argumentów lub powtarza jeden argument na okrągło- innymi słowy nie wspominając o stwierdzeniu "na tym polega wiara" co jest fakt- przyznam,że wystarczającym argumentem do zakończenia bezowocnej konwersacji. Podsumowując żadna okazja nie jest zła aby bronić swojego zdania.
NdwZ (265 punktów)

> Nie wiem jak Ty ale ja przy każdej możliwej okazji kiedy ktoś afiszuje religię, nakazuje mnie wykonywać coś z nią związanego nie wspominając o tym, że próbuje mnie narzucić uwielbiam cieszyć się z tego jak zaczyna brakować mu argumentów lub powtarza jeden argument na okrągło- innymi słowy nie wspominając o stwierdzeniu "na tym polega wiara" co jest fakt- przyznam,że wystarczającym argumentem do zakończenia bezowocnej konwersacji. Podsumowując żadna okazja nie jest zła aby bronić swojego zdania.

Powiem ze zgadzam się z tobą w 100%
Tylko jak chodzi o prezentacje na maturze to to po prostu nie jest wcale żadna okazja do bronienia swojego zdania. W tamtym roku nie zauważyłem nawet proponowanego tematu który by z góry narzucał dany światopogląd religijny. Te tematy które były związane z bogami i religiami można było zrealizować w dowolny sposób. Nikt nikomu nie kazał pisać poematów opiewających dobroć tego bądź innego boga.
W tym roku zapewne też tak jest. A że w tym temacie mowa o 3 tematach w którym jeden jest związany z religia nic nie znaczy. Jest bardzo dużo proponowanych tematów do wyboru, można wybrać dowolny bądź samemu wymyślić. Więc nie ma tu mowy o bronieniu się.

Ja po prostu uważam za nieracjonalne podejmowania "trudnego" tematu na nierównych warunkach. Bo prawda jest taka że jak trafisz na katola-fundamentaliste-fanatyka w komisji (a i taki może się przydarzyć) to jak się zaprze to choćbyś na uszach stawał to możesz nie zdać albo dostać minimum punktów potrzebnych do zdania.
Samemu mogąc co najwyżej zepsuć humor 2 osobom i to nawet nie na długo albo wręcz poprawić bo umożliwiłeś "dowalenie temu podłemu heretykowi".
Oczywiście trochę hiperbolizuje ale chodzi mi o to że matura to nie jest pokaz swoich poglądów tutaj trzeba "natrzaskać" jak najwięcej punktów wszelkimi możliwymi środkami albo przynajmniej nie zmniejszać sobie szans niepotrzebnie.
No i mowa tu też o prawdopodobieństwie trafienia na taka komisje która takiego przedstawienia tematu po prostu "nie strawi", pewnie są tacy co by za taka prezentacje, przynajmniej jeśli dobrze zrobioną daliby 100% ale mniejsza szansa na trafienie na takich.

Poza tym matura to egzamin państwowy i trzeba się zachowywać "poprawnie politycznie".
Normalnie przez cała szkołę średnią i gimnazjum toczyłem słowne batalie na tematy religijne (z pozytywnym zresztą skutkiem) ale na ten jeden raz dałem sobie spokój.
Zdać, zaliczyć dobry wynik, iść do porządnej szkoły i mieć to z głowy.

Cytat:
To fakt logiczne. Ale czy nie warto dla delektowania się miną katolickiego nauczyciela egzaminującego, któremu neguje się każde zdanie z którym się nie zgadzasz. W sposób oczywiście spójny,logiczny dobrymi argumentami?


A czy warto narażać się na stwierdzenie że niestety nie mamy racji bo nie pojmujemy istoty wiary więc nasze argumenty stają sie nieprzemyślane i co za tym idzie tracić cenne punkty?
Tak wiem że taka odpowiedz jest raczej bez sensu ale egzaminujący to jest osoba o odpowiednim wykształceniu, pozycji i to on ma stwierdzić czy zdajesz ten egzamin dojrzałości czy nie. Więc z założenia jest w pozycji nadrzędnej do ciebie więc jak sie uprze i takie coś może przeforsować.
Nie ma sensu podejmować walki gdy to czy przegrasz nie zależy od tego że masz słabe czy silne argumenty tylko od tego na ile zawzięta będzie opozycja, na ile będzie chcieć cie uwalić.
Oczywiście jest szansa że pod naporem rzeczowych argumentów będzie mu choćby głupio oblać kogoś z powodów osobistych ale to jest taka swoista rosyjska ruletka, nie rozsądnie sie w to pchać na własne życzenie.

Nie musze chyba dodawać że to tylko moje zdanie i nie mam najmniejszego zamiaru nikogo do niego przekonywać, każdy ma swój rozum i zrobi jak będzie chciał.

Pozdrawiam
28-09-2008 21:51 
 Ocena-2 na 4
Kelly (2051 punktów)
>A ja bym poszydziła.
Nie ma to jak standardowy wojujący ateista - antyklerykał. I jeszcze się "racjonaliści" (niektórzy oczywiście) dziwią, że większość społeczeństwa deklaruje religijność. Nic w tym dziwnego, mało komu zależy na byciu identyfikowanym z ludźmi, których uważa się za zaciętych, czasem nawet agresywnych.
28-09-2008 21:57 
 Ocena 1 na 1
Magda Kuprowska (640 punktów)
>>A ja bym poszydziła.
>Nie ma to jak standardowy wojujący ateista - antyklerykał. I jeszcze się "racjonaliści" (niektórzy oczywiście) dziwią, że większość społeczeństwa deklaruje religijność. Nic w tym dziwnego, mało komu zależy na byciu identyfikowanym z ludźmi, których uważa się za zaciętych, czasem nawet agresywnych.
>

Cóż za płytkie wnioski.
No tak. Bronienie własnego zdania to - agresja. Proponuje poczytać trochę encyklopedie bo widzę mylenie pojęć.
No ale wniosek to wniosek, więc plusik w moim serduszku za uruchomienie szarych komórek.
Kelly (2051 punktów)
>Bronienie własnego zdania to - agresja.
To, co wielu zaciętych ateistów robi na forach internetowych, w szkołach czy w dyskusjach "na żywo" naprawdę przekracza granice obrony własnego zdania. Na tym właśnie polega problem: szydzenie i wyśmiewanie krzywdzi ludzi wierzących, rani uczucia, i nie zmusza do jakiejkolwiek refleksji, o co ateistom podobno chodzi.
29-09-2008 20:09 
 Ocena 1 na 1
matragon (2557 punktów)
>To, co wielu zaciętych ateistów robi na forach internetowych, w szkołach czy w dyskusjach "na żywo" naprawdę przekracza granice obrony własnego zdania. Na tym właśnie polega problem: szydzenie i wyśmiewanie krzywdzi ludzi wierzących, rani uczucia, i nie zmusza do jakiejkolwiek refleksji, o co ateistom podobno chodzi.>

Nie należy generalizować - ateiści to nie roboty z fabryki ze sztancy zdjęte ... to ludzie i każdy jest inny ... Kto powiedział że nie może być cham - ateista. Może być, tak samo jak cham - katolik, albo cham - marsjanin.


Michał 'matragon' Worgacz

WiEM TO CO WiEM i TO WSZYSTKO CO WiEM ... i WiEM O TYM
Kelly (2051 punktów)
>Nie należy generalizować - ateiści to nie roboty z fabryki ze sztancy zdjęte...
Świetnie, po prostu cudownie, tylko skąd ktokolwiek ma o tym wiedzieć? Wiele osób kiedy dowiedziało się, że jestem ateistką, było niemalże w szoku. Bo ateista to w obiegowej opinii zbuntowane dziecko, dorosłe zbuntowane dziecko, satanista albo komuch. Ta opinia nie wzięła się znikąd.
matragon (2557 punktów)

>Świetnie, po prostu cudownie, tylko skąd ktokolwiek ma o tym wiedzieć? Wiele osób kiedy dowiedziało się, że jestem ateistką, było niemalże w szoku. Bo ateista to w obiegowej opinii zbuntowane dziecko, dorosłe zbuntowane dziecko, satanista albo komuch. Ta opinia nie wzięła się znikąd. >

No cóż ... może należałoby się zastanowić w jakim społeczeństwie żyjemy, skoro ateista to satanista i w dodatku komuch. (A może nawet Żyd i czarnuch do tego). Nie zamierzam tym postem nikogo bronić, ale niestety w naszym społeczeństwie ciągle jeszcze pokutuje stereotyp niewierzącego jako członka PZPR z lat 1945 - 1989. Takich rzeczy łatwo się nie da wykorzenić - co nie znaczy że nie należy próbować To oczywiście nie jedyny powód, ale obawiam się że na dzień dzisiejszy - główny.

Michał 'matragon' Worgacz
Kelly (2051 punktów)
Najlepiej wybrać najtańszy.
A tak poważnie, chyba sam powinieneś wybrać, w czym najlepiej się czujesz. Chyba że chcesz mieć na kogo zwalać winę za oblanie .
28-09-2008 21:50 
 Ocena 1 na 1
Magda Kuprowska (640 punktów)
>Najlepiej wybrać najtańszy.
>A tak poważnie, chyba sam powinieneś wybrać, w czym najlepiej się czujesz. Chyba że chcesz mieć na kogo zwalać winę za oblanie .

Chciał raczej usłyszeć dlaczego powinien wybrać taki temat a nie inny. Rozważyć za i przeciw każdego no i wybrać. Nie tyle podliczyć głosy i na ślepy traf 'wybierać'.
Madman (7811 punktów)
>1. Zaprezentuj różne wizerunki Boga w wybranych utworach Literackich różnych epok.
Ja miałem podobny, "Rozmowy człowieka z Bogiem". Wybrałem taki, bo zależało mi na przedstawieniu Kierkegaarda i jego książki "Bojaźń i drżenie". Wiec po modlitwach i dziękczynieniach pojechałem z polemiką i bluźnierstwem. To też rozmowa, nie?

A najlepsze (albo raczej najgorsze) było to, że jako pytanie dodatkowe usłyszałem: "A jak wyglądają pana rozmowy z Bogiem?" Myślałem, że mnie szlag trafi...
matragon (2557 punktów)
>Witam, troch mnie tu nie było, ale wracam i na wejście mam do was prośbę, mianowicie, pomóżcie mi
>wybrać temat na maturę ustną, bo mam z tym nie mały problem...
>1. Zaprezentuj różne wizerunki Boga w wybranych utworach Literackich różnych epok.
>2. Wpływ pieniądza na życie bohaterów Literackich, zanalizuj problem na wybranych przykładach.
>3. Portrety Żydów w literaturze. Przedstaw różnorodność kreacji postaci w wybranych utworach.
>PS. Proszę o opinie na temat tematu których wam pasuje, i książki z nim związane.
>Z góry dzięki Piątek>

temat 1 to "samograj" - zaczynasz od mitów greckich i lecisz ... w temacie nie pisze przecież jakiego Boga mają być te wizerunki, a Bogów w literaturze Ci nie brak

Michał 'matragon' Worgacz

WiEM TO CO WiEM i TO WSZYSTKO CO WiEM ... i WiEM O TYM

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365