Racjonalista - Strona głównaDo treści
Korona i Wielkie Księstwo Litewskie jest nieróżne ciało...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
22-03-2018 20:00Arminius (25555 punktów)Korona i Wielkie Księstwo Litewskie jest nieróżne ciało...
0 na 2
W dniu dzisiejszym w siedzibie Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie odbyła się uroczystość związana z wpisaniem Aktu Unii Lubelskiej z 1569 r. na Światową Listę Programu UNESCO "Pamięć Świata".
Jak wiadomo - w konsekwencji podpisania aktu jak wyżej, Korona i Wielkie Księstwo Litewskie - połączyły się i utworzyły nowu organizm państwowy: Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Przedsięwzięcie jak wyżej (wpis na listę UNESCO) doszło do skutku w wyniku wspólnej inicjatywy: Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy i Ukrainy.
Zainteresowanych detalami odsyłam do podlinkowanego materiału.

"W dniu 22 marca 2018 r. o godz. 12.00 w siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie przy ul. Długiej 7 odbędzie się uroczystość związana z wpisaniem aktu Unii Lubelskiej z 1569 r. na Światową Listę Programu UNESCO "Pamięć Świata".
Akt Unii Lubelskiej z 1569 r. został wniesiony jako wspólny wpis Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy i jest sukcesem zarządów archiwów państwowych wymienionych państw oraz komitetów narodowych programu "Pamięć Świata", które udzieliły swojego wsparcia.

W uroczystości udział wezmą szefowie zarządów archiwalnych wszystkich wymienionych państw, dyrektorzy centralnych archiwów historycznych z Białorusi, Litwy, Łotwy i Ukrainy oraz przedstawiciele polskich władz państwowych, uniwersytetów i uczelni wyższych, instytucji nauki i kultury.

Uroczystości towarzyszyć będzie wymiana archiwaliów pomiędzy AGAD a Narodowym Archiwum Historycznym Białorusi. AGAD otrzyma od strony białoruskiej zeskanowany w całości zespół akt: Archiwum Sobieskich z Oławy (łącznie ponad 37 tys. skanów), stanowiące bezcenny materiał do badań nad dziejami Rzeczypospolitej.

Prezentacja dokumentu, znajdującego się w zasobie Archiwum Głównego Akt Dawnych, przewidziana jest od godz. 12.55 i zostanie poprzedzona wręczeniem certyfikatu potwierdzającego wpis na listę UNESCO."

historia.o(*)programu-unesco-pamiec-swiata/
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)

>Jak wiadomo - w konsekwencji podpisania aktu jak wyżej, Korona i Wielkie Księstwo Litewskie - połączyły się i utworzyły nowu organizm państwowy...

Papier cierpliwy, wszystko przyjmie. W rzeczywistości organizm wyszedł z tego słabowity, a i państwo marne. Nie ma czego świętować.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Ciekawe co powiedziałby na to Jasienica... xD
Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)
>Ciekawe co powiedziałby na to Jasienica... xD

A kto to była ta Jasionica?


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
Arminius (25555 punktów)to był on
>>Ciekawe co powiedziałby na to Jasienica... xD
>A kto to była ta Jasionica?

"Jasienica". Autor książki "Rzeczpospolita Obojga Narodów" - z którą winien się Pan bezwzględnie zapoznać.
Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: to był on

>"Jasienica". Autor książki "Rzeczpospolita Obojga Narodów" - z którą winien się Pan bezwzględnie zapoznać.

Bezwzględnie jakoś się obędę.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
Arminius (25555 punktów)co warto
>Bezwzględnie jakoś się obędę.

To przynajmniej "Polskę Piastów" winien Pan sobie przyswoić. I biografię Jasienicy też warto - żeby się przekonać do czego zdolne są małżonki
Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: co warto

Piastowie dawno wymarli i zabrali swoją Polskę do grobu. Co do Jasienicy... to zostawmy umarłym grzebanie ich umarłych.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
Arminius (25555 punktów)byłby kontent
>Ciekawe co powiedziałby na to Jasienica... xD

Byłby kontent. Bo chociaż był on chyba bardziej propiastowski niż projagielloński - to jednak całkowicie w czambuł tych ostatnich nie potępiał.
23-03-2018 18:14 
 Ocena 1 na 1
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Odp: byłby kontent
>Byłby kontent. Bo chociaż był on chyba bardziej propiastowski niż projagielloński - to jednak całkowicie w czambuł tych ostatnich nie potępiał.

Uznałby to za szopkę. Co miały do gadania Ruś (Ukraina), Inflanty (Łotwa) i Ruś Biała (Białoruś)? To była Rzeczpospolita Obojga Narodów.
23-03-2018 21:37 
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)jak zaczyn drożdżowy

>Uznałby to za szopkę. Co miały do gadania Ruś (Ukraina), Inflanty (Łotwa) i Ruś Biała >(Białoruś)? To była Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Z której wyrosło jednakże parę innych nacji
24-03-2018 06:58 
 0 na 2
Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: jak zaczyn drożdżowy

>Z której wyrosło jednakże parę innych nacji

Totalne brednie. Te narody już tam były i nie musiały z niczego wyrastać. Dotyczy to w szczególności Wielkiego Księstwa Litewskiego, gdzie na wielkich obszarach przeważał żywioł ruski, tylko tymczasowo zdominowany przez bałtyckich Litwinów.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
>Z której wyrosło jednakże parę innych nacji

Byli poddanymi gorszej kategorii, gorszego sortu. Prosze być konsekwentnym, tak bardzo Pan boleje nad losem Palestyńczyków...

Narody, narody, po diabła narody...

Rzeczpospolita Obojga Narodów...

Rozumie Pan?
24-03-2018 16:14 
 0 na 2
Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)

>Rzeczpospolita Obojga Narodów...
>Rozumie Pan?

Nawet nie obojga, tylko jednego - magnacko-szlacheckiego.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
25-03-2018 11:52 
 Ocena-1 na 1
Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)

>Nawet nie obojga, tylko jednego - magnacko-szlacheckiego.

(W sumie - nawet by mi odpowiadało, pod warunkiem posiadania odpowiednio wielkiego majątku, odpowiednio wysokiego tytułu i paru innych drobiazgów odgradzających od tak przykrych kontaktów z plebsem).

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365