Racjonalista - Strona głównaDo treści
Tropić, tępić czy odpychać irracjonalizm

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Sprawy portalu
NapisanoAutorTytuł
07-07-2010 18:16setarkos (10757 punktów)Tropić, tępić czy odpychać irracjonalizm
Ocena 6 na 6
Dzień Dobry

Przechadzając się ostatnio po tutejszym Hyde Parku, napotkałem wypowiedź dotyczącą poniższego fragmentu deklaracji programowej portalu:

" RACJONALISTA.pl jest serwisem propagatorów racjonalnego myślenia, prezentujących racjonalny obraz świata. Serwisem, który poza tym tropi absurdy, przesądy, szarlatanerię, uprzedzenia, kłamstwa, fobie i głupotę. "

Autor wypowiedzi wyraził swój krytyczny stosunek do "tropienia absurdów, ..., i głupoty". Miewam podobne wątpliwości, z których jedną chciałbym się z Wami podzielić.

Czy nie sądzicie Państwo, że wyraz "tropi" można by zastąpić którymś z poniższych:
tępi, zwalcza, obnaża, dystansuje się od, .. ?

W moim odczuciu tropienie bzdur nie przystoi racjonaliście (chyba, że ograniczone do własnego wnętrza), sugeruje bowiem, jakoby nie mógł się obyć bez 'węszenia za zwierzyną'. Swój stosunek do irracjonalizmu określiłbym jako dystansowanie się.

Co o tym myślicie? Co o tym sądzą autorzy deklaracji?

Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

lotrek (14275 punktów)

>Przechadzając się ostatnio po tutejszym Hyde Parku, napotkałem wypowiedź dotyczącą poniższego
Bywasz tam?
Autorami ostatnich wątków w Hyde Parku są w większości zbanowali za różne sprawki tz. trolle i piszą tam, bo gdzie indziej nie mogą:
Cytat:
Kobalt de Facto Znikanie
Scepticus Moja przygoda z moderacją
Płeć Piękna O osiem wątków za daleko
Płeć Piękna Dowalanie moderacji
Płeć Piękna Zasady Użytkowania portalu Racjonalista.pl
Płeć Piękna Dziurawe kondomy
Piotrek_84 zniesławienie - ojej!
Kobalt de Facto Refleksje to "the other side" !.?
Kobalt de Facto PrologHyde Parku


>Co o tym sądzą autorzy deklaracji?
Autorzy tych deklaracji Ci nie odpowiedzą, chyba że przenieś swój wątek do ich działu
A moim zdaniem nie tropić bzdur i różnego rodzaju absurdów, to znaczy się zgadzać na wszystko, co ktoś usiłuję nam "wcisnąć". Ale przymusu nie ma....



"Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam"
Wolnomyśliciel (7257 punktów)

>Czy nie sądzicie Państwo, że wyraz "tropi" możnaby zastąpić którymś z poniższych:
>tępi, zwalcza, obnaża, dystansuje się od, .. ?
Popieram.
Tropienie jest typowe dla fanatyków, weźmy chociażby taką Inkwizycję.
Za Wiki:
Cytat:
Inkwizycja (łac. Inquisitio - śledztwo, badanie) - potoczna nazwa systemu śledczo-sądowniczego powołanego w Kościele katolickim w XIII wieku do tropienia, nawracania i karania heretyków, działająca w oparciu o postanowienia ujęte w dokumentach soborowych, synodalnych oraz bullach papieskich. W skład systemu wchodziły trybunały biskupie i urzędy inkwizytorów mianowanych bezpośrednio przez papieża, oraz współpracujące z nimi władze świeckie.
(wytłuszczenie moje)

Pozdrawiam - Zbyszek Bryłowski

PS: Na forum Racjonalisty sporo "heretyków" już wytropiono i przykładnie ukarano.

Nie zgadzam się z tym co mówisz, ale oddam życie, abyś miał prawo to powiedzieć. [Voltaire(?)]
placownik (17853 punktów)
>Dzień Dobry
>Przechadzając się ostatnio po tutejszym Hyde Parku, napotkałem wypowiedź dotyczącą poniższego
>fragmentu deklaracji programowej portalu:

    Tropienie absurdów, podobnie jak pozostałych elementów listy, to utarty zwrot frazeologiczny. Kto nie wierzy, niech spojrzy.. Krótko mówiąc - nie czepiałbym się.

   Pozdrawiam
   PS Osobiście nic nie mam przeciwko spacerom po Hyde Parku. W końcu po to są parki, aby po nich spacerować. A jeśli przy okazji coś się wytropi...

Niech strój słów podkreśla urodę myśli
08-07-2010 22:08 
 Ocena 1 na 1
setarkos (10757 punktów)
>Krótko mówiąc - nie czepiałbym się.
Toteż za czepliwością nie obstaję.

>Niech strój słów podkreśla urodę myśli
Jeno o strój słów idzie

[któren preambułę ubrawszy, w różny sposób obyczaj za nią postępujący kształtować może].

Pozdrawiam

Wróć do listy wątków działu Sprawy portalu
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365