Racjonalista - Strona głównaDo treści
Blaski i......cienie "Brytyjskiego Buldoga"

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
05-02-2018 10:00Arminius (25555 punktów)Blaski i......cienie "Brytyjskiego Buldoga"
Na ekrany polskich kin wszedł właśnie film "Czas mroku" ("Darkest Hour"), z wyśmienitą - podobno - kreacją Gary Oldmana w roli Churchilla. A tymczasem bohater filmu, w samej Wielkiej Brytanii, budzi sporo kontrowersji - szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę całokształt jego biografii i kariery politycznej. Lewica brytyjska - nie tylko ta skrajnie radykalna - postrzega Churchilla co najmniej krytycznie jeżeli nie potępieńczo, zarzucając mu rasizm, bigoterię, brutalny kolonializm, masowe zbrodnie, antysemityzm..... Jest to oczywiście obraz subiektywny i tendencyjny - jednakże warto spojrzeć na sylwetkę wielkiego brytyjskiego polityka także i z tej perspektywy, by ustrzec się przed zakuwaniem w spiż tej historycznej postaci mającej - jak każda postać - swoje blaski i cienie.
Zainteresowanych detalami odsyłam do podlinkowanego materiału, polecając szczególnie "wierszowaną" biografię polityczną Churchilla:

www.mirror(*)ston-churchill-themed-11933737

www.stopwa(*)great-britain-s-greatest-beast

"An unhappy boy in a Palace,
Abandoned by a nymphomaniac mother
Ignored by a syphilitic father,
And silenced by a speech defect,
Would sit in a long corridor transfixed,
Hypnotized by massacres
And would then spend his later life looking for battles
To shine in, however many bodies he left in his wake.
The Toryboy's household god
Who once said "Politics is almost as exciting as war"
In other words a man excited by the deaths of millions.

Towards the end of his life
Something of his own enormity
Must have visited him,
For he'd curse what he'd call
The "black dog of depression"
Which was only relieved by
Alcoholic self-medication -
Pickling a brain whose troubled thoughts
Could, in the end, only be subdued by a stroke;
The oh so good man
Who fought his oh so good war."
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Wera (1540 punktów)
Chyba byśmy się z Churchillem polubili, gdyby była taka opcja. Nie odpowiada mi tylko to jego wyśmiewanie sufraźystek.
Arminius (25555 punktów)tylko???
>Chyba byśmy się z Churchillem polubili, gdyby była taka opcja. Nie odpowiada mi tylko >to jego wyśmiewanie sufraźystek.

A predylekcja do stosowania gazów bojowych przeciwko "tubylcom" odpowiada panii???
A jego nałogowy hazard, prowadzący go - i jego ojca nota bene też - do ruiny finansowej???
Wera (1540 punktów)Odp: tylko???
>>Chyba byśmy się z Churchillem polubili, gdyby była taka opcja. Nie odpowiada mi tylko >to jego wyśmiewanie sufraźystek.
>A predylekcja do stosowania gazów bojowych przeciwko "tubylcom" odpowiada panii???
>A jego nałogowy hazard, prowadzący go - i jego ojca nota bene też - do ruiny finansowej???
>
Zaczął stosowanie gazów bojowych, bo wcześniej po prostu walono bombami.
Co do nałogów, nie ma ludzi idealnych. Ja jestem skłonna nawet przymknąć oko na pańską obsesję na temat wiadomy.
wwnf (2790 punktów)
(zablokowany)
>Co do nałogów, nie ma ludzi idealnych. Ja jestem skłonna nawet przymknąć oko na pańską obsesję na temat wiadomy.

Ciekawe spojrzenie*. Swego czasu korespondowałem krótko z osobnikiem, który
stwierdził, że pewien dziennikarz jest w pokaźnej części odpowiedzialny za
nastroje antysemickie w Polsce - na co zaoponowałem wskazując, że to przecież
(1) humor i piętnowanie polskiego antysemityzmu, (2) korzenie dziennikarza
są okołożydowskie, (3) jego retoryka to absolutne zero w porównaniu z klasykami
gatunku (choćby Bubel czy Pająk) - gdyby starać się mu na siłę pasować ów
nieszczęsny antysemityzm.

Osobnik uderzył w całkiem ciekawy ton - że, mianowicie, w ogóle mówienie o
antysemityzmie i piętnowanie go czy wyśmiewanie - działa niczym przesuwanie
kijem po prętach klatki z małpami w zoo. Małpy są raczej sfrustrowane i od
tego kija z pewnością ich frustracja nie spadnie, a być może z tych nerw i
odchodem zechcą w kierunku trzymiącego kij rzucić... Więc jeśli poszliśmy do
zoo i drażniliśmy małpy - nie dziwmy się, że wychodzimy obrzuceni czymś 
brunatnym.

Słowem - trochę paradoks, bo problem zdaje się trudny do rozwiązania i nie
bardzo wiadomo, jak go traktować. Być może tak trudny jak forumowa korespondencja
z olsonem, którego dawno nie było, i ukrycie tego faktu, że dziennikarzem tym
jest oczywiście red. Jan Rem.

* odrobinę asystenckie - ale o tym już było

PS Czerczil git człowiek był. Moja polakożercza część bardzo go docenia.
Arminius (25555 punktów)ochota na humor???
>Ciekawe spojrzenie*. Swego czasu korespondowałem krótko z osobnikiem, który
>stwierdził, że pewien dziennikarz jest w pokaźnej części odpowiedzialny za
>nastroje antysemickie w Polsce - na co zaoponowałem wskazując, że to przecież
>(1) humor i piętnowanie polskiego antysemityzmu...

A co zrobić z humorem i piętnowaniem żydowskiego, powiedzmy, talmudyzmu???
Ma Pan ochotę na próbkę takiego...humoru. Skoro z pana taki koneser... humoru???

>(2) korzenie dziennikarza są okołożydowskie...

No i ??? Żydzi często kreują antysemickie fakty - aby można było nakręcać zamaszyście bębenek antysemityzmu w celach ideologiczno - propagandowych.
Proszę sobie poczytać co poniżej - i nie wypisywać na przyszłość bzdur:

"Israeli teenager arrested over bomb threats to US Jewish targets
Israeli Jewish man, 19, is suspected of being behind dozens of anonymous calls and communications
A 19-year-old Israeli Jewish man has been arrested in Israel on suspicion of making multiple bomb threats to Jewish organisations and an airline in the US and elsewhere.

The unnamed individual - who lives in Israel, reportedly in the southern city of Ashkelon, but has joint US-Israeli citizenship - was arrested at the request of the FBI, which has been examining a wave of threats against Jewish centres.

The arrest took place after a months-long undercover investigation by an Israeli police unit specialising in cybercrime.

Police seized a number of computers as well as other equipment during the arrest. Micky Rosenfeld, an Israeli police spokesman, said the motives behind the threats were unclear.

Rosenfeld alleged the suspect was "the guy who was behind the JCC threats" - referring to Jewish community centres - and said advanced technologies had been used to mask the origin of calls and communications to synagogues, community buildings and public venues."


www.thegua(*)b-threats-to-us-jewish-targets
Wera (1540 punktów)Odp: tylko???
>Osobnik uderzył w całkiem ciekawy ton - że, mianowicie, w ogóle mówienie o
>antysemityzmie i piętnowanie go czy wyśmiewanie - działa niczym przesuwanie
>kijem po prętach klatki z małpami w zoo. Małpy są raczej sfrustrowane i od
>tego kija z pewnością ich frustracja nie spadnie, a być może z tych nerw i
>odchodem zechcą w kierunku trzymiącego kij rzucić...

No właśnie ja nie jestem małpą i mi czyjeś drażnienie małp nie przeszkadza. Choćbym te małpy nawet lubiła.
wwnf (2790 punktów)
(zablokowany)
Kwestia, jak często dostaje się z rykoszeta i na ile czepia się obrzucanego
wymieniona substancja. Tj. na ile się "poczuwamy" - ja np. nie mam nic przeciw
nienawiści jako takiej, wobec ustalonego obiektu. Nienawiść wobec grup czy
mentalności, nachalnie promowana - jest wg mnie co najmniej podejrzanym
sposobem prowadzenia się.
Wera (1540 punktów)
>Kwestia, jak często dostaje się z rykoszeta i na ile czepia się obrzucanego
>wymieniona substancja. Tj. na ile się "poczuwamy" - ja np. nie mam nic przeciw
>nienawiści jako takiej, wobec ustalonego obiektu. Nienawiść wobec grup czy
>mentalności, nachalnie promowana - jest wg mnie co najmniej podejrzanym
>sposobem prowadzenia się.

Każdy ma prawo prowadzić się, jak mu się tylko podoba. Oczywiście dotyczy to zarówno adresatów jak i odbiorców.

Ale nadal nie rozumiem co dokładnie kieruje Arminiusem. Może różnica pokoleniowa odgrywa tu jakąś rolę? Niektórzy ludzie bywają ciekawi i niełatwi do rozszyfrowania.

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365