Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego perwert, który uwiódł Lolitę był Żydem???

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
04-12-2018 20:30Arminius (25555 punktów)Dlaczego perwert, który uwiódł Lolitę był Żydem???
Ocena 1 na 3
W książce zatytułowanej "Ukryta historia Vladimira Nabokowa", jej autorka, Andrea Pitzer stawia tezę, iż perwersyjny pedofil z najsłynniejszej książki tego rosyjskiego literata pod tytułem "Lolita" - był Żydem. Pitzer na kilku stronach swojej pracy wyjaśnia szczegółowo - co wskazuje na żydowskie pochodzenia profesora Humberta Humberta.
Rzecz charakterystyczna, iż w "Lolicie" ani razu nie pada słowo "Żyd" czy "żydowski". Tym niemniej jednak jest w niej prawdziwe zatrzęsienie oczywistych aluzji, dygresji, zniuansowanych sugestii, charakerystycznych niedopowiedzeń - z których jednoznacznie wynika, iż Humbert to Żyd. Stawiając ową finalną kropkę nad "i" - w oparciu o ten bardzo długi łańcuch dowodów poszlakowych - autorka książki nie odkryła Ameryki. O możliwym, żydowskim rodowodzie Humberta napomknęło już przed nią kilku publicystów i krytyków. Należy pamiętać, iż znacznie wcześniej, Nabokow sięgnął po postać Żyda - pedofila w opowiadaniu "Czarodziej" napisanym w Paryżu, w okresie okupacji. Pedofil w tym opowiadaniu jest jubilerem z Europy Środkowej wędrującym po Francji ( motyw Ahaswerusa). Jednakże oryginalność tezy autorki polega n aczymś innym. A mianowicie na zaproponowanym wyjaśnieniu motywów takiej właśnie decyzji Nabokowa. Otóż w jej opinii zrobił od to pod wpływem...sympatii dla Żydów, gdyż, tak naprawdę, pedofil Humbert to osobnik, który po traumie holokaustu stoczył się do poziomu pedofilii - i jako taki jest, de facto ofiarą, a nie katem. Jest więc Humbert ofiarą holokaustu - któremu należy współczuć raczej, niż go potępiać.
Formuła jak wyżej od razu skojarzyła mi się z filmem "Ida", w którym żydowska zbrodniarka Wolińska, ostatecznie, po catharsis i metamorfozie ( której realna postać nigdy nie przeszła) popełnia samobójstwo - stając się z kata ofiarą.
Schemat - jak wyżej - ujęcia postaci Humberta jest - w moim odczuciu - rozpaczliwą próbą pisarki dostrojenia go do obowiązującej, politycznie poprawnej zasady, iż Żyd może być tylko ofiarą, nigdy katem.
A naprawdę, inne mogły być motywy, którymi kierował się Nabokow przy takim właśnie, a nie innym, skonstruowaniu swojego bohatera. Mam dwie hipotezy co do tych motywów. Pierwsza zakłada - zgodnie z zasadą brzytwy Ockhama, iż Nabokow, wypieszczone dziecię rosyjskiej arystokracji, świata niszczonego przez bolszewię, w której ogromnie złowieszczą i nieproporcjonalną rolę odegrali Żydzi (Żydokomuna) - po prostu wziął na nich odwet, obsadzając Żyda w roli bohatera jednoznacznie negatywnego. Druga hipoteza jest i konkurencyjna i swoiście komplementarna względem pierwszej. Otóż żoną Nabokowa była Wiera Słonim....zaprzysięgła Żydówka (nigdy, na przyklad, nie wybaczyła sistrze konwersji na katolicyzm), która z biegiem lat wzięła rosyjskiego pieszczocha pod swój pantofel, zawiadując nim podobnie jak obecnie ma to miejsce w przypadku żony pewnego bardzo znanego, polskiego kompozytora. Nabokow - według swoistej logiki tej hipotezy - nie mogąc otwarcie stawić czoła swej żydowskiej połowicy - wziął na niej cichy rewanż na kartach swej najpopularniejszej książki, przypisując jej jednoznacznie negatywnemu bohaterowi narodowość swojej władczej małżonki.
Oczywiscie, to co wyżej, to tylko próba interpretacji motywów wielkiego rosyjskiego pisarza, typu: "co autor miał na myśli..."
Gorąco zachęcam do lektury książki jak wyżej - mimo jej tendencyjnego - miejscami - charakteru.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
A dlaczego każdy kapitalista i manipulator to Żyd?

Odpowiedź jest prosta bo zło nie może pochodzić od jednego z nas ale musi pochodzić od ONYCH.

Ale kim są ONI?

ONI to Ci, którzy nie chcą się z nami integrować.

Żyd stał się po prostu wygodnym dla każdego synonimem zła. Nie musimy się już martwić, że to nasi robią nas w konia, bo to wszystko Żydzi. Nie znamy żadnych Żydów ani nigdy ich nie widzieliśmy ale wszystko co złe pochodzi od nich, bo my sami jesteśmy dobrzy.
06-12-2018 10:04 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)nie każdy - ale jest ogromna nadreprezentacja.
>A dlaczego każdy kapitalista i manipulator to Żyd?

Nie każdy. Ale zważywszy na fakt jak niewielu jest Żydów - wśród kapitalistów/manipulatorów/oszustów odsetek Żydów jest ogromny.

>Odpowiedź jest prosta bo....

Bo goje nie należą do wybranych przez jedynego boga - więc mają status podległy względem jego wybrańców. I można ich - z tego powodu - traktować per nefas.


>ONI to Ci, którzy nie chcą się z nami integrować.

Nie chcą się integrować ze względów jak wyżej.

>Nie znamy żadnych Żydów ani nigdy ich nie widzieliśmy ale wszystko co złe pochodzi od nich, >bo my sami jesteśmy dobrzy.

Nie jesteśmy dobrzy. Co nie oznacza, iż Żydzi nie są jak w początku komentarza. Nie musi Pan znać osobiście Żydów - aby doświadczać skutków ich działań. Exempli gratia: wojny na Bliskim Wschodzie prowadzone przez USA (pod presją lobby syjonistycznego nad Potomakiem) i Izrael wygenerowały problem z uchodźcami, z których część napłynęła do Europy.

06-12-2018 10:14 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)Odp: nie każdy - ale jest ogromna nadreprezentacja.
>>A dlaczego każdy kapitalista i manipulator to Żyd?
Nie każdy. Ale zważywszy na fakt jak niewielu jest Żydów - wśród kapitalistów/manipulatorów/oszustów odsetek Żydów jest ogromny.

>>Odpowiedź jest prosta bo....

Bo goje nie należą do wybranych przez jedynego boga - więc mają status podległy względem jego wybrańców. I można ich - z tego powodu - traktować per nefas.

>>ONI to Ci, którzy nie chcą się z nami integrować.

Nie chcą się integrować ze względów jak wyżej.

>>Nie znamy żadnych Żydów ani nigdy ich nie widzieliśmy ale wszystko co złe pochodzi od nich, >bo my sami jesteśmy dobrzy.

Nie jesteśmy dobrzy. Co nie oznacza, iż Żydzi nie są jak w początku komentarza. Nie musi Pan znać osobiście Żydów - aby doświadczać skutków ich działań. Exempli gratia: wojny na Bliskim Wschodzie prowadzone przez USA (pod presją lobby syjonistycznego nad Potomakiem) i Izrael wygenerowały problem z uchodźcami, z których część napłynęła do Europy.

Tytułem dygresji: pański wpis to dygresja na marginesie zasadniczego wątku. Czy ma pan coś do powiedzenia jeżeli chodzi o meritum sprawy? Dlaczego Nabokov zrobił Żyda kwalifikowanym perwertem - bohaterem swojej najbardziej znanej książki ???
06-12-2018 13:49 
 Ocena 1 na 1
Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
Z tym, że Pan prawdopodobnie nie opowiada o Żydach ale ludziach o kosmicznym ego, którzy lza Panu prosto w oczy, że Pana szanują ale w głębi duszy mają Cię za nic.
10-12-2018 10:09 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)o kim jest opowieść?
>Z tym, że Pan prawdopodobnie nie opowiada o Żydach ale ludziach o kosmicznym ego, którzy lza >Panu prosto w oczy, że Pana szanują ale w głębi duszy mają Cię za nic.

Przeświadczenie o tym, iż jest się "ludem księgi" - wybranym do wyższych celów przez jedynego boga - prowadzi prostą drogą do wyksztalcenia się Ego jak z pańskiego cytatu. Czyli prawdopodobnie jednak opowiadam o Żydach.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365