 |
Gdy topi się wieczna zmarzlina Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Świat
| Napisano | Autor | Tytuł | | 12-03-2018 20:38 | Arminius (25555 punktów) | Gdy topi się wieczna zmarzlina
1 na 1 | Kula ziemska się ociepla. Arktyka zaś ociepla się dwa razy szybciej niż średnia dla całego globu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest - między innymi - przyrastające wytapianie się wiecznej zmarzliny. Jest to warstwa ziemi pozostającej zamarzniętą przez co najmniej dwa lata. Wieczna zmarzlina pokrywa 23 mln kilometrów kwadratowych na półkuli północnej. Jest w niej zmagazynowanych dwa razy więcej węgla niż w atmosferze oraz ogromne ilości metanu - gazu o wiele bardziej "cieplarnianego" niż dwutlenek węgla. Topienie sie zmarzliny uwalnia CO2 i metan do atmosfery przyśpieszając i wzmacniając efekt cieplarniany. Ponadto czyni życie w Arktyce i subarktycznych regionach bardzo kosztownym przedsięwzięciem, często niemożliwym. Na Alasce pękają mury budowli, domy się walą, drogi wyglądają jak pofałdowany roller coaster, cmentarze się zapadają, wraz z nimi niejednokrotnie całe miejscowości - które trzeba przenosić w inne miejsca. To wszystko już się dzieje - to nie jest "fejk" ekomaniakow czy prognoza na przyszłość jajogłowych naukowców. I jest to wszytko bardzo kosztowne. "In Bethel, Alaska, walls are splitting, houses are collapsing, and the main road looks like a kiddy rollercoaster. In the coastal town of Kongiganak, sinking cemeteries prevent Alaskans from burying their dead in the ground. The village of Shishmaref, located on an island five miles from the western Alaska mainland, has eroded so much that it is contemplating total relocation. These communities are being plagued by permafrost that is thawing. Permafrost is ground that remains frozen for two or more consecutive years. It is composed of rock, soil, sediments, and varying amounts of ice that bind the elements together. Some permafrost has been frozen for tens or hundreds of thousands of years. Found under a layer of soil, permafrost can be from three feet to 4,900 feet thick. It stores the carbon-based remains of plants and animals that froze before they could decompose. Scientists estimate that the world's permafrost holds 1,500 billion tons of carbon, almost double the amount of carbon that is currently in the atmosphere. Unfortunately, when permafrost warms and thaws, it releases carbon dioxide and methane into the atmosphere. As the global thermostat rises, permafrost, rather than storing carbon, could become a significant source of planet-heating emissions. Permafrost is already thawing in some places, and if the problem spreads, scientists worry it could initiate a runaway process of global warming." phys.org/news/2018-01-permafrost.htmlwww.bbc.co(*)aw-of-americas-north-is-coming | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 |
Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) | Człowiek powinien się przejmować tylko tym, na co ma wpływ. Resztą może się nie przejmować, bo z przejmowaniem czy bez, i tak wszystko jedno.
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
 | 2 na 2 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | >>Człowiek powinien się przejmować tylko tym, na co ma wpływ. Resztą może się nie przejmować, bo z przejmowaniem czy bez, i tak wszystko jedno.<< Dokładnie tak. A ci eko-coś-tam zamiast gnębić wielki przemysł zawracają głowę zwykłym ludziom, którzy praktycznie nic nie są w stanie zrobić. Nawet jeśli idzie o opalanie mieszkań odpadami, to jest to wynik tego, że państwo nie zapewnia dostaw gazu, który jest obecnie jedynym rozsądnym rozwiązaniem.
|
|
|  | | Arminius (25555 punktów) | humor wisielczy??? | >A ci eko-coś-tam zamiast gnębić wielki przemysł zawracają głowę zwykłym ludziom, >którzy praktycznie nic nie są w stanie zrobić. Nawet jeśli idzie o opalanie mieszkań >odpadami, to jest to wynik tego, że państwo nie zapewnia dostaw gazu, który jest >obecnie jedynym rozsądnym rozwiązaniem.
Trefniś z Pana jak widać. Ale to co wyżej - to nie jest "żart tynfa wart". Raczej uronić łezkę nad tym można.
|
|
| |  | 1 na 1 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | Odp: humor wisielczy??? | >> Raczej uronić łezkę nad tym można.<<
Płacz nic tu nie pomoże. To już lepiej bawić się do końca.
|
|
| | |  | Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) |
> Płacz nic tu nie pomoże. To już lepiej bawić się do końca.To nieprawda. Dzielenie się na forum materiałami znalezionymi gdzieś w internecie może jeszcze uratować ten świat przed ostateczną zagładą. Zobacz! youtu.be/6bSHEhVgTho
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
| finerbijk (17282 punktów) | Odp: Gdy topi się wieczna zmarzlina | |
|
 | 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | > A czemu Pan nie wspomni, że jednocześnie Antarktyda powiększa się, he?> tvnmeteo.t(*)d-ponad-30-lat,143809,1,0.html> Też wskutek ludzkiego CO2?Lodu na Antarktydzie przybywa mniej, niż topi się w Arktyce, ale nie w ilości lodu problem..., metan i rtęć...: tvnmeteo.t(*)je-sie-do-wody,111151,1,0.htmlDuch Prawdy... młode wino... aka człowiek trzeciego sortu...
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
|
|
 | 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | > A czemu Pan nie wspomni, że jednocześnie Antarktyda powiększa się, he?www.o2.pl/(*)eli-naukowcy-6232382678632065aDuch Prawdy... młode wino... aka człowiek trzeciego sortu...
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
|
|
|  | | finerbijk (17282 punktów) | I bardzo dobrze. Chcę już normalnego ocieplenia. Mieszkam 70 m n.p.m. i mam to w dupie.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|