 |
Najstarsza zabawka świata??? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kultura
| Napisano | Autor | Tytuł | | 24-04-2019 09:00 | Arminius (25555 punktów) | Najstarsza zabawka świata???
2 na 2 | W 1891 roku w Brnie, stolicy Moraw, podczas prac mających na celu udrożnienie kanalizacji miejskiej, natrafiono na prehistoryczny grób, zawierający szczątki szamana sprzed 25-30 tysięcy lat. Prócz resztek truchła jak wyżej w grobie znaleziono szereg artefaktów, a tym szczególnie interesujący: wysoką na ok. 40 cm. lalkę - marionetkę - wykonaną z kła mamuta. Artefakt ów jest najstarszą znaną lalką na świcie oraz - bardzo prawdopodobne - najstarszą znaną zabawką na świecie. Zainteresowanych zagadnieniem - odsyłam do podlinkowanego materiału. "A man's head and body carved from mammoth ivory was found at Brno in Moravia. A portion of the neck is missing, and the legs are broken off. There once were arms and part of one survives, but whether the legs were ever complete is not known. If they were, and were long in proportion, then the figure would have stood some 17 inches (42 cm) tall. In spite of the ravaged condition of the face, enough survives to show that it was no caricature: the hair was cropped, the brow rather low but straight, the eyes deep-sunk. The body is too damaged to judge its degree of naturalism but it seems more schematic than the head. Both head and body are pierced lengthwise. The figure was found with the burial of a man who wore, in his prepared grave, a headdress or necklace made up of some 600 slivers of Dentalia shells, roundels cut from bone, and cut and polished beads of mammoth tooth, and finally a stone disc with a central hole, probably used in drilling and possibly connected with fire making." www.donsmaps.com/brnoburial.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> w grobie znaleziono szereg artefaktów, a tym szczególnie interesujący: wysoką na ok. 40 cm. lalkę - marionetkę - wykonaną z kła mamuta.> Artefakt ów jest najstarszą znaną lalką na świcie oraz - bardzo prawdopodobne - najstarszą znaną zabawką na świecie.Jak na współczesne postrzeganie, to jest owa zabawka nieco erotyczną (może stąd to Twoje podwojenie wymiaru, wszak 20cm, nie 40). 
Nie wszystko, czego nie rozumiemy, jest błędem.
|
|
 | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | precyzyjnie rzecz ujmując | >Jak na współczesne postrzeganie, to jest owa zabawka nieco erotyczną (może stąd to Twoje >podwojenie wymiaru, wszak 20cm, nie 40)
"If they were, and were long in proportion, then the figure would have stood some 17 inches (42 cm) tall."
Dokładnie 42 centymetry - rozmiaru zabawki
|
|
|  | | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: precyzyjnie rzecz ujmując |
>Dokładnie 42 centymetry - rozmiaru zabawki O dokładności mowy być nie może, bo owe 42cm to szacunkowa wielkość wyjściowa, samo znalezisko ma 20cm.
Nie wszystko, czego nie rozumiemy, jest błędem.
|
|
2 na 2 | salek (4701 punktów) | Odp: Najstarsza zabawka świata??? | >[...] natrafiono na prehistoryczny grób, zawierający szczątki szamana sprzed 25-30 [...] >Artefakt ów jest najstarszą znaną lalką na świcie oraz - bardzo prawdopodobne - najstarszą znaną zabawką na świecie.
Skoro był to grób szamana, to wątpię, by była to zabawka.
|
|
 | | Wera (1540 punktów) | >Skoro był to grób szamana, to wątpię, by była to zabawka.
Rodzice Arminiusa pewnie dawali mu lalkę voodoo do zabawy.
Kobiety kochają trzy zwierzaki: norki w szafie, jaguara w garażu i osła, który na to wszystko pracuje.
|
|
|  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | lalka voodo versus bolcówka | >>Skoro był to grób szamana, to wątpię, by była to zabawka. >Rodzice Arminiusa pewnie dawali mu lalkę voodoo do zabawy.
Pani myśli kategoriami dzisiejszych realiów, zdegenerowanych i zniewieściałych. Od nakłuwania lalki szpikami były - ewentualnie - dziewczęta. Chłopcy - w tej dyscyplinie - strzelali do..... siebie z "bolcówek" - zaostrzonymi bolcami.
|
|
Dragan Dargomier (5636 punktów) (zablokowany) | Odp: Najstarsza zabawka świata??? |
Są jeszcze starsze zabawki. Domyśl się, jakie. 
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|