"Racjo-lekcje", organizowane przez warszawską grupę
Młodzi Racjonaliści - pod patronatem Racjonalista.pl, powstały jako alternatywa do kościelnych rekolekcji i są skierowane do niewierzącej części młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. "Racjo-lekcje" to świeckie zajęcia poświęcone psychologii oraz seksualności człowieka, sztuce podejmowania decyzji oraz studium rzeczywistości, w której dorasta współczesna młodzież. Są odpowiedzią na dyskryminację grupy niewierzących młodych ludzi, która często znajduje się pod silnym naciskiem grupy dominującej, katolickiej. W trakcie trzydniowych rekolekcji często nie odbywają się zajęcia w szkołach, lub też są skracane. Zdarza się także, iż udział w rekolekcjach jest obowiązkowy. "Racjo-lekcje" dają uczniom wybór, realną alternatywę, możliwość zachowania i rozwijania swojego "ja". Dają możliwość uczestniczenia w wydarzeniu, podczas którego będą mogli poznać ciekawych ludzi, poszerzyć swoją wiedzę, podyskutować, rozwinąć horyzonty. A to wszystko bez udziału kościoła.
Racjo-lekcje - "plan zajęć""Racjo-lekcje" będą miały podobną strukturę do kościelnych rekolekcji: będą trwały trzy dni i rozpoczną się w godzinach przedpołudniowych (proponowane godziny to 11.30 - 14.30).
• 13.04.2011 (środa) - Projekcja filmu "Root of All Evil?" ("Źródło wszelkiego zła?"), reż. Russell Barnes (godz. 11.30, Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63)
Film podzielony jest na dwie 50-minutowe części. Każdą z nich poprzedzi krótka prelekcja, po projekcji nastąpi zaś dyskusja. Spotkanie filmowe prowadzone będzie przez jednego
z organizatorów wydarzenia.
O filmie: Richard Dawkins zastanawia się w dokumencie, czy świat nie byłby lepszy bez religii. Autor pokazuje świat fundamentalizmu religijnego, religię jako przyczynę poważnych konfliktów (m.in. w Jerozolimie) oraz opowiada się przeciw religijnej indoktrynacji najmłodszych. Dawkins próbuje w sposób racjonalny wytłumaczyć powszechność zachowań religijnych oraz szuka świeckich podstaw etyki. Dokument zawiera wypowiedzi wielu osób
z obydwu stron barykady ateistyczno-religijnej.
• 14.04.2011 r. (czwartek) - Wykład Tomasza Garstki "Pułapki zdrowego rozsądku w podejmowaniu decyzji" (godz. 11.30? siedziba Młodych Socjalistów, ul. Hoża 5/7)
Zarys tematyki wykładu:
- racjonalność jako potrzeba naszego "Ja" i jako złudzenie... czyli jak sami siebie oszukujemy;
- wiara, intuicja, oczywistość i myślenie "na skróty";
- gdy dostrzegamy zależności, których nie ma;
- jaki wpływ mogą mieć inni na nasze decyzje... czyli uleganie manipulacjom;
- wybory w sklepie i... w miłości;
- procedura decyzyjna... która rzadko się przydaje.
• 15.04.2011 r. (piątek) - Zajęcia prowadzone przez grupę edukatorów seksualnych "Ponton" (godz. 11.30, Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63)
Zajęcia będą prowadzone przez dwie wolontariuszki z grupy "Ponton". Przedstawią one krótką prezentację o działalności grupy, a także raport "Jak naprawdę wygląda edukacja seksualna w Polsce" (stworzony przez grupę "Ponton" w 2009 r.). Po mini-wykładzie odbędzie się warsztat nt. praw seksualnych człowieka, metod antykoncepcji oraz profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową.
Zapraszamy!