 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Sprawy portalu
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-03-2011 22:50 | maruda (5550 punktów) | ściąga prawna
2 na 2 | Znalazłem dzisiaj oficjalną stronę szkoły, gdzie na głównej stronie krzyczy informacja: "Procedura zwolnienia uczniów z zajęć religii". W pierwszym odruchu chciałem sprostować szkolną informację poległem przy pierwszej próbie podejścia do tematu, muszę to lepiej przygotować i jutro spróbuję ponownie. Na racjonaliście są oczywiście poruszane prawne aspekty, ale w związku ze zmieniającym się prawem nie są to informacje uzupełniane. Brakuje mi ściągi prawnej podręcznego użytku. Nastawionej na akty prawne związane ze stykiem państwo kościół. Procedurami obywatel, urząd. Aktualizowanymi by nadążyć za naszymi superszybkimi posłami. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
11 na 11 | Madman (7811 punktów) | > Znalazłem dzisiaj oficjalną stronę szkoły, gdzie na głównej stronie krzyczy informacja: "Procedura zwolnienia uczniów z zajęć religii".Domyślam się, że chodzi Ci o Zespól Szkół Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu. Faktycznie, jest tam dokument pt. Procedura zwolnienia z lekcji religiiAle to jest jakaś kpina. Cytat:Procedura zwolnienia uczniów z zajęć religii w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu Podstawa prawna: § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz.U. Nr 83, poz.562 z późn. zm.) Tymczasem w rozporządzeniu czytam: Cytat:ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych § 8. 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii. Gdzie tam jest mowa o religii? Nasmarowałem im na szybko maila, powołując się na: Cytat:USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty Art. 12. 1. Publiczne przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja organizują naukę religii na życzenie rodziców, publiczne szkoły ponadgimnazjalne na życzenie bądź rodziców, bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu nauki religii decydują uczniowie. Zobaczymy, jaka będzie reakcja. Młot na czarowników
|
|
 | | maruda (5550 punktów) | Dziękuję za szybką reakcję, ze strony głównej szkoły zniknęła już rzeczona informacja.
|
|
|  | | Madman (7811 punktów) | > Dziękuję za szybką reakcję, ze strony głównej szkoły zniknęła już rzeczona informacja.Obawiam się, że samo zdjęcie informacji ze strony głównej nie wystarczy... Link do dokumentu dalej działa, a to, czy szkoła zastosuje się do moich uwag, to osobna sprawa. Pewnie procedura obowiązywać będzie dalej, ale po cichu. A tak przy okazji, zerknijcie do ich archiwum, strona pt. Korespondencja z papieżem Młot na czarowników
|
|
| |  | | maruda (5550 punktów) | Nie tyle po cichu, ile wywiesza informację tylko w gablotce na korytarzu, albo będą ustnie uświadamiać rodziców na zebraniach. Skoro szkoła tak otwarcie działała podając konkretne paragrafy, to jednak działa psychologicznie. Swoją drogą zadał bym szkole inne pytanie, czy i ile zebrali w tym roku oświadczeń rodziców i dorosłych już uczniów o ich chęci przystąpienia do lekcji religii i etyki. Nie jestem tylko pewien czy na takie pytanie statystyczne szkoła musi odpowiadać.
|
|
 | 5 na 5 | Madman (7811 punktów) | > Zobaczymy, jaka będzie reakcja.Dziś dostałem odpowiedź od dyrekcji szkoły. Cytat:Szanowny Panie, Dziękujemy za zwrócenie uwagi w sprawie niewłaściwego podejścia do problemu uczniów niedeklarujących uczestnictwo w lekcjach religii. Chciałabym również poinformować,że w naszej szkole w roku szkolnym 2010/2011 takich uczniów jest 20% (to jest 100 osób), ewidencjonowanie tego stanu jest więc konieczne. Informujemy, że usunęliśmy ze strony ten nie zgodny z prawem zapis, a Komisja do Spraw Statutowych pracuje nad właściwym sformułowaniem.
Z wyrazami szacunku [...] wicedyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego Młot na czarowników
|
|
2 na 2 | Madman (7811 punktów) | Kolejne interwencje się szykują: zsm2.cal.pl/dokumenty/p3.pdf2. Rodzice Ucznia deklarują jego uczestnictwo w lekcjach religii w formie ustnego oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może natomiast zostać zmienione. 4. Rodzice (Opiekunowie) Uczniów, którzy nie chcą uczestniczyć w lekcjach religii, informują o tym pisemnie Dyrektora szkoły najpóźniej do dnia 30. września. Pisemna informacja przechowywana jest w dokumentacji Ucznia. Powyższej informacji nie umieszcza się na świadectwie. To jest rewelacja. Jak chcesz chodzić na religię, to uwierzą ci na słowo. A ateistom zakładają teczki. Dżizas, chyba sobie zrobię jakiś szablon do rozsyłania po dyrekcjach szkół i kuratoriach, tyle tego jest... Młot na czarowników
|
|
 | 1 na 1 | maruda (5550 punktów) | Do tej pory myślałem że by dziecko uczęszczało na lekcje religii potrzebne jest oświadczenie rodzica, bądź ucznia. Tylko do jakiego wieku oświadczenie rodzica a od jakiego ucznia, 18 lat? .Oświadczenie o nieuczęszczaniu na religię szkoły wymyśliły po to by nie odpowiadać za uczniów pałętających się w tym czasie bez opieki. Dlatego trzeba szkole uświadomić że odpowiada za ucznia podczas całych zajęć. To że sami proponują mu okienko w środku dnia i w najgorszym razie dziecko może wyjść poza teren szkoły, nie zwalnia ich z odpowiedzialności. Jeżeli coś poplątałem proszę mnie poprawić.
|
|
|  | 2 na 2 | Madman (7811 punktów) | > Oświadczenie o nieuczęszczaniu na religię szkoły wymyśliły po to by nie odpowiadać za uczniów pałętających się w tym czasie bez opieki.Do tego służy oświadczenie rodziców, że biorą na siebie odpowiedzialność za dziecko w czasie, gdy reszta klasy ma lekcje religii. Oświadczenie o nieuczęszczaniu szkoły wymyśliły dla własnej wygody. Bo łatwiej uznać wszystkich za katolików i wykluczyć kilka dzieci niż zbierać kilkadziesiąt oświadczeń i sprawdzać, kto się nie zapisał. Patologia... Młot na czarowników
|
|
6 na 8 | Madman (7811 punktów) | A dziś przyszła odpowiedź z Kuratorium Oświaty: Cytat:Dziękujemy za przekazanie informacji dotyczących niezgodności z prawem "Procedury zwolnienia z lekcji religii" w ZSMS w Poznaniu. Bardzo wnikliwie zapoznałam się z powyższą procedurą i potwierdzam, iż nie wszystkie zawarte w niej zapisy są zgodne z prawem. Z wyjaśnień dyrektora ZSMS wynika, iż powołana przez niego Komisja do Spraw Statutowych pracuje nad właściwym sformułowaniem zapisów dokumentu informującego o rezygnacji z uczęszczania lekcji religii ucznia w odniesieniu do którego zadeklarowano w formie oświadczenia uczestnictwo w lekcjach religii na danym etapie edukacyjnym. Wskazany przez Pana dokument został usunięty ze strony szkoły. Dyrekcja szkoły przekaże do wglądu Kuratorium Oświaty nowo opracowaną procedurę. [...] st. wizytator Wydział Kształcenia Wychowania i Opieki Kuratorium Oświaty w Poznaniu [...] inspektor Wydział Kształcenia, Wychowania i Opieki Kuratorium Oświaty w Poznaniu Młot na czarowników
|
|
 | 2 na 2 | Meretseger (61860 punktów) | |
|
|  | 1 na 1 |
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|