Racjonalista - Strona głównaDo treści
Houyhnhnm

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
27-11-2020 04:56hanging_bishop (1112 punktów)Houyhnhnm
Ocena 1 na 1
"Nie pisałbym, gdybym nie kochał, człowieka, lecz poza gatunkiem" - tak zakończył pieśń inspirowaną czwartą podróżą Guliwera, Jacek Kaczmarski. To chyba najlepiej określające jego twórczość stwierdzenie. Człowiek to jednostka, która tworzy piękne rzeczy (kultura). Gatunek to ogół homo sapiens, ze swoją tandetą (antykultura).

m.youtube.com/watch?v=O8FG9aQQVHM

pl.m.wikisource.org/wiki/Podróże_Gulliwera
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)
J. Kaczmarski: Słuchałem kiedyś płyty Katalończyka Lluisa Llacha, który to śpiewa, a 10 tysięcy ludzi powtarza refren. Tekst tam jest inny, o wyrywaniu pala, do którego są przywiązani ludzie, ale motyw jakby ten sam

Lluis Llach - Mur

Stary Siset kiedyś mówił mi
Staliśmy w bramie, był świt
Gdy czekaliśmy na słońca wschód
I samochodów rósł szum
Mówił: Czy muru nie widzisz?
Wszystkich nas trzyma ten mur
Gdy nie będziemy bronić się
Zagrodzi nam każdą z dróg

Gdy uderzymy, runie mur
Nie może przecież wiecznie trwać
Na pewno runie, runie, runie
Nie pozostanie po nim ślad
Jeśli uderzysz mocno tu
A ja uderzę mocno tam
Na pewno runie, runie, runie
I wolny będzie każdy z nas

Lecz minęło już tyle lat
Ręce mam starte do krwi
A kiedy czuję, że sił mi brak
Mur rośnie grubszy niż był
Wiem już, że ledwie się trzyma
Lecz ciężko ruszyć go stąd
Nawet gdy czuję przypływ sił...
Powtórz, Sisecie, pieśń swą

Gdy uderzymy...

Stary Siset nie mówi nic
Słowa porwał zły wiatr
Dokąd - on jeden tylko wie
Ja w bramie tkwię cały czas
I gdy przychodzą nowi wciąż
Słyszą, jak rośnie mój głos
Śpiewam ostatnią Siseta pieśń
Tę, której uczył nas on:

Gdy uderzymy...

okragly (21676 punktów)
>"Nie pisałbym, gdybym nie kochał, człowieka, lecz poza gatunkiem" - tak zakończył pieśń Jacek Kaczmarski.
gdyby nie było " nie byłoby człowiekagatunku"
>stwierdzenie. Człowiek to jednostka, która tworzy piękne rzeczy (kultura). Gatunek to ogół homo
>sapiens, ze swoją tandetą (antykultura).
widziałem film na y-t, chłopca wychowanego przez stado kur, nie umiał mówić, gdakał jak kura, nogami grzebal w ziemi jak kura
indywidualizm jest antyludzki, trucizną która zabija powoli
DyktaFon (9281 punktów)

>widziałem film na y-t, chłopca wychowanego przez stado kur, nie umiał mówić, gdakał jak kura, nogami grzebal w ziemi jak kura
>indywidualizm jest antyludzki, trucizną która zabija powoli
>
A teraz udziela się on na racjonalista.pl?
27-11-2020 14:04 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>widziałem film na y-t, chłopca wychowanego przez stado kur, nie umiał mówić, gdakał jak kura, nogami grzebal w ziemi jak kura
>>indywidualizm jest antyludzki, trucizną która zabija powoli

>A teraz udziela się on na racjonalista.pl?
jak bym byl indywidualistą bym sie cieszył, wyginiecie będzie więcej dla mnie.
Człowiek wychowany w stadzie psów bedzie wył do księżyca, biegał na czterech łapach, jadł surowe mieso, wyczuwał je z 4 km, spał skulony w kąciku tak jak spia psy, z kolei pies wychowany z ludźmi nie staje sie podobny do czlowieka, nie zacznie mówić czy jeść widelcem, chodzic na 2 nogach
to że jednostka jest genialna nie zależy od jednostki a od wspólnoty która go uformowała.

tragedia cywilizacji zachodniej jest indywidualizm, wyginiemy

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365