Racjonalista - Strona głównaDo treści
Reklama?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
30-11-2020 18:37szarley (54913 punktów)Reklama?
Ocena 4 na 4
Kilkakroć na tym forum zachęcałem do kupowania i czytania niezbędnika historycznego Polityki, wychodząc z założenia, że choć reklama jest na forum zakazana, to jednak reklama popularnonaukowych publikacji powinna być wyjątkiem

Niezbędniki charakteryzowały się zawsze tym, że pisali w nich różni autorzy prezentując swoją wiedzę z różnych dziedzin związanych z głównym tematem, a przy tym mnóstwo było ciekawostek, biografii, nieznanych szczegółów. W niezbędniku o Wielkiej wojnie znalazły się artykuły o uzbrojeniu, taktyce ale i o wojskowych burdelach W niezbędniku Polacy i Rosjanie notka o popularności w ZSRR Hansa Klossa, a w Dziejach Bałtyku tekst o ryskiej secesji

Tym razem jednak...

Wielce spóźniony, ale jednak dostępny w internetowym sklepie Polityki wpadł mi w ręce Niezbędnik "Dzieje Śląska czyli historia na pograniczu"

Z pogranicza jednak niewiele.
Owszem historia w punktach opisana poprawnie od pradziejów po Wujka, ale
1 Cały niezbędnik o pograniczu pisany jest wyłącznie przez polskich autorów, czyli z pogranicza nici
2 Śląska sztuka opisana (pysznie!) na przykładzie artykułów o architekturze gotyku, baroku i modernizmu, ale pominięto całkowicie śląskie malarstwo, literaturę, film i muzykę
3 Opisano historie wielkich rodów, ale pominięto tym razem notki biograficzne Ślązaków mających wpływ na dzieje swojego regionu jak i krajów do których ten region przynależał/przynależy. A przydałoby się napisać kim byli w czterech opcjach politycy: Korfanty, Ziętek, Ulitzka, Kożdoń, Brach, artyści von Eichendorff, Goj, Zimmerman, Grychtołówna, Górecki, Nohavica, Willmann, Angelus Silesius sportowcy jak Wilimowski, Cieślik czy Małysz. O światowym fenomenie janowskich okultystów nie napisano słowa. Podobnie jak o Lechu Majewskim, którego "Młyn i krzyż" to śląska perła światowego kina
4 Ani słowa nie napisano o akcji ratowania śląskiego przemysłu w 1945, a była okazja pokazania zupełnie nieznanego w Polsce, całkowicie zwycięskiego fragmentu akcji Burza
5 Pominięto :
5.1 ciekawą historię Kraju hulczyńskiego i Czeskiego kątka w Kudowie
5.2 koncepcję sprzed stu laty utworzenia trójjęzycznego wolnego państwa śląskiego
5.3 fenomen religijny cieszyńskiego luteranizmu, ale też sanktuarium w Piekarach
5.4 polsko - czeskie konflikty o Śląsk Cieszyński po upadku Cesarstwa, ale też o Kłodzko i Racibórz w 1945
5.5 O powstaniach napisał prof. Kaczmarek, ale bardzo niewiele, a był to przecież jeden z najważniejszych elementów śląskiej tożsamości
6 Zakończyło się na współczesności, ale z niewielką wstawką o RAŚ i ekologicznych problemach

Wstępniak ma tytuł "Zrozumieć Śląsk" ale treść Niezbędnika nie pomaga w tym zrozumieniu
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Arminius (25555 punktów)napomknąłem kiedyś
A przydałoby się napisać kim byli.........sportowcy jak Wilimowski.....

O Wilimowskim kiedyś udało mi się napomknąć:

www.racjonalista.pl/forum.php/s,713583
30-11-2020 21:40Nie na temat 
rossonero (165 punktów)Odp: napomknąłem kiedyś

>www.racjonalista.pl/forum.php/s,713583

"...piłkarze reprezentacji Polski - to herosi o nadludzkich właściwościach i możliwościach."

Jeden na pewno.Lepszy od Ronaldo i Messiego anno domini 2020.To chyba możemy tytułować go herosem.Masz pan zdolności profetyczne jak nic
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Reklama?

>ma tytuł "Zrozumieć Śląsk" ale treść Niezbędnika nie pomaga w tym zrozumieniu
A niby co, przez kogo i po co miałoby być w Śląsku rozumiane, kraina jak każda.


cr
30-11-2020 21:51Nie na temat 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)

Czy to takie ekscytujące i ważne dla kraju, że ktoś kopie sobie piłkę? Jakby nie kopał, to by coś się stało? A jakby się ślizgał na skórkach od banana, to też robiłoby to takie wrażenie?

Ciągle mnie zastanawia, i pewnie nie uda mi się tego wyjaśnić, dlaczego ludzie ekscytują się innymi, robiącymi kompletnie nieważne, a niekiedy wręcz głupie rzeczy. Gdy tymczasem z drugiej strony zupełnie lekceważą faktyczne osiągnięcia naukowe czy gospodarcze, które przynoszą (lub mogą przynieść) krociowe pożytki dla wszystkich i dla każdego z osobna w tym kraju. No, ale aż taki mądry nie jestem, żeby to rozgryźć...
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Czy to takie ekscytujące i ważne dla kraju, że ktoś kopie sobie piłkę?
Dopóki z tego kopania nie ma międzynarodowej rywalizacji, to nieważne.

>z drugiej strony zupełnie lekceważą faktyczne osiągnięcia naukowe czy gospodarcze, które przynoszą (lub mogą przynieść) krociowe pożytki dla wszystkich i dla każdego z osobna w tym kraju.
Na co komu krociowe pożytki, skoro ludziom potrzeba igrzysk i chleba.

>No, ale aż taki mądry nie jestem, żeby to rozgryźć...
Mądry czy nie, piłka jest teraz po Twojej stronie, więc ją dobrze kopnij.


cr
01-12-2020 16:54 
 Ocena 1 na 1
Gigo (484 punktów)
Kopacze piłki (czy inni sportowi wyczynowcy) nie sa tacy ważni, ważne jest, że oni WYGRYWAJĄ, mało tego, oni wygrywają w naszym imieniu, w imieniu NARODU!

Nawet nie jest istotne, czy wygrywa czarnoskóry zawodnik kupiony przez lokalny klub (ale z obywatelstwem polskim), czy Polak zatrudniony w zagranicznej drużynie - ale zawsze NASI górą! Nasi, więc i my. Taki erzatz wygranych wojen.
szarley (54913 punktów)
>Kopacze piłki (czy inni sportowi wyczynowcy) nie sa tacy ważni, ważne jest, że oni WYGRYWAJĄ, mało tego, oni wygrywają w naszym imieniu, w imieniu NARODU!
>Nawet nie jest istotne, czy wygrywa czarnoskóry zawodnik kupiony przez lokalny klub (ale z obywatelstwem polskim), czy Polak zatrudniony w zagranicznej drużynie - ale zawsze NASI górą! Nasi, więc i my. Taki erzatz wygranych wojen.

To nie jest wątek o piłce nożnej.
Arminius powołał przykład Wilimowskiego, nie z racji jego bezsprzecznych sportowych sukcesów, ale w nawiązaniu do tematu wątku. Jeśli chcesz dyskutować o futbolu, załóż odrębny wątek

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
01-12-2020 19:00 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>>ma tytuł "Zrozumieć Śląsk" ale treść Niezbędnika nie pomaga w tym zrozumieniu
>A niby co, przez kogo i po co miałoby być w Śląsku rozumiane, kraina jak każda.

Jeśli kogoś temat nie interesuje, rozumieć go nie musi. Nawet nie musi się starać
Niezbędniki historyczne są dla zainteresowanych tematami

W Polsce dość powszechną jest nieznajomość własnego kraju. Zamiast tego są mity. Historia, geografia, kultura, folkolor, język są słabo znane. Zamiast tego są częstokroć mity i bezmyślne kupowanie coca-colowych santaklausów.

Polska jest krajem bardzo zróżnicowanym, żeby ją poznać, trzeba wgryźć się w historię, kulturę, nawet kuchnię regionów. Kulturowo mnie, cieszyniakowi bliżej jest do Wiednia i Lublany, niż do Białegostoku (choć uwielbiam wakacje na Podlasiu), ale ja cudzoziemcem jestem, Polski rozumieć nie muszę

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Jeśli kogoś temat nie interesuje, rozumieć go nie musi
Ale jeśli kogoś interesuje, to sam sobie śląskich tematów nawynajduje. Dlatego zaciekawiło mnie czy znasz dobry powód, by forumowicze za przedmiot swoich zainteresowań wybrali - jak Ty - Śląsk.

>W Polsce dość powszechną jest nieznajomość własnego kraju.
To nie jest polska cecha, że własny kraj jedni znają lepiej, inni gorzej; np. cały świat zna Niemców z holokaustu, ale już u młodych Niemców jest z tym o wiele skromniej...

> ja cudzoziemcem jestem, Polski rozumieć nie muszę
Tym bardziej można było się u Ciebie spodziewać czytelnej do tego Śląska motywacji.

cr
02-12-2020 11:48 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>>Jeśli kogoś temat nie interesuje, rozumieć go nie musi
>Ale jeśli kogoś interesuje, to sam sobie śląskich tematów nawynajduje. Dlatego zaciekawiło mnie czy znasz dobry powód, by forumowicze za przedmiot swoich zainteresowań wybrali - jak Ty - Śląsk.

A po co mi taki powód?
Chcę zainteresować zainteresowanych tematem dodatkowym źródłem wiedzy
Zainteresowany zajrzy, niezainteresowany zignoruje

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>czy znasz dobry powód, by forumowicze za przedmiot swoich zainteresowań wybrali - jak Ty - Śląsk.
>A po co mi taki powód?
Bo zakładając wątek jakiś mieć należy.

>Chcę zainteresować zainteresowanych
Jałowe.

cr
szarley (54913 punktów)
>>Chcę zainteresować zainteresowanych
>Jałowe.

Ucięłaś w pół zdania

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>Chcę zainteresować zainteresowanych
>>Jałowe.
>Ucięłaś w pół zdania
Wycięłam niepotrzebne cytowanie.

cr

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365