 |
Czy Dawkins przyjedzie kiedyś do Polski? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 25-07-2011 00:25 | Beata.D (83 punktów) | Czy Dawkins przyjedzie kiedyś do Polski?
12 na 12 | Oglądałam właśnie na YouTube filmiki z przemówień prof. Dawkinsa i zastanawiam się, czy kiedykolwiek zawita do naszego kraju. Próbuję sobie wyobrazić taką hipotetyczną sytuację i zachowanie Polaków. Ilu ludzi przyszłoby na jego wykłady? Jak zareagowałyby media? Na ile wmieszałby się w to Kościół? A z drugiej strony zastanawia mnie, jak wiele by się zmieniło? Może sprawiłby, że Polacy-ateiści zaczęliby otwarciej mówić o swoim światopoglądzie? A może na chwilę powstałby w kraju zamęt, a później wszystko wróciłoby do normy? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
11 na 11 | Selanos (12869 punktów) | Mam nadzieję na to, że pan Dawkins nigdy nie przyjedzie do Polski. Jego przyjazd zacząłby się od lakonicznej zapowiedzi w mediach, a skończył kompromitacją o której usłyszałby cały świat. Wyznawcy Ojca Dyrektora próbujący okładać profesora Dawkinsa krzyżem z krakowskiego przedmieścia po głowie, to nie najlepsza wizytówka naszego kraju.
Z własnych obserwacji wnioskuję, że w Polsce niewierzących albo traktuje się jak ludzi zabawnych, dziwnych i niepoważnych, albo inaczej, marginalizuje się ich, oraz ignoruje. Jednym z przykładów może być "debata" między ateistami a panem Terlikowskim i księdzem Dziewieckim. Hasło ks. Dziewieckiego "ale proszę do mnie mówić po ludzku, po polsku" chyba wiele mówi o zamiarach tego człowieka. Chociaż możliwe, że to wiele mówi o jego inteligencji, skoro nie rozumie drugiej osoby, nie wnikam. Strona "wierząca" prezentowała denne argumenty, agresję i manipulację słowną, oraz nieśmiertelne niedopuszczanie do głosu oponentów.
Właśnie na coś takiego może liczyć profesor Dawkins: ignorowanie, agresję, ośmieszanie. Jedno z trzech albo wszystkie na raz. Świat popatrzy albo ze śmiechem, albo z politowaniem.
|
|
 | 3 na 3 | NorahYorke (329 punktów) | >Wyznawcy Ojca Dyrektora próbujący okładać profesora Dawkinsa krzyżem z krakowskiego przedmieścia po głowie, to nie najlepsza wizytówka naszego kraju.
Wyznawcy Ojca Dyrektora nie mają zielonego pojęcia kim jest profesor Dawkins, a nawet gdyby ktoś ich poinformował pewnie nie zrobiłoby to na nich większego wrażenia. Największym wrogiem jest wszak żydomasońska koalicja. Ateiści w Polsce mają tak małą siłę przebicia, że mało kto się nimi w jakikolwiek sposób przejmuje. Nie mówiąc już o okładaniu krzyżem ich mentorów. Odwrotnie jest ze społecznością żydowską, która w naszym kraju praktycznie nie istnieje, co nie przeszkadza niektórym osobom widzieć jej przedstawicieli, wychylających się z okien budynków rządowych, siedzib mass mediów i domów bogatych sąsiadów.
I believe there is something out there watching over us - unfortunatelly it's the government (Woody Allen)
|
|
 | 3 na 3 | diogenes (42753 punktów) | >Jego przyjazd zacząłby się od lakonicznej zapowiedzi w mediach,...
Gość ma poczucie humoru, więc media mogłyby poinformować dopiero o jego wyjeździe.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
7 na 7 | finerbijk (17282 punktów) | > Polacy-ateiści zaczęliby otwarciej mówić o swoim światopoglądzie? A może na chwilę powstałby w kraju zamęt, a później wszystko wróciłoby do normy?Papież pojechał na Kubę i niewiele tam się zmieniło. Podobnie byłoby z przyjazdem Dawkinsa do Polski z tym, że zainteresowanie byłoby nieporównywalnie mniejsze, bo rozumiem, że nie przewidujesz, iż przemawiałby do tłumów zgromadzonych na placach i ulicach. Kogo interesuje ten już zna jego poglądy i pewnie niewiele nowego mógłby się dowiedzieć, a kto odrzuca go ten i tak by nie słuchał. Chyba, że dopuszczamy jakąś niesamowitą aurę jego postaci rozsiewającą wokół ateizm, jak Kaszpirowski energie lecznicze
|
|
4 na 4 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Przynajmniej mielibyśmy migawkę w Teleexpresie i innych programach informacyjnych. Zwykle są tam migawki z mszy i innych imprez przykościelnych. To byłby ogromny krok na przód, jak na nasz kraj. Myślę, że zainteresowanie byłoby ogromne. Podejrzewam też, że nie obyłoby się bez skandali - poczynając od radia Rydzyka, po napaści fizycznych na ateistów przez fundamentalistyczne bojówki katolickie.
Pozdrawiam
Niech Ci aIIaH masaż zrobi!
|
|
 | 2 na 2 | bafiozo (717 punktów) | >Myślę, że zainteresowanie byłoby ogromne. Też tak uważam. Ludzie potrzebują impulsu, by dokonać jakiejś małej "rewolucji". Przypomnijmy sobie, co się działo, jak do Polski przyjeżdżał Sługa Boży Błogosławiony Ojciec Święty Jan Paweł II Wielki. Nagle spora grupa intelektualistów, artystów (że nie wspomnę o całym tym stadnym motłochu) zaczęła publicznie rozgłaszać swoją "głęboką wiarę" i egzaltować się po usłyszeniu każdego słowa papy. Wizyta Dawkinsa pewnie nie byłaby tak medialna, ale mogłaby okazać się katalizatorem pewnych zmian w tym kraju.
|
|
|  | 2 na 2 | Beata.D (83 punktów) |
>Ludzie potrzebują impulsu, by dokonać jakiejś małej "rewolucji". Przypomnijmy sobie, co się działo, jak do Polski przyjeżdżał Sługa Boży Błogosławiony Ojciec Święty Jan Paweł II Wielki.<
Przypomnijmy sobie, co działo się wkrótce po odjeździe papieża. Całe to duchowe uniesienie momentalnie znikało. I chyba w przypadku wizyty Dawkinsa byłoby to samo... niestety.
|
|
| |  | | Rigoletto (3891 punktów) | > Przypomnijmy sobie, co działo się wkrótce po odjeździe papieża. Całe to duchowe uniesienie momentalnie znikało.Chciałbyś duchowego uniesienia po przyjeździe Dawkinsa?
|
|
| | |  | | Beata.D (83 punktów) |
> Chciałbyś duchowego uniesienia po przyjeździe Dawkinsa?<Po pierwsze "chciałabyś" a nie "chciałbyś"  A po drugie faktycznie, trochę źle to ujęłam. Ale nie zaprzeczysz, że pewna forma uniesienia wśród racjonalistów by towarzyszyła jego przyjazdowi.
|
|
| | | |  | | Rigoletto (3891 punktów) | > >Chciałbyś duchowego uniesienia po przyjeździe Dawkinsa?<> Po pierwsze "chciałabyś" a nie "chciałbyś" Przepraszam.  > A po drugie faktycznie, trochę źle to ujęłam. Ale nie zaprzeczysz, że pewna forma uniesienia wśród racjonalistów by towarzyszyła jego przyjazdowi.No nie wiem. "Uniesienie" nie kojarzy mi się z racjonalizmem.
|
|
7 na 7 | Kowalski (2244 punktów) | A kto miałby Dawkinsa zaprosić do Polski? Jest to przede wszystkim naukowiec, więc stosowne zaproszenie powinno wyjść z jednego z czołowych uniwersytetów. Tyle, że każda z naszych uczelni ma w swoich strukturach potężny wydział teologiczny, którego szef, zazwyczaj miejscowy arcyszaman, bawi się rektorem jak marionetką. Nikogo też w naszym kraju nie dziwią nawet profesorowie fizyki klęczący w pierwszych ławkach. Do kogo więc Dawkins miałby tu skierować swoje słowa?
|
|
1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Na KULu, co roku, odbywają się wykłady im. Kamińskiego - zapraszani są na nie filozofowie "ze świata", chociaż tematyka krąży zazwyczaj wokół filozofii religii. W 2004 roku był np John Searle. Kilka dni temu miałem okazję pogadać z Panią Profesor, która zajmuje się zapraszaniem gości i zaproponowałem zaproszenie Daniela Dennetta. Powiedziała, że to ciekawy pomysł i się z nim skontaktuje. Tylko czy Dennett przyjąłby zaproszenie od katolickiej uczelni? Może, jako ateistyczny trening? 
bembergiem w berg
|
|
4 na 4 | Rigoletto (3891 punktów) | >Oglądałam właśnie na YouTube filmiki z przemówień prof. Dawkinsa i zastanawiam się, czy >kiedykolwiek zawita do naszego kraju.
A czy OR-S im. de Voltaire'a nie mógłby go zaprosić? Chyba tę organizację byłoby stać na dobry hotel i porządną salę na wykład dla Dawkinsa?
|
|
 | | Beata.D (83 punktów) | >Chyba tę organizację byłoby stać na dobry hotel i porządną salę na wykład dla Dawkinsa?<
Szczerze wątpię...
|
|
|  | 3 na 3 | Rigoletto (3891 punktów) | > >Chyba tę organizację byłoby stać na dobry hotel i porządną salę na wykład dla Dawkinsa?<> Szczerze wątpię...No to zrobić ściepę. Czy zebranie 20 tysięcy zł to takie wielkie halo? KK robi takie rzeczy w setkach kościołów co niedzielę  .
|
|
| |  | 2 na 2 | IllusiveMan (2786 punktów) | > >>Chyba tę organizację byłoby stać na dobry hotel i porządną salę na wykład dla Dawkinsa?<> >Szczerze wątpię...> No to zrobić ściepę. Czy zebranie 20 tysięcy zł to takie wielkie halo? KK robi takie rzeczy w setkach kościołów co niedzielę .> Mów kiedy i gdzie, to zaraz wyciągnę pieniądze z konta. Móc się spotkać z Richardem i posłuchać go jest wg. mnie warte każdych pieniędzy. I sądzę że mu również byłoby miło spotkać się ze swoimi fanami, ruchem racjonalistycznym i ludźmi, z którymi zapewne mógłby podyskutować na poziomie. Od razu można by zrobić promocję jego książek oraz filmów. Dobry pomysł.
For a long time now, I thought I was just a survivor, but I'm not. I'm the winner. That's who I am.
|
|
| | |  | 1 na 1 | Beata.D (83 punktów) |
> >No to zrobić ściepę. Czy zebranie 20 tysięcy zł to takie wielkie halo? KK robi takie rzeczy w setkach kościołów co niedzielę .> >> Mów kiedy i gdzie to zaraz wyciągnę pieniądze z konta.<Właściwie gdybyśmy się zrzucili... Może coś by z tego wyszło. A do kpin i wyzwisk to pan Dawkins zapewne zdążył się już przyzwyczaić, więc bardzo by go polskie społeczeństwo nie zdziwiło.
|
|
| | | |  | 3 na 3 | IllusiveMan (2786 punktów) | > >>No to zrobić ściepę. Czy zebranie 20 tysięcy zł to takie wielkie halo? KK robi takie rzeczy w setkach kościołów co niedzielę .> >>> >Mów kiedy i gdzie to zaraz wyciągnę pieniądze z konta.<> Właściwie gdybyśmy się zrzucili... Może coś by z tego wyszło.> A do kpin i wyzwisk to pan Dawkins zapewne zdążył się już przyzwyczaić, więc bardzo by go polskie społeczeństwo nie zdziwiło.> Zrobił by tą swoją charakterystyczną minę, którą można zaobserwować w jego filmach podczas słuchania totalnych głupot i bajek. A jako żę często rozmawia on tam z różnej maści szaleńcami i fanatykami łatwo ją zauważyć.
For a long time now, I thought I was just a survivor, but I'm not. I'm the winner. That's who I am.
|
|
| | | |  | 1 na 1 | Ania... (14138 punktów) | >A do kpin i wyzwisk to pan Dawkins zapewne zdążył się już przyzwyczaić, więc bardzo by go polskie społeczeństwo nie zdziwiło. Ano, nie sądzę, żeby przebili teksty amerykańskich fanatyków, o smażeniu się w piekle itd.
|
|
| |  | 5 na 5 | TyDraniu (6569 punktów) | > No to zrobić ściepę. Czy zebranie 20 tysięcy zł to takie wielkie halo? KK robi takie rzeczy w setkach kościołów co niedzielę .Zaraz ściepę... Bilety sprzedawać na wykład, sam bym kupił.
|
|
| DEMONICON (4893 punktów) | > Oglądałam właśnie na YouTube filmiki z przemówień prof. Dawkinsa i zastanawiam się, czy> kiedykolwiek zawita do naszego kraju.Jak zechce, to zawita.  > Próbuję sobie wyobrazić taką hipotetyczną sytuację i> zachowanie Polaków.Całkiem ciekawy to obraz, pełna paleta zachowań, od skrajnych, po umiarkowane. > Ilu ludzi przyszłoby na jego wykłady?Może ja, a może nie. > Jak zareagowałyby media?Zależy które. Toruńskie? > Na ile wmieszałby> się w to Kościół?Na pewno by tego nie przemilczał. A masz, to za Benedykta XVI.  > A z drugiej strony zastanawia mnie, jak wiele by się zmieniło? Może sprawiłby, że> Polacy-ateiści zaczęliby otwarciej mówić o swoim światopoglądzie? A może na chwilę powstałby w kraju> zamęt, a później wszystko wróciłoby do normy?Troszkę pierwszego, więcej drugiego.  Pozdrawiam
|
|
7 na 7 | Medieval (3004 punktów) | Może napisać maila na oficjalnej stronie internetowej? Coś w rodzaju - Nie miałby Pan ochoty zejść do piekieł? Nie, nie do Iranu. Zapraszamy nad Wisłę. Licznie.
|
|
 | 1 na 1 | Ania... (14138 punktów) | > Może napisać maila na oficjalnej stronie internetowej? Coś w rodzaju - Nie miałby Pan ochoty zejść do piekieł? Nie, nie do Iranu. Zapraszamy nad Wisłę. Licznie.Ma swoją stronę i można przesłać maila. Może by tak z ramienia PSR? Ja tam bym dużo dała za możliwość wysłuchania go na żywo. Albo taki autograf w książce... Jak nie zbieram autografów, tak od niego bym wzięła, wiecie jaka to pamiątka by była!?
|
|
1 na 1 | Arystyp z Cyreny (6368 punktów) | Chyba są organizacje, które mogłyby go zaprosić. Wystarczy trochę na nie nacisnąć i zobaczyć jaki to przyniesie efekt. Jeśli oczywiście doszłoby to do skutku.
"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
|
|
1 na 1 | neurosurgery (2484 punktów) | No cóż, aż dziw, że pana Dawkinsa tutaj nie było... Jednak jak wspomniano - Dawkins to naukowiec i zaproszenie powinna wystosować "raczej" uczelnia. Dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie takiego spotkania na "własną rękę". Trochę medialnego szumu nie zaszkodzi. Już widzę tłumy witające go krucyfiksami i zdjęciami Jezusa świebodzińskiego, przeklinające i rzucające klątwy księdza Natanka.  Wiadomo, że nie wszystkim ateistom Dawkins się podoba  , ale dla naprawdę dużego grona ludzi to właśnie on jest tym, który zasiał ziarno racjonalizmu w ich umysłach.
|
|
 | 1 na 1 | Beata.D (83 punktów) | >Jednak jak wspomniano - Dawkins to naukowiec i zaproszenie powinna wystosować "raczej" uczelnia.< Nie rozumiem takiego myślenia. Równie dobrze można wyjść przecież z założenia, że Dawkins to przede wszystkim ateista, więc powinien zostać zaproszony przez ateistów.
|
|
| kariooka (50 punktów) | Swoją drogą zastanawiam się ile pan Dawkins życzy sobie za wykład (+organizacja spotkania). Czy ktoś jest zorientowany jakie to są koszty? Może jakieś stowarzyszenie/ organizacja już się dowiadywały? W internecie nie mogę nic znaleźć... Może udałoby się to zorganizować. Też bym kupiła bilet  pozdrawiam Kariooka
|
|
3 na 3 | Kowalska (14008 punktów) | >Oglądałam właśnie na YouTube filmiki z przemówień prof. Dawkinsa i zastanawiam się, czy >kiedykolwiek zawita do naszego kraju.
Dobry wieczór.
Jestem osobą świeżo nawróconą, po drodze zawróciłam jeszcze jednego Pana, który jednak pozostał ateistą, co nie przeszkadza nam cieszyć się pięknem kościołów. Moja wielka miłość do Dawkinsa jest znana, dlatego całym sercem popieram spotkanie z nim w Polsce.
Co do sytuacji w Polsce po wizycie Dawkinsa uważam, iż ilość pielgrzymek, datków, wpływów kościelnych itd. wzrosłaby o jakieś 100%. Dlatego my wierzący, musimy jak najszybciej sprowadzić Dawkinsa do Polski.
Jak da radę, a pieniądze przecież mamy, to jakieś teraźniejsze medium wywoła międzywojenne medium, które wywoła Darwina i też go sprowadzi. Jak Dawkinsa.
"Wzmożona kontrola dźwignią społecznego zaufania"
|
|
2 na 2 | neurosurgery (2484 punktów) | Temat powoli dogasa niczym ognisko na plebanii. Pytam zaś - czy KTOŚ (np. PSR) wystosuje oficjalny mail/list/telegram do profesora Dawkinsa i przekuje pomysł w tzw. event? Pozdrawiam
|
|
| Beata.D (83 punktów) | Minęło 2 miesiące i nikt nie zgłosił pomysłu Dawkinsowi. Chyba jeszcze nie jesteśmy gotowi. Założę taki sam wątek za 20 lat
|
|
| Beata.D (83 punktów) | Usunięte przez moderatora
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|