 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 18-11-2012 13:41 | doppelganger (3218 punktów) | Dzieci bez boga
30 na 32 | www.kidswithoutgod.com/Mimo że strona stworzona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistyczne jest anglojęzyczna, jest to kolejne światełko w tunelu świeckości oraz promyk optymizmu i normalności. Oferta dla racjonalistów/ateistów jest coraz bogatsza - widzę coraz więcej ciekawych książek w księgarniach, znalazłem też mnóstwo interesującej treści w sieci. Tym razem oferta jest skierowana do dzieci i młodzieży. Oczywiście szkoda, że nie ma polskiej wersji takiej strony, ale wszystko w swoim czasie - język angielski jest używany coraz lepiej przez młodych Polaków.  O powyższej stronie pisze Janusz Omyliński: Cytat:Gdy byłem młodym i gniewnym ateistą - który próbował sobie poukładać świat bez Boga - miałem do dyspozycji tylko Biblię, Nietzschego, Discovery Channel i rozmowy z kolegami i rodziną. Dlatego mój ateizm i światopogląd bez Boga ewoluował dość powoli. Teraz dzieci i młodzież mają na szczęście na wyciągnięcie ręki piękny i szeroki ocean bezbożnictwa: internet. Oferta dla młodzieży jest naprawdę ciekawa: Cytat:[...]Mogą się tam dowiedzieć, co to jest humanizm, pouczyć się o ewolucji, czy poczytać o sprzecznościach w Biblii. Znajdą tam także porady odnoście tego, jak zachowywać się, gdy jest się wyśmiewanym przez swoje poglądy, oraz jak opowiedzieć rodzinie i znajomym o swoim ateizmie. Strona przedstawia też korzyści płynące z religii. Mimo że śródtytuł sekcji "co kocham w religii" jest pewnym nadużyciem, przygotowanie na takie argumenty tylko pomaga w dyskusji: Cytat:Zawiodą się religijni fundamentaliści, którzy pewnie myślą, że KidsWithoutGod.com uczy dzieci i młodzież jak być "wojującym ateistą". Jedna z części strony to "co kocham w religii". Artykuł ten przypomina m.in. o dziedzictwie kulturowym religii w postaci architektury kościołów, czy muzyki sakralnej, a także wyjaśnia, że lepsze zrozumienie tego, co religia daje ludziom wierzącym pomaga znaleźć z nimi wspólny grunt, by żyło się nam wszystkim lepiej. Akcja promująca stronę już się rozpoczęła: Cytat:Niedawno ruszyła kampania reklamowa tego przedsięwzięcia jednego z największych stowarzyszeń ateistów w USA. KidsWithoutGod.com ma być stroną dla tych, którzy "albo odrzucili wiarę w nadprzyrodzone, albo podają ją w wątpliwość" - jak tłumaczy szef AHA Roy Speckhardt. Strona ma także ambicje stać się "przyjazną społecznością dla dzieciaków, które są zbyt nieśmiałe, by zapytać się dorosłych, jak być dobrym bez Boga". Hasło promujące akcję jest mi dziwnie znajome  :  Uważam że to świetna inicjatywa, jedna z najlepszych odpowiedzi racjonalistów/ateistów na męczącą ewangelizację w sieci. Z niecierpliwością oczekuję powstania jej polskojęzycznej wersji i/lub jej odpowiednika. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 3 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | |
|
2 na 2 | Natii Dob (817 punktów) | Moja corka ma prawie 3 latka, ale staram sie ja uczyc angielskiego takze  Szczerze mam nadzieje, ze przez te kilka lat, ktore ma by samodzielnie rozwazac co dobre, a co nie.. powstanie nie jedna taka stronka w j.polskim. Z wielka checia wrzuce to na fb:D Czy wy racjonalisci tutaj przebywajacy, nie mysleliscie o zalozeniu takiej strony? Przeciez wsrod nas na bank znalazloby sie kilku informatykow, grafikow, programistow, aby stworzyc cos takiego oraz innych osob mogacych wrzucac nieprzecietne teksty wlasnie dla mlodego grona odbiorcow. To by bylo cos!! Mini wersja Racjonalisty..:D a skoro Racjonalista mozna powiedziec, ze ma wypracowana juz pozycje, latwiej byloby zachecic mlodych ludzi, chodzi mi tu o osoby do np 20 lat, moze nieco ponad. Z tego co sie orientuje, to czasami mlode osoby nie wchodza tak czesto na Racjonaliste, bo szukaja osob w swoim przedziale wiekowym, a tu jak wiemy jest masa ludzi, ale w roznym wieku. Mi to osobiscie nie przeszkadza, ale 16-sto latkowie pewniej by sie czuli z ludzmi w swoim wieku. W zasadzie moglam nowy watek otworzyc na ten temat, ale nie mam jeszcze sprecyzowanego pomyslu i ciezko cos proponowac jesli nie bylo mnie tu dluuugo.  A strona jet mega! Fajnie, ze tu o tym napisales.
"Im mniej mają ludzie rozumu i wiedzy, tym większą okazują żarliwość w sprawach wiary" Jan Meslier - "Testament".
|
|
 | 4 na 4 | Roman Piątkowski (6 punktów) | W sumie polska wersja takiej strony byłą by dość ciekawym pomysłem. Wg mnie racjonalista.pl jest zbyt rozbudowany i złożony dla dziecka/nastolatka. Gdyby była zrzutka na serwer/opłaty chętnie bym się dołożył bo jestem za kształtowaniem młodych umysłów. Tylko w polskich realiach gdyby dołączyć do strony forum/komentarze to musiałaby być mocna moderacja - pełno by się znalazło trolli, przeciwników, opluwaczy. U nas "szacunek" jest jedynie szacunkiem wśród swoich.
|
|
|  | | Natii Dob (817 punktów) | To prawda co piszesz, szacunek to tylko pojecie na kartce.. Ja tez bym sie zrzucila, moze cos by z tego wyszlo. No wlasnie tylko z ta moderacja masz duzo racji. Na takim portalu byloby duzo przeciwnikow, a nie chcielibysmy zeby te mlode osoby zrazily sie po pierwszej wizycie. Pewnie za jakis czas zaloze watek, a moze ktos wczesniej to zrobi i cos sie pomysli w tej sprawie 
"Im mniej mają ludzie rozumu i wiedzy, tym większą okazują żarliwość w sprawach wiary" Jan Meslier - "Testament".
|
|
|  | dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | > zrzutka na serwer/opłaty chętnie bym się dołożyłNic prostszego, jak zapisać się do PSR i płacić składki.
doku (Tomasz Kamiński)
|
|
 | | Michał Borkowski (1 punktów) |
> Czy wy racjonalisci tutaj przebywajacy, nie mysleliscie o zalozeniu takiej strony? Przeciez wsrod nas na bank znalazloby sie kilku informatykow, grafikow, programistow, aby stworzyc cos takiego oraz innych osob mogacych wrzucac nieprzecietne teksty wlasnie dla mlodego grona odbiorcow. To by bylo cos!! Mini wersja Racjonalisty..:DDoskonały pomysł  Portal dla ludzi, którzy kształtują swój światopogląd, podejście do świata, a nie mają z kim porozmawiać z różnych powodów. Ciekaw jestem co by z tego wyszło...
|
|
1 na 1 |
| irRacjonalista (0 punktów) |
Ateiści z szacunkiem (jak i wierzący z szacunkiem) to wielka rzadkość przynajmniej w internecie, a więc jestem pozytywnie zaskoczony
|
|
| Irracja (4721 punktów) | ... to bardzo dobry pomysł, portal w języku polskim. Nim dziecko nauczy się poprawnie języka angielskiego (a są takie co zaczynają od innych języków) trochę czasu minie, a KRK nie czeka tylko katechizuje od najmłodszych lat. W sumie to przydałyby się dwa portale. Jeden dla najmłodszych i ich rodziców. Bardziej w duchu apateizmu (przekonanie, że "Bóg" nie ma wpływu na życie doczesne) - by nie plątać od razu dzieci w konflikt światopoglądowy. Typowe wychowanie ateistyczne odłożyłbym na trochę później (ok. 10 lat) - choć to byłaby już decyzja rodziców, no i zależna od stopnia rozwoju dziecka. Rodzicom często brak pomysłów, jak kształtować poglądy najmłodszych dzieci, brak im alternatyw na imprezy rodzinne które by nie były oparte na religii. Oczywiście nie chodzi o "zamknięte/domowe imprezy rodzinne", z tym większość rodziców sobie radzi. Chodzi mi o pewną standaryzację niektórych aspektów, by dziecko nie tylko czuło się częścią rodziny, lecz również mogło poczuć, że jest częścią większej społeczności. Zapominamy, że np. św. Mikołaj to również część propagandy mającej na celu podkreślenie przynależności do większej (religijnej) społeczności, niż tylko rodzina. A wśród ateistów tego czynnika brak. ... pozdrawiam... 
... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|