Racjonalista - Strona głównaDo treści
Podróż do jądra ciemności

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
19-12-2018 22:15Arminius (25555 punktów)Podróż do jądra ciemności
0 na 2
Słowo "Kongo" wywołuje asocjacje natury egzotyczno - złowieszczej. Kojarzy się z wielką (4700 km długości) rzeką, wijącą się niczym monstrualnych rozmiarów wąż przez interior dzikiej Afryki, z wodospadami Stanleya, z gorylami w parku narodowym Virunga i Dianą Fossey, z podróżnikami (Stanley, Livingstone) przecierającymi dla białego człowieka szlaki w dżunglach, drugiego co do powierzchni lasu deszczowego na planecie. Kojarzy się też z...jądrem ciemności, secesją Katangi, długoletnimi rządami krwawego dyktatora noszącego lamparcią czapeczkę. Te ostatnie skojarzenia są spod znaku złowieszczych. I co najgorsze - one nadal nie przynależą do zamkniętego rozdziału historii. Kongo jest nadal...jądrem ciemności, może trochę innym niż w epoce "leopoldvilskiej" - tym niemniej jednak. A przecież ów wielki kraj (większy niż Grenlandia) zamieszkały przez 87 mln ludzi, z bajecznymi bogactwami (zagłębie Katanga z miedzią, kobaltem, koltanem, złożami metali kolorowych) - mógłby być afrykańskim "powerhousem", Chinami "Czarnego kontynentu". Niestety tak nie jest. I chyba długo nie będzie.
Zapraszam na podróż do....jądra ciemności.

www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/congo
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
Chodzi też o to, że tubylcy w powerhousie, w którym wysokozorganizowane hotele gotowe byłyby do przyjęcia białych, wysokozorganizowane farmy gotowe do nakarmienia białych, wysokozorganizowane kopalnie gotowe do zaopatrzenia bialych w zasoby naturalne nie czuliby się najlepiej.

Tubylec woli sobie pobiegać po dzikiej dżungli z gorylem niż mieć konto inwestycyjne w domu maklerskim w Szanghaju z wysokim depozytem amerykańskich papierów dłużnych, co miałby mu zapewnić poczucie panowania nad światem.

Weź się Pan z tej pięknej dżungli przenieś do Pekinu.
Samo szczęście

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365