Racjonalista - Strona głównaDo treści
Gdzie tkwi boskość :)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
21-04-2009 17:27liliac (147340 punktów)Gdzie tkwi boskość :)
Ocena 18 na 18
"Kościół zgadza się na hostie niskoglutenowe
17.04.2009
Chorzy na celiakię będą mogli już w maju przystępować do komunii, tak jak zdrowi wierni

Wierni chorzy na celiakię bez obaw będą mogli przystępować do sakramentu komunii świętej. Polscy biskupi zgodzili się na produkcję niskoglutenowych opłatków. Informacje w tej sprawie mają trafić w ciągu miesiąca do wszystkich parafii." ("Polska Dziennik Łódzki")
Całość lodzkie.naszemiasto.pl/wydarzenia/987930.html

I dla smaku komentarz mojego ulubionego Frondysty (Tomka Torquemady) na pytanie czy nie zmienia to materii sakramentu: "Jeśli to pieczywo NISKOGLUTENOWE - to nie.
Natomiast w przypadku bezglutenowego - Przeistoczenie by nie zaszło."

Nasunął mi się wniosek o nieodzownym połączeniu boskości z glutenem Ale wiem, że się czepiam

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

marcus (876 punktów)

>Nasunął mi się wniosek o nieodzownym połączeniu boskości z glutenem Ale wiem, że się czepiam

Być może nauka kiedyś nam wyjaśni, dlaczego Duch Święty chowa się glutenie akurat...
Zawsze zastanawiało mnie, jak Ci wszyscy XXI-wieczni ludzie są w stanie uwierzyć, że podczas mszy dokonują aktu...kanibalizmu? I to w dodatku na kawałku chleba... Moja wyobraźnia za tym po prostu nie nadąża...

P.S. Znalazłem dzisiaj ten obrazek w internecie i pomyślałem, że pasuje do tematu.
i203.photo(*)rrowlawl/sciencevsreligion.jpg
21-04-2009 23:40 
 Ocena 2 na 6
siarkofrut (2125 punktów)
(zablokowany)
>P.S. Znalazłem dzisiaj ten obrazek w internecie i pomyślałem, że pasuje do tematu.
>i203.photo(*)rrowlawl/sciencevsreligion.jpg

To teź pasuje:
mybfolder.(*)GION/2843905157_3abe047f44.jpg

I to:
miscellane(*)omics/science-vs-faith-big.png
22-04-2009 07:34 
 Ocena 4 na 4
Vytautas (4394 punktów)
>Zawsze zastanawiało mnie, jak Ci wszyscy XXI-wieczni ludzie są w stanie uwierzyć, że podczas mszy dokonują aktu...kanibalizmu? I to w dodatku na kawałku chleba... Moja wyobraźnia za tym po prostu nie nadąża...
   Kanibalizm popełniany podczas tzw. komunii jest pozostałością po magicznym okresie w rozwoju religii. Bardzo wiele prymitywnych plemion kultywuje kanibalizm zwłok drogiego krewnego jako powszechnie uznaną formę pochówku. Spożywanie ciała i krwi pańskiej jest magią silniejszą jeszcze niż spożywanie drogiego krewnego, bo to jest zespolenie nie tylko z duchem rodu, lecz z Bogiem samym.
   Ludzie pierwotni kultywowali także tzw. komunię zwierzęcą. Pewne grupy tych ludzi uważali że ich protoplastą było jakieś zwierzę -- totem. Obrzędowe spożywanie mięsa totemu powodowało wzmocnienie ducha grupy totemicznej.
   No cóż, zawsze to tak było, że najpierw był obrzęd, a później dorabiano do niego mit. Porzucenie obrzędu komunii z powodu jej kanibalistycznego pochodzenia na pewno nie dokona się w XXI w., albowiem komunia świętą jest, a amatorzy świętości wszelakich dobrze się mają i ginąć nie mają zamiaru.
Fizyk (17637 punktów)
>"Kościół zgadza się na hostie niskoglutenowe...

Tak mi się nasunęło: czy wegetarianizm i katolicyzm wzajemnie wykluczają się?
21-04-2009 20:47 
 Ocena 2 na 2
Skymen (621 punktów)
>>"Kościół zgadza się na hostie niskoglutenowe...
>Tak mi się nasunęło: czy wegetarianizm i katolicyzm wzajemnie wykluczają się?

W okresach postu ścisłego raczej się utożsamiają.
Skymen (621 punktów)

>I dla smaku komentarz mojego ulubionego Frondysty (Tomka Torquemady) na pytanie czy nie zmienia to
>materii sakramentu: "Jeśli to pieczywo NISKOGLUTENOWE - to nie.
>Natomiast w przypadku bezglutenowego - Przeistoczenie by nie zaszło."

Wybitnie błyskotliwe poczucie humoru! O ile to miał być żart...

>Nasunął mi się wniosek o nieodzownym połączeniu boskości z glutenem Ale wiem, że się czepiam

Gluten równie dobry do zaczepienia się w temacie rozważań o transcendencji jak wszystko inne! Czepiaj się więc czego tylko możesz!
21-04-2009 20:54 
 Ocena 5 na 5
liliac (147340 punktów)
>>I dla smaku komentarz mojego ulubionego Frondysty (Tomka Torquemady) na pytanie czy nie zmienia to
>>materii sakramentu: "Jeśli to pieczywo NISKOGLUTENOWE - to nie.
>>Natomiast w przypadku bezglutenowego - Przeistoczenie by nie zaszło."
>Wybitnie błyskotliwe poczucie humoru! O ile to miał być żart...

Specjalnie wielce i dogłębnie tym stwierdzeniem trafiona przebrnęłam przez cały dotyczący wątek frondowy, by to zweryfikować i... to nie był żart
21-04-2009 22:59 
 Ocena 1 na 1
Skymen (621 punktów)
>>>I dla smaku komentarz mojego ulubionego Frondysty (Tomka Torquemady) na pytanie czy nie zmienia to
>>>materii sakramentu: "Jeśli to pieczywo NISKOGLUTENOWE - to nie.
>>>Natomiast w przypadku bezglutenowego - Przeistoczenie by nie zaszło."
>>Wybitnie błyskotliwe poczucie humoru! O ile to miał być żart...
>Specjalnie wielce i dogłębnie tym stwierdzeniem trafiona przebrnęłam przez cały dotyczący wątek frondowy, by to zweryfikować i... to nie był żart
NIEMOŻLIWE!!!? Dawaj ten wątek! Ten gość musi być wyjątkowo perfidny w swoich żartach!
Wolę jednak wypowiedzi bliźnich interpretować z perspektywy dla tych wypowiedzi bardziej korzystnej niż niekorzystnej, pouczony regułami postępowania pomocnymi do rozeznawania duchów, sformułowanymi przez samego Ignacego Loyolę!
liliac (147340 punktów)
>NIEMOŻLIWE!!!? Dawaj ten wątek! Ten gość musi być wyjątkowo perfidny w swoich żartach!
>Wolę jednak wypowiedzi bliźnich interpretować z perspektywy dla tych wypowiedzi bardziej korzystnej niż niekorzystnej, pouczony regułami postępowania pomocnymi do rozeznawania duchów, sformułowanymi przez samego Ignacego Loyolę!

A czytaj, czytaj- post niżej placownik linkuje TT na Frondzie
Ale niech tam- też mogę zarzucić forum.fronda.pl/?akcja=pokaz&id=2464042
Skymen (621 punktów)
>>NIEMOŻLIWE!!!? Dawaj ten wątek! Ten gość musi być wyjątkowo perfidny w swoich żartach!
>>Wolę jednak wypowiedzi bliźnich interpretować z perspektywy dla tych wypowiedzi bardziej korzystnej niż niekorzystnej, pouczony regułami postępowania pomocnymi do rozeznawania duchów, sformułowanymi przez samego Ignacego Loyolę!
>A czytaj, czytaj- post niżej placownik linkuje TT na Frondzie
>Ale niech tam- też mogę zarzucić forum.fronda.pl/?akcja=pokaz&id=2464042
Można rzec: jest źle ale nie tragiczie -jeśli zdarzają się tam jednostki pokroju Zenramida. Za motto dostałby odemnie na racjonaliście punkcik.
forum.fronda.pl/?akcja=pokaz&id=2464294
21-04-2009 21:06 
 Ocena 3 na 3
placownik (17853 punktów)

>Wybitnie błyskotliwe poczucie humoru! O ile to miał być żart...

   Ja też tego forum nie traktuję poważnie.

forum.fronda.pl/?akcja=pokaz&id=2464042

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
21-04-2009 23:04 
 Ocena 1 na 1
Skymen (621 punktów)
>>Wybitnie błyskotliwe poczucie humoru! O ile to miał być żart...
>   Ja też tego forum nie traktuję poważnie.
>forum.fronda.pl/?akcja=pokaz&id=2464042

Kiedy całej [tej i innych] religii nie zechce się traktować poważnie [vide bynajmniej nie jak walczący ateusze] wtedy ich [religii] w tenże sposób ujawnionym poczuciem humoru, można się nawet -faktycznie, dogłębnie i na stałe- zachwycić!
22-04-2009 07:35 
 Ocena 2 na 2
Meretseger (61860 punktów)

>   Ja też tego forum nie traktuję poważnie.
Ale niestety oni traktują się śmiertelnie poważnie...
22-04-2009 09:16 
 Ocena 2 na 2
placownik (17853 punktów)
>>   Ja też tego forum nie traktuję poważnie.
>Ale niestety oni traktują się śmiertelnie poważnie...

   I to właśnie najbardziej mnie śmieszy.

   Pozdrawiam

Niech strój słów podkreśla urodę myśli
Skymen (621 punktów)
>>>   Ja też tego forum nie traktuję poważnie.
>>Ale niestety oni traktują się śmiertelnie poważnie...
>   I to właśnie najbardziej mnie śmieszy.
Tak. Zdecydowanie śmiertelna powaga [również u racjonalistów]
jest godna pogodnego uśmiechu politowania
Adam Gliniany (398 punktów)
>"Kościół zgadza się na hostie niskoglutenowe
>17.04.2009
>Chorzy na celiakię będą mogli już w maju przystępować do komunii, tak jak zdrowi wierni
>Wierni chorzy na celiakię bez obaw będą mogli przystępować do sakramentu komunii świętej. Polscy
>biskupi zgodzili się na produkcję niskoglutenowych opłatków. Informacje w tej sprawie mają trafić w
>ciągu miesiąca do wszystkich parafii." ("Polska Dziennik Łódzki")
>Całość lodzkie.naszemiasto.pl/wydarzenia/987930.html
>I dla smaku komentarz mojego ulubionego Frondysty (Tomka Torquemady) na pytanie czy nie zmienia to
>materii sakramentu: "Jeśli to pieczywo NISKOGLUTENOWE - to nie.
>Natomiast w przypadku bezglutenowego - Przeistoczenie by nie zaszło."
>Nasunął mi się wniosek o nieodzownym połączeniu boskości z glutenem Ale wiem, że się czepiam
>
Daj spokój liliac, przecież Frądzia to znane od dawna siedlisko zacofania, ciemnogrodu i bucery
Paru gości stamtąd może Ci na żywca weprzeć, że Ziemia jest płaska - i oni w to wierzą!
21-04-2009 21:17 
 Ocena 9 na 9
liliac (147340 punktów)
>Daj spokój liliac, przecież Frądzia to znane od dawna siedlisko zacofania, ciemnogrodu i bucery
>Paru gości stamtąd może Ci na żywca weprzeć, że Ziemia jest płaska - i oni w to wierzą!

Weszłam byłam niechcący "po linku" i jak zobaczyłam to o glutenie, nie mogłam się powstrzymać po prostu

To w sumie fascynujące- oni przecież chodzą sobie wokół poprzebierani za homo sapiens i póki się nie odezwą nie sposób ich rozpoznać
Adam Gliniany (398 punktów)
>>Daj spokój liliac, przecież Frądzia to znane od dawna siedlisko zacofania, ciemnogrodu i bucery
>>Paru gości stamtąd może Ci na żywca weprzeć, że Ziemia jest płaska - i oni w to wierzą!
>Weszłam byłam niechcący "po linku" i jak zobaczyłam to o glutenie, nie mogłam się powstrzymać po prostu
>To w sumie fascynujące- oni przecież chodzą sobie wokół poprzebierani za homo sapiens i póki się nie odezwą nie sposób ich rozpoznać
Bart regularnie lurkuje w tych odmętach to mam krótkie briefingi na temat. Włos się pod koszulą jeży...
21-04-2009 21:27 
 Ocena 1 na 1
liliac (147340 punktów)
> Bart regularnie lurkuje w tych odmętach to mam krótkie briefingi na temat. Włos się pod koszulą jeży...

Tiaaaa. Właśniem przeczytała fragmenty "przerażającej przyszłości opisanej w powieści "Operacja Chusta""
Niezwykłe
Adam Gliniany (398 punktów)
>> Bart regularnie lurkuje w tych odmętach to mam krótkie briefingi na temat. Włos się pod koszulą jeży...
>Tiaaaa. Właśniem przeczytała fragmenty "przerażającej przyszłości opisanej w powieści "Operacja Chusta""
>Niezwykłe
Niestety, reakcje swoistego "fab circle" zorganizowanego na FF wokół autora budzą moje przerażenie.
21-04-2009 21:41 
 Ocena 1 na 1
liliac (147340 punktów)
>Niestety, reakcje swoistego "fab circle" zorganizowanego na FF wokół autora budzą moje przerażenie.

Na początku całe FF budziło we mnie reakcje typu stupor Szczęka w dół, powieki w górę i niemożność oderwania oczu od literek, bo może się samoistnie jakoś poprzestawiają Bo może nieprawda toto i samo zniknie Już jest lepiej, ale przy niektórych wątkach mi wraca.

Ech, a nawet bym nie wiedziała o ich egzystencji, gdyby kiedyś w odległej przeszłości o nich Wyborcza nie wspomniała...
22-04-2009 13:27 
 Ocena 2 na 2
Vytautas (4394 punktów)
>Na początku całe FF budziło we mnie reakcje typu stupor Szczęka w dół, powieki w górę i niemożność oderwania oczu od literek, bo może się samoistnie jakoś poprzestawiają Bo może nieprawda toto i samo zniknie Już jest lepiej, ale przy niektórych wątkach mi wraca.
>
   Oj, liliaczku, przecież pobożni wierzą już i w chodzenie boso po jeziorze i w rodzenie dzieci bez chłopa i w zamienianiu wody w wino i w to, że jeden i trzy to to samo i w to, że ich capo di tutti capi jest nieomylny, więc w obcowanie syna bożego w glutenie też uwierzą, jeśli ta teza zostanie potwierdzona powagą kościoła powszechnego.
   Jeśli w tym wszystkim jest coś dziwnego, to tylko to, że to Cię jeszcze dziwi.
23-04-2009 13:21 
 Ocena 1 na 1
Adam Michalik (153 punktów)
>Niestety, reakcje swoistego "fab circle" zorganizowanego na FF wokół autora budzą moje przerażenie.

Fap circle. Neologizm mało znany i w niewielu słownikach odnotowany, więc literówka jest niebezpieczna.
Adam Gliniany (398 punktów)
>>Niestety, reakcje swoistego "fab circle" zorganizowanego na FF wokół autora budzą moje przerażenie.
>Fap circle. Neologizm mało znany i w niewielu słownikach odnotowany, więc literówka jest niebezpieczna.
Faktycznie, mój błąd. Przepraszam.
21-04-2009 23:30 
 Ocena 1 na 1
Skymen (621 punktów)
>>>Daj spokój liliac, przecież Frądzia to znane od dawna siedlisko zacofania, ciemnogrodu i bucery
>>>Paru gości stamtąd może Ci na żywca weprzeć, że Ziemia jest płaska - i oni w to wierzą!
>>Weszłam byłam niechcący "po linku" i jak zobaczyłam to o glutenie, nie mogłam się powstrzymać po prostu
>>To w sumie fascynujące- oni przecież chodzą sobie wokół poprzebierani za homo sapiens i póki się nie odezwą nie sposób ich rozpoznać

Homo sapiens to może z nich i są ale czy homo sapiens sapiens?!?

> Bart regularnie lurkuje w tych odmętach to mam krótkie briefingi na temat. Włos się pod koszulą jeży...

A to faktycznie wybitna i odporna na skrzywienia jednostka!
Będę go sprawdzał czy gdzie i swojej ideefixe nie spłodził
diogenes (42753 punktów)
>Kościół zgadza się na hostie niskoglutenowe

Powinien też rozpatrzyć na stosownej konferencji zagadnienie twardości wody święconej i jej pH. A co do hostii niskoglutenowych: nie dotyczy wiatyku.
jkl; (5859 punktów)
>"Jeśli to pieczywo NISKOGLUTENOWE - to nie.
>Natomiast w przypadku bezglutenowego - Przeistoczenie by nie zaszło."
Tylko odpowiednie obciążenie jelit gwarantuje kontakt z Bogiem.

Ze swej strony czekam na hostię serowo-cebulową.

Aleksandra Stolc (550 punktów)
>Wystarczy jeden komunikant, aby spowodować stan zapalny, objawiający się na przykład biegunkami.

Ciekawa jestem, czy ta biegunka spowodowana zjedzeniem opłatka jest odbierana przez celiaków jako magiczny znak od Boga

>Jeśli to pieczywo NISKOGLUTENOWE - to nie. Natomiast w przypadku bezglutenowego - Przeistoczenie by nie zaszło.

O, czyli wychodzi na to, że przeistoczenie w ciało Chrystusa zachodzi poprzez reakcję chemiczną? Czego to chrześcijanin nie wymyśli!
23-04-2009 08:24 
 Ocena 2 na 2
Grzegorz (5685 punktów)
>>Jeśli to pieczywo NISKOGLUTENOWE - to nie. Natomiast w przypadku bezglutenowego - Przeistoczenie by nie zaszło.
>O, czyli wychodzi na to, że przeistoczenie w ciało Chrystusa zachodzi poprzez reakcję chemiczną? Czego to chrześcijanin nie wymyśli!
Skoro pieczyo może być niskoglutenowe, ale w ogóle bez glutenu się nie obejdzie, to najprawdopodobniej jest on nie tyle substratem w reakcji uzyskiwania boskości, co raczej jej katalizatorem . Jeszcze parę takich wskazówek i można pisać wniosek o finansowanie badań, zastanawiam się tylko czy w dziedzinie chemii czy raczej teologii. A może założymy nową dyscyplinę na styku dwóch tradycyjnych
23-04-2009 11:13 
 Ocena 4 na 4
liliac (147340 punktów)
>Jeszcze parę takich wskazówek i można pisać wniosek o finansowanie badań, zastanawiam się tylko czy w dziedzinie chemii czy raczej teologii. A może założymy nową dyscyplinę na styku dwóch tradycyjnych
>

Cóż, jest chemia organiczna, jest chemia nieorganiczna, możemy zainicjować rozwój chemii teologicznej
23-04-2009 11:52 
 Ocena 3 na 3
Vytautas (4394 punktów)
>Jeszcze parę takich wskazówek i można pisać wniosek o finansowanie badań, zastanawiam się tylko czy w dziedzinie chemii czy raczej teologii. A może założymy nową dyscyplinę na styku dwóch tradycyjnych
>
   Bardzo cenna propozycja! Tak powstała nauka interdyscyplinarna mogłaby też wyjaśnić cud w Kanie Galilejskiej.
23-04-2009 13:26 
 Ocena 2 na 2
Adam Michalik (153 punktów)
>Bardzo cenna propozycja! Tak powstała nauka interdyscyplinarna mogłaby też wyjaśnić cud w Kanie Galilejskiej.

Można by nawet zbudować specjalistyczną aparaturę do badania boskości, na przykład spektrometr masowy do wyznaczania procentowej zawartości Ducha Św. w zadanej próbce.
23-04-2009 21:32 
 Ocena 1 na 1
Skymen (621 punktów)
>>Bardzo cenna propozycja! Tak powstała nauka interdyscyplinarna mogłaby też wyjaśnić cud w Kanie Galilejskiej.
>Można by nawet zbudować specjalistyczną aparaturę do badania boskości, na przykład spektrometr masowy do wyznaczania procentowej zawartości Ducha Św. w zadanej próbce
Ale zdecydowanie najpożyteczniejsze byłoby rozpracowanie cudu rozmnożenia
No i wdrożone masowo zmartwychwstanie miałoby rzesze gorących zwolenników.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365