 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Sprawy portalu
| Napisano | Autor | Tytuł | | 06-05-2012 21:02 | KowalskaForever (9 punktów) (zablokowany) | Kowalska nie żyje
8 na 8 | Drodzy Forumowicze,
z niewysłowionym bólem przekazuję wiadomość, która dla mnie była szokiem i ciosem - "Kowalska" nie żyje. Zmarła w nocy. Była najinteligentniejszą i najdowcipniejszą osobą na tym forum. Miażdżyła wrogów, kochała przyjaciół. Żyła z pasją. Odeszła za wcześnie. Pozostawiła wiele osób z poczuciem ogromnej straty.
Maciej Psyk | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 4 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | >Drodzy Forumowicze, >z niewysłowionym bólem przekazuję wiadomość, która dla mnie była szokiem i ciosem - "Kowalska" nie >żyje. Zmarła w nocy.
Nie potrafię uwierzyć. Całym sobą tę wiadomość odrzucam.
>Była najinteligentniejszą i najdowcipniejszą osobą na tym forum. Miażdżyła >wrogów, kochała przyjaciół.
TAK, TAK, TAK - po stokroć TAK!
>Żyła z pasją. Odeszła za wcześnie. Pozostawiła wiele osób z poczuciem ogromnej straty.
Po milionkroć - tak...
qurwa mać - idę się rozpaść na atomy...
Adam Nawierski
|
|
1 na 1 | marcin1902 (3438 punktów) | > "Kowalska" nie żyje.A jeszcze tak niedawno świetnie bawiliśmy się przy Wielkim poście w Wielki Post Kowalskiej, który przerwała śmierć Adamiaka... Za darmo i na darmo umrą oczy ostatnie Kiedy na nie darmowa ściana ciemności upadnie Za darmo wezmą się wyciągną nogi I wskazując na drzwi szarpną się do niepewnej drogi
Za darmo przyjdą ludzie podziwować się zimnemu Za darmo się napatrzą na człowieka bez problemów Za darmo dzwon zadzwoni w głowach rówieśników Co ciągle jeszcze grają w grę bez jasnych wyników
Za darmo na darmo za darmo na darmo wszystko Za darmo na darmo za darmo na darmo wszystko
Za darmo łypną obcy przechodzący mimochodem Za darmo dotknie słońce podwiązaną brodę Raz ostatni, ale przez to wcale nie mniej złoty Za darmo się wezmą czerwie do czerwiej roboty
Na darmo się narobią grabarze garbaci Za to wcale nie za darmo ktoś im spoko za to zapłaci Za darmo fikną kozła oczy do środka czaszki Za sześć dych ktoś kupi na stypę dwie flaszki
Za darmo na darmo za darmo na darmo wszystko Za darmo na darmo za darmo na darmo wszystko
Za darmo się rozejdą ludzie i podstępne słuchy, Że to od wódy i dżointów nie wykazując skruchy Za darmo się przekręcił na bok ciemny, Pablopavo Za darmo ramionami wzruszą ci co mieli ze mną klawo
Za darmo mój menadżer co za darmo przyjacielem Na chodnik popękanego miasta pięćdziesiątkę wyleje Za darmo ludziki na doczesnych instrumentach Hukną bluesa co się do nich przypałęta
Za darmo na darmo za darmo na darmo wszystko Za darmo na darmo za darmo na darmo wszystko
Wszystko WszystkoPablopavo "Za darmo"
"Przepraszam za spóźnienie [...] ale nie mogłem znaleźć koszernego parkingu."
|
|
 | Bartosz B. (179 punktów) (zablokowany) | Usunięte przez moderatora
|
|
3 na 3 jednym_zdaniem (17 punktów) (zablokowany) | >Drodzy Forumowicze, >z niewysłowionym bólem przekazuję wiadomość, która dla mnie była szokiem i ciosem - "Kowalska" nie >żyje. Zmarła w nocy. Była najinteligentniejszą i najdowcipniejszą osobą na tym forum. Miażdżyła >wrogów, kochała przyjaciół. Żyła z pasją. Odeszła za wcześnie. Pozostawiła wiele osób z poczuciem >ogromnej straty. >Maciej Psyk
Maćku -straszna, okropna i okrutna wiadomość.
"Kowalska" bardzo pomogła mi żyć i być po śmierci Jurka. Stała się bardzo bliską osobą - prawda, była bardzo inteligentna i przedowcipna, ale pokochałam ją (jak Ona kochała przyjaciół) za serce, życzliwość i optymistyczną pasję życia, jaką emanowała i starała się przekazać. Niewiarygodna śmierć. Jestem Alicji winna spotkanie, do którego nie doszło, bo przecież, o ironio, na wszystko jest jeszcze czas.
Liliana Adamiak
|
|
 | | sukulent (2309 punktów) | Umarła? Na prawdę? Nie...
"Im bardziej zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było" ("Chatka Puchatka"  )
|
|
4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Nie wierzę. Nie chcę.
|
|
 | 1 na 1 | Elka I Ponura (7473 punktów) | >Nie wierzę. Nie chcę.
Niech ktoś mi powie, że to jakiś chory żart...
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin
|
|
|  | 2 na 2 | spray (5875 punktów) | >>Nie wierzę. Nie chcę. >Niech ktoś mi powie, że to jakiś chory żart...
Dostałam maila i zareagowałam podobnie...
Ale Maciek jest autorem wątku,a on chyba nie robi takich żartów!
Nikt do tej pory nie określił dokładnie momentu w historii, w którym człowiek został udomowiony przez kota.
|
|
| |  | 1 na 1 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Mam numer komórkowy do Kowalskiej, który podała mi dawno, dawno temu, ale boję się dzwonić.. 
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin
|
|
2 na 2 | liliac (147340 punktów) | Rzeczywiście - aż trudno uwierzyć.
|
|
| lukaszewicz (5674 punktów) | Zabrakło mi słów.
|
|
1 na 1 | maceox (6766 punktów) | Stosunkowo od niedawna jestem na forum i Kowalską znam tylko z paru wpisów. Dlatego mam tylko taką drobną refleksję: Czy istnieje możliwość deaktywacji w tym wątku możliwości stawiania plusów i obrazka z kciukiem uniesionym do góry?
Gdy zatrzymujesz uwagę swą na czymś powodujesz utratę wszystkiego
|
|
-1 na 13 | niestadny (2492 punktów) |
Kimkolwiek była "Kowalska", nie lubiłem jej.
stado czyni myślących bezmyślnymi
|
|
 | 1 na 3 | Artur@R (7115 punktów) | > Kimkolwiek była "Kowalska", nie lubiłem jej.<"Urocze" miejsce, czas i powód sobie wybrałeś by się tym pochwalić i afiszować.  Korzystam z okazji, że mogę Ci to napisać, jeszcze, w prost - bez względu na konsekwencje. Choć do sympatii i antypatii każdy "ma prawo"- to trzeba być idiotą, kretynem, prymitywem by nie lubić kogoś, kogo się nie znało, kogoś kto był "kimkolwiek". "Nikt nie jest wstanie skompromitować nas bardziej - niż uczynimy to sami"
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody."
|
|
|  | 4 na 8 | niestadny (2492 punktów) |
>Korzystam z okazji, że mogę Ci to napisać, jeszcze, w prost - bez względu na konsekwencje. Wprost, nieuku, wprost! > "Nikt nie jest wstanie skompromitować nas bardziej - niż uczynimy to sami"
stado czyni myślących bezmyślnymi
|
|
| |  | 4 na 6 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) |
Panowie - ciszej nad tą trumną.
|
|
|  | 2 na 2 | niestadny (2492 punktów) |
Przepraszam za "nieuka". Nie poznaję sam siebie... 
stado czyni myślących bezmyślnymi
|
|
 | 1 na 1 Bartosz B. (179 punktów) (zablokowany) | >Kimkolwiek była "Kowalska", nie lubiłem jej. Czyli wzbudzała skrajne emocje, a to świadczy o sile jej charakteru, taka osoba na pewno nie była miałka. Dobrze, że napisałeś prawdę, każdy na nią zasługuje, a odważni niejako w pierwszej kolejności. Więc "Kowalska" zasłużyła na Twoją prawdę o niej - z pewnością.
A Ty zasłużyłeś na plus - za odwagę.
|
|
|  | Le Mal de Saint (32 punktów) (zablokowany) | >Czyli wzbudzała skrajne emocje, a to świadczy o sile jej charakteru, taka osoba na pewno nie była miałka. A jacy byli ci, którzy poddawali się tym skrajnym emocjom, które wzbudzała denatka?
|
|
 | 5 na 5 | Ignorancja (4718 punktów) | >Kimkolwiek była "Kowalska", nie lubiłem jej. Sympatia, a szacunek to dwie całkowicie różne kwestie. Zdaje się, że jesteś zbyt tepy, by dostrzec taki niuans. Jak i ten, że postawa do zmarłych jest też różna aniżeli do żywych, choćby dlatego, iż ci pierwsi już nie moga się bronić.
Oba aspekty za to bardzo żywotnie świadczą za, a w twoim przypadku raczej przeciw, temu, który zabiera głos w sprawie zmarłych.
Kowalska, czy to się komu podoba, czy nie była zauważalna na tym forum.
Mnie osobiście jest bardzo przykro z powodu tej wiadomości (stąd mój poczatkowy szok, zwłaszcza, gdy zauważyłam, iż przekazujący wiadomość został zablokowany - to można było różnie odczytać, choć jest mi bardzo przykro z powodu mojego faux pas,teraz niestety mam pewność, że to nie żart), choć nie oczekuję, że ktoś musi moje stanowisko podzielać. Natomiast przypominam znaną i jakże słuszną maksymę: "Mowa jest srebrem, ale milczenie złotem".
> stado czyni myślących bezmyślnymi
A nieraz czynimy takimi samych siebie bez pomocy stada...
Myślę, że gdyby chrześcijanom opowiedzieć o ich kultowej postaci ukrywając do kogo odnoszą się opisy zapałaliby nie mniejszym oburzeniem, aniżeli w zderzeniu z relacją o sekcie Moona.
|
|
|  | 6 na 6 | niestadny (2492 punktów) |
> >Kimkolwiek była "Kowalska", nie lubiłem jej.> Sympatia, a szacunek to dwie całkowicie różne kwestie.Truizm. > Zdaje się, że jesteś zbyt tepy, by dostrzec taki niuans.Czy dostrzegłaś, że piszę wyłącznie o moim braku sympatii do "Kowalskiej"? > Jak i ten, że postawa do zmarłych jest też różna aniżeli do żywych, choćby dlatego, iż ci pierwsi już nie moga się bronić.Obrona przed wyimaginowanym atakiem?/brakiem sympatii? No, chyba, że ustawowo wprowadzi się zakaz nielubienia zmarłych... > Kowalska, czy to się komu podoba, czy nie była zauważalna na tym forum.Jasne. Jak Jurek którego, dla odmiany, bardzo lubiłem. > Mnie osobiście jest bardzo przykro z powodu tej wiadomości (stąd mój poczatkowy szok, zwłaszcza, gdy zauważyłam, iż przekazujący wiadomość został zablokowany - to można było różnie odczytać, choć jest mi bardzo przykro z powodu mojego faux pas,teraz niestety mam pewność, że to nie żart), choć nie oczekuję, że ktoś musi moje stanowisko podzielać.Przykro mi, że odchodzą ludzie, których znałem. Ją znałem z wpisów na forum a szanowałem za bezkompromisowość. > Natomiast przypominam znaną i jakże słuszną maksymę:> "Mowa jest srebrem, ale milczenie złotem"."Nie wszystko złoto co się świeci". Nie uznaję żadnego tabu, także śmierci; to w końcu tylko zmiana formy istnienia. > >stado czyni myślących bezmyślnymi> A nieraz czynimy takimi samych siebie bez pomocy stada...Każdy na własny rachunek. Kowalskiej 
stado czyni myślących bezmyślnymi
|
|
|  | 7 na 7 | deili (1140 punktów) | >Sympatia, a szacunek to dwie całkowicie różne kwestie. Zdaje się, że jesteś zbyt tepy, by dostrzec taki niuans. Jak i ten, że postawa do zmarłych jest też różna aniżeli do żywych, choćby dlatego, iż ci pierwsi już nie moga się bronić. >Oba aspekty za to bardzo żywotnie świadczą za, a w twoim przypadku raczej przeciw, temu, który zabiera głos w sprawie zmarłych.
Gdzie jak gdzie, ale tutaj naprawdę nie spodziewałem się takich farmazonów. Widzę że dla wielu nawet tutaj śmierć jest odkupieniem i uświęceniem, szkoda że tylko w przypadku niektórych. Śmierć jakiejkolwiek osoby powinna być co prawda chwilą refleksji, ale nie powinniśmy się też bać ocenić całokształtu jej "działalności" czy to pozytywnie czy negatywnie. Wszak dopiero po śmieci danej osoby możemy podsumować całokształt.
Sam na temat Kowalskiej się nie wypowiem, bo za mało miałem z nią do czynienia, ale szanuje opinie i jednych i drugich.
O ile piękniejszy byłby nasz świat gdybyśmy choć z połową sympatii jaką obdarzamy zmarłych obdarzali tych żyjących ....
|
|
3 na 3 | Artur@R (7115 punktów) | ...była pierwsza osobą, od której dostałem minusa (tylko jednego)  . Dla mnie jako "nowicjusza" było to ...bolesne. Nie rozumiałem dlaczego, nie zapytałem - przypuszczam, że za brak poczucia humoru. Potem starałem się "nie chodzić Jej w drogę"  ...ale zawsze lubiłem czytać Jej wpisy... ...zazdroszcząc błyskotliwości, inteligencji, poczucia humoru... Warto Takie Osoby Pamiętać... 
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody."
|
|
Le Mal de Saint (32 punktów) (zablokowany) | Usunięte przez moderatora
|
|
1 na 1 | DzikiMariusz (24 punktów) | >Drodzy Forumowicze, >z niewysłowionym bólem przekazuję wiadomość, która dla mnie była szokiem i ciosem - "Kowalska" nie >żyje. Zmarła w nocy. Była najinteligentniejszą i najdowcipniejszą osobą na tym forum. Miażdżyła >wrogów, kochała przyjaciół. Żyła z pasją. Odeszła za wcześnie. Pozostawiła wiele osób z poczuciem >ogromnej straty. >Maciej Psyk tak, była najinteligentniejszą i najdowcipniejszą osobą, jaką ja również miałem szczęscie znać. Alicji nie zapomnę nigdy...
|
|
 | Bartosz B. (179 punktów) (zablokowany) | >tak, była najinteligentniejszą i najdowcipniejszą osobą, jaką ja również miałem szczęscie znać. Znać? Czyżby osobiście?
|
|
|  | 4 na 4 | DzikiMariusz (24 punktów) | >>tak, była najinteligentniejszą i najdowcipniejszą osobą, jaką ja również miałem szczęscie znać. >Znać? Czyżby osobiście? Nawet gdybym uznał te pytanie za niepotrzebne, w tym wątku, odpowiem- Tak, osobiście i prywatnie Ją znałem. Wliczając w to wspólne oglądanie filmów, lampkę wina, i takie tam. Alicja była wspaniałą, mądrą, i wesołą kobietą. Tym bardziej ciężko pogodzić się z Jej odejściem.
|
|
| |  | 7 na 7 | Andrzej Bogusławski (52276 punktów) | . >Alicja była wspaniałą, mądrą, i wesołą kobietą. Nie znałem Pani Kowalskiej. Nie czytałem jej wypowiedzi - akurat miałem przerwę w aktywności na forum, gdy Ona była najbardziej aktywną. Nawet raz miałem z nią ostre spięcie, ale Pani Kowalska po kilku dniach pokazała swoją wielkoduszność i o spięciu zapomniała, a to już jest duża rzadkość. Musiała więc być kimś. Tak, bardzo szkoda, że jest już tylko w naszych wspomnieniach.
Andrzej Bogusławski.
@@@ .
|
|
| |  | 2 na 2 Bartosz B. (179 punktów) (zablokowany) | >Nawet gdybym uznał te pytanie za niepotrzebne, w tym wątku, odpowiem- Tak, osobiście i prywatnie Ją znałem. Wliczając w to wspólne oglądanie filmów, lampkę wina, i takie tam. Niepotrzebne to jest pisanie, że "Kowalska" była dowcipna bo to wiemy, czy że była osobą, która pijała wino, oglądała filmy i znała osobę piszącą teraz jako "DzikiMariusz". Wszystko to nie znaczy nic, tym bardziej, że źródło tej informacji nie jest pewne.
Przeżywających REALNĄ śmierć osoby ciekawią dotyczące tej osoby REALIA. Nawet jeśli znajomość była wirtualna.
|
|
| | |  | 5 na 5 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | > Niepotrzebne to jest pisanie, że "Kowalska" (...) znała osobę piszącą teraz jako "DzikiMariusz".Ktoś Ci grzecznie odpowiedział na pytanie, które sam, osobiście, z własnej nieprzymuszonej woli, mu - w dość obcesowy zresztą sposób - zadałeś. Wygląda na to, że na Twoje pytania rzeczywiście odpowiadać nie warto  . > Wszystko to nie znaczy nic, tym bardziej, że źródło tej informacji nie jest pewne.Miał Ci się legitymować? > Przeżywających REALNĄ śmierć osoby ciekawią dotyczące tej osoby REALIA. Nawet jeśli znajomość była wirtualna.Bądź łaskaw nie pouczać ludzi, jak mają śmierć bliskich osób przeżywać.
Jezus spojrzał się łaskawie na mnie i powiedział mi, że jest przez dzieci ciężko obrażany. (św. Faustyna)
|
|
| | | |  | Bartosz B. (179 punktów) (zablokowany) | >na Twoje pytania rzeczywiście odpowiadać nie warto "Wszystko co powiesz może być wykorzystane przeciwko Tobie." Ale oczywiście nie z jakiejś złośliwości, tylko na rzecz "zgodności z faktami".
>Miał Ci się legitymować? Zaczepnie odpowiadasz, niepotrzebnie.
Zauważ, że z mojego punktu widzenia źródło pt."DzikiMariusz" nie jest pewne. Pewny byłby np. nekrolog w gazecie. Traktuję śmierć "Kowalskiej" serio, dlatego i mnie uraziło, że nie potraktowano mojego pytanie poważnie. Przecież nie umarła jakaś wirtualna postać, tylko żywy człowiek, który może nosił nazwisko "Kowalska" a może nie, może miał 34 lata, a może nie... Śmierć to nie jest ban, nawet "dożywotni".
>Bądź łaskaw nie pouczać ludzi, jak mają śmierć bliskich osób przeżywać. Jestem łaskaw. Ale piszę jak śmierć "Kowalskiej" przeżywają pisujący na forum. To nie jest pouczanie.
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | DzikiMariusz (24 punktów) | >Zauważ, że z mojego punktu widzenia źródło pt."DzikiMariusz" nie jest pewne. Pewny byłby np. nekrolog w gazecie. Traktuję śmierć "Kowalskiej" serio, dlatego i mnie uraziło, że nie potraktowano mojego pytanie poważnie. Przecież nie umarła jakaś wirtualna postać, tylko żywy człowiek, który może nosił nazwisko "Kowalska" a może nie, może miał 34 lata, a może nie...
"Źródło pt. DzikiMariusz" nie jest autorem tego wątku. Wypowiedziałem sie raz, na temat Kowalskiej. Potem odpisałem na konkretne pytania, w tym twoje arcypoważne, i na miejscu- "Znać? Czyżby osobiście?"
|
|
| | | | | |  | Bartosz B. (179 punktów) (zablokowany) | >odpisałem na konkretne pytania, w tym twoje arcypoważne, i na miejscu- "Znać? Czyżby osobiście?" I na miejscu, i arcypoważne. Każdy, dla kogo ta współforumowiczka była ważna, jakoś zareagował. Dopytując się o realia urealniam postać dotąd tylko wirtualną, bo nie sposób przeżywać śmierci postaci wirtualnych, także np. Myszki Miki. Gdy mi ktoś o Myszce Miki powie "umarła, znałem ją", zapytam tak samo: czyżby osobiście?
|
|
| | |  | 3 na 3 | niestadny (2492 punktów) |
>Przeżywających REALNĄ śmierć osoby ciekawią dotyczące tej osoby REALIA. Nawet jeśli znajomość była wirtualna. Słuszna uwaga. Warto byłoby, moim zdaniem, zapytać rodzinę czy zgadza się na ujawnienie personaliów zmarłej, przecież była to osoba z krwi i kości. W końcu tworzymy jakąś tam, wirtualną bo wirtualną, rodzinę; a ona była jedną z nas.
stado czyni myślących bezmyślnymi
|
|
| | | |  | Bartosz B. (179 punktów) (zablokowany) | >Warto byłoby, moim zdaniem, zapytać rodzinę czy zgadza się na ujawnienie personaliów zmarłej, przecież była to osoba z krwi i kości. Gdybym znał "Kowalską" osobiście i nie zastrzegłaby swoich danych (wprost lub nawet tylko pośrednio), to w związku ze śmiercią ujawniłbym jej personalia. Po prostu założyłbym, że tego właśnie mogła chcieć. Wielu osobom z forum była bliska, więc zapewne z wzajemnością.
|
|
2 na 2 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Kompletnie nie mogę w to uwierzyć!!! Bywało, że kłóciliśmy się ostro, ale ostatecznie podaliśmy sobie ręce na zgodę i przynajmniej ja się poczułem, jakbym znał ją i cenił od dawien dawna. Później rozglądałem się za nią na forum, ale nie mogłem znaleźć jej wpisów. Później nie miałem czasu, a teraz ta informacja. Jeśli to prawda (oby nie!) będzie żyć w mojej pamięci.
|
|
 | 2 na 2 | DzikiMariusz (24 punktów) | >...Jeśli to prawda (oby nie!)...
Chciałbym tylko dodać, że brałem udział w pogrzebie Alicji, który odbył się 9 maja, o godz. 14, w Bytomiu. Piszę to tylko dlatego, by uniknąć w tym miejscu rozważań typu "Jeśli to prawda (oby nie!)". Choć doskonale rozumiem osoby, którym ciężko w to uwierzyć...
|
|
|  | 6 na 6 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Teraz już wiem, że to prawda i ogromnie mi smutno, że tak ciekawa i dowcipna koleżanka z forum nigdy już nie wpisze już swojego posta. Jeśli to możliwe, proszę przekazać wyrazy współczucia jej rodzinie i przyjaciołom. Cieszę się, że mogłem dyskutować tu z KOWALSKĄ, kłócić się i godzić i wiele się uczyć.
Mod.: Pozwoliłam sobie poprawić.
|
|
| |  | 9 na 9 | marcin1902 (3438 punktów) | >kłucić
Hmm... Panie Prezesie...
"Przepraszam za spóźnienie [...] ale nie mogłem znaleźć koszernego parkingu."
|
|
3 na 3 | rhotax7 (3947 punktów) | Zadzwoniłem do Prof. Grabowskiej (zbanowanej). Jako że pisały wielokrotnie na wątkach spierając się. Zamieszczam kilka słów od Pani Profesor Grabowskiej jakie wysłała mi mailem z prośbą o publikację.
----------------------------------------------------------------------------- Zrobiło mi się smutno gdy usłyszałam od rhotax7 o śmierci Kowalskiej. Mimo to, że mnie często atakowała na forum lubiłam się z Nią spierać. To wielka szkoda jak umiera ktoś tak w sumie młody i pełen energii i dowcipu. Żegnaj Kowalska. prof. Grabowska. ------------------------------------------------------------------------------
Od siebie dodam że śmierć Kowalskiej to strata dla Forum.
|
|
2 na 2 | finerbijk (17282 punktów) | Przeglądałem sobie wątki (bo dawno nie pisałem dosyć), no i czytając ten, tak do połowy myślałem, że to marna prowokacja, ale widać było inaczej  Pierwsze refleksja to: czy ta śmierć k***a zwariowała? Jak ją spotkam (śmierć... nie Kowalską), powiem co o niej myślę  Szkoda dziewczyny (Kowalskiej... nie śmierci).
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|