Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pamiętajcie "Maine"!!!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
21-02-2019 10:50Arminius (25555 punktów)Pamiętajcie "Maine"!!!
0 na 2
15 lutego 1898 r. na redzie portu w Hawanie wyleciał w powietrze amerykański krążownik "Maine". Dzisiaj wiemy, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną jego zatonięcia był zapłon prochu bądź węgla zgromadzonego na jego pokładzie. Wtedy, w 1898 r., zdarzenie owo posłużyło jako świetny pretekst do amerykańskiej interwencji w kubańsko - hiszpańskiej wojnie o niepodległość. Już sam fakt wyekspediowania okrętu jak wyżej w to miejsce i o takim czasie był sui generis prowokacją. Liczono na to, że coś się stanie - co "zmusi" USA do zareagowania. I stało się. Zaraz po zdarzeniu prasa amerykańska zaczęło werblowanie na potęgę, domagając się obrony honoru amerykańskiego oraz tendencyjnie przedstawiając problem, partia wojenna zdyskontowała "święte oburzenie", USA przystąpiły do wojny z Hiszpanią - i wstąpiły na imperialną ścieżkę podbojów, nie mającą absolutnie nic wspólnego z szumnymi ideałami, jakie towarzyszyły przystępowaniu do wojny z Hiszpanią. Przypadek zatonięcia krążownika "Maine"(oraz zdyskontowanie tego faktu przez amerykańską partię wojenną) jest emblematycznym przykładem inżynierii politycznej in statu nascendi, ukazującym jak na dłoni, mechanizm funkcjonowania amerykańskiej machiny interwencyjnej. Do dzisiaj działa on dokładnie w ten sam sposób. Warto jest więc bliżej się jej przypatrzeć.

"Regardless of what the specific purpose of the Maine's presence was, the result remains the same. On the night of February 15, 1898, the USS Maine exploded killing 268 men. Speculation was not in short supply following the explosion and the quick and constant blame placed on Spain surely did much to further the public's descent into war fever. The eventual inquiry conclusion was that the explosion occurred by an underwater mine which, even if correct, should not have been such a surprising possibility given its location. That conclusion has been called into question more recently, with more likely possibilities being that it could have been caused by an internal accident within the ship due to coal or gunpowder combustion.
Whatever the cause of the explosion, the incident threw the citizenry into a frenzy and represents perhaps the first of what would be a long line of similar occurrences used as fuel for the fires of war. Consider World War I, in which the Lusitania and other ships found themselves in harm's way and used as an excuse for belligerency. Or the Pacific Fleet's presence in Pearl Harbor. Or the US Marine barracks bombing in Beirut, Lebanon. Or the Khobar Towers bombing in the mid-'90s. Or any number of other similar examples. The overarching lesson is simple: in matters of war, the US has a long tradition of placing those sworn to protect in dangerous, compromising, and unnecessary situations and their deaths are then used as yet further justification for yet further dangerous action."

libertaria(*)g/articles/remember-the-maine/
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

princemuller (0 punktów)
(zablokowany)
Learning History is interesting

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365