Racjonalista - Strona głównaDo treści
Studnia bez DNA

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
25-02-2014 23:12sallysue (3 punktów)Studnia bez DNA
Witam wszystkich trzeźwo myślących.
Przyglądam się Racjonaliście od jakiegoś czasu i w końcu odważyłam się zarejestrować - może mnie nie zjedzą, pomyślałam.
Nurtuje mnie pewne pytanie (podobno nie ma głupich pytań, jeśli to do nich jednak należy, trudno, będę pierwsza):
czy możliwe jest powstanie i utrzymanie się życia opartego tylko na RNA, bez DNA? To znaczy - powstanie owszem, ale chodzi mi, czy możliwa jest jego ewolucja i powstawanie bardziej złożonych form - bez obaw, chodzi mi tylko o drobnoustroje. Na przykład - czy na jakiejś hipotetycznej planecie mogłoby powstać życie oparte tylko na RNA i przez jaki okres mogłoby się utrzymać? Zdaję sobie sprawę, że DNA ma więcej zalet.
Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

SzanownyPan27 (226 punktów)
>Nurtuje mnie pewne pytanie (podobno nie ma głupich pytań, jeśli to do nich jednak należy, trudno, będę pierwsza): czy możliwe jest powstanie i utrzymanie się życia opartego tylko na RNA, bez DNA? To znaczy - powstanie owszem, ale chodzi mi, czy możliwa jest jego ewolucja i powstawanie bardziej złożonych form - bez obaw, chodzi mi tylko o drobnoustroje.

Czy chodzi tobie o retrowirusy, które już istnieją i powodują dużo poważnych chorób?Patrząc w tą stronę możliwa jest ewolucja, ponieważ wirusy mutują.Dokładając do tego leczenie farmakologiczne doprowadzamy do ich uodpornienia.
Poczytaj o ludzkim wirusie niedoboru odporności HIV.
sallysue (3 punktów)

>Czy chodzi tobie o retrowirusy, które już istnieją i powodują dużo poważnych chorób?Patrząc w tą stronę możliwa jest ewolucja, ponieważ wirusy mutują.Dokładając do tego leczenie farmakologiczne doprowadzamy do ich uodpornienia.
>Poczytaj o ludzkim wirusie niedoboru odporności HIV.

Właśnie, ale chodzi mi o prymitywne bakterie. Czy życie na Ziemi (bakteryjne)rozwinęło by się, gdyby na pewnym etapie DNA nie wyprzedziło RNA?
SzanownyPan27 (226 punktów)
>Właśnie, ale chodzi mi o prymitywne bakterie. Czy życie na Ziemi (bakteryjne)rozwinęło by się, gdyby na pewnym etapie DNA nie wyprzedziło RNA?

Wszystkie mutacje w przyrodzie mają swą przyczynę i skutek.RNA nie jest tak stabilne jak DNA jednak podstawą budowy genetycznej bakterii jest genofor, a w nim RNA i białka.Sądzę, że bez wyprzedzenia nie mielibyśmy tego co mamy dzisiaj RNA to kopia robocza genu jednak właściwym pełnym nośnikiem jest DNA. Przyznam, że temat jest dość ciężki a ja nie należę do grona naukowców. "Wyprzedzanie" w ewolucji jest potrzebne,jednak ma swoje nieprzyjemne strony,wirusy są krok przed nami,przez co do dziś walczymy z HIV.
sallysue (3 punktów)

>Wszystkie mutacje w przyrodzie mają swą przyczynę i skutek.RNA nie jest tak stabilne jak DNA jednak podstawą budowy genetycznej bakterii jest genofor, a w nim RNA i białka.Sądzę, że bez wyprzedzenia nie mielibyśmy tego co mamy dzisiaj RNA to kopia robocza genu jednak właściwym pełnym nośnikiem jest DNA.

A jednak istnieje hipoteza tzw "świata RNA", czyli etapu ewolucji, zanim pojawiło się DNA. Interesuje mnie próba wyobrażenia sobie, do jakiego stopnia mogłoby rozwinąć się życie, gdyby DNA wcale się nie pojawiło? Być może podatność RNA na błędy w kopiowaniu nie doprowadziłaby do postania bardziej złożonych mikroorganizmów albo bez DNA taki rozwój wcale nie byłby możliwy. Właśnie to mnie obecnie "męczy"

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365