Na święta przez kilka godzin "miałem okazję" oglądać telewizję. Było w niej mnóstwo kolędowania. Uszy mi puchły a trzewiami wstrząsały torsje. Większość bowiem z owych kolęd, tardycyjnych, wykonywana była we współczesnej manierze - co oznaczało "nowatorskie" rozwiązania, zmiany lini melodycznych, improwizacje..... Słowem, finalnie wychodziło paskudne badziewie, kształtowane na discopolową nutę. Kolędy winno się wykonywać tradycyjnie, to znaczy śpiewając wedle ustalonych kanonicznie/przez lata wzorców. Przykładem takiego własnie śpiewania, są kolędy wykonywane przez zespół Mazowsze, utrwalone na starych płytach. Polecam bardzo: www.youtube.com/watch?v=OUooUt9NVTU |