Dwa tygodnie temu na konferencji prasowej w Nowym Jorku, prawnicy występujący przeciwko "Boys Scouts of America" - ujawnili szokujacą statystykę dotyczacą przypadków pedofilii w tej organizacji. Podali nazwiska jej 130 działaczy oskarżonych przez nich o uprawianie pedofilii, podkreślając, iż stanowią oni jedynie niewielką część znacznie większej grupy osób jak wyżej - w liczbie ok. 7000 tysięcy - która na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat miała się dopuścić czynów pedofilskich względem kilkunastu tysięcy amerykańskich skautów. Skandal jak wyżej - z powodu swoich rozmiarów i rozgłosu - porównywany jest do pedofilii w kościele katolickim. Tak na marginesie, ciekawym jak ten problem wygląda/wygladał w polskim harcerstwie??? Zainteresowanych - odsyłam do podlinkowanego materiału. "Perversion files': thousands of Boy Scout leaders sexually abused children for decades, US lawyers say as they release names of 130 alleged paedophiles Making comparisons to Catholic Church paedophile priest scandal, lawyers say they plan to file multiple lawsuits against the organisation Boy Scouts of America allegedly has files on child abusers within its ranks dating back to the 1940s". "At a Manhattan news conference, the lawyers said the 130 scout leaders from New York City and the Hudson Valley area are among 7,000 Boy Scout leaders across the country. The announcement was made in conjunction with lawyers in New Jersey who detailed similar Boy Scout abuse at a news conference in Newark. Lawyers there named another 50 alleged paedophile Boy Scout leaders." www.scmp.c(*)es-thousands-boy-scout-leaders |