Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ateiści też są moralni - mamy współodczuwanie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
02-06-2014 19:22Kaganek (669 punktów)
(zablokowany)
Ateiści też są moralni - mamy współodczuwanie
Życzymy innym, podobnym do nas istotom tego samego co sobie!
Mamy wzniosłe uczucia!

Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie (Immanuel Kant)

Gwiazdy (Bolesław Leśmian)

Tej nocy niebo w dreszczach od gwiazd mrugawicy
Kołysało swój bezmiar w sąsiednie bezmiary,
To w próżnię swe radosne unosząc pożary,
To zbliżając je znowu ku mojej źrenicy.

Patrzę, niby przez nagły w mej ślepocie wyłom,
A światy roziskrzone - zaledwo na mgnienie
Odsłaniają mym oczom, jak nieba mogiłom,
Dalekie, zatajone w srebrze ukwiecenie.

Odsłaniają swe jary, wzgórza i parowy,
Już z jednego szum borów płonących dolata,
Z drugiego - cisza grobów, a z trzeciego świata -
Krzyk o pomoc i zawiew południa lipcowy.

Zasłuchany, wpatrzony stoję tak do świtu,
Aż niebo wron zbudzonych przesłoni gromada,
Gwiazdy giną w jaśnistych roztopach błękitu,
I gąszcz rosy na rzęsach zbłyskanych osiada.

Skroń znużoną pochylam do stogu na łące,
Garścią rozcwierkanego rojem świerszczów siana
Rzeżwię oczy, smugami gwiazd jeszcze gorące,
I do snu odniałego padam na kolana.

I śni mi się i trwogą uderza do głowy
Krzyk o pomoc i zawiew południa lipcowy.


I oto nadeszła pora czernienia traw zżętych. Pozostał za nami Kosmos jesienny. Przyszło nam u drogowskazu z napisem - donikąd
- stanąć. A w nas słowa jak ptaki zmoknięte, a w nas myśli strachliwe jak zając.(W.Bellon)

W górze tyle gwiazd,
W dole tyle miast.
Gwiazdy miastom dają znać,
Że dzieci muszą spać!

Ach śpij, kochanie.
Jeśli gwiazdkę z nieba chcesz - dostaniesz.
Czego pragniesz, daj mi znać.
Ja Ci wszystko mogę dać.
Więc dlaczego nie chcesz spać?

Ach śpij, bo właśnie
Księżyc ziewa i za chwilę zaśnie.
A gdy rano przyjdzie świt,
Księżycowi będzie wstyd,
Że on zasnął, a nie Ty.

Aaaa, aaaaa
Były sobie kotki dwa.
Aaaa, aaaa
Szaro-bure, szaro-bure obydwa

Ach śpij, bo nocą,
Kiedy gwiazdy się na niebie złocą,
Wszystkie dzieci, nawet złe,
Pogrążone są we śnie,
A Ty jeden (jedna) tylko nie.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

nowinskim (3 punktów)
>Życzymy innym, podobnym do nas istotom tego samego co sobie!
>Mamy wzniosłe uczucia!
>Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie (Immanuel Kant)
>Gwiazdy (Bolesław Leśmian)
>Tej nocy niebo w dreszczach od gwiazd mrugawicy
> Kołysało swój bezmiar w sąsiednie bezmiary,
> To w próżnię swe radosne unosząc pożary,
> To zbliżając je znowu ku mojej źrenicy.
>Patrzę, niby przez nagły w mej ślepocie wyłom,
> A światy roziskrzone - zaledwo na mgnienie
> Odsłaniają mym oczom, jak nieba mogiłom,
> Dalekie, zatajone w srebrze ukwiecenie.
>Odsłaniają swe jary, wzgórza i parowy,
> Już z jednego szum borów płonących dolata,
> Z drugiego - cisza grobów, a z trzeciego świata -
> Krzyk o pomoc i zawiew południa lipcowy.
>Zasłuchany, wpatrzony stoję tak do świtu,
> Aż niebo wron zbudzonych przesłoni gromada,
> Gwiazdy giną w jaśnistych roztopach błękitu,
> I gąszcz rosy na rzęsach zbłyskanych osiada.
>Skroń znużoną pochylam do stogu na łące,
> Garścią rozcwierkanego rojem świerszczów siana
> Rzeżwię oczy, smugami gwiazd jeszcze gorące,
> I do snu odniałego padam na kolana.
>I śni mi się i trwogą uderza do głowy
> Krzyk o pomoc i zawiew południa lipcowy.
>I oto nadeszła pora czernienia traw zżętych. Pozostał za nami Kosmos jesienny. Przyszło nam u
>drogowskazu z napisem - donikąd
>- stanąć. A w nas słowa jak ptaki zmoknięte, a w nas myśli strachliwe jak zając.(W.Bellon)
>W górze tyle gwiazd,
> W dole tyle miast.
> Gwiazdy miastom dają znać,
> Że dzieci muszą spać!
>
> Ach śpij, kochanie.
> Jeśli gwiazdkę z nieba chcesz - dostaniesz.
> Czego pragniesz, daj mi znać.
> Ja Ci wszystko mogę dać.
> Więc dlaczego nie chcesz spać?
>
> Ach śpij, bo właśnie
> Księżyc ziewa i za chwilę zaśnie.
> A gdy rano przyjdzie świt,
> Księżycowi będzie wstyd,
> Że on zasnął, a nie Ty.
>
> Aaaa, aaaaa
> Były sobie kotki dwa.
> Aaaa, aaaa
> Szaro-bure, szaro-bure obydwa
>
> Ach śpij, bo nocą,
> Kiedy gwiazdy się na niebie złocą,
> Wszystkie dzieci, nawet złe,
> Pogrążone są we śnie,
> A Ty jeden (jedna) tylko nie.
>

A co ma do tego ten wiersz Leśmiana?
03-06-2014 15:55 
 Ocena 1 na 1
Karton.R (392 punktów)
>A co ma do tego ten wiersz Leśmiana?
>

Rozumiem twoją konsternację, jednakże byłoby miło, gdybyś usunął zbędne cytowanie.
nowinskim (3 punktów)
>>A co ma do tego ten wiersz Leśmiana?
>>
>Rozumiem twoją konsternację, jednakże byłoby miło, gdybyś usunął zbędne cytowanie.
>

Wydaje mi się, że nie mam opcji edycji raz napisanego postu. Faktycznie zacytowanie całego postu nie miało większego sensu. Przepraszam.
finerbijk (17282 punktów)
>Życzymy innym, podobnym do nas istotom tego samego co sobie!
Patrząc jak żyją niektórzy, albo przynajmniej co deklarują, to nie chcę żeby mi życzyli tego samego. Niech sobie każdy żyje po swojemu i drugiemu nie wadzi.
paganus (731 punktów)
Szczerze mówiąc, nie wiem, czemu służyć ma ten wątek.
Stwierdzenie, że "ateiści też są moralni" jednoznacznie sugeruje, że wierzący są moralni.

Bzdura.


Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365