 |
Przegląd wątków w dziale ABC Racjonalisty
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 06-09-2014 | metalfan | Ateista w literaturze |
Witam!!
Jestem obecnie w klasie maturalnej. Temat mojej prezentacji z jezyka polskiego to: "Sposób prezentacji ateisty w literaturze." Omów temat na wybranych przykładach.
Macie jakieś pomysły co do książek które mogłabym wykorzystać? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 165 (przedawniony) | | 31-08-2014 | Mariusz Agnosiewicz | Szkoła myśli ponad doktrynalnymi podziałami |
Taki oto obrazek* dedykowała Racjonaliście Myśl Anarchistyczna z następującą pretensją: Cytat:Z dedykacją dla Racjonalista.pl, bo od jakiegoś czasu ten "racjonalny" portal próbuje (?) uskuteczniać propagandę anarcho-kapitalistyczną. Wszystko dlatego, że wstawiliśmy jeden (!) cytacik z Murray'a Rothbarda, który na dodatek można interpretować na różne sposoby. Na podobnej zasadzie Racjonalistę krytykuje wiele różnych środowisk ideo-politycznych. Socjaliści za to, że pokazujemy także sposób argumentowania i myślenia kapitalistów. Kapitaliści za to, że pokazujemy argumenty na rzecz socjalizmu. Tym razem foch od anarchisty za pokazanie anarchokapitalizmu. Racjonalizm uczy myśleć, nie wyznawać. Racjonalista, który jest politycznym realistą może dojść do wniosku, że w każdej doktrynie politycznej może się kryć mniej lub więcej ziaren prawdy i dorzeczności. Nie ma ideologii, która jest uniwersalna czasowo i geograficznie, takiej która zawsze i wszędzie będzie dobrze działać, lecz każda ideologia może trafić na swój czas i miejsce w których działać będzie lepiej niż ideologie konkurencyjne. Dlatego racjonaliści muszą wśród wszystkich ideologii poszukiwać tej optymalnej na nasz czas i miejsce. Jeśli zaś wśród istniejących nie odnajduje optymalnej dla naszego miejsca i czasu - wypada zaproponować nową ideę lub nową syntezę. Jeśli zaś idzie o owe święte oburzenia, którymi.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 64 (przedawniony) | | 09-08-2014 | Tintin | Sprostowanie świadectwa religia |
Dzień dobry,
We wrześniu 2013 pisemnie wyraziłem sprzeciw na uczęszczanie dziecka na religię. Zgodę wyraziła matka. Pomimo braku mojej zgody i braku rozstrzygnięcia sądowego (sprawa nie została założona), szkoła wysyłała dziecko na lekcję religii. Zostało wymienionych parę pism ze szkołą, gdzie podtrzymałem sprzeciw uczęszczania na religię. Szkoła mimo to zabiegała by dziecko chodziło (rozmowy dziecka z wychowawcą, psychologiem i dyrektorem szkoły oraz katechetką). Pod presją szkoły i matki dziecko wolało chodzić niż mieć pranie mózgu, pomimo, że nie wierzy w boga chrześcijańskiego i racjonalnie podchodzi do świata. Dzisiaj odebrałem świadectwo i jest wpisana ocena z religii. Moje pytania są następujące: 1. Czy wobec mojego sprzeciwu i posyłania przez szkołę dziecka na religię, mogę wystąpić do szkoły o sprostowanie świadectwa i usunięcie oceny z religii? 2. Jeśli tak, to jaka jest procedura? 3. Czy brak zaliczonej klasy, jeśli powtórzy się historia w przyszłym roku, to dziecko przechodzi do następnej klasy (chodzi z rówieśnikami na religię bez wpływu, że nie była klasyfikowana w poprzednim roku)? Dla smaczku dodam, że rzecz wydarzyła się w milionowym mieście. Tata | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 05-08-2014 | Mariusz Agnosiewicz | Wyimki z negatywnej inżynierii społecznej |
Egzemplum nr 1Cytat:Niedawno TVN obwieściła, że w polskim godle nie ma żadnego orła, tylko bielik, a bielik to nie orzeł, tylko orłan. Tefauenowskie odkrycie zilustrowano materiałem z zoo, gdzie - cytuję autora materiału Pawła Abramowicza - "orzeł przegania bielika i bielik znika", bo w ogóle bielik to padlinożerca i tchórz, a nie żaden tam orzeł. "No cóż, jaki kraj, takie godło" - kończy autor epokowego newsa, a towarzyszy temu już w studio uśmiechnięta od ucha do ucha facjata Kamila Durczoka (za Gadowskim) Egzemplum nr 2Media nagłośniły historię o tym, jak pewien niewierzący informatyk zrobił zakupy bezdomnemu w hipermarkecie. Kilka dni później GW ma hot news nr 1: Oblano farbą i porysowano gwoździem samochód informatyka o wielkim sercu. Cały news napisany w klimacie: był dobry, obudził zawiść złych Polaków i został ukarany. W ten sposób GW pozytywne wydarzenie społeczne przekuła na kolejny kop w społeczeństwo i pokazanie, że budowanie dobrych relacji społecznych nie ma w Polsce sensu. Jest to typowa propagitka medialna z zakresu negatywnej inżynierii społecznej i sygnał do eskalacji wojen światopoglądowych, bo wiadomo, że takie przedstawien.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 06-07-2014 | Chłopek Roztropek | Żyworodność ssaków |
Witam wszystkich serdecznie. Jest to mój pierwszy wątek na tym forum(i mam nadzieję, że nie ostatni), liczę na to, że będzie nam się dobrze dyskutowało  Ode mnie leci pytanie, nad którym ostatnio trochę główkowałem, a w internecie odpowiedzi znaleźć nie mogłem: Jak ssaki stały się żyworodne(z jajorodnych)? Znalazłem na tym forum jeden wątek z takim zapytaniem jak moje, sprzed 8 lat, ale autor został jedynie ostro zbesztany(co mam nadzieję się tutaj nie powtórzy). A więc wracając do treści pytania: jak taka (r)ewolucja mogła przebiegać? Czy są jakieś formy przejściowe gadów/ssaków? Ja to widzę tak, że jeśli taka zmiana miałaby trwać przez miliony lat, to starsze zwierzaki musiałby przechowywać jajka w ciele, wydawać na świat przed wykluciem, a potem się skorupki mogły przekształcać w błony płodowe czy w jakieś inne twory[pępowina?, w sumie to kolejne pytanie, bo skąd by się ona miała wziąć? musiałaby się pojawić z pokolenia na pokolenie-nuż się mylę?](na biologi się nie znam, więc darujcie sobie docinki). Ale to tylko moje-prawdopodobnie błędne-wyobrażenie. Jakiś znawca się wypowie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 25-06-2014 | Prawicowiec1970 | Alef Stern, polski nostradamus |
Pierwszy raz zachwiał się mój światopogląd sceptyczny. Otóż sensacyjna sprawa, cała blogosfera aż kipi od emocji. Jest gość, który konsekwentnie od kilku lat przewiduje wszystkie wydarzenia w kraju i na świecie. Przewidział Smoleńsk, opublikował proroctwo zapowiadające aferę taśmową kilka miesięcy przed pierwszą publikacją "Wprost". Wygląda na to, że gość wie o wszystkim, co się wydarzy, zanim do tego dojdzie. Mówią o nim, że to polski nostradamus, niektórzy sugerują, że to może być agent iluminati, niektórzy pisali również coś o wielkiej agendzie i konspiracjach masońskich, przysłowiowy mason 13 stopnia. Nie wiem, na prawdę nie wiem, co o tym myśleć. To niejaki Alef Stern, tajemnicza postać, sensacyjna sprawa. Co wiecie o Alefie Sternie, jak to wyjaśnić? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 106 (przedawniony) | | 25-06-2014 | Degre | Co mam myśleć o generale Jaruzelskim? |
Jestem osobą młodą. PRLu nie pamiętam, znam jedynie z opowieści dziadków ("było lepiej, każdy miał pracę"). Nie wiem co o generale myśleć, co myśleć o jego decyzjach(np wprowadzeniu stanu wojennego) , jaką był postacią... Słyszałem wiele opinii ( tych bardzo dobrych jak i tych bardzo złych) i nie wiem co mam z tym zrobić, jakie zająć stanowisko. Taki na przykład stan wojenny: wprowadzony by "ruscy" do nas nie weszli, czy po to by ratować ówczesny ustrój? czy było możliwe, by weszli? i znów... Z jednej strony wiem, że ostatni żołnierze ZSRR opuścili Polskę w 1992r ( !) z drugiej, słyszałem, że ich interwencja była niemożliwa, państwo było zbyt wyniszczone gospodarczo i po prostu było by ich nie stać. Co ja mam uważać - że bohater, zdrajca czy coś pomiędzy? Chętnie przeczytam książki na ten temat.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 08-06-2014 | Kaganek | Apel do agnostyków i ateistów - co też powinniśmy robić |
Widziałem nedawno gdzieś w necie wpis pewnej katoliczki, bardzo ciepły, stwierdzjacy że "Bóg jest miłością", uzupełniony zdjęciem JP2 całującego w czoło małe dziecko. Uzmysłowił mi, że są wśród wierzących ludzie dobrzy i nie zacietrzewieni, może nawet nie skorzy do "wmuszania" państwu religii do szkół? Niestety jak dojdzie do wyborów to pójdą tak głosować jak każe ksiądz - i w tym sensie są otumanionymi żołnierzami KK; strzelajacymi, jak każą, ostrą amunicją w imię Boże  DLATEGO ATEIZOWAĆ POLSKĘ MUSIMY! POWTARZAM: ANNO GRODZKA, NINO SANKARI, ADAMIE MANTERYSIE, ANDRZEJU WENDRYCHOWICZU, JACKU TABISZU, MARIUSZU AGNOSIEWICZU, PREZESIE S.A.(NAZWISKA NIE ZNAM), I INNI - TYCH (NAS) NAJWIĘCEJ ATEIZOWAĆ WPROST TEŻ TRZEBA! np walczyć by programy nauczania w szkołach i progamy w TV publicznej były też o SAHELANTROPUSIE i o AUSTARLOPITEKU, itd, itp - inaczej szkoły i TV staną są niejako "mediami" KK. Mimo propagowania intelektualnej niewiary staram się (może za mało) nie obrażać wprost Jahwe bo, po prostu, przy takiej Pani, jak wspomniania, nieprzyjemnie by mi było sprawić jej przykrość. Pozdrawiam p.s. Przykład, pożytecznej jak wyjaśniłem, ateizacji "wprost" - piszcie to na ulotkach, plakatach i bannerach: "Trudno pogodzić istnienie duszy z faktem, że pochodzimy od Australopiteka. Bóg nie może znać przyszłości bo ta jest nieskończona i dlatego wszechwiedzący Bóg nie istnieje. Gdyby, wbrew matematyce, znał całą przyszłość to byłby jej niewolnikiem oraz znał nasze grzechy z góry... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 04-06-2014 | Gavran | Czym jest ateizm, a czym ateizm nie jest. |
Rażące jest niezrozumienie w społeczeństwie terminu "ateizm", jakoby miał on by być wiarą w nieistnienie boga i zawierać takowe twierdzenie ("bóg nie istnieje"). Tak rozumiany ateizm jest błędem i stanowiskiem absurdalnym nie mniej niż teizm, co przez samych teistów jest dokumentnie wykorzystystywane w ich pracach i dyskusjach, i słusznie, bo mają ku temu analogiczne powody. Twierdzenie "bóg nie istnieje" jest tak samo absurdalne, nieweryfikowalne i nieuargumentowane, jak twierdzenie "bóg istnieje", i jest sprzeczne z aktualnym stanem wiedzy, rozsądkiem i nie ma nic wspólnego z racjonalizmem, ani sceptycyzmem. Dlatego tak rozumiany ateizm uważam za błędny. Poniżej przedstawiam lepiej uargumentowaną logicznie i etymologicznie definicję.
Względem istnienia boga zająć możemy jedną z trzech pozycji:
1. Wiara w istnienie boga - teizm (+1) 2. Brak wiary w istnienie/nieistnienie boga - ateizm (0) 3. Wiara w nieistnienie boga - antyteizm (-1)
Te trzy stanowiska wyczerpują logiczną pulę pozycji, jakie możemy zająć względem istnienia boga. Należy zauważyć, że tylko pozycja druga nie zawiera żadnych pozytywnych twierdzeń, a co za tym idzie, nie spoczywa na niej ciężar dowodu i nie potrzebuje żadnej argumentacji. Jest też jedynym racjonalnym i zgodnym z naukowym światopoglądem stanowiskiem, jako, że nie wypowiada żadnych twierdzeń na temat istnienia obiektu, o którym nic nam nie wiadomo.
Reasumując: Atezim NIE jest wiarą w nieistnienie boga. Ateista NIE twierdzi, że bóg nie istnieje (ponieważ.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 04-06-2014 | Kaganek | Ateiści też są moralni - mamy współodczuwanie |
Życzymy innym, podobnym do nas istotom tego samego co sobie! Mamy wzniosłe uczucia!
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie (Immanuel Kant)
Gwiazdy (Bolesław Leśmian)
Tej nocy niebo w dreszczach od gwiazd mrugawicy Kołysało swój bezmiar w sąsiednie bezmiary, To w próżnię swe radosne unosząc pożary, To zbliżając je znowu ku mojej źrenicy.
Patrzę, niby przez nagły w mej ślepocie wyłom, A światy roziskrzone - zaledwo na mgnienie Odsłaniają mym oczom, jak nieba mogiłom, Dalekie, zatajone w srebrze ukwiecenie.
Odsłaniają swe jary, wzgórza i parowy, Już z jednego szum borów płonących dolata, Z drugiego - cisza grobów, a z trzeciego świata - Krzyk o pomoc i zawiew południa lipcowy.
Zasłuchany, wpatrzony stoję tak do świtu, Aż niebo wron zbudzonych przesłoni gromada, Gwiazdy giną w jaśnistych roztopach błękitu, I gąszcz rosy na rzęsach zbłyskanych osiada.
Skroń znużoną pochylam do stogu na łące, Garścią rozcwierkanego rojem świerszczów siana Rzeżwię oczy, smugami gwiazd jeszcze gorące, I do snu odniałego padam na kolana.
I śni mi się i trwogą uderza do głowy Krzyk o pomoc i zawiew południa lipcowy.
I oto nadeszła pora czernienia traw zżętych. Pozostał za nami Kosmos jesienny. Przyszło nam u drogowskazu z napisem - donikąd - stanąć. A w nas słowa jak ptaki zmoknięte, a w nas myśli strachliwe jak zając.(W.Bellon)
W górze tyle gwiazd, W dole tyle miast. Gwiazdy miastom dają znać, Że dzieci muszą spać! Ach śpij, kochanie. Jeśli gwiazdkę z nieba.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |