Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale ABC Racjonalisty

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
19-03-2022kobieta"Rosyjscy kosmonauci przybyli na ISS w ukraińskich barwach"
Są pierwszymi nowo przybyłymi kosmonautami na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Gdy wynurzyli siȩ wisząc w powietrzu przez właz, trzej Rosjanie mieli na sobie żółto- niebieskie kombinezony. Kolory flagi ukraińskiej??

-Inni zwracają uwagę, że wszyscy trzej kosmonauci mają swoje korzenie na tym samym uniwersytecie, Bauman w Moskwie, który również ma w swoim logo kolory żółty i niebieski- ale kolory kombinezonόw bardziej przypominają żółto-niebieskie kolory ukraińskiej flagi.

Kiedy Oleg Artemyev został zapytany o wybór koloru kombinezonow, potwierdził, że wszystkie nowe drużyny zazwyczaj same wybierają kolor.
- Ale kiedy przyszła nasza kolej, żółtego materiału było tak dużo, że musieliśmy go użyć. Dlatego ubraliśmy się na żółto, powiedział.

Niebieskie linie na skafandrze nie zostały wyjaśnione.

www.expres(*)till-iss-i-ukrainska-fargerna/

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
19-03-2022romaro"Rossgram" po zablokowaniu Instagrama
16 marca (Reuters) - Rosyjscy przedsiębiorcy technologiczni zamierzają uruchomić na krajowym rynku aplikację do dzielenia się zdjęciami, która ma wypełnić pustkę po zablokowanym w tym tygodniu przez władze Instagramie. Nowa usługa, znana jako Rossgram, zostanie uruchomiona 28 marca i będzie miała dodatkowe funkcje, takie jak crowdfunding i płatny dostęp do niektórych treści, podała jej strona internetowa w środę.
"Mój partner Kirill Filimonov i nasza grupa programistów byliśmy już przygotowani na taki obrót spraw i postanowiliśmy nie przegapić okazji do stworzenia rosyjskiego analogu popularnego portalu społecznościowego, uwielbianego przez naszych rodaków" - napisał na portalu społecznościowym VKontakte Alexander Zobov, dyrektor ds. public relations inicjatywy.
Rosyjski państwowy regulator komunikacji Roskomnadzor zablokował dostęp do Instagrama od poniedziałku po tym, jak jego amerykański właściciel Meta Platforms (FB.O) powiedział w zeszłym tygodniu, że pozwoli użytkownikom mediów społecznościowych na Ukrainie na umieszczanie wiadomości takich jak "Śmierć rosyjskim najeźdźcom".
Meta, która jest również właścicielem Facebooka, poinformowała, że tymczasowa zmiana w polityce dotyczącej mowy nienawiści dotyczy tylko Ukrainy po inwazji Rosji, twierdząc, że byłoby błędem uniemożliwienie Ukraińcom "wyrażania swojego oporu i wściekłości wobec inwazyjnych sił wojskowych". Meta poinformowała w niedzielę, że zawęża swoją politykę moderacji treści na Ukrainie, zabraniając nawoływania do..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
18-03-2022romaroKonserwacja w rosyjskim wojsku
Jest to wątek, który wyjaśni domniemane złe praktyki konserwacji ciężarówek rosyjskiej armii i implikacje operacyjne podczas ukraińskiego sezonu błotnego.
twitter.com/i/status/1499385713309241348
Nie jestem ekspertem. Tekst w języku rosyjskim z kilku części złożyłem (dyskusja była na TT).

Ciężarówki wojskowe muszą być wykorzystywane raz w miesiącu jako rodzaj konserwacji zapobiegawczej ich samoczynnemu niszczeniu. W szczególności aby przetestować centralny system pompowania powietrza w oponach (CTIS), aby sprawdzić, czy przewody nie mają nieszczelności lub czy nie ma gniazd owadów/robactwa blokujących system. Bezpośrednie światło słoneczne ma wpływ na szybsze starzenie się opon ciężarówek i dlatego i również w tym przypadku okresowe przemieszczanie pojazdów ma na celu zapobieżenie ich niszczeniu . Zmiana położenia ciężarówek zapobiega też gniciu opon, a jazda CTIS utrzymuje elastyczne ściany boczne opon. Kiedy zostawiasz opony ciężarówek wojskowych w jednym miejscu przez wiele miesięcy ściany boczne stają się kruche tak, że użycie niskiego ustawienia ciśnienia w oponach na dowolną znaczną odległość spowoduje katastrofalną awarię opon przez rozdarcia. Teraz spójrzcie na te same ściany boczne opony Pantsir-S1 po tym, jak Ukraińcy próbowali ją holować i wyciągnąć z błota.
pbs.twimg.(*)X0AQ3GUu?format=jpg&name=large
Prawa tylna opona rozpadła się, ponieważ rozdarcia w niej były zbyt duże, aby CTIS mógł utrzymać się na powietrzu. Nikt nie ćwiczył na..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
18-03-2022ArminiusStrzelców Siczowych bój zwycięski z Moskalami
Trzydzieści km. od Stryja, w Karpatach Wschodnich jest góra zwana Makiwką - o wysokości około 900 metrów. W miejscu tym ukraińscy Strzelcy Siczowi ( odpowiednik polskich Legionistów) stoczyli swój pierwszy zwycięski bój z Rosjanami, na przełomie kwietnia i maja 1915 roku. Obecnie na Makiwce znajduje się cmentarz - mauzoleum poległych w boju siczowników. Pełnił on i pełni nadal ogromną rolę w kształtowaniu patriotyzmu Ukraińców - jako miejsce ukraińskiej pamięci narodowej.
Warto nadmienić, iż w okresie II RP władze polskie poddawały represjom uczestników imprez patriotycznych odbywających się na Makiwce oraz nie pozwalały na czynienie trwałego upamiętniania zdarzeń jakie się tu rozegrały. Dzisiaj - na szczęście - tego typu konflikty stają się zamkniętym rozdziałem w stosunkach polsko - ukraińskich.

Zainteresowanych problem - odsyłam do podlinkowanego materiału.

"Jak wskoczył do moskiewskiego okopu, zastał tam trzech sołdatów, z których dwóch trzymało ręczne granaty, a jeden właśnie ładował karabin. Nie chcieli się poddawać i jeden nawet rzucił granat, który nie wybuchł. Tak czystym przypadkiem życie było uratowane. Nadleciał towarzysz i uderzył jego (tego sołdata, co trzymał karabin) tak, że w rękach strzelca został tylko kawałek lufy, a karabin połamał się na Moskalu. [...] Szalona bitwa. Jeden zraniony, drugi padł, trzeciemu głowę urwał granat".

"W walkach o Makiwkę Legion USS stracił: 42 zabitych, 76 rannych i 36 zaginionych. W walkach wyróżnili się szczególnie czet. A...

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
18-03-2022romaroTego jeszcze nie grali
- Konfederacja podsyca konflikty społeczne, by zbijać na nich polityczny kapitał. Nie będziemy jej w tym pomagać - zapowiadają dziennikarze.
Konfederacja potrafi organizować nawet po kilka konferencji dziennie. Jedna z nich poświęcona była np. ukraińskim flagom, których obecność w Sejmie konfederatom przeszkadzała. Wielu dziennikarzy sejmowych programowo unika nagłaśniania tych wystąpień i dlatego o nich nie słyszymy ani nie czytamy.

Dzisiaj na konferencji Konfederacji nie było dziennikarzy. Nagrywania odmówiła część kamerzystów, nawet nie zapalono świateł. Tytuł konferencji sugerował, że wymierzona będzie w pomoc udzielaną uchodźcom z Ukrainy. Wiedzą, że napływ uchodźców może prowadzić do napięć społecznych. Będą je podsycać i zbijać na tym kapitał polityczny - przewidują dziennikarze sejmowi.

pbs.twimg.com/media/FOC7nxOXIAAbxJ2?format=jpg
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
17-03-2022romaroŻycie w Moskwie

"Supermarket sieci Atak należącej do Auchan:
"Szanowni kupujący. Informujemy, że w naszej sieci sklepów są następujące ograniczenia na zakupy towarów socjalnych."
Cukier 1 kg - 10 sztuk.
Cukier 5 kg - 2 sztuki.
Olej roślinny - 10 sztuk.
Mąka 2 kg - 5 sztuk.
Sól - 3 sztuki.
Makaron, ryż - 10 sztuk.
Podobne komunikaty są jednak też w innych hipermarketach czy sieciach Piatieroczka, Pieriekriestok, Karuzel czy Cziżik,
Bywa, że nie ma np. cukru wcale. Na półkach, gdzie zwykle stoi, jest teraz tabliczka: "przepraszamy bardzo, produkt jest w drodze. Robimy wszystko, żeby szybko ta sytuacja się zmieniła." Gwoli ścisłości, brakuje tylko taniego cukru, bo tak w ogóle to cukier jest.
Jeśli chodzi o substytucję importu jabłek, serów, ryb i owoców morza, mleka skondensowanego czy przetwórstwa mięsa. Rodzima produkcja tych towarów nie zdołała zastąpić importu, w efekcie ich ceny znacznie wzrosły, a konsumpcja wewnętrzna spadła
Zza granicy do Rosji sprowadza się większość owoców (jabłek, gruszek, jagód). I co tu tu dużo kryć, w wyniku tępienia importu jakość jedzenia spadła na pysk. Zwłaszcza nabiału, do którego produkcji używa się dużych ilości oleju palmowego jako znacznie tańszego zamiennika tłuszczu.
9 marca agencja Interfax poinformowała, że Duma proponuje wprowadzenie regulacji cen na podstawowe produkty. Mowa jest o żywności, lekach, artykułach dziecięcych, materiałach budowlanych, chemii gospodarczej, artykułach dla zwierząt domowych, a także o niektórych usługach.
Na mieszkańcach..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
17-03-2022ArminiusŚwiatowy Kongres Żydów sieje putinowską propagandą
W 2017 roku zamieściłem na forum Racjonalisty wątek pt. "Terrorysta Petlura i esesman" (www.racjonalista.pl/forum.php/p,67/s,752480). Traktuje on o odsłonięciu w Winnicy pomnika Semena Petlury ukraińskiego bohatera , męża stanu, twórcy niepodległej Ukrainy po I wojnie światowej. Jest to postać formatu Piłsudskiego i analogicznie traktowana przez Ukraińców. Pamięć o Nim stanowiła zawsze bardzo ważny element wykuwania ukraińskiej świadomości narodowej, a w chwili obecnej Jego imię i czyny dodają otuchy walczącym z rosyjskim agresorom.
Jak już zasygnalizowałem w wielu watkach Izrael, wspomagając putinowskich oligarchów oraz nie chcąc się przyłączyć do międzynarodowego bojkotu gospodarczego Rosji - staje w zmaganiu między dobrem a złem po stronie Rosji.
W tym kontekście warto przywołać reakcję Światowego Kongresu Żydów na wieść o odsłonięciu pomnika Petlury, o której traktuje podlinkowany wątek.
A oto i ona:

"Światowy Kongres Żydów jest zasmucony godną pożałowania i haniebną decyzją władz Winnicy aby uczcić antysemickiego nacjonalistycznego przywódcę Semena Petlurę jako obrońcę Ukrainy oraz opinią wyrażoną przez głowę obłasti winnickiej Walerego Korowego, który określił Petlurę. jako "uczciwego człowieka". Petlura w żadnym wypadku nie był uczciwym człowiekiem. Był okrutnym barbarzyńcą, bezdyskusyjnie odpowiedzialnym za pogromy w których 35-40 tysięcy Żydów zostało zamordowanych. On oraz jego Ukraińska Republika Ludowa to było coś więcej niż tylko ukraińscy nacjonaliści to..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
17-03-2022ArminiusJak Polak z Persem. Precz z izraelskimi lokajami Putina!
"11 marca br. Minister SZ Zbigniew Rau odbył rozmowę telefoniczną z ministrem SZ Islamskiej Republiki Iranu, Hosseinem Amir-Abdollahian.
Przedmiotem rozmów były aktualne zagadnienia agendy bilateralnej. Minister Hossein Amir-Abdollahian podziękował za wsparcie Polski w ewakuacji obywateli Iranu z Ukrainy przez Warszawę, jak również darowiznę 2 miliona szczepionek firmy Astra Zeneca przeciwko Covid-19 dla Iranu, w tym uchodźców afgańskich w Iranie.
Minister Zbigniew Rau zaznaczył, że udzielone przez nas wsparcie jest wyrazem solidarności z Irańczykami i Iranem, z którym łączą Polskę od lat przyjazne stosunki sięgające XVI wieku. Minister przypomniał, że pamiętamy o szczególnym elemencie naszych relacji, którym jest irańska pomoc i gościna, jakiej udzielono 120 tys. Polaków ewakuowanych ze Związku Radzieckiego w trakcie II wojny światowej. W 2022 r. przypada 80-ta rocznica ewakuacji armii gen. Władysława Andersa do Iranu.
Ministrowie SZ Polski i Iranu omówili ponadto kwestie z zakresu problematyki międzynarodowej; perspektywy politycznego uregulowania konfliktu zbrojnego, wywołanego nieusprawiedliwioną i nieuzasadnioną zbrojną napaścią Rosji na Ukrainę oraz perspektywy szybkiego przywrócenia porozumienia JCPOA. Minister Zbigniew Rau zaznaczył, że Polska uznaje JCPOA za istotny element globalnej architektury w zakresie nieproliferacji broni masowego rażenia."


Brawo panie Morawiecki i panie Rau - to wyśmienity początek, pokazujecie wreszcie klasę. Czas na przełom w relacjach polsko..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 52 (przedawniony)
16-03-2022ArminiusCzy żydowscy mężczyźni bronią Ukrainy przed agresorem???
Podaję link do info zamieszczonego przez Onet - zatytułowanego "Tysiące ukraińskich Żydów uciekają do Izraela. Główny szlak wiedzie przez Polskę".
Pytanie brzmi, Żydów czy Żydówek i dzieci żydowskich oraz starców i chorych? Żydzi. mężczyźni, obywatele Ukrainy (w wieku 16 - 60 lat)winni zostać w swej OJCZYŹNIE i bronić jej przed moskiewskim agresorem. Podejrzewam, że jak zawsze, czmychają przed niebezpieczeństwem także mężczyźni w wieku poborowym - zdradzając swą ojczyznę.
Czekam na wszelkie info w tym względzie.


wiadomosci(*)wny-szlak-przez-polske/erdvlf7
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
15-03-2022romaroPaniczna sprzedaż ogarnia Chińskie firmy.
Świat z uwagą jak na Rosję patrzy też na Chiny. Ciekawy artykuł czytam dzisiaj w Blombergu. Serwis jest płatny dlatego pozwoliłem sobie zamieścić tutaj fragment. Rosja jest teraz tak toksyczna, że doniesienia, że Putin poprosił Xi o pomoc wojskową, spowodowały największy spadek chińskich akcji od 2008 roku. Chińskie akcje spółek technologicznych straciły dziś 2,1 bln USD. Paniczna sprzedaż ogarnia firmy Tencent, Alibaba i Meituan.

(Bloomberg) - W poniedziałek kontynuowany był nieprzerwany spadek wartości chińskich akcji technologicznych, ponieważ bliskie stosunki Pekinu z Rosją zwiększyły ryzyko dla spółek z kontynentu, które już wcześniej borykały się z nowymi problemami regulacyjnymi.
Indeks Hang Seng Tech spadł o ponad 8% w porannym handlu, a sektor ten ponownie znalazł się na czele strat w Hong Kongu i Chinach. Indeks Złotego Smoka, który śledzi amerykańskie kwity depozytowe chińskich firm, spadł o 10% w dwóch kolejnych dniach w zeszłym tygodniu - co nigdy wcześniej nie zdarzyło się w jego 22-letniej historii. Spadek nastąpił po raporcie, z którego wynika, że Rosja poprosiła Chiny o pomoc wojskową w wojnie na Ukrainie. Traderzy obawiają się, że potencjalny gest Pekinu wobec Władimira Putina może spowodować globalny odwet na chińskich firmach, a nawet sankcje.
Na to nakłada się szereg obaw związanych z regulacjami prawnymi. W zeszłym tygodniu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wskazała pierwszą partię chińskich akcji w ramach akcji przeciwko zagranicznym firmom,..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)