 |
Przegląd wątków w dziale ABC Racjonalisty
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 44 (przedawniony) | | 13-09-2024 | Murdoch_13 | Kwantowa niepewność: Jak kwestionowałem prawa fizyki na kontroli ;) |
Ostatnio, wracając od dziewczyny późną nocą, napotkałem na nieoczekiwaną kontrolę policyjną. Wiecie, jak to jest - pusta droga, radio cicho gra, myślami jestem już w domu, a tu nagle błysk policyjnej latarki każe mi się zatrzymać. Zatrzymałem się i spokojnie czekałem na funkcjonariusza, który podszedł do okna mojego auta z radarem w ręku i oświadczył, że jechałem o 38 km/h za szybko. "Mandat, oczywiście" - powiedział z pełnym przekonaniem. Ja jednak, nieco zainspirowany lekturami z fizyki kwantowej i teorią względności, postanowiłem podejść do tego tematu z nieco innej strony...
"Wie pan co, panie władzo," zacząłem ostrożnie, "nie przyjmę tego mandatu." Policjant spojrzał na mnie jak na osobę, która właśnie zaproponowała mu grę w szachy na środku autostrady. "Dlaczego?" zapytał zdziwiony, ale z nutką rozbawienia.
"Bo wie pan, prędkość to pojęcie względne!" odpowiedziałem triumfalnie. "Wszystko zależy od układu odniesienia. Prędkość mojego samochodu może być zupełnie inna w zależności od punktu, z którego ją mierzymy. Czy wziął pan pod uwagę, że w rzeczywistości mogłem poruszać się zupełnie inaczej niż pana radar pokazuje?"
Policjant zmarszczył czoło. Wyglądał, jakby próbował przypomnieć sobie coś z lekcji fizyki w liceum. Ale ja nie zamierzałem poprzestać na takich podstawach. "A zasada nieoznaczoności Heisenberga?" kontynuowałem z entuzjazmem, "Nie można jednocześnie precyzyjnie zmierzyć prędkości i pozycji mojego samochodu! Pana radar nie jest przecież ponad kwantową naturą.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 04-09-2024 | okragly | skąd się biorą poglądy? |
skąd się biorą poglądy? w raju było wiadome | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 25 (przedawniony) | | 01-09-2024 | okragly | czy jestem genialny? |
natknąłem się w internecie na stare (10 lat) wykłady/ pogadanki prof filozofii Bogusława Wolniewicza, pt głos racjonalny www.youtube.com/@gosracjonalny8939i ku zaskoczeni to pierwszy człowiek z którym zgadzam się w 90%, a jest uznawany (co później wyczytałem) za najwybitniejszego Polskiego filozofa skoro ja doszedłem, niezależnie od niego, do tych samych poglądów, to tez jestem genialny? mysle że jestem małolepszy, bo wiem wiecej o raju, co powinno być podstawą filozofii wystarczy poznać raj, poznamy wszystko | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 27-08-2024 | okragly | zamrożony raj | | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 53 (przedawniony) | | 16-08-2024 | okragly | szczęścia |
życzenie szczęścia jest racjonalne, pozostałe sa nieracjonalne Jak nie ma wolnej woli, bo nie ma, to pozostaje nam tylko szczęście Wszystko co możemy zaobserwować wśród nas to nierówna dystrybucja szczęścia w raju dystrybucja szczęścia była sprawiedliwa, po równo  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 42 (przedawniony) | | 15-08-2024 | Murdoch_13 | Taleb i Bitcoin - czyli jak wywiad o spekulacji zmienił się w komedię |
Cóż za fascynujący spektakl. W ostatnim wywiadzie w CNBC, Nassim Taleb, pisarz i filozof znany z zamiłowania do podważania wszystkiego, co znajome, zaserwował nam swoje zdanie na temat Bitcoina. I co? Bitcoin jest według niego "spekulacyjnym aktywem". www.youtube.com/watch?v=Mib9r7jINW0Czyżbyśmy mieli do czynienia z objawieniem, czy może raczej z klasycznym przypadkiem "bólu dupy"? Zacznijmy od tego, że wszystko jest spekulacyjne. Dosłownie wszystko. Od kawy, którą pijemy rano, po samochód, którym jeździmy na zakupy. W końcu wszystko, co ma cenę, jest wyceniane przez rynek - a rynek, jak wiadomo, jest pełen spekulantów. Jeśli uważasz, że cena twojego ulubionego kawowego napoju jest stała, to gratulacje - właśnie odkryłeś, co to znaczy być w błędzie. Więc co tu się dzieje? ... ... ...  Mówiąc wprost, wywiad Taleba brzmi trochę jak narzekanie na to, że sąsiedzi mają lepszy samochód  Jakieś przypadkowe zabarwione pejoratywnie wypowiedzi o "spekulacyjności" mogą równie dobrze być wyrazem własnej zazdrości i frustracji z powodu tego, że nie zainwestował we właściwym momencie. "Bitcoin jest spekulacyjny" - to jakby powiedzieć, że złote rybki są śliskie. To stwierdzenie nie wymaga od nas wielkiego wysiłku intelektualnego, ale też nie wynika z niego nic konstruktywnego. Jest tutaj coś co można wyczytać między wierszami. Takie rzeczy zwykle mówią ci, którzy zazdroszczą i sądzą, że nazywając coś "spekulacyjnym", zdołają.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 08-08-2024 | Murdoch_13 | Bitcoin - moja cyfrowa kołderka ;) |
Jak dobrze jest mieć Bitcoina w świecie pełnym zawirowań. W świecie, gdzie wojny wybuchają bez ostrzeżenia, pandemie straszą nas na każdym kroku, kryzysy ekonomiczne sprawiają, że portfele stają się coraz cieńsze, inflacja zżera nasze oszczędności, a konwencjonalny system finansowy jest w rękach banków i rządów manipulujących wszystkimi naszymi ruchami Bitcoin jest jak bezpieczny kokon. Nie martwię się o inflację, nie boję się roszczeń ze strony chytrych urzędasów czy bankowych pism - każdy może mnie cmoknąć w dupę! Świat płonie a Bitcoin trwa.  Z Bitcoinem czuję się jak pod ciepłą kołderką, gdy za oknem panuje zimno inflacji, zawirowania polityczne i globalny niepokój. Dziękuję Satoshi Nakamoto za stworzenie czegoś tak wspaniałego - prawdziwego daru w tych chorych czasach. . | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 07-08-2024 | okragly | dom rodzinny |
co namalują dzieci (wiek przedszkolny) jeśli poprosimy o namalowanie ich domu rodzinnego, a mieszkają na 20 pietrze. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 03-08-2024 | okragly | to nie nasza wina |
to nie nasza wina, że jesteśmy libkami (indywidualizm, wolność, własność), to sprawa pożywienia, naszym jest pszenica, do jej uprawy potrzeba tylko kawałek poletka gdzie sami siejemy, zbieramy, młócimy i spożywamy W Azji pożywieniem jest ryż, do jego uprawy potrzeba współpracy całej wioski | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 02-08-2024 | okragly | finansujemy armię Portugalii i ich służbę zdrowia |
mamy fajną sieć sklepów Biedronka, zarabia u nas i podatki płacą u siebie, czyli w Portugalii (tam ma siedzibę). My (libki niedorozwojki) poprzez biedronkę dajemy 5% budżetu Portugalii, to 3 X więcej niż wydają na wojsko. Co dziwne, mimo to Biedronka płaci u nas podatki 100 x większe w porównaniu do Lidla, i innych marketów z "zachodu" naszego boga, które wykazują 0 zysku i nie płaca nic (wszystko transferują do siebie, czy do raju  ) czemu my libki dla których bogiem jest INDYWIDUALNOŚĆ, WOLNOŚĆ, WŁASNOŚC, jesteśmy takie głupie. Co zrobić by być mądrzejszym? my libki musimy wymrzeć, przyroda nie znosi takiej głupoty | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |