Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale ABC Racjonalisty

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 44 (przedawniony)
13-09-2024Murdoch_13Kwantowa niepewność: Jak kwestionowałem prawa fizyki na kontroli ;)
Ostatnio, wracając od dziewczyny późną nocą, napotkałem na nieoczekiwaną kontrolę policyjną. Wiecie, jak to jest - pusta droga, radio cicho gra, myślami jestem już w domu, a tu nagle błysk policyjnej latarki każe mi się zatrzymać. Zatrzymałem się i spokojnie czekałem na funkcjonariusza, który podszedł do okna mojego auta z radarem w ręku i oświadczył, że jechałem o 38 km/h za szybko. "Mandat, oczywiście" - powiedział z pełnym przekonaniem. Ja jednak, nieco zainspirowany lekturami z fizyki kwantowej i teorią względności, postanowiłem podejść do tego tematu z nieco innej strony...

"Wie pan co, panie władzo," zacząłem ostrożnie, "nie przyjmę tego mandatu." Policjant spojrzał na mnie jak na osobę, która właśnie zaproponowała mu grę w szachy na środku autostrady. "Dlaczego?" zapytał zdziwiony, ale z nutką rozbawienia.

"Bo wie pan, prędkość to pojęcie względne!" odpowiedziałem triumfalnie. "Wszystko zależy od układu odniesienia. Prędkość mojego samochodu może być zupełnie inna w zależności od punktu, z którego ją mierzymy. Czy wziął pan pod uwagę, że w rzeczywistości mogłem poruszać się zupełnie inaczej niż pana radar pokazuje?"

Policjant zmarszczył czoło. Wyglądał, jakby próbował przypomnieć sobie coś z lekcji fizyki w liceum. Ale ja nie zamierzałem poprzestać na takich podstawach. "A zasada nieoznaczoności Heisenberga?" kontynuowałem z entuzjazmem, "Nie można jednocześnie precyzyjnie zmierzyć prędkości i pozycji mojego samochodu! Pana radar nie jest przecież ponad kwantową naturą..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
04-09-2024okraglyskąd się biorą poglądy?
skąd się biorą poglądy?
w raju było wiadome
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
01-09-2024okraglyczy jestem genialny?
natknąłem się w internecie na stare (10 lat) wykłady/ pogadanki prof filozofii Bogusława Wolniewicza, pt głos racjonalny www.youtube.com/@gosracjonalny8939
i ku zaskoczeni to pierwszy człowiek z którym zgadzam się w 90%, a jest uznawany (co później wyczytałem) za najwybitniejszego Polskiego filozofa
skoro ja doszedłem, niezależnie od niego, do tych samych poglądów, to tez jestem genialny?

mysle że jestem małolepszy, bo wiem wiecej o raju, co powinno być podstawą filozofii
wystarczy poznać raj, poznamy wszystko
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
27-08-2024okraglyzamrożony raj
Eskimosi wypchnięci na rubieże życia najwięcej zachowali raju www.youtube.com/watch?v=fPQxkcXkI3k
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 53 (przedawniony)
16-08-2024okraglyszczęścia
życzenie szczęścia jest racjonalne, pozostałe sa nieracjonalne
Jak nie ma wolnej woli, bo nie ma, to pozostaje nam tylko szczęście
Wszystko co możemy zaobserwować wśród nas to nierówna dystrybucja szczęścia
w raju dystrybucja szczęścia była sprawiedliwa, po równo
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 42 (przedawniony)
15-08-2024Murdoch_13Taleb i Bitcoin - czyli jak wywiad o spekulacji zmienił się w komedię
Cóż za fascynujący spektakl. W ostatnim wywiadzie w CNBC, Nassim Taleb, pisarz i filozof znany z zamiłowania do podważania wszystkiego, co znajome, zaserwował nam swoje zdanie na temat Bitcoina. I co? Bitcoin jest według niego "spekulacyjnym aktywem".

www.youtube.com/watch?v=Mib9r7jINW0

Czyżbyśmy mieli do czynienia z objawieniem, czy może raczej z klasycznym przypadkiem "bólu dupy"?

Zacznijmy od tego, że wszystko jest spekulacyjne. Dosłownie wszystko. Od kawy, którą pijemy rano, po samochód, którym jeździmy na zakupy. W końcu wszystko, co ma cenę, jest wyceniane przez rynek - a rynek, jak wiadomo, jest pełen spekulantów. Jeśli uważasz, że cena twojego ulubionego kawowego napoju jest stała, to gratulacje - właśnie odkryłeś, co to znaczy być w błędzie.

Więc co tu się dzieje?

...
...
...



Mówiąc wprost, wywiad Taleba brzmi trochę jak narzekanie na to, że sąsiedzi mają lepszy samochód Jakieś przypadkowe zabarwione pejoratywnie wypowiedzi o "spekulacyjności" mogą równie dobrze być wyrazem własnej zazdrości i frustracji z powodu tego, że nie zainwestował we właściwym momencie. "Bitcoin jest spekulacyjny" - to jakby powiedzieć, że złote rybki są śliskie. To stwierdzenie nie wymaga od nas wielkiego wysiłku intelektualnego, ale też nie wynika z niego nic konstruktywnego.

Jest tutaj coś co można wyczytać między wierszami. Takie rzeczy zwykle mówią ci, którzy zazdroszczą i sądzą, że nazywając coś "spekulacyjnym", zdołają..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
08-08-2024Murdoch_13Bitcoin - moja cyfrowa kołderka ;)
Jak dobrze jest mieć Bitcoina w świecie pełnym zawirowań. W świecie, gdzie wojny wybuchają bez ostrzeżenia, pandemie straszą nas na każdym kroku, kryzysy ekonomiczne sprawiają, że portfele stają się coraz cieńsze, inflacja zżera nasze oszczędności, a konwencjonalny system finansowy jest w rękach banków i rządów manipulujących wszystkimi naszymi ruchami Bitcoin jest jak bezpieczny kokon.

Nie martwię się o inflację, nie boję się roszczeń ze strony chytrych urzędasów czy bankowych pism - każdy może mnie cmoknąć w dupę!

Świat płonie a Bitcoin trwa.



Z Bitcoinem czuję się jak pod ciepłą kołderką, gdy za oknem panuje zimno inflacji, zawirowania polityczne i globalny niepokój.

Dziękuję Satoshi Nakamoto za stworzenie czegoś tak wspaniałego - prawdziwego daru w tych chorych czasach.

.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
07-08-2024okraglydom rodzinny
co namalują dzieci (wiek przedszkolny) jeśli poprosimy o namalowanie ich domu rodzinnego, a mieszkają na 20 pietrze.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
03-08-2024okraglyto nie nasza wina
to nie nasza wina, że jesteśmy libkami (indywidualizm, wolność, własność), to sprawa pożywienia, naszym jest pszenica, do jej uprawy potrzeba tylko kawałek poletka gdzie sami siejemy, zbieramy, młócimy i spożywamy
W Azji pożywieniem jest ryż, do jego uprawy potrzeba współpracy całej wioski
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
02-08-2024okraglyfinansujemy armię Portugalii i ich służbę zdrowia
mamy fajną sieć sklepów Biedronka, zarabia u nas i podatki płacą u siebie, czyli w Portugalii (tam ma siedzibę). My (libki niedorozwojki) poprzez biedronkę dajemy 5% budżetu Portugalii, to 3 X więcej niż wydają na wojsko. Co dziwne, mimo to Biedronka płaci u nas podatki 100 x większe w porównaniu do Lidla, i innych marketów z "zachodu" naszego boga, które wykazują 0 zysku i nie płaca nic (wszystko transferują do siebie, czy do raju )

czemu my libki dla których bogiem jest INDYWIDUALNOŚĆ, WOLNOŚĆ, WŁASNOŚC, jesteśmy takie głupie. Co zrobić by być mądrzejszym?

my libki musimy wymrzeć, przyroda nie znosi takiej głupoty
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)