 |
Przegląd wątków w dziale ABC Racjonalisty
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 07-05-2012 | dokowski | Misja racjonalizmu |
Nie raz już mówiliśmy o tym, że życie jest dla racjonalisty źródłem nieustannego zdziwienia, spowodowanego otaczającym nas ze wszystkich stron absurdem. Mówiliśmy o wielu absurdach rządzących światem, przykładowo: dotowane przerabianie żywności na biopaliwa; używanie PKB, jako wskaźnika rozwoju; wycofywanie się rządów z inwestowania w energetykę jądrową; pomoc humanitarna dla ludobójczych reżimów, które kupują za tę pomoc więcej broni; wpływ religii na władców… Przykłady te można mnożyć, a to tylko część absurdu. Innym rodzajem absurdu są skutki wszechobecnej korupcji, która jest naturalną przyczyną decyzji głupich i złych (dobre decyzje nie potrzebują argumentów silniejszych niż prawo i prawda). Sądzę, że został już dostatecznie dobrze przygotowany grunt, aby poruszyć temat najważniejszy dla racjonalisty: jak zmienić świat, aby nie rządziła nim głupota, zła wola i indolencja. Ktoś kiedyś zauważył, że demokracja jest złym ustrojem, ale niestety, nie wymyślono lepszego. Podstawowym błędem demokracji jest sposób podejmowania decyzji w państwie - komu pomagać, w co inwestować, jakie informacje upubliczniać itp. Demokratyczny sposób podejmowania decyzji polega na decydowaniu przez większość, lub przez osobę wybraną przez większość. Sposób ten obciążony jest ryzykiem, że ludzie głupi połączeni w ludźmi skorumpowanymi będą stanowili większość. Mówiąc krótko – słabością demokracji jest ryzyko podjęcia błędnej decyzji. Warto podkreślić, jaki jest cel tego uproszczenia. Otóż.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 39 (przedawniony) | | 05-05-2012 | Krakers | Chrzest |
Witam. Jestem nowy na forum, wiec rozpoczne tak jak niestety rozpoczalem moja przygode z kosciolem rzymskokatolickim. Temat ten nie jest zadnym wywodem intelektualnym, popartym cytatami z ksiazek. Jest to tylko swoisty apel do racjonalistow. Apel o (w miare mozliwosci) przekonywanie innych ludzi zeby odstawili decyzje o chrzcie dziecku. Kosciol tak zarzeka sie ze nie chce aby ludzie decydowali o innych (aborcja), a sam chrzci niemowleta w wieku 1-2 miesiecy, ale jest to oczywiscie podyktowane z pobudek finansowych, wiec omine ta kwestie (bussines is bussines). Dalsza czesc apelu zawiera prosbe o nieindoktrynowanie mlodych jednostek. Niech dziecko pierw nauczy sie myslec, osiagnie wiek swiadomy (wg. kosciola 9 lat, hehe) i wtedy sam obierze sobie tok myslenia. Jest to oczywiscie niekorzystne dla kosciola, ale chodzi o psychike czlowieka.
Opowiem wam krotka historie. Kiedys, w wieku 14-16 lat mialem malego kotka. Kotek ten byl baardzo agresywny, jak tylko zapomnialem schowac nogi pod koldre kot rzucal sie i gryzl moje stopy, po dwoch, trzech miesiacach, nauczylem sie chowac nogi pod koldre. Mimo tego, ze kota nie mam juz od 5 lat, nawyk nie slabnie. Widzicie pewnie analogie? Z KK leczylem sie od ok 7 lat, moge powiedziec ze jestem zatwardzialym ateista, ale kto wie? Jak bede duzo starszy i bede myslal o smierci? Kto mi zapewni, ze "owieczka sie nie nawroci" ? Prosze was bardzo, wychowujcie swoje dzieci w duchu intelektu, racjonalizmu, pokazcie im rozne religie, a w przyszlosci.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 05-05-2012 | Nemi21 | I komunia - pielgrzymka - szkoła |
Mam pytanie natury technicznej. Czy istnieje jakieś rozporządzenie Ministra Oświaty dotyczące pielgrzymki pierwszokomunijnej. Otóż w szkole moich dzieci ma się odbyc w piątek, który jest przecież normalnym dniem szkolnym. Czy taka impreza nie powinna odbywac się w dni wolne od pracy? Odbieram to jako dyskriminacje osób niewierzących/innego wyznani. Nie mówiąc o kolnej stracie godzin dydaktycznych. Czy w innych szkołach też są takie praktyki? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 05-05-2012 | Vicimalum | Książki o samopoznaniu i naturze ludzkiej. |
Os taniego czasu zacząłem interesować się filozofią i aspektem samopoznania. Troche się zainteresowałem egzystonalizme Sartre, Karteziuszem i wyborami jakich dokonujemy, oraz jak siebie ograniczamy. Również byłem zaciekawiony libertynizmem, głównie dlatego że ktoś nazwał mnie 2 markizem de Sade  Preferował bym książki z nie tyle filozoficzne, co raczej takie opowieści alegoryczne. Aha, ale nie mam na myśli Paulo Cohelo, czy też psudo-naukowego bełkoty,NLP, wszystkich mistrzów samopoznania i książek które "odmienią twoje życie"... Z góry dziękuje... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 03-05-2012 | Bella85 | Konflikt miedzynarodowy wywolany przez wypadek/katastrofe? |
Witam,
Obecnie pracuje nad projektem mojej pracy magisterskiej, ktorej watkiem przewodnim jest polityczny kryzys miedzynarodowy.
Czy ktos moze zna przyklad kiedy to miedzynarodowy konflikt zbrojny (najlepiej poprzedzony kryzysem politycznym) zostal wywolany przez jakis wypadek/katastrofe, lub przez jakis domniemany spisek?? Najlepszy przyklad bylby wtedy, kiedy jedna ze ston konfliktu bylaby Rosja.
Z gory dziekuje i pozdrawiam serdecznie! | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 26-04-2012 | Alathorn | Książki o ateizmie - po angielsku czy po polsku? |
Czy ktoś może wymienić tytuły książek, które po przetłumaczeniu na polski zatraciły trochę pierwotnego sensu w porównaniu do wersji angielskiej? Przejrzałem wątek o książkach, niestety został zamknięty, a pada w nim jedynie tytuł "Bóg nie jest wielki" Hitchensa. Nie chodzi mi o mało istotne zmiany, które zawsze pojawiają się przy tłumaczeniu tytułów, ale bardziej o zmiany podobne do: www.racjonalista.pl/forum.php/s,163987#w164107 | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 57 (przedawniony) | | 22-04-2012 | Alathorn | Ateizm i chrzest. |
Witam,
Kilka razy przeglądałem już to forum, lecz dopiero teraz byłem zmuszony do zaczerpnięcia rady odnośnie własnego życia.
Jestem ateistą, lecz w maju mam zostać ojcem chrzestnym swojego siostrzeńca i nasuwa mi się pytanie: Czy nie poinformować wcześniej rodziny dziecka o całym fakcie? Nie ukrywam, że spowiedź oraz inne rytuały nie będą zbytnio szczere, a nie chcę w rodzinie robić niepotrzebnych nieporozumień i przykrości, dlatego zgodziłem się na to, mimo że bliżej mi do apostazji, niż kościelnych rytuałów.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 23 (przedawniony) | | 20-04-2012 | Sarmat | Dlaczego nas nie lubią? |
Nas- Polaków! Czy zauważyliście, że jesteśmy jednym z bardziej nielubianych i pogardzanych narodów Europy? Dlaczego? Mogę zrozumieć sąsiedzkie animozje, wynikające z historycznych uwarunkowań. Dodam jedynie, że nie zawsze byliśmy ofiarami. Czasem też ciemiężcami. Rosjanie nas nie cierpią. Litwini i Ukraińcy organicznie nienawidzą . Białorusini chwilowo lubią (ci-niereżimowi). Niemcy co najwyżej pogardzają. Zwątpiłem, kiedy dowiedziałem się, że w takiej Holandii jest teraz wręcz moda na polakożerstwo. Nasz MSZ , europosłowie interweniowali z powodu antypolskiego jadu w holenderskich mediach i necie. Co do nas mają Holendrzy? Może niechęć do Polaków nie jest zjawiskiem masowym (jak np. antysemityzm), ale jednak statystycznie znamiennym . Nie zastanawiało Was to nigdy? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 17-04-2012 | zielona herbatka | Ciekawe zjawisko |
Ostatnio w środkach masowego przykazu padło parę informacji na temat "dziwnych dźwięków" Chciałam zapytać czy faktycznie może być to wpływ burz słonecznych jakie występują w centrum naszego układu ? A może ma ktoś inne ciekawe wyjaśnienie tego zjawiska ? Ponieważ nie mogę znaleźć jakiegoś racjonalnego źródła pytam  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 105 (przedawniony) | | 16-04-2012 | CompleteUnknown | "Pamięć i tożsamość" jako lektura |
Jestem w trzeciej klasie LO. Mamy obowiązkowo czytać książkę papieża. Na początku nie byłam do niej szczególnie źle nastawiona, JPII to ważna postać XX wieku jakby nie było, nic mi się nie stanie, kiedy przeczytam. Tak sobie myślałam. Jak na razie przeczytałam 80 stron, w okolicach 20. byłam zniesmaczona, a teraz już jestem w głębokiej depresji. Coś takiego na przykład: "Po upadku ustrojów zbudowanych na "ideologiach zła" wspomniane formy eksterminacji w tych krajach wprawdzie ustały, utrzymuje się jednak nadal legalna eksterminacja poczętych istnień ludzkich zadecydowana przez demokratycznie wybrane parlamenty i postulowana w imię cywilizacyjnego postępu społeczeństw i całej ludzkości." Albo: "Godzi ona [antyewangelizacja] w same podstawy ludzkiej moralności, godzi w rodzinę i propaguje moralny permisywizm, rozwody, wolną miłość, przerywanie ciąży, antykoncepcję, walkę z życiem na etapie poczęcia, a także na etapie schyłku, manipulację życiem." W XXI wieku dziewiętnastoletnim ludziom w państwowej szkole próbuje się wpoić, że rozwody i antykoncepcja to zło. Nie mogłam uwierzyć, że taka książka znalazła się na liście lektur, więc to sprawdziłam i dopiero wtedy zorientowałam się, że wcale jej nie ma. Nie wiem, co o tym myśleć. Czy nauczycielka polskiego może wprowadzić obowiązek czytania lektur spoza kanonu? Co robić? Z każdą kolejną stroną "Pamięci i tożsamości" wyraźniej do mnie dociera ohyda tej książeczki. Ona mnie osobiście obraża. Papież Polak pisze: "A żyć tak, "jakby Bóg.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |