Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale ABC Racjonalisty

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony) (Zamknięty)
08-07-2009une_autreNie ma to jak polski zaścianek
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 128 (przedawniony)
07-07-2009GłąbińskiCo daje forum?
Proponuję zastanowienie się nad tym, jaką korzyść ma biorący udział w forum? Czy studiowanie mniej i bardziej sensownych postów, oraz tworzenie swoich jest może stratą czasu? Co poszczególnego każdego z nas motywuje do poświęcenia godziny (kilku godzin) na udzielanie się w dyskusji? Czy może po prostu chodzi o zajęcie czymkolwiek swojego znudzonego umysłu?
Zastanawiałem się nad tym nieraz, gdyż zdarza mi się zaniedbać na rzecz forum inne zajęcia, które aczkolwiek na emeryturze już nie są już obowiązkiem koniecznym do wypełnienia w określonym ściśle terminie, to jednak stanowią alternatywę, rezygnacja z której wymaga wyrzeczenia lub przynajmniej ograniczenia się.
Sądzę, że zasasdniczym powodem forumowania jest potrzeba podzielenia się swoimi przemyśleniami, a korzyść z wypełnienia tego pragnienia polega nie tylko na uczuciu ulgi po "wyrzuceniu z siebie", ale również, choć nieraz niezamierzone - uściślenie swoich poglądów. Wiadomo bowiem, że każda myśl póty nie uzyska konkretnego wyrazu, póki nie zostanie zwerbalizowana i to koniecznie w postaci pisemnej. Mało bowiem komu udaje się słownie, bez pomocy papieru czy komputera skonstruować wywód logicznie poprawny, wyrażający to, co "chcę powiedzieć". Stukając w klawiaturę widzę na ekranie, jak powstałe pierwotne zdania nieudolnie odtwarzają myśl i jak ta ostatnia okazuje się nieuściślona. Dopiero wielokrotne poprawianie pozwala uzyskać zadawalający pod tymi dwoma względami efekt.
Ale na tym nie koniec, gdyż w dalszej kolejności pojawia..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
06-07-2009spidiWybuch z niczego?
chciałbym tutaj przedstawić swoje pytania na temat wielkiego wybuchu: co się stało? -rozszeząjąca się przestrzeń? inflacja, osobliwość o nieskończonej gęstości a być może akt stworzenia czegoś z absolutnej pustki w której nie istniała ani materia ani energia? czy kiedykolwiek poznamy narodziny wszechświata od podszewki w skali mniejszej niż czas Plancka? pytań jest wiele lecz ile czasu zajmie ludzkości na dkrycie wszystkich tajemnic przyrody...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 62 (przedawniony)
03-07-2009dajmonionNauka niepokoi niewierzących
Tak sobie pomyślałem, że może Was to zainteresować:
www.opoka.(*)ka/I/IB/pk200926-poczatek.html
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 55 (przedawniony)
02-07-2009julekRacjonalista i sens życia

W artykule "wstępnym" Racjonalisty autor Pan Kornaszewski chce rozprawić się z mitem -
"Racjonaliści twierdzą że życie jest bez sensu"

Uważam się za racjonalistę i twierdzę - "Życie jest bez sensu" - i jest to dla mnie oczywiste .
To stwierdzenie nie zaprzecza jednak temu że mogę być szczęśliwy ,że mogę sobie wyznaczać cząstkowe cele życia i nazywam to nawet "cząstkowymi sensami" .

Gdyby umownie stworzyć byty takie jak rodzina , firma , społeczeństwo , można by wtedy szukać sensu życia dla rodziny , firmy itd. - takie "byty" nie istnieją / i tu brakuje mi profesjonalnych naukowych /filozoficznych/ określeń / -
Stwierdzenie - żyję dla moich dzieci , rodziny jest w oczywisty sposób bez sensu - można dla nich być przez jakiś ściśle określony długością życia okres .

".... Moim sensem życia jest tworzenie dzieła w postaci doskonałego architektonicznie budynku mieszkalnego który przetrwa pokolenia i będzie sławił moje imię ..." mówi sie - "..jego dzieło żyje.." - dla kogo żyje ?

Dlaczego bać się artykułowania oczywistości -

Gdzieś przeczytałem zastrzeżenie " ..... Racjonalista o ile nie jest egoistą nie twierdzi że życie jest bez sensu...." - pytam więc co to znaczy być egoistą ? - każdy człowiek z natury rzeczy jest egoistą i tu - też nie mam wątpliwości , - chyba że myślimy w kategoriach " ...jak to fajnie by było żeby świat był ....... i tu następuje seria życzeń .

I jeszcze jedna refleksja - bawią mnie niezmiernie opiekuńczo - dobrotliwe rady przyjaciół odradzających..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 96 (przedawniony)
28-06-2009ablesWitam wszystkich "Racjonalistów"
Witam,
Jako zupełnie nowy użytkownik, pragnę się przedstawić . Jestem naukowym "naturszczykiem", czyli swoją wiedzę opieram na wysłuchanych/przeczytanych argumentach, które uważam za przekonujące mnie - uwzględniając oczywiście poziom posiadanej przeze mnie w danej chwili wiedzy. A skoro wiem, że nic nie wiem - chyba łatwo mnie przekonać



Dołączając do grona Racjonalistów, chciałbym dowiedzieć się kim w takim razie jest(lub powinien być) dobry (cokolwiek to znaczy) Racjonalista.

pozdrawiam wszystkich,

ables
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 96 (przedawniony)
27-06-2009natiProponuję poczytać- Pat Condell
pozwole sobie przytoczyć fragment z twórczosci Pat'a Condell"a.
facet jest geniuszem.gorąco polecam.
dlaczego mam szanowac religie?
religia chce wymusić uniwersalną moralność,która polega na tym że włazi z butami w prywatne życie innych.a dawanie szacunku dla tego typu mentalności spowodowało cały ten bałagan w którym obecnie jestesmy.daliśmy religii wiele za duzo szacunku,wskutek czego urosła w naszych oczach do tego czym nie jest.wiara jest tylko rozmyślnym zawieszeniem niewiary.to akt woli,nie stan łaski,to stan wyboru....
poniewaz bez dowodu,nie ma zadnego powodu aby wierzyć,chyba że wynika to z indywidualnej woli.wiec dlaczego jest to godne szacunku bardziej niz wola wsadzenia sobie długopisu w oko?
dlaczego wiara jest postrzegana jako cnota?czy dlatego ze sugeruje pewne wątpliwości do rozważenia i pojmowania?
nie sądze.
wiara przez swoja definicje jest nie zbadana,więc musi znajdować sie obok najbardziej płytkich doznań.
gdyby mogła kontrolowałaby każde nasze słowo,mysl kazdego człowieka na swiecie,bo nie zapominajmy ze nawet jedna nieczysta mysl jest grzechem.
sądze że wiara w boga to nieczysta myśl,zanieczyszcza nasze pojmowanie rzeczywistości.
staje na drodze,wyzwala w nas najgorsze uczucia.
jestesmy gotowi upaść tak nisko,że zatruwamy nieukształtowane umysły ludzi,których najbardziej kochamy-naszych dzieci.
gdy przyjdzie czas aby mogły same decydowac,będzie już za pózno.
zostały juz zahipnotyzowane.przykro mi ale nie ma sposobu aby powiedziec to w inny sposób.jezeli..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
23-06-2009pyton357Witam wszystkich użytkowników i sympatyków "Racjonalisty"
Od dawna przeglądam tę stronę i, znajduję wypowiedzi na wiele interesujących mnie tematów. Jestem człowiekiem który, aby opowiedzieć się za, czy przeciw, w danym temacie potrzebuje namacalnych materialnych dowodów. Ta strona zawiera tak obszerną wiedzę że, daje mi szansę na rozwój intelektualny. Zakładam że, znajdą się tu osoby które pomogą mi zrozumieć niektóre kwestie tu poruszane. Na razie muszę ograniczyć się do przeglądania i biernego obserwowania, takich tematów jak: o Biblii i religioznawstwie , prawie i ekonomii, technologii i elektronice. Szczególnie interesują mnie Racjonalizm i Technokratyzm. Pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
21-06-2009PodgórskiMój pierwszy raz - czyt. majaki amatora
Witam, jestem calkowicie nowym uzytkownikiem. Chaos panujacy w mojej glowie nie pozwoli ani na jednolite, ani na skladne posty ,dlatego prosze o wyrozumialosc. Brak znakow polskich jest jedynie objawem prostej niedbalosci na klawiaturze. No a ludzi ktorych bedzie razil brak znakow interpunkcyjnych nie przeszkadzajacych tresci prosze o niedoczepianie sie...

Dzisiaj trafilo na mnie takowe pytanie "O co pyta - pytanie?
Moja odpowiedz brzmi
"pytanie, pyta o istote pytania, ktora prowadzi do szeregu pytan prowadzacy do sedna teoretycznej odpowiedzi, ktora stawiajac szereg watpliwosci jest retorycznie i rzeczowo nieadekwatna do jednego z pytan z wczesnego badz kolejnego szeregu pytan, zmuszajac do szczegolowo-ogolnikowej refleksji ,ktora daje podstawe do mozliwosci szukania poszczegolnych etapow odpowiedzi koncowej ,jednakowo niepewnych mozliwie nieadekwatnych pytaniowo subiektywnych odpowiedzi, badz tez mozliwe blednych - wynikajacych z braku wiedzy badz tez przeswiadczen czy tez czysto propagandowej iluzji."

Prosilbym o uwagi w ramach mozliwie dodatniej refleksji, badz tez krytyke mojej indywidualnie blednej.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 549 (przedawniony)
18-06-2009lotrekKawały
Mamy wakacje i sezon zwany "ogórkowym", jimmy_88gno wstawił wątek z wierszykami, ja natomiast proponuję wątek z kawałami. Znacie jakiś kawał o naszych "ciemiężcach" (Boy), to go wstawcie. Zaczynam pierwszy....

CHRZEST KOTKA

[color=blue]Przychodzi facet do księdza:
- Księże proboszczu, ja mam nietypową prośbę,
chciałbym ochrzcić mojego kotka.
- Nie ma mowy! Bezrozumne i bezduszne stworzenie
nie ma prawa do świętych sakramentów. Nie mogę
dopuścić do taki
- Ale ja bardzo kocham swojego kotka i chcę by
dostąpił on zabawienia. Bardzo dobrze zapłacę,
mam bardzo dużo pieniędzy.
- Nie ma takich pieniędzy!
- Tak? Ale ja jestem gotów zapłacić......tu wymienił sumę.
- Proboszcz zaniemówił. Pomilczał chwile, jakby coś
rozważając, wreszcie zrezygnowanym głosem powiedział:
- Oczekuję pana wraz z kotkiem i rodzicami chrzestnymi
w niedzielę o piętnastej.
W wyznaczonej porze wszystko zostało załatwione zgodnie
z regułami. Kotek został ochrzczony, czek zainkasowany.
Po kilu tygodniach jednak wieść dotarła do biskupa, ten
wściekły wsiadł do mercedesa i pognał do proboszcza.
Wpadł na plebanię i już od progu wrzeszczy:
- Co ty na Boga wyrabiasz? Kota chrzcisz, przecież to
grzech śmiertelny, nie mówiąc już o ośmieszaniu kościoła!
- A pamięta ekscelencja ile ostatnio posłałem do kurii?
- Pewnie, tego mercedesa za to kupiłem, myślałem, że
z rok na to zbierałeś.
- A czy widzi ekscelencja te nowe organy?
- Widzę, skąd na to miałeś pieniądze?
- To właśnie za tego..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)