Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale ABC Racjonalisty

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
17-09-2007AgatellaPRL a IV RP
Czy zwróciliście uwagę, że sytuacja w kraju podejrzanie przypomina czasy komunizmu ?

1. Nadal klasa robotniczo-chłopska jest w Polsce "przewodnią siłą narodu". Są to dokładnie ci sami ludzie, tylko mówi się już o nich "wierni". Władze, obecne tak jak ówczesne, szukają poklasku właśnie u nich i tak samo jak w PRL zwalaczają dawną "inteligencję", nazywaną teraz bez ceregieli "bandą wykształciuchów".
2. Po kilku latach demokracji w Polsce odradza się zjawisko "jedynie słusznych poglądów" oraz instytucja "przewodniej siły narodu".
3. Czystki. To "piękna" stalinowska tradycja, która teraz odżywa i rośnie w siłę.
4. Capstrzyki. Spędy organizowane z różnych okazji dla pokazania "poparcia społecznego". Teraz przed tłumami wystawia się księdza. Nie musi on nawet nic mądrego mówić, bo wiadomo, że jego słowa i tak "są święte".
5. Wzrost roli prokuratury i jej podejrzanie bliski związek z "jedynie słusznymi".
6. Cenzura światopoglądowa zaczyna się już w szkołach.
7. Więźniowie polityczni. Osoby aresztowane pod zmyślonymi zarzutami w celu usunięcia ze sceny politycznej lub w celu "zrobienia pokazówy". Szczęście w nieszczęściu - po awanturach z Rosją Sybir już nikomu nie zagraża.

Macie jakieś dalsze porównania?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 40 (przedawniony)
16-09-2007Konrad OsobińskiOcena z religii - co na to Konstytucja? cd
Witam ,

Chętnie przyłączę się do dyskusji na temat ocen z religii. Sam mam podobny dylemat. Zastanawiam się na zorganizowaniem prostestu w swoim Liceum (jestem teraz w 3kl) , chętnych nie brakuję , trzeba tylko znaleźć dobrą formę...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
13-09-2007OrcioM.A. w Tok FM
Właśnie słuchałem. Ciekawe tylko, że 1. M.A przytsał na wyrażenie "wartości chrześćjańskie" zamiast się wdawać w polemikę. (oczywiście jest tu zbywające wytłumaczenie brak czasu) Jednakże jeszcze ciekawszym było to co się wiazało z tym, iż ksiadz skonfrontowany z panem M.A przytaczał nader mało delikatne wulgarne cytaty z artykułów na stronach Racjonalisty. Z jednej strony się odżegnywał w imię tolerancji etc, z drugiej zapowiadał my grzeczni nie będziemy, walczmy z mitem grzecznego wolnomyśliciela co sie nie odzywa. Odniosło się wrażenie, ze pan M.A uważa, iż odzywanie sie w sporach musi sie wiazac z niegrzecznością, a grzeczne odzywanie nic nie jest warte. Są to jednak być może niuanse które wynikają znieporadności formy jaka występuje w audycjach radiowych tej stacji. Niestety również sama ta rozmowa w radiu mimo deklaracji o tym, ze lista ma służyć walce z komformizmem, ssma była jego przejawem. Takie są własnie śmiesznosci i pradoksy życia publicznego... . Ja sie tu grzecznie odzywam i [prawie, ze cicho siedzę ale może powinienem tak solennie ptrzeklnąć na koniec.. .

Pozdr.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 66 (przedawniony)
12-09-2007diogenesMisjonarze internetu
byłoby dziwne, gdyby nie zapukali do drzwi tego forum...jezus wprawdzie nie miał pojęcia o internecie, ale wobec apostołów wyraził się jasno: idźcie i nawracajcie wszystkich. no i są. nie jest im łatwo: kpina, agresja, śmiech - to na dzień dobry. potem bywa jeszcze gorzej. a na do widzenia: blokada moderatora. jak prowadzić dialog z kimś, kogo racje nigdy nie mają szans być naszymi racjami? czy taki dialog jest w ogóle możliwy, skoro z definicji dialog jest dzieleniem sie prawdą, logosem, wspólnym docieraniem do racji? czasem myślę, że jest jakiś intelektualny odpowiednik ludzkich ras: ludzie wierzący tak różnią się od niewierzących (lub odwrotnie), jak biel od czerni. konflikty rasowe były i są przecież równie namiętne, co religijne. jeśli tak, to nie miejmy do siebie pretensji, żalów, nie kpijmy z tego, że ktoś wierzy w boga, tak jak nie można kpić z koloru skóry. jeśli o mnie chodzi to nawracanie mnie na forum jest beznadziejnym zajęciem: to tak, jakby internetowy misjonarz chciał swoim ewangelicznym gadulstwem sprawić, by moja skóra stała się czarna...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
09-09-2007G.K.Ostateczny dowód na nieistnienie boga.
Wyniki 1 - 10 spośród około 1,930,000 dla zapytania bóg istnieje. (Znaleziono w 0,05 sek.)

Wyniki 1 - 10 spośród około 2,030,000 dla zapytania bóg nie istnieje. (Znaleziono w 0,26 sek.)


Jak powszechnie wiadomo, google nigdy się nie myli.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
09-09-2007StudzinskaNaming Day
mam małe, bardzo konkretne pytanie. nasz synek ma niecaly roczek i chcielibysmy mu urządzić coś na wzór anglosaskiego "naming day", czyli takie swieckie chciny. czy ktos wie, czy w Polsce są organizacje ktore zajmujące się takimi uroczystościami, tak żeby wszystko bylo formalnie. z góry dziękuję za odpowiedzi i prosze też o wskazówki jak zorganizować taką uroczystosć.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
07-09-2007pelagiasekta czy racjonalizm, oto jest petanie?
ale śmieszne forum

racjo ...

czy to jakaś sekta?

buźaczki
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 69 (przedawniony)
03-09-2007ZaratustraRacjonalizm a astrologia
Ciekaw jestem waszego zdania na temat astrologii i innych dotąd nie dokońca wyjaśnionych zjawisk. Kiedyś głównie z przyczyny nie zbadania tematu, a opierając swoją opinie na widoku tysięcy oszołomów mieniących się wróżkami, astrologami itp. śmiałem się z tego.
Dziś sądzę, że to była ignorancja!
Oczywiście horoskopy gazetowe czy wróżby "Tekli" to rzecz nie warta komentowania.
Natomiast wpływ kosmosu na przyrodę i na człowieka istnieje. Nie ma dwóch ludzi o identycznym horoskopie, a tranzyty planet względem swego położenia natalnego wywołują określone skutki. Powtarzam: sam byłem nastawiony do astrologii bardzo sceptycznie. Cóż jednak począć kiedy okazuje się, że to działa.
Astrologia była kiedyś zresztą uznawana za naukę. Nie przez KK.
Chińczycy mają swoje Feng Shui (chińska geomancja) dzięki, której starają się żyć w symbiozie z siłami natury. Festyniarskie Feng Shui z jakim mamy do czynienia w Polsce nie ma z nim nic wspólnego. Tam nie dotarło chrześcijaństwo aby wyplenić te bzdury.
Co ciekawe istnieje teoria, że i święte miejsca Słowian to tzw. miejsca mocy, skupiające pozytywną energię. Katolickie kościoły były budowane na miejscu słowiańskich świątyń. Najsilniejsze miejsca mocy w Polsce to ponoć Wawel, Jasna Góra, Ostrów Tumski w Poznaniu (katedra), Ostrów Lednicki (chrzest Polski). Może chrześcijaństwo ograbiło nas z jakiejś wiedzy naszych przodków (może wręcz coś przejęło wyłącznie na watykański użytek)? To tylko hipoteza mająca rozszerzyć temat poza samą astrologię.
Natomiast..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
31-08-2007FreemanKsiążka o ewolucji
Witam.
Czy możecie polecić mi jakąś dobrą książeczkę o ewolucji? Najbardziej chciałbym by było sporo wyjaśnień jak wyewoluowały pewne cechy u organizmów (skrzydła, uszy oczy itd...) czyli sporo praktycznych przykładów wyjaśniających mechanikę ewolucji. Książka powinna być dla kogoś z wiedzą na poziomie 3, 2 klasy liceum.
Przeglądałem księgarnię pod kątem "ewolucja" ale zazwyczaj stykałem się z tytułami "Kłamstwo ewolucji", "Zakazana archeologia" i tym podobne pierdoły :/. Książki w "Racjonaliście" są super tylko wszystkie mnie interesujące mają wyczerpany nakład...
Pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
30-08-2007fratrisSądząc po punktach diagnoza prawidłowa
czy ujemne dadzą wynik plusowy?

czas pokaże

nowe Nicki jak wiecie już są
ip też się znajdą wskażcie kontynent, z którego byście chcieli
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)