Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale ABC Racjonalisty

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 103 (przedawniony)
06-04-2009MociumPanNieracjonalny ateista ?!
Zatytułowałem wątek hasłem "Nieracjonalny ateista" , zapewne zastanawiacie się co mam na myśli... Już wyjaśniam
Posłużę się tutaj pewną analogią...
Nawet najmądrzejszy, najlepiej wykształcony człowiek może być irracjonalny w swoim zachowaniu jeżeli jest palaczem...

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego iż papierosy:

- szkodzą zdrowiu (mogą doprowadzić nawet do śmierci)
- są cholernie drogie, wydajemy na nie masę pieniędzy
- są niesmaczne,cuchną i wady można było by tutaj wymieniać na kilka stron tekstu, ale nie o to chodzi, bo każdy nałogowy palacz doskonale z tego zdaję sobie sprawę a pomimo to pali... człowiek deklarujący się za racjonalnie myślącego jeżeli jest palaczem jest równocześnie nieracjonalny w swoim zachowaniu, brzydko mówiąc "jest głupcem"
Ja takim głupcem byłem do czasu aż nie przeczytałem książki Pana Allen Carr'a zatytułowaną:
"Jak skutecznie rzucić palenie"

Ten facet uzmysłowił mi jakim idiotą byłem... napisałem byłem ponieważ minął już tydzień jak nie palę, i wiem iż już nigdy nie wezmę do ust tych cuchnących, destrukcyjnych pałeczek zwanych papierosami
Nie piszę tego wszystkiego tutaj tylko po to by zachwalać Pana Allen'a , ale dlatego że po przeczytaniu jego książki zauważyłem sporo analogii w stosunku Wierzącego (fanatyka religijnego) z Racjonalistą (nałogowym palaczem)

Tak samo osoba głęboko wierząca odrzuca wszystkie racjonalne powody aby przestać wierzyć jak i palacz-ateista odrzuca wszystkie racjonalne przesłanki aby przestać palić.....
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
03-04-2009cezarParadoks
Ostatnio rozmawiałem nietuzinkowym księdzem, hierarchicznie i intelektualnie. Pytam się go czy nie boi się PSR, laicyzacji, autobusów z napisem Bóg nie istnieje.
Te pytanie rozbawiło go. Dlaczego? Paradoks polega na tym, że tak jak w filozofi pewnego węgierskiego satanisty szatan był najlepszym przyjaielem Kościoła, tak można to samo powiedzieć o PSR. Nigdzie nie rozmawia się tak poważnie o istnieniu Boga niż na tym portalu. Według księdza z którym rozmawiałem, nie ma nic lepszego, niż dyskusję inteligentnych ludzi o istnieniu Boga, choćby miaiały na celu całkowitą negację. Jego logika tak naprawdę jest bardzo prosta, to nie masy, ale inteligencja wpływa na rzeczywistość, a ciągła dyskusja o Bogu po prostu nie pozwala o nim zapomnieć. Jaki jest tego efekt. Naprawdę różny. W każdym razie na pewno nie obojetność. Paradoks walki. I bardziej chcemy skasować, tym bardziej pomagamy. Jak walka Coli z Pepsi. Jak walka PO z PiS. Zostają dwie marki, odpływa cała konkurencja. Problem polega tylko na jednym, ża na dzień dzisiejszy PSR zrobiło za mało, żeby Kościół mógł przyjąć rękawice i układ działa tylko w jedną strone.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 41 (przedawniony)
01-04-2009Fałat..podstawowe pytania ..

…...jestem „nowy” ..przeczytałem niewielką część Waszych tekstów

..po tej lekturze chcę podzielić się z Wami moim pierwszym przemyśleniem.

Boję się jakiejkolwiek walki - czy na słowa czy na pięści – każda z nich powoduje wewnętrzy niepokój – /a jako wielbiciel jogi zalecam Wszystkim spokój ,spokój , spokój/ – nie znaczy to jednak by rezygnować „z prawdy” czy poddawać się jakiejkolwiek indoktrynacji
- jak to zrobić by dyskusje mogły przebiegać spokojnie z szacunkiem dla poglądów kazdego ?

..jak czytać ks.prof.Hellera czy ks.prof.Bocheńskiego i myśleć co by odpowiedzieli na pytanie czy komunia św. katolików to spożywanie ciała Chrystusa czy to tylko symbol i czy wierzą w niepokalane poczęcie matki Jezusa .

..boję się „wojującego ateizmu” tak jak i „klerykalizmu” ale i „wojującego homoseksualizmu”

Większość z nas była wychowana w rodzinach katolickich – z czasem staliśmy się agnostykami czy ateistami – ale jest w nas naturalna potrzeba „zgody” .

..stwierdzeń „...nigdy nie był i nie będzie mi potrzebny Bóg..” też się boję

..czy człowieka który na swój sposób / np. na sposób Spinozy / wierzy w istnienie jakiegoś „Naturalnego Porządku” /naturalnego od natury/ - nie można nazwać racjonalistą - taka postawa nie jest absolutnie nieracjonala .

..chodzi mi więc o szukanie porozumienia …. szacunku dla wszystkich ludzkich postaw..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 78 (przedawniony)
28-03-2009julek"....wioskowy ateista..."

"..wioskowy ateista ...." lub "....zniecierpliwiony neofita..."

Pierwsze określenie znalazłem u Dawkinsa , drugie gdzieś na tym forum .

Nie należy wierzącym zadawać pytań o "niepokalane poczęcie" , "zmartwychwstanie" , "cuda" bo wprawiasz pytanego w zakłopotanie i okazujesz się być "żle wychowany" !! .

Kościół o ile wiem nie zmienił dogmatów dotyczących " ww spraw " ->
Biblia dalej jest świętym Słowem Bożym /świadomie używam dużych liter/
Matka Boska dalej jest Dziewicą a nawet Królową Polski
A w Święte Zmartwychwstanie nikt z wierzących nie wątpi .

Czy księża Heller , Życiński i inni naukowcy oświadczyli że "zmartwychwstanie" to jakiś symbol a w czasie mszy spożywają opłatek który jest tylko symbolem Ciała Chrystusa.

Nie mogę pojąć dlaczego nie powinniśmy się domagać jasnego odrzucenia tego zakłamania i stosować jakąś kolejną "poprawność polityczną" .

Niech Kościół się reformuje - takie uprzejme "oddawanie pola" i naukowe dyskusje o wielkim wybuchu i kwarkach z "wierzącymi" są jakąś "gigantyczną obłudą" a nie "dobrym wychowaniem" .

Natomiast ateiści "dostają za swoje" od "pewnego siebie ciemnogrodu" .

Russell nie na darmo pisał "...i wydaje się ,że w jakimś głębokim regionie podświadomości biskupi i profesorowie wyczuwają wspólny interes w tym , by zachować status quo w swoich wzajemnych stosunkach.... .

julekzniecierpliwionywioskowyateista
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 36 (przedawniony)
26-03-2009PiątkowskiBajki,baśnie itp...
Hmmm...ostatnio usiłowałem zrozumieć jakież to walory edukacyjne mają bajki i baśnie dla dzieci.... w większości z nich kobieta/księżniczka jest tylko i wyłącznie nagrodą dodatkową do połowy królestwa (wydawaną za maż za kogoś kogo nie zna).... prawie zawsze przeciwnik/zło zostaje bezwzględnie zgładzone (pochwała/nagroda za zabijanie przeciwnika, praktycznie bez alternatywy dla "złego" w postaci więzienia, możliwości zadośćuczynienia... ) Czyli uczą bezwzględności...
No i wątek tyczący się pieniążków....zawsze jest pokazane, że jedną z najważniejszych rzeczy jest awans społeczny, nie poparty wykształceniem, a najzwyklejszym zdobyciem majątku po brawurowej akcji uśmiercenia "wroga"...
Najpierw czytamy naszym potomka takie "bajeczki", a po latach wymagamy od nich bycia humanitarnym, tolerancyjnym..itp...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
22-03-2009Adamiak8 Marca.
Marzec Kobiecej wiosenki testem:
Chłopaków kwiatkiem, facetów gestem
Bezbarwną zimę do rzeki spławi,
Niech się krokusik znowu pojawi.

Niech choćby krzaczek z agrestem

Wszystkim Dziewczynom życzę miłej Wiosny.


Fotka zrobiona przed chwilą w moim ogródku.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
22-03-2009AdamiakMorze, nasze morze...
"Dzisiejszy dzień jest okazją, aby przypomnieć mieszkańcom Ziemi, że można zapobiegać problemom związanym z niedostatkiem wody oraz jej zanieczyszczeniem."
14.pl/Dzien-Morza-Baltyckiego

Pomimo, iż Zawecki w wątku trochę niżej przekonuje mnie, że nie muszę się kąpać razem z moją Kobitą, by oszczędzać wodę i uczucia na jeszcze późniejszą starość, to zanieczyszczenie mojego "okna na świat" jest faktem.

"Bałtyk, którego powierzchnia wraz z cieśniną Kattegat wynosi ponad 415 tysięcy kilometrów kwadratowych, narażony jest na skażenie ściekami pochodzącymi z przemysłu chemicznego, metalurgicznego, rolnictwa oraz eksploatacji statków. Zanieczyszczenia chemiczne powodują zaburzenia kodu genetycznego wielu gatunków oraz śmierć organizmów zwierzęcych i roślin."

Autor tej wiadomości litościwie nie sprecyzował, że zaburzenia kodów genetycznych wielu gatunków dotyczą "stonki wakacyjnej" a w szczególności ich organoleptyki - niektórzy stonkowicze niezmiennie twierdzą po powrocie do domu, że kąpali się w wodzie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
22-03-2009diogenesPancerniki polskiej polityki
wiadomosci.onet.pl/1938653,11,item.html

Jeden z nudnych niedzielnych newsów, ale warto odnotować uwagę mecenasa Kosmusa dotyczącej retoryki politycznej:

Osoba, która angażuje się w politykę, powinna być gruboskórna i liczyć się nawet z nieeleganckimi atakami - pisze mec.

Tak więc niech tym panom bure suki mordy liżą.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
22-03-2009RzutnikRekolekcje na hali sportowej. Jak to pogodzić?
Od jutra do piątku włącznie w mojej szkole odbywają się rekolekcje.Nie w kościele a w szkole.NA hali sportowe.To przecież zupełna paranoja.Kiedy rekolekcje były w Kościele z przyjemnością tam szłam bo w Kościele można zebrać myśli i bardziej skupić się na tym co Kapłan do nas mówi niż na tym jakiego koloru mamy foteliki na hali sportowej,bo nie sądzę żeby rekolekcje na hali sportowej miały charakter kontemplacyjny.Ale nie to jest najgorsze.Jestem w 3 klasie L.O a dyrekcja zarządziła sprawdzanie listy obecności na tym przedstawieniu,bo inaczej tego nazwać nie można.Jedynym dniem normalnych rekolekcji jest piątkowa droga krzyżowa i msza święta.Jedna z bardzo religijnych sióstr uczących religii w mojej szkole zapytana o rekolekcje.której przedstawiono artykułu z konstytucji RP o wolności wyznania odpowiedziała oburzeniem i nerwami.Nie umiejąc przy tym racjonalnie nam tego wyjaśnić.I tak wygląda sprawa....Kto nas uczy,wychowuje....nie znając przy tym swoich obowiązków a naszych praw!!!!!!!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
19-03-2009G.K.List Konrada
Aż dziwne, że jeszcze nikt nie założył takiego wątku. Dyskusja jest bez wątpienia potrzebna. Sam jestem w niemalże identycznej sytuacji. Jestem uczniem 3 klasy LO, dzisiaj i jutro są rekolekcje, przez które tracę normalne lekcje, a mój dzisiejszy plan wyglądał następująco: 9-10.30 spotkanie z grupą oazową, 10.30-12 rekolekcje w kościele. Oczywiście nauczyciele też musieli tam iść jako opiekunowie. Po rekolekcjach została jeszcze jedna lekcja, na którą wróciła już uduchowiona młodzież, a ponieważ nie byłem na poprzednich "zajęciach", to i na tą ostatnią nie poszedłem (nie opłacało mi się). Jutro plan wygląda jeszcze zabawniej, ponieważ pierwsze dwie lekcje to informatyki, na których powinienem być, po czym reszta klasy i szkoły idzie do kościółka i po kazaniu wracają oni na pozostałe lekcje. A ja co mam robić przez te półtorej godziny? Iść na spacer? Czekać w szkole?

Wracając do sprawy Konrada. Czy PSR podjęło jakiekolwiek działania w tej kwestii? Podobno TVN24 zainteresowało się sprawą i prosi o kontakt z autorem listu. Dyskusja na ten temat toczy się również na stronach www.wykop.pl/link/156340/list-polskiego-ucznia oraz www.wykop.(*)dnosnie-listu-polskiego-ucznia . To dzięki wykop.pl sprawa została nagłośniona i ilość odwiedzin strony racjonalista.pl wzrosła o kilkanaście tysięcy. Moim zdaniem należy działać i próbować zainicjować dyskusję w mainstreamowych mediach póki się jeszcze o tym mówi w internecie.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)