Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale ABC Racjonalisty

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
24-11-2012zyggypytanie o KPA a czarną korporację
Witam. Jako stały czytelnik tej zacnej strony pozwolę sobie zadać pytanie. Piszę w dziale "ABC racjonalisty", bo myślę, że ten będzie właściwy. Pytanie moje brzmi: czy proboszcza (parafię) obowiązują przepisy KPA dotyczące terminów załatwienia sprawy? W marcu złożyłem w parafii akt apostazji i do dzisiaj nie mogę uzyskać odpowiedzi o załatwieniu sprawy. Parafia twierdzi, że wysłał dokument do kurii i brak im odpowiedzi. Dodatkowo odsyła mnie do kurii, abym to ja "dochodził" się co z moim aktem? Mam w przygotowaniu e-mail do kur(w)ii, ale wolę najpierw uzyskać informację o przepisach administracyjnych obowiązujących w czarnej korporacji. Może kotoś z racjonalnie myślących kolegów ma wiedzę dotyczącą pytania lub sposób jak "odwdzięczyć" się parafii za taki sposób działania. Dodam tylko na koniec, że parafia ta jest także moją parafią chrztu.

pzdr niewierzący
zyggy
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
21-11-2012NicktoKategorie syntaktyczne - prośba o pomoc w rozstrzygnięciu.
1. Jest zdanie: Jan śpiewa pięknie i głośno.
a) Czy "rozbierając" to zdanie na kategorie syntaktyczne, należy potraktować to zdanie jako zdanie złożone z dwóch zdań prostych: Jan śpiewa pięknie i Jan śpiewa głośno. następnie zaś spójnik "i" potraktować jako funktor zdaniotwórczy, który z dwóch zdań tworzy jedno: z/zz?
b) A może spójnik "i" potraktować jako funktor funktotwórczy, który z dwóch funktorów: pięknie, szybko tworzy jeden i jak wówczas go zapisać?
c) Co, jeśli zdanie miałoby inny szyk: Jan pięknie i głośno śpiewa?

2. Jest zdanie: Piękny i utalentowany Jan śpiewa. W przypadku tego zdania nie mam większych wątpliwości, spójnik "i" traktuję jako funktor, który z dwóch funktorów nazwotwórczych tworzy funktor nazwotwórczy: (n/n)/(n/n n/n). Czy postępuję prawidłowo?

Może osoby, które znają się na rzeczy, mogłyby coś podpowiedzieć?
Z góry dziękuję!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
04-11-2012Jan WerbińskiDowody na ateizm Einsteina
Założyłem się wczoraj przy świadkach o znaczną sumę, że Einstein był zadeklarowanym ateistą. Mój wierzący oponent twierdził, że wierzącym choć błądzącym i poszukującym.
Kiedyś znalazłem skany listu Einsteina, gdzie on określa swój światopogląd, ale nie mogę znaleźć linku.
Pomożecie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
04-11-2012Voshi.AvionMuszę chodzić na religię?
Chcę uczęszczać na lekcje etyki zamiast na religię- problem w tym, że etyki w mojej szkole nie ma. Nie mogę też po prostu opuścić lekcji religii, ponieważ ocena z tego przedmiotu jest wliczana do średniej. W szkole, do której obecnie chodzę (nie w Polsce) wypisałam się z religii, co znaczy, że nie będę miała oceny- nie wiem, jaka reakcja będzie w nowej szkole. Wątpie, żeby powiedzenie tego dyrektorowi lub nauczycielowi religii coś dało... Co zrobic, by nie musieć chodzić na religię? I jeśli uda mi się otrzymać zgodę na nieuczęszczanie, to z czego będę miała ocenę na koniec roku?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 118 (przedawniony)
04-11-2012Madame de MontsegurKatecheza, czyli horror pierwsza klasa
Witam po dłuższej nieobecności. Chciałabym podzielić się z Wami, kochani racjonaliści, pierwszymi wrażeniami nowego roku szkolnego, kiedy to po cudownych wakacjach pełnych komfortu intelektualnego w gronie rodziny i przyjaciół trzeba było wrócić do ponurej szkolnej rzeczywistości i przyjąć na klatę cios kolejnych już traumatycznych relacji z lekcji religii mojego dziecka, które choć samo deklaruje się jako deistka, to chce z różnych powodów uczęszczać na katechezę ( główny powód to zaburzony plan lekcji w wypadku wyboru etyki ).
Pani katechetka, według oceny mojej córki reprezentująca niebezpieczny typ "zaangażowanej ", na pierwszych zajęciach uraczyła dzieci szczegółową ( i ideologicznie ukierunkowaną ) opowieścią o przypadku niejakiej Anneliese Michel, biednej chorej psychicznie niemieckiej dziewczyny jakoby opętanej przez " sześć demonów" charczących po niemiecku na fatalnej jakości nagraniach sprzed prawie 30 lat. Oczywiście, pani katechetka przedstawiła dzieciom historię Anneliese jako "autentyczny przypadek opętania", głosy z taśmy jako "głos prawdziwego szatana", a fakt, że "nie pokazuje filmu, tylko o nim opowiada " usprawiedliwiła "faktem", iż " w poprzednich latach pokazywała uczniom ten film, ale wskutek tego dzieci budziły się później regularnie o trzeciej w nocy " i to " nie jest przypadek, bo szatan przedrzeźnia
Jezusa który umarł o trzeciej po południu". Niektóre z dzieci po projekcji filmu jakoby " oprócz budzenia się o trzeciej słyszały..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
02-11-2012Anna SokalskaLiturgia i publiczne modly w szkole
W szkole podstawowej, do ktorej uczeszcza moje dziecko (nota bene nieochrzczone i nieuczeszczajace na religie), dzieja sie rzeczy, ktore kazdego wolnomysliciela, liberala i szanujacego wolnosc moga wprawiac w zdumienie i trwoge.
Jako zdeklarowana ateistka swiadomie nie poslalam dziecka do szkoly przyklasztornej, w nadziei, ze uda mi sie wychowac je wg wyznawanych wartosci, bez ingerencji doktryny katolickiej. Tymczasem w swieckiej (przynajmniej oficjalnie) placowce edukacyjnej nie dosc, ze dochodzi do publicznych modlow na korytarzu w czasie, ktory powinien byc przeznaczony na zajecia szkolne, to jeszcze odprawiana jest liturgia.
Czy w znanych Panstwu szkolach dzieje sie to samo? Czy jest to zgodne z polskim prawem oswiatowym ?Czy nie uwlacza wolnosci osob bezwyznaniowych ?
Uprzejmie prosze o komentarze i informacje osob, byc moze lepiej zorientowanych w meandrach prawa.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
01-11-2012Jakub Mikołaj R.Religia w Liceum
Witam
Ostatnio tj. dnia 11 października w moim liceum (państwowym, nie katolickim, aby sprawę przedstawić jasno) z okzaji tzw. "Roku Wiary 2012-13" została przeprowadzona katolicka akcja, którą możnaby nazwać propagandową. Otóż:
- Na drzwiach sali od religii wywieszono wielki plakat "Dnia wiary", na którym podpisywali się uczniowie.
- Przed salami pod koniec którejś lekcji zostali ustawieni uczniowie, którzy rozdawali wychodzącym osobom ulotko-zakładki "Dnia Wiary"!

Przyznam, że jestem dość wstrząśnięty takim obiegiem spraw, zwłaszcza, że szkoła, do której uczęszczam generalnie nie jest zbyt "kościółkowa", organizuje sesje różnych kultur, religii etc.

Razem z grupą uczniów chcemy napisać skargę do dyrekcji, która zezwoliła na tego typu działania katechetów. Skarga ma dotyczyć rozdawania ulotek. Tu zaczynają się naszę wątpliwośći - do jakich przepisów prawnych możemy się w owej odwołać i czy w ogóle jest to uzasadnionę.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 137 (przedawniony)
17-10-2012tigerandlilyprzypadkowość ateizmu? przypadkowość racjonalizmu?
"A ty, zważywszy na to, jak bardzo jesteś zacięta w ateizmie, jak byś się urodziła w Arabii Saudyjskiej, na pewno byś była islamską fundamentalistką!". Taki oto tekst zaserwowała mi istota wierząca, na moje krytyczne uwagi dotyczące jej pewności, iż wiara w tego akurat boga (chrześcijańskiego) jest jedyna i najsłuszniejsza. Dodała, iż skoro przypadkiem jest, że ona wierzy w boga chrześcijańskiego (bo akurat urodziła się i wychowała w tej, a nie innej części świata), to przypadkiem zupełnym jest także mój ateizm, bo pochodzę z rodziny ateistycznej.
Oczywiście odpowiedziałam, że wkłada do wspólnego garnka religię i ateizm, że religia przeczy rozumności, w przeciwieństwie do ateizmu. Jeśli poobserwujemy małe dzieci i ich uczenie się świata, zdamy sobie sprawę, jak bardzo są racjonalne i niezależne. Dzieci są urodzonymi ateistami i racjonalistami. Że wiele osób z bardzo wierzących rodzin odrzuca wiarę etc.
Jednak ona złapała się właśnie tego przypadku: skoro ona przypadkiem wierzy, to ja tak samo przypadkiem nie wierzę. Jeśli jej wyprano mózg religią, to mnie ateizmem.
Jak odpowiedzieć takiej osobie? Przykład Arabii Saudyjskiej przemawia jednak do mojej wyobraźni Ciekawe swoją drogą, jak tam wygląda sprawa ateizmu, w końcu za niewiarę można tam stracić życie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
13-10-2012ekologikSamobójstwo czy eutanazja ?
wiadomosci(*)ymbolem_walki_o_eutanazje.html

Tony Nicklinson nie żyje. Był symbolem walki o eutanazję
W Wielkiej Brytanii zmarł sparaliżowany mężczyzna, który w sądzie walczył o prawo do własnej eutanazji. Po ostatniej przegranej sprawie przestał przyjmować pokarm.


U nas taka sprawa może by nawet na wokandę nie weszła.

Znana sprawa z dawnych lat. Czytałem o tym z uwagą. Nazwiska dziś już nie pamiętam. W czasie II wojny światowej złapano w Warszawie pewnego bojownika Polski podziemnej i prowadzono pod bronią. Gdy wprowadzono go do budynku, w którym łatwo było domyślić się torturowania mężczyzna ów zaatakował gołymi rękami Niemców, zdając sobie sprawę, że na skutek tego zaraz zginie. Ponieważ był bardzo sprawny fizycznie musieli do niego wielokrotnie strzelać bo inaczej mógłby ich wszystkich pozabijać (nawet ranny).

To było w pełni świadome samobójstwo (czyli KK i jego Frondowi sympatycy powinni skrytykować tego bojownika - dając kolejny pokaz ich ewidentnie chorego systemu wartości).

W naszych czasach w kraju typu Polska niezwykle rzadko zdarza się sytuacja czyniąca sensownym samobójstwo.

Zapewne jakiś wyjątkowo trudny (na niwelowanie bólu) rodzaj nowotworu nieoperacyjnego i niepodatnego już na chemię. Zwłaszcza w sytuacji gdy jednocześnie rujnujemy życie i zdrowie rodzinie bo nie mamy znajomości w kręgach katolickich ułatwiających umieszczenie nas w hospicjum..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 37 (przedawniony)
11-10-2012KozakZaporoskiWsparcie i pomoc dla młodych racjonalistów i wolnomyślicieli?
Witam,

Jako, że to mój pierwszy post na forum, to chciałbym zacząć od napisania kilku słów o tym dlaczego właściwie tutaj piszę i zakładam ten wątek.

Jestem młodą osobą - ateistą, czy raczej agnostykiem, jestem od kilku lat. Od tych kilku lat obserwuje również, co prawda może dosyć pobieżnie, serwis racjonalista.pl oraz działalność różnorakich grup propagujących racjonalizm, naukę, zdrowy rozsądek, oraz grup które, łagodnie mówiąc, nie darzą Kościoła Katolickiego sympatią.

Wśród wszystkich tych grup, brakuje mi (chociaż możliwe, że zwyczajnie coś mnie ominęło) porządnej inicjatywy która by wspierała młodzież o poglądach takich jak ateizm, agnostycyzm, racjonalizm - czy po prostu zwolenników samodzielnego myślenia i kulturalnej rzeczowej dyskusji.

Podkreślam słowo "wspierała", bo nie chodzi mi w żadnym wypadku o szerzenie takich poglądów. Oczywiście nie widzę w szerzeniu racjonalizmu niczego złego, a wręcz przeciwnie, jednak jest to dużo trudniejsze i nie zawsze przynoszące efekty.
Chodzi mi tylko i wyłącznie o stworzenie pewnego środowiska młodych ludzi, którzy mogliby w jego obrębie spokojnie egzystować i wymieniać swoje poglądy.

Co rozumiem poprzez stworzenie takiej inicjatywy? Powiem szczerze, że samemu trudno mi to stwierdzić - i właśnie po to zakładam ten wątek, żeby dowiedzieć się co myślicie zarówno o samym pomyśle i jego realizacji, jak i ogólnie o samych problemach młodych racjonalistów w Polsce.
Myślę, że ciekawą inicjatywą byłoby stworzenie portalu,..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)