 |
Przegląd wątków w dziale ABC Racjonalisty
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 82 (przedawniony) | | 10-05-2007 | Michał Stanislawkiewicz | Gdzie jest ta cholerna dusza? |
P.T. Katolicy i inni religijni - może kto mi wyjaśnić, gdzie się właściwie znajduje dusza?
Bo wersji jest wiele, a każda bzdurna:
Czy dusza znajduje się w jednym maleńkim punkciku ludzkiego ciała - skoro duszę ma już zygota, to ta dusza nie rozpycha się chyba później na całym ciele? Chyba, że dusza rośnie wraz z człowiekiem - ale czym się żywi rosnąc?
Jak jest w jednym kawałeczku ciała - to czy można znienacka komórkę zainfekowaną duszą chlasnąć skalpelem - i juz mamy człowieka bez duszy, a biedna dusza ląduje w spalarni wraz z amputowaną tkanką?
A jak jest w całym ciele - to czy jak szybko machnę toporem i odrąbię komuś kończynkę - to ta dusza częściowo zostanie z odrąbanej kończynie, a tak niecnie zaatakowany nieborak zostanie z duszą niekompletną?
A może dusza z odrąbanej kończynki przefruwa do reszty ciała - tylko co będzie po wybuchu bomby, gdy rączki nóżki wielu osób latają w powietrzu - czy część duszy z urwanej rączki wtedy nie pomyli się i nie wlezie do innego ciała?
I czy dusza może sobie co chwilę z ciała wyłazic i włazić? No bo według was po śmierci wyłazi - jeden jest tylko problem - skąd dusza wie, kiedy jest śmierć? Leży gość na ulicy, serducho stanęło, duszyczka wylatuje - a tu jak na złość zjawia się karetka pogotowia ratunkowego, łapiduch strzela po klacie prądem - i człek ożywa. No to wtedy duszyczka włazi z powrotem? Czy dusza stosuje kryterium śmierci mózgowej? Bo jest możliwość, że KRK dopuszczając przeszczepy ryzykuje, że wraz z przeszczepioną nerką.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 42 (przedawniony) | | 07-05-2007 | Maciej Dudek | Derren Brown | | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 53 (przedawniony) | | 03-05-2007 | anubis | Zjawisko samistnego poruszania sie przedmiotow |
Mam nastepujace pytanie: co sadzicie o zjawisku samoistego poruszania sie przedmiotów? Zjawisko to jest czesto utozsamiane z tzw "nawiedzonymi domami". Realnosc tego zjawiska promuje szczegolnie ostro najslynniejszy ghostbuster RP z programu "nie do wiary" ale rozwniez program "ghost hunters" ktory emitowyny jest na discovery civilization. Uwazam ze mozliwe sa trzy wyjascnienia: 1) nie ma takiego zjawiska, ludzie ktorzy twierdza ze cos takiego przezyli maja zwidy sa chorzy psychicznie lub padaja ofiara oszustwa. 2) zjawisko jest realne ale mamy do czynienia z nieznanym zjawiskiem fizycznym 3) mamy do czynienia z duchami czy czyms podobnym. Co o tym sadzicie?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 03-05-2007 | G.K. | A common typo. | | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 117 (przedawniony) | | 01-05-2007 | Michalski | Niepełnoletni ateista |
Witam! Od kilku dni próbuję przekonać mamę do tego aby nie zmuszała mnie do chodzenia do kościoła ponieważ nie wierzę w Boga ani tą całą otoczkę. Mama jednak na siłę zmusza mnie do chodzenia do kościoła twierdząc, że póki nie skończę 18 lat jestem pod jej opieką i to ona decyduje co mam robić, a czego nie. Oczywiście argumentacja, że wolność wyznaniową gwarantuje mi konstytucja nie przekonuje ją. Kieruję więc do was pytanie, czy reguluje to jakoś prawo? Czy np. w prawach dziecka (lub innym jakimś dokumencie) jest jakiś zapis gwarantujący osobom niepełnoletnim wolność wyznaniową? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 44 (przedawniony) | | 30-04-2007 | Zgoodeck | Mocarny argument |
Drodzy Racjonaliści.
Co jakiś czas prowadzę z moimi znajomymi zażarte dyskusje dotyczące Boga i ogólnie pojętej wiary w różne cuda i dziwy. Niestety, po odparciu ich wszystkich argumentów zamyka mi i moim kolegom-ateistom usta twierdzenie, że wiara polega na tym, aby uznawać coś bez dowodu i że Boga nie da się pojąć rozumem. W tym bowiem momencie całe logiczne rozumowanie diabli biorą.
Jeśli ktoś podsunąłby mi jakiś kontrargument, byłbym wdzięczny. Z góry dzięki. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 51 (przedawniony) | | 24-04-2007 | Kowalczyk | Prośba nt ewolucji |
Witam. To mój pierwszy wpis. Ale chciałabym od razu zwrócić się do postujących z prośbą. Przeprowadziłam ostatnio gorącą polemikę z księdzem profesorem zajmującym się filozofią przyrody. Tematem dyskursu był ewolucjonizm kontra kreacjonizm. Niestety, moja wiedza dopiero jest w początkowym stadium rozwoju, a swoich ripost nie chciałabym opierać na zawodnej intuicji. Ksiądz zarzucił ewolucji brak spójnego mechanizmu nią kierującą. Oczywiście wymienił dobór naturalny, dryf genetyczny, dobór płciowy etc. Jak aktualnie przedstawia się wiedza i pogląd na temat mechanizmów ewolucji i czy to co oznajmił ksiądz jest jakimkolwiek zarzutem dla wiarygodności ewolucji. Mi się wydaje, że dobór naturalny po prostu implikuje wszystkie inne mechanizmy ewolucyjne. Że, jest on nazwą zbiorczą dla swych odłamów. Przepraszam jeżeli to zagadnienie było już omawiane przez forumowiczów i musicie do niego znów wracać. Serdecznie pozdrawiam.
| Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 20-04-2007 | sceptymucha | O niekonsekwencji |
Witam! Jak wiadomo czlowiek potrzebuje chwili czasu, by uwzglednic nowo poznana informacje w swoich planach, patrzeniu na swiat, konstrukcjach myslowych. Szybkosc uwzglednienia nowosci i odpowiedniej zmiany planow ze starych na nowe jest miara bezwladnosci umyslu. Istnieja jednak sytuacje, ze nowa, wartosciowa informacja nie jest wcale uwzgledniana. Co wiecej, zdarza sie to dosc czesto w dyskusjach. Wpierw o dyskusjach publicznych- o politykach. Coz z tego, ze konkretny polityk okaze sie klamca, oszustem, czy zlodziejem- spoleczenstwo przyjmie te informacje do wiadomosci, ale nie uwzgledni jej na nastepnych wyborach. Dalej, w zyciu zdarzalo mi sie obserwowac ludzi, bedacych z kims w sporze i mimo ewidentnych faktow swiadczacych o tym, ze osoba taka jest nieuczciwa (nieuczciwie rozgrywa sytuacje [ta druga strona sporu]) reagujacych, jakby nie rozumialy, ze dajac takiej osobie szanse na kolejna nieuczciwa zagrywke wrecz dzialaja przeciwko sobie, bo szansa taka niechybnie zostanie przeciw nim wykorzystana. Przejdzmy jednak do rzeczywistosci 'forum'. Czasem bywa, ze jedna strona dyskusji zaczyna ewidentnie przejawiac objawy drastycznego obnizenia lotow intelektualnych lub wrecz rozbratu z rzeczywistoscia. Coz na to druga strona? Dalej kontynuuje logicznie cyzelowany wywod miazdzac wszystkie wysuwane kontrargumenty. Lecz na prozno. Bo przeciez rozmowca, do ktorego logika ta jest adresowana w tym momencie dorownuje zdolnosciami poznawczymi owczarkowi alzackiemu. Odszczekuje sie juz.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 17-04-2007 | dajmonion | Coś dla początkujących racjonalistów |
Przeczytałeś/łaś "Świat Zofii" i zastanawiasz się, jak pogłębić znajomość historii filozofii? Zanim przejdziesz do słynnego Tatarkiewicza sięgnij po "Historię filozofii" Zbigniewa Wendlanda. Rewelacyjna, bardzo przystępnie napisana, polecam. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |