 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 04-07-2014 15:36 | Chłopek Roztropek (3 punktów) | Żyworodność ssaków
1 na 1 | Witam wszystkich serdecznie. Jest to mój pierwszy wątek na tym forum(i mam nadzieję, że nie ostatni), liczę na to, że będzie nam się dobrze dyskutowało  Ode mnie leci pytanie, nad którym ostatnio trochę główkowałem, a w internecie odpowiedzi znaleźć nie mogłem: Jak ssaki stały się żyworodne(z jajorodnych)? Znalazłem na tym forum jeden wątek z takim zapytaniem jak moje, sprzed 8 lat, ale autor został jedynie ostro zbesztany(co mam nadzieję się tutaj nie powtórzy). A więc wracając do treści pytania: jak taka (r)ewolucja mogła przebiegać? Czy są jakieś formy przejściowe gadów/ssaków? Ja to widzę tak, że jeśli taka zmiana miałaby trwać przez miliony lat, to starsze zwierzaki musiałby przechowywać jajka w ciele, wydawać na świat przed wykluciem, a potem się skorupki mogły przekształcać w błony płodowe czy w jakieś inne twory[pępowina?, w sumie to kolejne pytanie, bo skąd by się ona miała wziąć? musiałaby się pojawić z pokolenia na pokolenie-nuż się mylę?](na biologi się nie znam, więc darujcie sobie docinki). Ale to tylko moje-prawdopodobnie błędne-wyobrażenie. Jakiś znawca się wypowie? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 | hamp (3461 punktów) | > A więc wracając do treści pytania: jak taka (r)ewolucja mogła przebiegać?Moja odpowiedź nie wyjaśni ci do końca tych kwestii, bo nie jestem biologiem, ale mogę cię trochę naprowadzić. > Czy są jakieś formy przejściowe gadów/ssaków?Tak, są, 2 żyjące obecnie rodziny Stekowców, należące do ssaków jajorodnych, a do nich należą dziobaki i kolczatki. Zauważ też, że zmiany, jakie musiały zajść w procesie ewolucji od gadów do ssaków, nie ograniczają się jedynie do żyworodności - matki ssaków karmią swoje młode mlekiem (powstały specjalne gruczoły), opiekują się nimi (!), ssaki są też stałocieplne...
|
|
3 na 3 | panTeista (6811 punktów) | >Czy są jakieś formy przejściowe
Ciekawostką są ryby żyworodne. Popularne gatunki jak gupiki czy molinezje są jajożyworodne - narybek wykluwa się z ikry w ciele. Jajożyworodność (ovoviviparia) - odmiana żyworodności polegająca na tym, że po zapłodnieniu wewnętrznym zarodki pozostają w błonach jajowych wewnątrz organizmu matki, odżywiają się żółtkiem, ale zachowują całkowitą autonomię podczas rozwoju. Młode uwalniają się z błon jajowych bezpośrednio przed złożeniem jaj, w trakcie lub zaraz po ich złożeniu przez samicę. Termin jajożyworodność wprowadzony przez Borysa Balińskiego w 1975 był w kolejnych latach różnie definiowany przez biologów. Ostatecznie został wycofany z użycia, a ten typ rozrodu - spotykany u niektórych owadów, ryb i gadów - określa się jako żyworodność lecytotroficzną.
Nadzieją na deklerykalizację Polski są wybory i Twój Ruch
|
|
3 na 3 | GrzeTor (1279 punktów) | Formą przejściową gadów i ssaków są gady ssakokształtne, które były dominującą grupą organizmów na lądzie przed wielkim wymieraniem 250 milionów lat temu. Ogólnie było tak, że wszystko szło w kierunku pojawienia się ssaków, ale zdarzyło się wielkie wymieranie permskie 250 milionów lat temu, a potem jeszcze jedno - 213 milionów lat temu - podczas których gady ssakokształtne zostały zdziesiątkowane; a nową wersję świata - po katastrofie opanowały dinozaury. Dinozaury miały sporo przewag fizjologicznych nad gadam ssakokształtnymi, które lepiej chroniły je przed skutkami wymierania - przede wszystkim znacznie wydajniejszy układ oddechowy z jednokierunkowymi płucami - taki jak ich następcy - ptaki, co pozwoliło im przetwać niski poziom tlenu, wyższą odporność na suchy klimat itd. pl.wikipedia.org/wiki/TerapsydyDominującym drapieżnikiem przed wymieraniem były gorgonopsy: pl.wikipedia.org/wiki/Gorgonopsywww.youtube.com/watch?v=2jWcjVEWYMYNatomiast najważniejszym z naszego egoistycznego punktu widzenia był trinaksodon - bo to on przetrwał wymieranie i najprawdopoodbniej jest naszym przodkiem. pl.wikipedia.org/wiki/TrinaksodonOgólnie od tego wielkich wymierań ta linia od pozostałych gadów ssakokształtnych do ssaków jest bardzo podrzędną grupą zwięrząt w świecie dinozaurów - ani nie ma dużo skamielin, są to też zwierzęta małe ukrywające się przed dinozaurami-drapieżnikami w jakiś norach czy na drzewach. Co okazało się akurat być korzystne przy wymieraniu 65 milionów lat temu - którego nie przeżyły organizmu duże - jakimi wówczas były dinozaury, a poradziły sobie organizmy małe - jakimi wówczas były ssaki. Co do samej żyworodności w sensie posiadania łożyska łączącego ciężarną z płodem to jest w to zamieszany wirus, jeden z tzw. retrowirusów endogennych, czyli takich któe infekują komórki rozrodzcze i w ten sposób ich materiał genetyczny przenosi się z pokolenia na pokolenie. Podobno to właśnie geny wirusa pozwoliły na funkcjonalność podłączenia się łożyska do macicy. Dokładne daty nie są znane, pewnie ze 100 mln lat temu placentale(*)native-views-on-origin-of.html
|
|
| Chłopek Roztropek (3 punktów) | Wielkie dzięki wszystkim za odpowiedź. Wychodzi na to, że kwestia tak rewolucyjnej przemiany zwierząt z jajorodnych na żyworodne nie jest do końca znana(w sumie nie ma czego wymagać po 100 mln lat)
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|