Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pytanie z kategorii: Natura i Obyczaje

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
19-10-2015 13:01Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
Pytanie z kategorii: Natura i Obyczaje
Ocena 2 na 2
   Wikipedia głosi, że „Korona średzka” prawdopodobnie została wykonana na zamówienie sycylijskich Andegawenów i w XIV wieku trafiła do Czech jako własność Blanki de Valois. Gdy królowa czeska zmarła, insygnium to odziedziczył jej mąż Karol IV Luksemburski, który mając kłopoty finansowe związane z zabiegami o koronę cesarską, zastawił ją z innymi królewskimi kosztownościami 3 września 1348 we Wrocławiu u bankiera Mojżesza. Gdy Śląsk ogarnęła epidemia dżumy, Mojżesz, obawiając się o swój skarb, zakopał go w piwnicy swojego domu w Środzie Śląskiej. Zapomniany przeleżał tam do lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy przypadkowo został znaleziony przez robotników kopiących fundamenty budynków przy ulicy Daszyńskiego.
   Skarb wart jest 250 mln zł.
   Komu należy się korona a komu inne królewskie kosztowności?
   Obecnie tzw. Skarb Tysiąclecia przechowywany jest w muzeach na Dolnym Śląsku.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

>Komu należy się korona a komu inne królewskie kosztowności?

To zależy. Głównie zaś od tego, od kogo rzeczony Mojżesz zebrał te pieniądze, za które dostał tę koronę w zastaw. Skoro bowiem był bankierem, pewne jak w banku jest to, że nie pożyczał on nikomu tylko własnych pieniędzy, a już z pewnością sam nie dysponował taką kwotą, jaką potrzebował od niego cesarz! Bankier nigdy nie pożycza innym własnych pieniędzy!
Nie wiem, ile dokładnie wynoszą ustawowe odsetki za zwłokę w wypłaceniu obiecanych procentów, liczone od czasów średniowiecza, ale na miejscu spadkobierców Mojżesza gorąco modliłbym się do Jehowy, by skarb pozostał tam gdzie jest i nikt za bardzo nie głowił się nad tym, do kogo on naprawdę należy i co z tego wynika, a już zwłaszcza - ile.


"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
19-10-2015 21:45 
 Ocena 1 na 1
Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
> Skoro bowiem był bankierem...
Jakim tam bankierem, panie! On lichwiarz był. Wikipedia mówi, że lichwa a w Polsce od wczesnego średniowiecza była znana. Bankowość to była w Italii.
20-10-2015 05:16 
 Ocena 2 na 2
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

>Jakim tam bankierem, panie! On lichwiarz był. Wikipedia mówi, że lichwa a w Polsce od wczesnego średniowiecza była znana. Bankowość to była w Italii.

Środa Śląska to nie była wtedy żadna Polska, tylko Czechy!
Postaci rzeczy to nie zmienia. Bardzo wątpliwe jest, żeby Mojżesz jako skromny lichwiarz pożyczał cesarzowi tak ogromne sumy ze swojego prywatnego skarbca. Sądzę raczej, że zebrał te pieniądze od innych majętnych Żydów, może nawet od całej gminy żydowskiej, a niewykluczone że również od innych majętnych środzian, w zamian za obietnicę udziału w uczciwym procencie, który miał być owocem obracania tak okrągłą sumką. Sam zastaw również mógł zostać wykorzystany do dalszych "operacji".


"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
20-10-2015 05:51 
 Ocena 1 na 1
Marudek (208 punktów)
>Postaci rzeczy to nie zmienia. Bardzo wątpliwe jest, żeby Mojżesz jako skromny lichwiarz pożyczał cesarzowi tak ogromne sumy ze swojego prywatnego skarbca. Sądzę raczej, że zebrał te pieniądze od innych majętnych Żydów, może nawet od całej gminy żydowskiej, a niewykluczone że również od innych majętnych środzian, w zamian za obietnicę udziału w uczciwym procencie, który miał być owocem obracania tak okrągłą sumką. Sam zastaw również mógł zostać wykorzystany do dalszych "operacji"

Zgodnie z powszechną w tym biznesie praktyką pieniądze w większości wcześniej należały do cesarza, ale zostały "wyssane" przez lichwiarskie operacje pana Mojżesza.
20-10-2015 21:45 
 Ocena 1 na 1
Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
>Zgodnie z powszechną w tym biznesie praktyką pieniądze w większości wcześniej należały do cesarza, ale zostały "wyssane" przez lichwiarskie operacje pana Mojżesza.
Oddajmy więc cesarzowi to, co cesarskie.
21-10-2015 14:18 
 Ocena 1 na 1
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

>Oddajmy więc cesarzowi to, co cesarskie.

Hola! Niech najpierw pan cesarz zapłaci wszystkie długi i procenty! To wtedy można.

"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
20-10-2015 21:37 
 Ocena 2 na 2
Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
>Środa Śląska to nie była wtedy żadna Polska, tylko Czechy!
To na pozór nieco komplikuje sprawę. Ale tylko na pozór. Polska i Czechy właściwe mają identyczną flagę więc można powiedzieć, że to nasze bardziej niż ich.
21-10-2015 05:30 
 Ocena 2 na 2
Marudek (208 punktów)
>>Środa Śląska to nie była wtedy żadna Polska, tylko Czechy!
>To na pozór nieco komplikuje sprawę. Ale tylko na pozór. Polska i Czechy właściwe mają identyczną flagę więc można powiedzieć, że to nasze bardziej niż ich.
To wyłącznie nasze.
Zabytki archeologiczne, a ten skarb do nich bez wątpienia należy, przechodzą na rzecz skarbu państwa.
21-10-2015 10:04 
 Ocena 3 na 3
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Zabytki archeologiczne, a ten skarb do nich bez wątpienia należy, przechodzą na rzecz skarbu państwa.
Żeby tylko ta korona nie wylądowała w pałacu prezydenckim, bo niekoniecznie jest to bezpieczne miejsce.


Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy.
21-10-2015 14:20 
 Ocena 1 na 1
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

Miejsce bezpieczne, tylko zależy dla kogo i w jakim sensie.

"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
>Zabytki archeologiczne, a ten skarb do nich bez wątpienia należy, przechodzą na rzecz skarbu państwa.
W takim razie skarbnicy państwowi powinni zachęcić archeologów do kopania na Lubelszczyźnie w okolicach Czermna albo Hrubieszowa.
25-10-2015 22:00 
 Ocena 1 na 1
Lilly Amina (4723 punktów)

>W takim razie skarbnicy państwowi powinni zachęcić archeologów do kopania na Lubelszczyźnie w okolicach Czermna albo Hrubieszowa.
Kopią od kilkudziesięciu lat. Bez żadnego zachęcania, sami z siebie. Proponuję zajrzeć do muzeów Lubelszczyzny, warto zobaczyć efekty tego kopania. Zapraszam.
Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
>Proponuję zajrzeć do muzeów Lubelszczyzny, warto zobaczyć efekty tego kopania. Zapraszam.
Kiedy ostatnio tam byłem nie zajrzałem. Przepraszam. Tzn. coś tam widziałem w samym Lublinie - jakieś freski w piwnicy, Malczewskiego i Matejkę na Zamku i takie tam.
26-10-2015 09:33 
 Ocena 1 na 1
Lilly Amina (4723 punktów)

>Kiedy ostatnio tam byłem nie zajrzałem. Przepraszam. Tzn. coś tam widziałem w samym Lublinie - jakieś freski w piwnicy, Malczewskiego i Matejkę na Zamku i takie tam.
Freski w piwnicy to nie muzeum. Zamiast do Malczewskiego i Matejki trzeba było zawitać do innego skrzydła zamku, tam jest wystawa archeologiczna. Zapraszam ponownie Ponadto zapraszam do Zamościa i Hrubieszowa. Może kiedyś, przy okazji
Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
>Zamiast do Malczewskiego i Matejki trzeba było zawitać do innego skrzydła zamku, tam jest wystawa archeologiczna.
A ja zapraszam na Wawel (po Bułgarsku to jest Вавел ). Nieopodal jest urocza Brama Morawska. Możemy tam spokojnie przedyskutować to i owo.


Lilly Amina (4723 punktów)

>A ja zapraszam na Wawel (po Bułgarsku to jest
A na tej tablicy w prawym górnym rogu jest napis po niderlandzku. Zagłoba tu był?
27-10-2015 22:57 
 Ocena 1 na 1
Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
>>A ja zapraszam na Wawel (po Bułgarsku to jest
>A na tej tablicy w prawym górnym rogu jest napis po niderlandzku. Zagłoba tu był?
Napis jest po niderlandzku bo Mała Wieża Babel Bruegela jest w Rotterdamie. Z Rotterdamu był Erazm. Erazm był nie tylko chrześcijańskim filozofem i twórcą irenizmu ale także uczonym. W 1525 roku w Bazylei ukazało się jego dzieło pt. Lingua, dedykowane kanclerzowi Krzysztofowi Szydłowieckiemu (w polskim przekładzie ukazało się w r. 1542 w Krakowie jako Księgi, ktore zową "Język", z łacińskiego na polski wyłożony). Córka Krzysztofa została żoną wielkiego magnata Mikołaja zwanego Czarnym. Mikołaj był twórcą potęgi rodu Radziwiłów, ale wątpię aby on, albo jego potomkowie żywo interesowali się schedą intelektualną po teściu. Może więc dlatego to Zagłoba jako pierwszy okrzyknął Janusza Radziwiłła zdrajcą?

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365