Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wszyscy jesteśmy chrześcijanami!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
26-12-2016 01:22Kowalski (66 punktów)Wszyscy jesteśmy chrześcijanami!
Przez parę lat nie zaglądałem na te strony... z prostego powodu, zapomniałem... skleroza.

Ale czytam te wszystkie wielce uczone i poparte dowodami fakty i historie, które mają mnie umocnić jako agnostyka i trochę tego nie rozumiem.

Bo urodzilem się w Polsce (co prawda "Ludowej"). Nie chodziłem na "religię".. tzn. raz byłem ale jak zapytałem o Ojcze nasz to moja Matka miała problem bo ja to rozumiałem osobowo...

Moje pytanie dotyczy wszystkich europejskich agnostyków!
Wszyscy wychowaliśmy się w określonym kraju. W danym kraju przewodniąjest jakaś religia... Obojętnie jaka...

Ale mimo faktu, że w dorosłym życiu, myśląc i analizując religijne teksty odrzuciliśmy je, to nie znaczy, że nie "odcisnęły" się na naszej psychice...

Prowadzi to do ego, że mimo iż jestem ateistą to podzielam moralne prawa judeochrześcijańskie a nie np. buddyzmu czy islamu...


Moje pytanie do Was wszystkich brzmi tak:
Czy można być ateistą chrześijańskim? (Bo te wartości są mi bliższe...)
Bo o ile Stwórca kłóci się z moim rozumem to jednak wyznaję moralne wartości mojej kultury... przodków... czhrześcijan? (słowiańskich nie znam...)

Innymi słowy, czy można prowadzić "czysty żywot" negując istnienie Allacha?
Czy można żyć moralnie, kwestionując istnienie Boga? Bo tak żyjemy...

Dlatego mówię, że jestem ateistą chrześcijańskim! Bo, w sumie wszyscy żyjemy wg tych zasad...






Reasumując:
czy można wzmacniać (bądż oslabiać) europejską kulturę wyrzekając się przynależności do jakiejkolwiek wiary?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Pan Leming (674 punktów)
>Czy można być ateistą chrześijańskim? (Bo te wartości są mi bliższe...) Bo o ile Stwórca kłóci się z moim rozumem to jednak wyznaję moralne wartości mojej kultury... przodków... czhrześcijan? (słowiańskich nie znam...)
Mógłbyś wyjaśnić co to są wartości chrześcijańskie? Próbowałem sobie odpowiedzieć na to pytanie przy pomocy kilku linków, które wyskakują po wpisaniu tego hasła w wyszukiwarkę, ale z miernym skutkiem. Jednak ciągłe bzdurzenie o Bogu, religii, a konkretów dla ateisty brak.

www.focus.pl/przyroda/kto-wrobil-lemingi-11157
diogenes (42753 punktów)
>Wszyscy jesteśmy chrześcijanami!

W pewnych kwestiach bycie tym lub owym jest sprawą świadomej akceptacji. Wszyscy jesteśmy ssakami - tu nikt nie będzie się spierał, ale co do wyborów religijnych, światopoglądowych - byłbym ostrożny. Nie uważam siebie za chrześcijanina.

>Ale mimo faktu, że w dorosłym życiu, myśląc i analizując religijne teksty odrzuciliśmy je, to nie znaczy, że nie "odcisnęły" się na naszej psychice...

Lektura religijnych tekstów nie czyni z nikogo wyznawcy tej czy innej religii.

>mimo iż jestem ateistą to podzielam moralne prawa judeochrześcijańskie a nie
>np. buddyzmu czy islamu...

Jeśli nie zabijasz czy nie kradniesz, to jaką moralnością kierujesz się - chrześcijańską czy buddyjską, bo jedna i druga potępia zabijanie i kradzież? Normy moralne wcale nie trzeba uzasadniać przez odwołanie się do boga, a ich tradycyjne zawłaszczanie przez religię jest nieuzasadnione.

>Czy można być ateistą chrześcijańskim? (Bo te wartości są mi bliższe...)

Brzmi to jak pytanie kwadratu, czy może być okręgiem...Jakie konkretne wartości masz na myśli? Życie w chrześcijańskim kraju - podobnie jak czytanie Ewangelii - nie czyni z nikogo chrześcijanina. Nie robi tego nawet chrzest, ale świadomy wybór.

>Czy można żyć moralnie, kwestionując istnienie Boga?

A czy można żyć moralnie, akceptując iluzje (wiara niczego nie powołuje do bytu, ani stanu konta, ani boga)? To wiara może być niemoralna. Jeśli jestem głodny, to jem, jeśli chcę być nieśmiertelny, to jestem? Czy to jest moralne rozumowanie? Pełno mamy przykładów haniebnego życia akceptujących istnienie boga - nawet tzw. świętych.

>Dlatego mówię, że jestem ateistą chrześcijańskim! Bo, w sumie wszyscy żyjemy wg tych zasad...

Tak rozumuje kler powołujący się na statystyki chrztów, co nie przekłada się na np. uczestnictwo na nabożeństwach. Mów raczej za siebie.

>Reasumując: czy można wzmacniać (bądż osłabiać) europejską kulturę wyrzekając się przynależności do jakiejkolwiek wiary?

Europejska kultura jest niezwykle różnorodna. Między innymi zawdzięcza to odrzuceniu wiary religijnej przez wiele środowisk. Czym byłaby Europa bez Oświecenia, bez wyboru samodzielnego myślenia... Jej mottem było odważ się być mądrym, a nie religijnym.


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
ZaKotem (8733 punktów)

>Wszyscy wychowaliśmy się w określonym kraju. W danym kraju przewodniąjest jakaś religia...
>Obojętnie jaka...
>Ale mimo faktu, że w dorosłym życiu, myśląc i analizując religijne teksty odrzuciliśmy je, to nie
>znaczy, że nie "odcisnęły" się na naszej psychice...
>Prowadzi to do ego, że mimo iż jestem ateistą to podzielam moralne prawa judeochrześcijańskie a nie
>np. buddyzmu czy islamu...
>Moje pytanie do Was wszystkich brzmi tak:
>Czy można być ateistą chrześijańskim? (Bo te wartości są mi bliższe...)

Dwóch Irlandczyków spotyka się w obcym kraju.
- Jesteś katolikiem, czy protestantem? - pyta jeden.
- Jestem ateistą.
- Dobra, dobra, spryciarzu - ale katolickim ateistą czy protestanckim ateistą?!

www.racjonalista.pl/forum.php/s,731657#w731663
mrgonzo (633 punktów)
czy bez religii (Jedynie Słusznej) bylibyśmy niemoralni? nie sądzę
Jest coś co mnie zastanawia... czy mocno wierzący nie czyni mi kuku tylko dlatego, że boi sie wyimaginowanego bustwa swojego? a jeśli straci wiarę to mi zrobi kuku bo nie boi się już kary?

Rafał Poniecki (7132 punktów)
>>Dlatego mówię, że jestem ateistą chrześcijańskim! <<

A ja dodatkowo jestem Przyjacielem Polsko-Radzieckim, bo jeszcze w podstawówce razem z całą klasą zapisano mnie do TPPR (Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej). I skruszony przyznaję, że nie wypisałem się z tego towarzystwa.

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365