Racjonalista - Strona głównaDo treści
Problemy Rosji z upałami w Arktyce

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
18-02-2020 14:32Arminius (25555 punktów)Problemy Rosji z upałami w Arktyce
Ocena 1 na 1
Putin i jego ekipa przez długi okres czasu głosili pogląd, iż globalne ocieplenie jest korzystne dla Rosji - gdyż umożliwi eksploatację na szeroką skalę bogactw Arktyki, w szczególności gazu, ropy i różnorakich rud metali. Pogląd jak wyżej nadal jest obecny w rosyjskich mediach i opinii publicznej - jednakże coraz częściej dochodzi do głosu argument, iż skala globalnego ocieplenia w (rosyjskiej) Arktyce jest tak wielka, że ewentualne korzyści zostaną przyćmione przez oczywiste straty, które już mają miejsce i z każdym rokiem są coraz większe. Zwolennicy poglądu jak wyżej o dobroczynnym wpływie globalnego ocieplenia na gospodarkę arktycznej Rosji zdają się zapominać, iż Rosja to nie tylko Arktyka. Skutki globalnego ocieplenia na południu Rosji będą oczywiście negatywne. Susze, powodzie, pożary, deficyty wody. Jednakże globalne ocieplenie na dużą skalę w Arktyce - oznacza także ogrom problemów na tym właśnie obszarze. Bo już się topi wieczna zmarzlina i wali się wszystko co na niej jest, w tym także infrastruktura mieszkalna, przemysłowa i komunikacyjna. A bez niej trudno jest zakładać opłacalną eksploatację surowców.
Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału:

www.bloomb(*)as-heartlands-are-under-threat

www.themos(*)sia-more-harm-than-good-a68861

"Until now, climate change has been seen as a “good thing” for Russia — at least in part. Warming waters have opened up the Northern Sea Route across the top of the country and made it practical, if not necessarily economic, to search for and exploit oil and gas resources beneath the Arctic seas. Who remembers the Shtokman gas project?Yet the warming that is opening up the Arctic seas may be starting to have a less beneficial effect on the frozen landmass of northern Russia, the heartland of the country’s oil and gas development and production".

"Foundations in the permafrost regions can no longer bear the loads they did as recently as the 1980s, according to a 2017 report by the Arctic Council’s Arctic Monitoring and Assessment Program. At Noviy Port the bearing capacity of foundations declined more than 20% between the 1980s and the first decade of this century.On the Yamal Peninsula the ground’s bearing capacity is forecast to fall by 25%-50% on average in the 2015-2025 period, when compared with the years 1965-1975. Further south, in an area that includes Urengoy (the world’s second-largest natural gas field) and much of Russia’s older West Siberian gas production, the soil could lose 50-75% of its bearing capacity, according to AMAP.That may not be such a big problem for Russia’s newest oil infrastructure, which was designed with climate change in mind. The processing trains and storage tanks at Yamal LNG sit atop 65,000 piles driven up to 28 meters into the permafrost. These are kept cold by a so-called “thermosyphon system” designed to ensure that the soil’s load-bearing capacity is maintained throughout the project’s life.Yet these assumptions depend on the models used to predict the extent of warming and permafrost degradation. What if they’re overtaken by an unexpected climb in temperatures?"
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   Ponownie muszę Ci wytknąć infantylna fiksację uwagi na rządzie, tym razem - na rządzie rosyjskim. Jak będziesz patrzył na rząd, to nic nie zobaczysz. Tak samo jest w Anglii - nieważne co mówią, ważne, że idzie cyklon, a tym masz worki z piaskiem, domek na podniesieniu i rzeczy zawczasu przeniesione z parteru na piętro. Nie oglądaj się na rządy, Armi, bo one na Ciebie też się nie obejrzą.
****** *******

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
18-02-2020 21:17 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)oglądanie się na
>Nie oglądaj się na rządy, Armi, bo one na Ciebie też się nie obejrzą.

Nie oglądam się na rządy, oglądam się na klimat.
19-02-2020 05:42 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: oglądanie się na

   Też zapewne bez wzajemności!
****** *******

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365