 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Świat
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-02-2020 15:05 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Polska finansuje Zachód
4 na 6 | "Historia, którą bogate kraje Europy Zachodniej opowiadają o sobie, jest przyjemna: są hojnymi duszami pomagającymi biedniejszym wschodnim sąsiadom, którzy polegają na unijnych dotacjach i dobrej woli unijnych tak zwanych "płatników netto". Lubią też malować te kraje jako niewdzięcznych odbiorców pomocy, wskazując na eurosceptyczną retorykę liderów, takich jak premier Węgier Viktor Orbán i polski lider Jarosław Kaczyński. Ale prawdziwy obraz makroekonomiczny opowiada inną historię. Wbrew powszechnej opinii większość pieniędzy w Europie płynie ze Wschodu na Zachód, a nie na odwrót". www.politi(*)st-euroskeptic-cohesion-policy Owe wypływy o których pisze autorka to np. setki zagranicznych marketów, które zarabiają krocie na naszych rynkach, dostarczanie nam wody przez francuskie firmy komunalne czy świadczenie nam usług telekomunikacyjnych przez francuską firmę państwową. Dzięki temu firmy te mogą świadczyć tańsze usługi na swoich rodzimych rynkach. Sami nie jesteśmy w stanie zbudować elektrowni atomowej, ale wyprodukować serek czy dostarczyć wodę do swoich kranów - jak najbardziej. Jeśli funkcjonuje to inaczej to znaczy, że nasz system zorganizowany jest wadliwie. Z wykresu widać, że Czesi mają najwyższy poziom wypływu. Dawniej różnica między Polską a Czechami była wyższa na korzyść Czechów. Odkąd jesteśmy w Unii różnica systematycznie maleje. Dlatego właśnie eurosceptycy silniejsi są w Czechach. Do czasu wstąpienia Polski i Czech do UE, PKB per capita obu krajów urosło niemal o tyle samo, z przewagą Czech (8268 wobec 7054 dol.). Po wejściu do UE Czechy urosły mniej (13086 wobec 11183). Czechy wciąż mają wyraźnie większe niż Polska PKB per capita, o ok. 25%, tyle że w 1990 różnica wynosiła ponad 100% na korzyść Czech. Nie należy mylić wytykania słabości systemu z jego odrzucaniem. UE jest dla nas korzystna, choć coraz bardziej system unijny koroduje przez patologie ideologiczne. Np. to Unia stwarza nam stymulację rozwoju żeglugi śródlądowej, którą oficjalnie Wspólnota popiera, choć projekty te mogą przepaść przez panoszące się zielone eko-ludziki tamujące rozwój, służące de facto Rosji i Chinom. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Basior sława (1 punktów) | > "Historia, którą bogate kraje Europy Zachodniej opowiadają o sobie, jest przyjemna: są hojnymi> duszami pomagającymi biedniejszym wschodnim sąsiadom, którzy polegają na unijnych dotacjach i dobrej> woli unijnych tak zwanych "płatników netto". Lubią też malować te kraje jako niewdzięcznych> odbiorców pomocy, wskazując na eurosceptyczną retorykę liderów, takich jak premier Węgier Viktor> Orbán i polski lider Jarosław Kaczyński.> Ale prawdziwy obraz makroekonomiczny opowiada inną historię.> Wbrew powszechnej opinii większość pieniędzy w Europie płynie ze Wschodu na Zachód, a nie na> odwrót".> www.politi(*)st-euroskeptic-cohesion-policy> Owe wypływy o których pisze autorka to np. setki zagranicznych marketów, które zarabiają krocie na> naszych rynkach, dostarczanie nam wody przez francuskie firmy komunalne czy świadczenie nam usług> telekomunikacyjnych przez francuską firmę państwową. Dzięki temu firmy te mogą świadczyć tańsze> usługi na swoich rodzimych rynkach. Sami nie jesteśmy w stanie zbudować elektrowni atomowej, ale> wyprodukować serek czy dostarczyć wodę do swoich kranów - jak najbardziej. Jeśli funkcjonuje to> inaczej to znaczy, że nasz system zorganizowany jest wadliwie.> Z wykresu widać, że Czesi mają najwyższy poziom wypływu. Dawniej różnica między Polską a Czechami> była wyższa na korzyść Czechów. Odkąd jesteśmy w Unii różnica systematycznie maleje. Dlatego właśnie> eurosceptycy silniejsi są w Czechach. Do czasu wstąpienia Polski i Czech do UE, PKB per capita obu> krajów urosło niemal o tyle samo, z przewagą Czech (8268 wobec 7054 dol.). Po wejściu do UE Czechy> urosły mniej (13086 wobec 11183). Czechy wciąż mają wyraźnie większe niż Polska PKB per capita, o> ok. 25%, tyle że w 1990 różnica wynosiła ponad 100% na korzyść Czech.> Nie należy mylić wytykania słabości systemu z jego odrzucaniem. UE jest dla nas korzystna, choć> coraz bardziej system unijny koroduje przez patologie ideologiczne. Np. to Unia stwarza nam> stymulację rozwoju żeglugi śródlądowej, którą oficjalnie Wspólnota popiera, choć projekty te mogą> przepaść przez panoszące się zielone eko-ludziki tamujące rozwój, służące de facto Rosji i Chinom.>
|
|
1 na 1 Dragan Dargomier (5636 punktów) (zablokowany) |
Konstrukcja przytaczanego wywodu jest dziwaczna i niedorzeczna. To jakaś szalona propaganda. Co mają wolnorynkowe przepływy kapitałowe do budżetu Unii Europejskiej? Czy ktoś rzeczywiście oczekuje, że zyski przelane za granicę zostaną zrównoważone przez wypłaty z budżetu unijnego? Przecież te pieniądze i tak trafią do międzynarodowych instytucji finansowych, które tu je zainwestują, gdy będzie ku temu okazja. Przez analogię: Nikt przecież nie oczekuje, że za podatki zapłacone państwu polskiemu dostanie tyle samo albo więcej z powrotem od państwa. ****** *******
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
4 na 4 | okragly (21676 punktów) | >Polska finansuje Zachód a Polacy finansują Warszawę
przecież w Warszawie nic nie produkuja, nic nie wytwarzają, nie wymyślają, a zarabiają wielokrotnie wiecej, niz ciężko pracujący z prowincji Dlatego Warszawa nie zgodzi sie na większą autonomie mojej krainy, kogo by doiła?
szukanie raju, moim celem
|
|
 | 1 na 1 | hanging_bishop (1112 punktów) | Słuszna uwaga.
|
|
2 na 2 | Fizyk (17637 punktów) | Zachód inwestuje w Polskę | > Wbrew powszechnej opinii większość pieniędzy w Europie płynie ze Wschodu na Zachód, a nie na odwrót.Jeżeli pieniądze płyną ze Wschodu na Zachód, to kapitał płynie w przeciwną stronę, co jest dla Polski korzystne, bo to znaczy, że Zachód inwestuje w Polskę zwiększając tym zatrudnienie, zarobki i wydajność pracy. www.econom(*)ts-and-damages-economics/30580
|
|
 | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | proza Amazona | > bo to znaczy, że Zachód inwestuje w Polskę zwiększając tym zatrudnienie, zarobki i wydajność >pracy...Na poziomie ogólnym i zdawkowym - jak w pańskiej wypowiedzi - jest Arkadia. Detale wyglądają jednakże znacznie bardziej...prozaicznie Jak Amazon zatrudnia, płaci i zwiększa wydajność w Polsce. "O tym, że praca w centrach logistycznych Amazona do lekkich nie należy, a płace są po prostu marne, polskie media trąbiły głośno od miesięcy. Wiadomo było, co czeka osoby, które zdecydowały się tę pracę przyjąć. Wiadomo też było, czemu Amazon zdecydował się właśnie do naszego kraju przenieść swoje magazyny: bo jesteśmy tanią siłą roboczą, panuje u nas dość wysokie bezrobocie i zawsze znajdzie się ktoś, kto pracę za pensję minimalną weźmie. Czemu więc ktokolwiek jest zaskoczony?Nieskończona ilość paczek. Z takim właśnie zaskoczonym byłym już pracownikiem centrum logistycznego pod Wrocławiem rozmawiała tamtejsza "Gazeta Wyborcza". "Wykonujesz trzy czynności: chodzisz, skanujesz, przenosisz. I tak przez 10 godzin. Skaner tobą kieruje. Pokazuje, gdzie masz podejść, i zaczyna odliczać ci czas: 26 sekund, 18, 7 - na dotarcie na miejsce. (...) Jeśli nie zdążysz w czasie, jaki wyliczył ci system, twój menedżer może wysłać ci wiadomość. KorpoSMS-a na skaner: 'pracuj szybciej'. Twój szef widzi wszystko, co robisz" - opowiada anonimowo rozmówca "GW".Dalej czytamy, że to jak "Syzyfowe prace" - nieważne, że w ciągu jednej godziny wyrobisz więcej niż 100% normy, i tak przez tobą nieskończona ilość paczek. Nie wyjdziesz wcześniej, nie zrobisz sobie przerwy, musisz pracować dalej. Praca przez cztery dni w tygodniu (od niedzieli do środy albo od środy do soboty) też nie jest tak atrakcyjna, jak wydawałoby się. Pracuje się po 10 godzin dziennie, więc człowiek jest tak zmęczony, że dodatkowy wolny dzień wykorzystuje na "dojście do siebie".Dalej były pracownik Amazona opowiada o tym, jak wyglądają nocne i dzienne zmiany, ile paczek trzeba spakować, co się dzieje, jeśli nie wyrobi się normy itp., itd. Nie dość że w "GW" namalowany został obraz nowoczesnego kołchozu, gdzie człowiek jest tylko cyferką na ekranie szefa, to jeszcze można się dowiedzieć, iż "panuje duży bałagan z wypłatami". Wynagrodzenia są źle obliczane, wypłaty spóźnione, ZUS nieopłacany." gadzetoman(*)nach-amazona-trzeba-zapieprzac
|
|
|  | 2 na 2 | Fizyk (17637 punktów) | Odp: proza Amazona | > > bo to znaczy, że Zachód inwestuje w Polskę zwiększając tym zatrudnienie, zarobki i wydajność pracy...> ... praca w centrach logistycznych Amazona do lekkich nie należy, a płace są po prostu marne...Nie chcesz tam pracować, to nie musisz, ale lepiej mieć taką możliwość niż żadną. > ... jesteśmy tanią siłą roboczą, panuje u nas dość wysokie bezrobocie ...No właśnie! Im więcej inwestycji, tym więcej miejsc pracy i tym bardziej pracownicy będą wybredni. Stopniowo takie firmy jak Amazon zatrudniające niewykwalifikowanych pracowników będą podnosić stawki płac. Albo automatyzować działalność. Zamiast narzekać na monotonną pracę, polecam studia informatyki, elektroniki, automatyki lub robotyki. www.polsl.pl/wydzialy/rau/Strony/Witamy.aspx
|
|
| |  | 3 na 3 | Arminius (25555 punktów) | możliwości jak z Ziemi Obiecanej? | >>> bo to znaczy, że Zachód inwestuje w Polskę zwiększając tym zatrudnienie, zarobki i wydajność pracy... >> ... praca w centrach logistycznych Amazona do lekkich nie należy, a płace są po prostu marne... >Nie chcesz tam pracować, to nie musisz, ale lepiej mieć taką możliwość niż żadną.
Pan chcesz wprowadzać w kraju zasady 19 wiecznego kapitalizmu bez ludzkiej twarzy, jak żywcem, z "Ziemi Obiecanej"??? Kapital obcy jest Ok. Ale musi przestrzegać okre ślonych zasad ( kodeks pracy, bhp, minimalna płaca, regularność wypłat i tak dalej) - a państwo winno to bezwzględnie egzekwowac. Kapitał wenętrzny zresztą też.
>> ... jesteśmy tanią siłą roboczą, panuje u nas dość wysokie bezrobocie ... >No właśnie! Im więcej inwestycji, tym więcej miejsc pracy i tym bardziej pracownicy będą wybredni. Stopniowo takie firmy jak Amazon zatrudniające niewykwalifikowanych pracowników będą podnosić stawki płac. Albo automatyzować działalność.
To teza, że jak idzie przyplyw, to wszystkie łódki i te duze i te maluśkie podnoszą się na fali. Całkowicie błędna. Byla popularna 30 - lat temu jak budowano w Polsce zręby kapitalizmu. Okazuje się, iż jak idzie taki przypływ - to mnóstwo małych łódek tonie. Obudź się pan, nadajesz pan na archaicznych częstotliwościach.
|
|
 | 2 na 2 | Jan Rylew (3965 punktów) | Odp: Zachód inwestuje w Polskę | >> Wbrew powszechnej opinii większość pieniędzy w Europie płynie ze Wschodu na Zachód, a nie na odwrót. >Jeżeli pieniądze płyną ze Wschodu na Zachód, to kapitał płynie w przeciwną stronę, co jest dla Polski korzystne, bo to znaczy, że Zachód inwestuje w Polskę zwiększając tym zatrudnienie, zarobki i wydajność pracy. Korzystne dla Polski jest, ale w kontekście procesu dekapitalizacji jaki Polska przeszła w fazie transformacji ustrojowej. Polacy mieszkający w kraju stali się dumnymi użytkownikami kapitalizmu bez kapitału z odpowiednim do tego bezrobociem. Opisał to prof. Kazimierz Z. Poznański w swojej książce pt. "Wielki przekręt". W tych warunkach każda inwestycja zagraniczna wydaje się korzystna. Korzystna jest także dla kapitału zagranicznego, który od dziesiątków lat poszukuje korzystnych lokalizacji swoich inwestycji rozwojowych. Tutaj nie ma sentymentów.
Rumuńska europosłanka Clotilde Armand, w podlinkowanym przez autora tego wątku tekście rozprawia się z panującym w Europie Zach. mitem jakoby EU swoimi funduszami budżetowymi prowadziła jakąś działalność dobroczynną. To jest interes, w którym obydwie strony mają mieć korzyści. Nie dziwne przy tym, że kapitał ma większy udział w tych korzyściach.
Europejskie media rozpowszechniły w opini publicznej stereotyp, że fundusze europejskie to pomoc dla biednych krajów, Niemiec mówi więc że cyt.: Polacy chętnie biorą fundusze europejskie, ale nie chcą solidarnie przyjmować imigrantów (niewdzięczność).
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|